Prawo jazdy droższe, niż myśleli. Teraz muszą dopłacać

18.02.2013 06:00
Egzamin na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy (Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta)

Kto zapisał się na egzamin na prawo jazdy przed zmianą przepisów, i tak musi zapłacić według nowego cennika. Oburzeni kursanci pytają: - Czy prawo działa wstecz? - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".
- Zapisałem się w grudniu na egzamin praktyczny. Zapłaciłem 112 zł. Miałem termin po zmianie zasad i musiałem dopłacić - żali się kursant z Opola. Inni, którzy zapisali się przed 19 stycznia, a egzamin mieli wyznaczony po tej dacie, też muszą dopłacić brakującą kwotę do stawek z nowego cennika: 8 zł za egzamin teoretyczny, 38 zł za praktyczny kat. B, a 50 zł za kat. C+E. Na forach internetowych wrze: jakim prawem żądają dopłaty?

Edward Kinder, dyrektor WORD w Opolu, tłumaczy, że zmiany w cenniku reguluje rozporządzenie ministra transportu. - Nie liczy się data zapisania na egzamin, tylko to, kiedy on się odbywa. Konsultowaliśmy się z ministerstwem, nie mamy innego wyjścia. Inaczej można by nam zarzucić złą gospodarkę finansami publicznymi - mówi "Gazecie Wyborczej".

Podobne stanowisko ma większość WORD, choć są wyjątki. Wątpliwości ma wrocławski WORD i czeka na wykładnię prawną z ministerstwa. Gdyby okazało się, że dodatkowe opłaty nie powinny być pobierane, pieniądze zostaną kursantom zwrócone.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (45)
Zaloguj się
 • mariuszdd

  0

  Prawko powinno być w tej formie w jakiej jest zlikwidowane i nie wymagane do jazdy autem .
  Jedynie dla tych którzy go nie mają ,powinno sie podwyższyć OC.
  I skończyłyby sie polskie cyrki .
  Jeżeli ktos nie chce prawka ,płaci wyższe OC
  Z prawkiem jeżdżą jak idioci ,bo to mistrzunie dróg ,no bo przecie zdał ! Umie jezdzić jak Kubica

 • men1972

  Oceniono 3 razy 1

  Tego Edwarda Kindera z WORD Opole znam osobiście. On jest przestępcą i będzie miał sprawę w Sądzie, za to, że odmówił podania na pisemne żądanie informacji o wysokości wpływów finansowych WORD Opole.

  Dodam, że jest to informacja publiczna.

 • marganes

  Oceniono 2 razy 2

  Nawet jak się zdało przed 19 stycznia egzamin, a prawko wydawali po tym terminie to trzeba płacić wyższą opłatę za wydanie prawa jazdy.... tjkk.....

 • his_dudeness

  Oceniono 4 razy 4

  Pod przykrywką troski o bezpieczeństwo po raz kolejny postanowiono złupić kierowców, tym razem przyszłych.

  Całe to "prawo jazdy" jest zdecydowanie za drogie, bo żeby je zdać trzeba wydać minimum 1,5 tys zł jak jesteś kierowcą świetnym i do tego niezbyt się stresujesz. Jeśli nerwy cię zjadają to i wydasz 3 tysiące.
  Powinni postawić na edukację i na prewencję. I nie chodzi tylko o fotoradary, ale niech wreszcie wprowadzą mandaty zależne od wysokości pensji.
  Do tego miło by było, żeby bogate buce za każdym razem nie byłby by w stanie się wymigać od wszystkiego złego co zrobią na drodze. Teraz wystarczy, że zatrudnią jakąś uzdolnią papugę (czyt. prawnika z wejściami w prokuraturze) i im nawet zabójstwo na drodze ujdzie płazem.
  Raz waśnie nie zdałem prawa jazdy przez "pana prezesa".
  To nie była zbyt ruchliwa droga, ale zakorkowana, jak to całe Katowice w godzinach ruchu. Włączyłem kierunkowskaz w lewo i czekam aż wszyscy przejadą, w końcu widzę, że robi się miejsce więc od razu w lusterka czy nic tam nie wydziwiają i jak zobaczyłem wszystko ok to skręcam. W tym samym czasie wielki Benz za mną postanowił wymusić pierwszeństwo, przejechać podwójną ciągłą i jeszcze wyprzedzić mnie na zakręcie. Oczywiście to moja wina, rzekomo sprowadziłem niebezpieczeństwo do ruchu drogowego czy jak to tam leciało. A byłem kilometr od ośrodka. W ten sam dzień gdy wracałem wkurzony do domu widzę kolejną elkę na skrzyżowaniu, również się poprawnie włączyła do ruchu z zielonego światła.
  Pecha miał jednak chłopak, że akurat w tym samym czasie policyjna "suka" stała na przeciwległych światłach na czerwonym i postanowili panowie policjanci zrobić "psikusa" zdającemu to jest włączyli syreny i wio na czerwonym prawie dusząc się ze śmiechu. Oczywiście egzamin oblany. Z winy zdającego naturalnie.

  Państwo polskie pozwala na święte krowy na drogach i potem narzeka. A może nowobogackich kosić, może policjanci mogli by nie nadużywać syren,a o pijanych posłach zasłaniających się immunitetem i pijanych biskupach do kupy z cała sitwą adwokacką nie wspomnę.

 • arab-z-bajki

  Oceniono 1 raz 1

  To jest to do czego prowadzi dzika demokracja, samowola prawodawców nieliczących się z opinią społeczeństwa i brakiem zdrowego rozsądku. Jeżeli prawodawcy myślą że w ten sposób zwiększą bezpieczeństwo na drogach to są w wielkim błędzie. Idiota zawsze pozostanie idiotą !

 • orion57

  Oceniono 10 razy 8

  Komu służy ten cyrk z prawem jazdy?
  - podniesienie poziomu szkolenia- NIE
  - podniesienie poziomu bezpieczeństwa - NIE
  - podniesienie świadomości kierowców - NIE

  Kogo trzeba kopnąć w tyłek?
  - naukowców wymyślających idiotyczne pytania - TAK
  - posłów za głupie przepisy - TAK

  Kto zarabia?
  - PRYWATNE FIRMY
  - PAŃSTWO.

  Wniosek
  Proponuję kierowcom strajk włoski a kandydatom na kierowców aby przez miesiąc NIKT nie podchodził do egzaminu.
  Wspierajmy się razem - FIGA Z MAKIEM DLA ROSTOWSKIEGO i POSŁÓW.

 • trudek46

  Oceniono 4 razy 4

  Opowiem wam historię,/prawdziwą/, w Rosji wschodniej,jeden z z gubernatorów "Obwodu",zatrudnił na stanowisku "doradcy" największego złodzieja w tym rejonie,wyciągnął go z" ciurmy",dał zarobić,w przeciagu,trzech miesięcy,zatrzymano,70%,złodziei,przekręciarzy itp..po dwóch latach,gubernatora ogłoszono "wrogiem ludu",pozbawiono stanowiska,i odwołano ze stanowiska,nie mieścił się w "realiach",na tym skorzystał tylko jeden,ułaskawiony "geszefciarz" noisi paczki,gubernaturowi za to,że nigdy nie zatobił "tyle uczciwej kasy".w swoim życiu,z informacji,RTL,Planeta.RUS.haha,dobre co?,w polsce jest to samo.

 • nty

  Oceniono 3 razy 3

  Prawo tworzone przez urzędasów pod siebie, najpierw komplikują wszystko by mieć pretekst do podnoszenia opłat, bo takie skomplikowane sprawy kosztują i tak wkoło robią nas w ....

 • takitamsobie

  Oceniono 31 razy 29

  Moja znajoma zdawała pod koniec stycznia. Opłatę za egzamin wpłaciła w grudniu. Tuż przed egzaminem została poinformowana o dodatkowej opłacie. Powiedziano jej, że jeżeli nie zapłaci to nie zostanie dopuszczona do egzaminu. Jeżeli ktoś nie miał przy sobie pieniędzy to podpisywał oświadczenie, że pieniądze zapłaci w terminie do 3 dni - w innym razie sprawa zostanie oddana do kolegium! No to wspomniana znajoma poszła do kasy i zapłaciła 32 złote! (4 złote to opłata pobierana przez ową kasę za wpłatę!).

  Napiszcie jeszcze o tym. O biznesie kasowym jaki kręci się w WORDACH. Setki ludzi dziennie zostawia owe 4 złote opłaty w tych kasach, która jest vis -a -vis okienka uzgadniania terminów i przyjmowania Druczków wpłat!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje