Instytut Myśli Państwowej, czyli Marcinkiewicz, Niesiołowski, Kamiński i Giertych. "To nie będzie partia"

17.02.2013 20:06
Roman Giertych, Michał Kamiński, Stefan Niesiołowski, Kazimierz Marcinkiewicz

Roman Giertych, Michał Kamiński, Stefan Niesiołowski, Kazimierz Marcinkiewicz (fot. Agencja Gazeta)

Debaty uniwersyteckie i konferencje poświęcone problemom Polaków mieszkających na Wschodzie oraz sytuacji demograficznej w kraju to najbliższe plany Instytutu Myśli Państwowej powołanego m.in. przez Romana Giertycha, Kazimierza Marcinkiewicza i kilku polityków PO.
Do Instytutu mają dołączyć wkrótce kolejne osoby, wśród nich eksperci ekonomiczni. Jego założyciele zapewniają, że nowa inicjatywa nie przekształci się w partię polityczną, będzie klasycznym think tankiem. Politycy tworzący Instytut chcą organizować spotkania eksperckie i konferencje, a także debaty uniwersyteckie. Zamierzają też publikować analizy polityczne i przedstawiać koncepcje zmian ustawowych.

Na spotkania Instytutu będą zapraszani, w zależności od tematu, ministrowie. Tym ma zająć się b. wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. - Będę pomagał w zapraszaniu różnych ludzi, chcę zapraszać ministrów i byłych ministrów, aby na przykład wygłosili wykład, czy wzięli udział w dyskusji - zapowiedział.

Pierwszy wykład o Polakach na Wschodzie

- Pierwszy wykład będzie prawdopodobnie dotyczył kwestii obywatelstwa i kondycji Polaków na Wschodzie. Także dramatyczna sytuacja demograficzna będzie tematem jednego z pierwszych wykładów. Zaprosimy specjalistów i bez żaru politycznego będziemy dyskutować - mówił Niesiołowski o pierwszych aktywnościach IMP.

Niesiołowski zaznaczył, że Instytut będzie także zajmował się sprawami ekonomicznymi. Mamy kilka zgłoszeń ze środowisk ekonomicznych, które będą z nami współpracować. Nie chcę na razie podawać nazwisk - podkreślił. Senator PO Jan Filip Libicki powiedział, że jednym z celów Instytutu będzie opracowywanie projektów legislacyjnych. - Mam pomysł opracowania rozwiązań prawnych, które ograniczą, w moim przekonaniu zbyt poważne, przywileje związkowe. Chciałbym pracować nad tym w ramach Instytutu - zaznaczył.

Poseł PO Jacek Żalek podkreślił, że przed konsultacjami z pozostałymi założycielami nie chce deklarować, czym zajmie się w Instytucie Myśli Państwowej. Zauważył, że działają w nim osoby o różnych poglądach. - Celem Instytutu jest przełamywanie odmienności, podziałów w polityce - zaznaczył. Politycy tworzący Instytut zgodnie twierdzą, że nie jest on zalążkiem nowego ugrupowania.

Giertych podkreśla: nie będzie nowej partii

- Nie będzie żadnej partii. Myśmy to w deklaracji przedstawili. Nie jest to pomysł na partię polityczną i na pewno ona się w partię nie przekształci - zapewniał w sobotę w TVN24 Giertych. Podkreślił, że powołanie Instytutu ma przysłużyć się rozpoczęciu debaty w sprawach strategicznych dla Polski.

- To nie będzie konkurencja dla Platformy. Chcemy, aby w szeroko rozumianym obszarze prawicy wykorzystać zdolności ludzi, którzy służyliby budowie zaplecza intelektualnego dla rządu i państwa - powiedział Niesiołowski. - Nie mamy żadnych ambicji politycznych. Jestem zadowolony z członkostwa w PO. Dementuję jakiekolwiek polityczne aspekty naszego przedsięwzięcia - podkreślił Libicki.

Instytut to "porozumienie promujące nowe idee dla Polski, analizujące zmiany zachodzące w świecie współczesnym i formułujące konkretne propozycje rozwiązań ustrojowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych". Pod deklaracją podpisała się grupa inicjatywna Instytutu, m.in. Stefan Niesiołowski i Jacek Żalek, były premier Kazimierz Marcinkiewicz, Jan Filip Libicki, Michał Kamiński, Leszek Moczulski (wieloletni szef KPN) oraz Roman Giertych.

Instytut ma zainicjować debatę społeczną m.in. na temat: poszerzenia kategorii obywatelstwa o potomków obywateli polskich zza wschodniej granicy, kryzysu strefy euro oraz polityki państwa na rzecz rodzin w kontekście kryzysu demograficznego.

Zobacz także
Komentarze (130)
Zaloguj się
 • spikor52

  0

  Poseł który w dawnych czasach nie potrafił wysadzić pomnika Lenina, przypadkowy były premier, spindr
  którego zmęczył JK i ten któremu nie wyszło z MW i zrejterował, ot towarzystwo zgrane. Ci którzy chcą żeby
  o nich zbyt szybko nie zapomniano. Będą wyrywać ludzi zasiedziałych na wschodzie nic w zamian im nie
  oferując. Znane przypadki już sprowadzonych do kraju nie wiele ich nauczyły. Dawny ZChN, LPR i inne
  niedobitki. Ech szkoda czasu.

 • jajcory

  Oceniono 1 raz 1

  Kazio z Giertychem beda nas zbawiac,
  po katolicku nasz kraj naprawiac
  Instytut Mysli juz zalozyli
  by zbawic Polske w jednej chwili
  Izia z Brwinowa wesprze ich wierszem
  nowym kozakiem zablysnie jeszcze
  i w pelni chwały Kazio Wspaniały
  powroci nad Wisłe w glorii chwały
  Bedą nas zbawiac do tego czasu
  az nam zostana jagody z lasu
  bo to unijny wymog czasu
  by sie odzywiac ekologicznie
  wygladac szczuplo, zyc dietetycznie,
  Wiec do korzeni polski narodzie
  ktory zyc musi w chłodzie o glodzie,
  korzenie nasze narodowe
  wszak do konsumpcji sa gotowe,
  trzeba je tylko obłozyc VAT-em
  oraz unijnym certyfikatem,
  trzeba do tego powolac komisje
  rzad juz w tym roku podejmie tę misję
  Bedziemy rodacy ponad podziałami
  odzywiac sie polskimi korzeniami.

 • feminus

  Oceniono 1 raz 1

  O! (Wielki) Instytucie Mysli Panstwowej POLSKE ZBAW! (Bo JA-RO-SLAW nie wyrabia)

 • justin2312

  Oceniono 2 razy 2

  Uzdrowiciele polityki zakładają spółki - Kwaśniewski z Palikotem Millerem i Siwcem i instytut Myśli państwowej. Czekamy na następnych uzdrowicieli rzeczpospolitej politycznie patologicznej. Co jeden to lepszy ! Może coś wymyślą nowego na następne dwadzieścia lat dla dobra ich rodzin i partyjnych kolesiów.
  Państwo autorytetów rozkwita i rozmnaża się w obfitości, i jak tu się nie cieszyć i szanować nieudaczników.. własnie kto tutaj jest państwem i kto nieudacznikiem ?

 • poloniaincalifornia

  Oceniono 3 razy 3

  To zebrało sie czterech kretynów a jeden z nich to prosty cham (nieslołowski). Smiechu warte i smutne. Do czego to dochodzi... Niesiołowski chciałby powrotu do kraju w którym rządzi jedna partia, no tak jak PRL! Normalnie jaja!!
  A co ta gazeta pisze to gó... prawda!

 • frambo

  0

  Do kompletu brakuje posła Górskiego, byłego już na szczęście posła Tomczaka no i niesłusznie nazywanego ojcem Pana Rydzyka

 • rozkoszny_bobasek

  Oceniono 2 razy 2

  Jakie państwo, taka "myśl państwowa"
  Jakie państwo, tacy "państwowcy"..
  albo odwrotnie..
  :-))

 • fordysta

  Oceniono 3 razy 3

  To są Myśliciele od OGRABIANIA Polaków. CZYRAKI żerujące na tkankach NARODU.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje