Instytut Myśli Państwowej, czyli Marcinkiewicz, Niesiołowski, Kamiński i Giertych. "To nie będzie partia"

17.02.2013 20:06
Roman Giertych, Michał Kamiński, Stefan Niesiołowski, Kazimierz Marcinkiewicz

Roman Giertych, Michał Kamiński, Stefan Niesiołowski, Kazimierz Marcinkiewicz (fot. Agencja Gazeta)

Debaty uniwersyteckie i konferencje poświęcone problemom Polaków mieszkających na Wschodzie oraz sytuacji demograficznej w kraju to najbliższe plany Instytutu Myśli Państwowej powołanego m.in. przez Romana Giertycha, Kazimierza Marcinkiewicza i kilku polityków PO.
Do Instytutu mają dołączyć wkrótce kolejne osoby, wśród nich eksperci ekonomiczni. Jego założyciele zapewniają, że nowa inicjatywa nie przekształci się w partię polityczną, będzie klasycznym think tankiem. Politycy tworzący Instytut chcą organizować spotkania eksperckie i konferencje, a także debaty uniwersyteckie. Zamierzają też publikować analizy polityczne i przedstawiać koncepcje zmian ustawowych.

Na spotkania Instytutu będą zapraszani, w zależności od tematu, ministrowie. Tym ma zająć się b. wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. - Będę pomagał w zapraszaniu różnych ludzi, chcę zapraszać ministrów i byłych ministrów, aby na przykład wygłosili wykład, czy wzięli udział w dyskusji - zapowiedział.

Pierwszy wykład o Polakach na Wschodzie

- Pierwszy wykład będzie prawdopodobnie dotyczył kwestii obywatelstwa i kondycji Polaków na Wschodzie. Także dramatyczna sytuacja demograficzna będzie tematem jednego z pierwszych wykładów. Zaprosimy specjalistów i bez żaru politycznego będziemy dyskutować - mówił Niesiołowski o pierwszych aktywnościach IMP.

Niesiołowski zaznaczył, że Instytut będzie także zajmował się sprawami ekonomicznymi. Mamy kilka zgłoszeń ze środowisk ekonomicznych, które będą z nami współpracować. Nie chcę na razie podawać nazwisk - podkreślił. Senator PO Jan Filip Libicki powiedział, że jednym z celów Instytutu będzie opracowywanie projektów legislacyjnych. - Mam pomysł opracowania rozwiązań prawnych, które ograniczą, w moim przekonaniu zbyt poważne, przywileje związkowe. Chciałbym pracować nad tym w ramach Instytutu - zaznaczył.

Poseł PO Jacek Żalek podkreślił, że przed konsultacjami z pozostałymi założycielami nie chce deklarować, czym zajmie się w Instytucie Myśli Państwowej. Zauważył, że działają w nim osoby o różnych poglądach. - Celem Instytutu jest przełamywanie odmienności, podziałów w polityce - zaznaczył. Politycy tworzący Instytut zgodnie twierdzą, że nie jest on zalążkiem nowego ugrupowania.

Giertych podkreśla: nie będzie nowej partii

- Nie będzie żadnej partii. Myśmy to w deklaracji przedstawili. Nie jest to pomysł na partię polityczną i na pewno ona się w partię nie przekształci - zapewniał w sobotę w TVN24 Giertych. Podkreślił, że powołanie Instytutu ma przysłużyć się rozpoczęciu debaty w sprawach strategicznych dla Polski.

- To nie będzie konkurencja dla Platformy. Chcemy, aby w szeroko rozumianym obszarze prawicy wykorzystać zdolności ludzi, którzy służyliby budowie zaplecza intelektualnego dla rządu i państwa - powiedział Niesiołowski. - Nie mamy żadnych ambicji politycznych. Jestem zadowolony z członkostwa w PO. Dementuję jakiekolwiek polityczne aspekty naszego przedsięwzięcia - podkreślił Libicki.

Instytut to "porozumienie promujące nowe idee dla Polski, analizujące zmiany zachodzące w świecie współczesnym i formułujące konkretne propozycje rozwiązań ustrojowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych". Pod deklaracją podpisała się grupa inicjatywna Instytutu, m.in. Stefan Niesiołowski i Jacek Żalek, były premier Kazimierz Marcinkiewicz, Jan Filip Libicki, Michał Kamiński, Leszek Moczulski (wieloletni szef KPN) oraz Roman Giertych.

Instytut ma zainicjować debatę społeczną m.in. na temat: poszerzenia kategorii obywatelstwa o potomków obywateli polskich zza wschodniej granicy, kryzysu strefy euro oraz polityki państwa na rzecz rodzin w kontekście kryzysu demograficznego.

Zobacz także
Komentarze (130)
Instytut Myśli Państwowej, czyli Marcinkiewicz, Niesiołowski, Kamiński i Giertych. "To nie będzie partia"
Zaloguj się
 • his_dudeness

  Oceniono 129 razy 97

  To jakiś żart?
  "Instytut Myśli Państwowej"
  To brzmi jak żart, ludzie z tym związani to żart.
  To musi być żart.
  Demagogia po raz kolejny górą.

 • niktwazny126

  Oceniono 92 razy 78

  Domyślam się, że w imię dobra kraju panowie sami będa finansować działalność "instytutu". Bo przecież nie wyciągną rączek po kasę z dziurawego budżetu, prawda?

 • chynek

  Oceniono 81 razy 61

  Parada oszustów...

 • andrzej_z_dzialdowa

  Oceniono 74 razy 60

  kuń, spaślak, ten od isabel i uciekinier z psychiatryka - tink tank, tink tank, tink tank... hehehehehehe

 • harimau666

  Oceniono 68 razy 60

  >myśl<??i do tego państwowa??
  jak do tej pory ci panowie myśleli tylko o swoich stołkach więc chyba nazwa powinna brzmieć :
  Instytut Tworzenia Mżonek Dla Idiotów i Trwania W Polityce Za Wszelką Cenę ...

 • elkipan

  Oceniono 62 razy 52

  Ech!!!
  Gdyby tak powstał jakiś Instytut zajmujący się Polakami w Polsce...
  Rząd? ... Nie ma co liczyć. Zajmuje się słupkami.

 • leszekgrab1

  Oceniono 61 razy 47

  Ja zapisuję się do instytutu zajmującego się zawartością cukru w cukrze.

 • white_lake

  Oceniono 54 razy 46

  jak ja mam już dość ciągle tych samych ryjów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje