"Benedykt XVI może być "papieżem cieniem". Zachowanie sekretarza to nepotyzm"

17.02.2013 19:01
Benedykt XVI

Benedykt XVI (Fot. Jacquelyn Martin AP)

Szwajcarski teolog Hans Kueng nie wyklucza, że Benedykt XVI po swojej abdykacji, pozostając na terenie Watykanu, może chcieć wpływać pośrednimi metodami na nowego papieża.
- Benedykt XVI może stać się "papieżem cieniem", który co prawda abdykował, ale w pośredni sposób będzie nadal wpływał na nowego papieża - powiedział Kueng w wywiadzie dla najnowszego, dostępnego od niedzieli w kioskach wydania niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".

Kueng zwrócił uwagę, że Benedykt XVI postanowił zamieszkać w Watykanie i zachował swojego sekretarza arcybiskupa Georga Gaensweina, który ma równocześnie pozostać na stanowisku prefekta Domu Papieskiego i podlegać nowemu papieżowi.

- To nowy rodzaj nepotyzmu, który nie podoba się także w Watykanie - powiedział krytyczny wobec instytucji kościelnych teolog, dodając, że żaden proboszcz nie lubi, gdy jego poprzednik obserwuje zza plebanii jego poczynania.

Zadanie dla nowego papieża? "Gabinet kompetentnych"

Benedykt XVI zapowiedział tydzień temu, że zakończy swój pontyfikat 28 lutego. Zdaniem Kuenga nowy papież powinien stworzyć gabinet, który pozwoli mu na skuteczne rządzenie. - Samotny, izolowany przez kurię papież, jakim był Ratzinger, nie jest w stanie kierować wspólnotą liczącą 1,2 mld ludzi. Aby wyjść z kryzysu, papież pilnie potrzebuje gabinetu, w którym byliby reprezentowani nowi, kompetentni mężczyźni lub, czemu nie, kobiety - uważa 84-letni teolog.

Jeżeli nowy papież nie zrobi porządku z rzymskim państwem dworskim, to i on nie doprowadzi do przełomu w Kościele - powiedział Kueng tygodnikowi "Der Spiegel".

Hans Kueng ma 84 lata, w latach 1962-1965 był doradcą Sobory watykańskiego II, gdzie poznał Josepha Ratzingera. Potem został dyrektorem Instytutu Nauk Ekumenicznych w Tybindze. W 1979 roku został pozbawiony prawa do nauczania, gdyż w jednej ze swoich ksiąg "za bardzo odszedł od wiary katolickiej".

Zobacz także
Komentarze (103)
Zaloguj się
 • marian8-1960

  Oceniono 1 raz 1

  Po co miałby bawić się w "cień" jak nie musiał?
  Przecież mógł zostać i rządzić otwarcie dalej i nikt nie miałby nic do tego.
  Nie wiem po kiego diabła ludzie zmyślają takie idiotyzmy, chyba tylko po to, żeby zwrócić na siebie uwagę.

 • plumgazeta

  0

  On już jest cieniem.
  Taką miłością bliźniego, Hansie, do tego doprowadziłeś.

 • wojtem

  0

  A co Kueng ma do tego? Przeciez juz nie jest katolikiem!

 • myszykiszek

  0

  Ach, rozgonić by wreszcie to towarzystwo, "dworskie", cholera...

 • antykkk

  Oceniono 1 raz 1

  Niech go sobie zwą jak chcą. Pan obywatel psedonim B16 załatwił już sobie u premiera Włoch azyl i immunitet, bo jakoś nasze mendia przemilczaja fakt że jest wystawiony międzynarodowy nakaz aresztowania na obywatela B16 i pan B16 spotykał się z premierem w tej sprawie.
  I to jest faktyczny i jedyny powód tzw abdykacji tego pana i jedyne na czym należy się skupic to to czy nowy zarządca tej stajni Augiasza zacznie współpracować z organami sprawiedliwość wielu krajów i wyda ukrywanych skrzętnie od lat pedofilów, bo jeśli nie to wydadzą taki sam nakaz aresztowania.

 • crypolskocry

  Oceniono 4 razy 2

  znaczy sie ze imperator Palpatine sorry Benedykt vel Ratzinger bedzie sterowal swoim Mrocznym Lordem z tylnego siedzenia??
  ech ci przebiegli Sithowie, caly czas daza do wladzy i jej posiadania.

  Kiedy w koncu sily dobra zwycieza nad Watykanskim złem i zniszcza ich siedzibe, a czarnych ksiezy zła odesla w niebyt?

 • horolezec.2

  Oceniono 3 razy -1

  Czułem, że to będzie "znany" teolog. Znany z podważania nauki kościoła. No cóż, środowisku Gazety tylko tacy teologowie są znani. W wyszukiwaniu "znanych" specjalistów Gazeta ociera się o śmieszność.

 • tenare

  Oceniono 3 razy -1

  Smaczku by dodało jeszcze jakieś tajemnicze zabójstwo w Watykanie.
  Jak u Dana Browna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje