"Benedykt XVI może być "papieżem cieniem". Zachowanie sekretarza to nepotyzm"

17.02.2013 19:01
Benedykt XVI

Benedykt XVI (Fot. Jacquelyn Martin AP)

Szwajcarski teolog Hans Kueng nie wyklucza, że Benedykt XVI po swojej abdykacji, pozostając na terenie Watykanu, może chcieć wpływać pośrednimi metodami na nowego papieża.
- Benedykt XVI może stać się "papieżem cieniem", który co prawda abdykował, ale w pośredni sposób będzie nadal wpływał na nowego papieża - powiedział Kueng w wywiadzie dla najnowszego, dostępnego od niedzieli w kioskach wydania niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".

Kueng zwrócił uwagę, że Benedykt XVI postanowił zamieszkać w Watykanie i zachował swojego sekretarza arcybiskupa Georga Gaensweina, który ma równocześnie pozostać na stanowisku prefekta Domu Papieskiego i podlegać nowemu papieżowi.

- To nowy rodzaj nepotyzmu, który nie podoba się także w Watykanie - powiedział krytyczny wobec instytucji kościelnych teolog, dodając, że żaden proboszcz nie lubi, gdy jego poprzednik obserwuje zza plebanii jego poczynania.

Zadanie dla nowego papieża? "Gabinet kompetentnych"

Benedykt XVI zapowiedział tydzień temu, że zakończy swój pontyfikat 28 lutego. Zdaniem Kuenga nowy papież powinien stworzyć gabinet, który pozwoli mu na skuteczne rządzenie. - Samotny, izolowany przez kurię papież, jakim był Ratzinger, nie jest w stanie kierować wspólnotą liczącą 1,2 mld ludzi. Aby wyjść z kryzysu, papież pilnie potrzebuje gabinetu, w którym byliby reprezentowani nowi, kompetentni mężczyźni lub, czemu nie, kobiety - uważa 84-letni teolog.

Jeżeli nowy papież nie zrobi porządku z rzymskim państwem dworskim, to i on nie doprowadzi do przełomu w Kościele - powiedział Kueng tygodnikowi "Der Spiegel".

Hans Kueng ma 84 lata, w latach 1962-1965 był doradcą Sobory watykańskiego II, gdzie poznał Josepha Ratzingera. Potem został dyrektorem Instytutu Nauk Ekumenicznych w Tybindze. W 1979 roku został pozbawiony prawa do nauczania, gdyż w jednej ze swoich ksiąg "za bardzo odszedł od wiary katolickiej".

Zobacz także
Komentarze (103)
"Benedykt XVI może być "papieżem cieniem". Zachowanie sekretarza to nepotyzm"
Zaloguj się
 • docsnugg

  Oceniono 224 razy 104

  Benedykt XVI może stać się "papieżem cieniem", który co prawda abdykował, ale w pośredni sposób będzie nadal wpływał na nowego papieża - powiedział Kueng

  To wybitnie przbiegły plan:

  Zamiast być dalej papieżem i móc decydować o wszystkim samemu, abdykuje by móc sterować nowym papieżem z "tylnego siedzenia".

  A do tego by uwarygodnić swój podstępny paln zgrywa jeszcze niedołężnego staruszka... dobrze, że są ludzie którzy potrafią przejrzeć te podłe intrygi i otworzyć innym oczy :)

 • gold_berg

  Oceniono 77 razy 55

  ----------------------------------------------------------------------------
  Czyż Jezus nie zalecał obżarstwa i pijaństwa, aby rosły bebechy? Jezus mieszkał w marmurowym pałacu, siadał na złoconym tronie, a w koło biegała służba, kamerdynerzy. Przecież był noszony w lektyce i to najnowszym modelu. Czcił wizerunki boże w obrazach. Nie płacił podatków. Mało tego, obłożył biednych swoim podatkiem tzw. dziesięciną. Mieszał się do polityki i kolaborował z najeźdźcami. Był pazerny na władzę. Miał się za pan brat z gangami - prał im srebrniki z handlu bronią, narkotykami i prostytucji. Ponadto, żeby mieć jeszcze większy przepych, handlował ziemią, a do tego w ramach relaksu, Jezus i jego apostołowie, molestowali i gwałcili… - więc dlaczego się czepiamy? Ale czy takie wyobrażenie miał Jezus o swoim kościele? Ileż w takim razie ma wspólnego sekta tzw. kościoła katolickiego z chrześcijaństwem? Wiara jest zbyt święta, jest zbyt ważna, aby mogła być powierzona zakłamanym facetom, którzy sprzysięgli się, by wdeptać w błoto posłanie Chrystusa, i w realizacji swego spisku osiągnęli sukces o rozmiarach budzących trwogę. Najwyższa pora rozwiązać konkordat, a majątek czarnej mafii przekazać na cele społeczne!

 • niktwazny126

  Oceniono 58 razy 36

  Najwidoczniej Benedykt 16 ma dosć sterowania kościolem na świecie. Gdyby chciał wpływać na losy świata, mógłby to robic nadal, sprawujac swoje stanowisko papieskie. A nowy papa na pewno otoczy się swoimi pupilami. Co zresztą nie gwarantuje, że w Watykanie zaprzestaną intryg.

 • kinoman1920

  Oceniono 55 razy 35

  B16 nie bedzie chcial wplywac na sprawy kosciola - bowiem odkryl za duzo i uznal, ze nie jest w stanie podolac temu co zastal po "wielkim" poprzedniku. Inna sprawa, ze abdykujac przestaje byc papiezem i tyle, co z nim bedzie i gdzie bedzie to juz zalezy od nowego papy. Wiec profesr Hans niech sie nie martwi :)
  B16 poza tym musialby wyniesc na oltarze JPII, ktory naprawde w wydatny sposob przyczynil sie do obecnego stanu w KRK.

  Nowemu Papie nie zazdroszcze odpowidzialnosci. Mysle, ze wybiora nastepce, ktory nie bedzie mial skrupolow i bedzie kontynuowal linie JPII - tuzdziez bedzie jeszcze wiekszym hardcorem - twierdzac np. ze pedofilia to sprawa szatana, a nie kosciola.

 • w12121

  Oceniono 41 razy 25

  KrK to instytucja wymyślona przez Cesarza Konstantyna 300 lat po śmierci Chrystusa, która samozwańczo ogłosiła się kontynuatorem apostołów. KrK wszystkie dobra, ziemie i przywileje w Rzymie zdobył dzięki wielkiemu oszustwu znanemu pod nazwą "Donacja Konstantyna" ( jeśli ktoś jeszcze o tom nie słyszał to można se wygooglać ). A potem równie "chwalebna" historia pełna niewinnej krwi ludzi myślących - zwanych wtedy heretykami. Jak również dziewcząt, które nie chciały ulec panu i plebanowi zwanych wówczas czarownicami.
  Poza tym "nawracanie" Ameryki południowej. Handel niewolnikami z Afryki ( KrK był jednym z największy handlarzy ). I tak całe wieki... niezmiennie...

 • steq1

  Oceniono 84 razy 22

  Bardzo lubię jak papieżami zostają stare dziadki.lubięjak ciemnogród podnieca się konklawe, jak media się podniecaja jak wszyscy o konklawe, zapominają wtedy o polityce i politykach ty;lko o starym dziadku na papieża..... Gratulacje moherkowe ludki ,ze będziecie mieć zabawę przez nastepne kilkanaście dni a potem jak baranki będziecie pędzić do watykanu sklać poklony nowemu bogowi

 • racionalist

  Oceniono 31 razy 17

  Problem Watykanu, nie nasz.

 • harimau666

  Oceniono 46 razy 14

  wyborcza.biz/biznes/1,100896,13410112,Finanse_Watykanu_w_ruinie__Benedykt_XVI_nie_zapobiegl.html
  można by zadać pytanie retoryczne: na co ich fluorescencje przepuściły tyle kaski?:)
  brudny interes nie zawsze popłaca ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje