Meteoryt nad Czelabińskiem. Prawosławny metropolita: W ten sposób Bóg upomina ludzi

17.02.2013 17:51
Meteor nad Czelabińskiem

Meteor nad Czelabińskiem (Fot. Uncredited AP)

Cerkiew uspokaja wiernych po niedawnym deszczu meteorytów, który spadł pod Czelabińskiem i wywołał falę spekulacji w całej Rosji. Teofan, prawosławny metropolita tego miasta, napisał w tej sprawie apel do swoich diecezjan, zachęcając ich do refleksji.
Metropolita Teofan przestrzegł mieszkańców Czelabińska i całego regionu przed uleganiem panice. Sparafrazował słowa listu do Rzymian św. Pawła, pisząc w apelu skierowanym do wiernych swojej diecezji: ,,Żadne zjawisko naturalne, żadne klęski żywiołowe, choroby, śmierć nie mogą nas odłączyć od Boga".

Prawosławny hierarcha zaznaczył, że doświadczone niebezpieczeństwo powinno wszystkich skłonić do głębokiego przemyślenia ,,swojego stanu wewnętrznego, swojego życia, do przypomnienia sobie jak często wierni modlą się, jak często odwiedzają świątynię, jak wygląda ich postępowanie w świetle Przykazań Bożych". Podkreślił, że Bóg, często wykorzystując naturalne zjawiska, klęski żywiołowe, daje ludziom znaki i napomnienia. Jego zdaniem ostatni deszcz meteorów był napomnieniem nie tylko dla mieszkańców Uralu, ale także dla mieszkańców całej ziemi, żeby uświadomili sobie, w jak kruchym i nieprzewidywalnym świecie żyją.

Na końcu apelu metropolita wyraził wdzięczność Bogu, że zachował mieszkańców Czelabińska i regionu od cięższych konsekwencji katastrofy.Ponad 1100 rannych, duże straty materialne

Podczas piątkowych wydarzeń rannych zostało 1147 osób, wśród których jest 259 dzieci. Do szpitala trafiło 51 osób, w tym 13 dzieci. Dwie osoby są ciężko ranne. Jedną z nich - kobietę ze złamanym kręgosłupem - w sobotę samolotem ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych przetransportowano do Moskwy, do specjalistycznej kliniki.

Władze obwodu czelabińskiego podały, że w regionie fala uderzeniowa po wybuchach uszkodziła około 3 tys. domów mieszkalnych, 361 szkół i przedszkoli oraz 34 szpitale i przychodnie lekarskie. Powierzchnię rozbitych szyb oszacowano na 170 tys. metrów kwadratowych. Całość strat materialnych oceniono na ponad 1 mld rubli (około 33 mln dolarów).

Zobacz także
Skomentuj:
Meteoryt nad Czelabińskiem. Prawosławny metropolita: W ten sposób Bóg upomina ludzi
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje