Księża z Watykanu przed konklawe: Pierwsze typy rzadko się sprawdzają. Ale jest szansa na papieża spoza Europy

17.02.2013 08:03
Benedykt XVI

Benedykt XVI (Fot. POOL Reuters)

- Spekulacje medialne w sprawie nowego papieża są przedwczesne. Historia pokazuje, że nieoficjalnie typowani często nie byli wybierani - podkreślają polscy księża z Watykanu. Duchowni przyznają jednak, że jest wiele przesłanek, które każą zakładać, że kandydat spoza Europy po raz pierwszy ma duże szanse na objęcie przewodnictwa w Kościele katolickim.
Watykańscy duchowni zwracali uwagę, że choć kardynałowie elektorzy zastanawiają się obecnie nad potencjalnymi kandydatami na papieża - po abdykacji Benedykta XVI - to dopiero na konklawe zostanie dokonana ostateczna analiza sytuacji w świecie i Kościele. Na jej podstawie będą typowani i zgłaszani purpuraci, którzy - po ewentualnym wyborze - mogą podjąć wyzwania stojące przed Stolicą Apostolską.

O. Fokciński uważa, że są pewne przesłanki wskazujące na to, iż papieżem pierwszy raz może zostać purpurat spoza Europy. - Kardynałowie będą się zastanawiali, czy to już czas na taką zmianę - powiedział. Ocenił, że wybór wymienianego przez media argentyńskiego kard. Leonarda Sandriego byłby rozwiązaniem pośrednim, gdyż jest on z pochodzenia Włochem.

Odnosząc się do innego kardynała wymienianego w spekulacjach, Angelego Scoli z Włoch, o. Fokciński podkreślił, że "doświadczenia z poprzednich konklawe pokazują, iż przeważnie ci, którzy byli typowani, nie zostawali papieżami".

"O personaliach mowa będzie dopiero na końcu"

Także dyrektor programowy Radia Watykańskiego jezuita o. Andrzej Koprowski uważa, że jest szansa na wybór papieża spoza Europy. Zaznacza jednak, że zależy to od "przebiegu refleksji kardynałów podczas konklawe nad problemami świata".

- Konklawe rozpocznie się modlitwą, ale potem w kolejnych fazach kardynałowie, którzy są reprezentantami wszystkich kontynentów i przywożą uzupełniające się doświadczenie swoich społeczeństw, będą się zastanawiali nad problemami współczesnego świata i tymi, które są wewnątrz Kościoła. W następnym etapie będą mówili o podejściu Kościoła do tych wyzwań oraz o tym, jaką osobowość powinien mieć nowy papież, żeby im sprostać. Na końcu będzie mowa o sprawach personalnych - powiedział o. Koprowski.

"Następca Benedykta XVI powinien być młodszy"

Dyrektor Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego jezuita o. Leszek Gęsiak podkreślił, że skoro kardynałowie pochodzą z różnych części świata, to mają także różne wizje tego, kim powinien być nowy papież i z dorobku jakich kultur powinien szczególnie czerpać inspiracje.

- Benedykt XVI mówił, że jego siły są niewystarczające do dalszego wypełniania posługi. I rzeczywiście, papież powinien mieć ogromnie dużo siły, bo wyzwań w Kościele jest wiele. Podkreślił, że odchodzi z powodu podeszłego wieku. Na pewno będzie to jakąś wskazówką dla grona kardynałów elektorów podczas konklawe. Można interpretować to w ten sposób, że jego następca powinien być młodszy. Trudno jednak powiedzieć, czy dzisiaj potrzebujemy młodego papieża. Nie sądzę, żeby było to najistotniejsze - ocenił o. Gęsiak.

"Papież to nie osoba, która ucieka przed problemami"

Pytany o to, jaki wpływ na decyzję Benedykta XVI miał wyciek dokumentów z Kurii Rzymskiej, tzw. Vatileaks, o. Gęsiak powiedział, że nie przywiązuje wagi do tych doniesień. - Ojciec Święty poinformował, że rozważał w sumieniu swoją decyzję i doszedł do wniosku, że jego siły nie są już wystarczające do pełnienia posługi papieża. Benedykt XVI nie jest człowiekiem, który pod wpływem jakichkolwiek wydarzeń zewnętrznych podjąłby taką decyzję. To nie jest człowiek, który w ten sposób chciałby uciec od ludzi i problemów - zaznaczył.

Z kolei o. Fokciński ocenił, że wyciek dokumentów z Kurii Rzymskiej był dla Benedykta XVI jedną z najtrudniejszych spraw w ostatnim okresie. - A więc w jakimś sensie mogło to utwierdzić papieża w jego decyzji. Nie sądzę jednak, że była to podstawowa przyczyna, która zaważyła o abdykacji. Widać było, że Ojciec Święty tracił siły, i to było powodem jego decyzji - mówił.

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • krzysiek_p4

  0

  TAK zgadzam sie niech zostanie czarny ,teraz to murzyny przejmują władzę a biali bedą robic za murzynów jeb...ac moherów wojna wszystko wroci do porządku

 • max2-012

  Oceniono 1 raz 1

  Najwyższy czas wybrać kobietę (zakonnicę) na papieża .

 • jansoch

  Oceniono 1 raz 1

  Papieżem był Polak, obecnie jest Niemiec. Nie zdziwił bym się jeżeli następcom będzie Rosjanin. Niemcy z Ruskimi zawsze się dobrze dogadywali i nadal doskonale się dogadują. Z okazji ,,Światowego Dnia Chorego’’ w czasie mszy świętach odprawianych w szpitalach poprzedzającej abdykację był czytany list papieża i rozdawane były obrazki z jego przesłaniem. Z tego obrazka można było wywnioskować że jest coś nietakt w Watykanie i dotyczy to papieża. Obrazek przestawiał samarytanina którym miał być Jezusem. Jezus jest przestawiony w postaci ikonograficznej, tak jak są przestawiane postacie świętych w prawosławiu. W swoim przemówieniu papież mówił o grzechu rozpadu. Zapewne miał na myśli połączenie się z prawosławiem. Dałoby to osobom duchownym możliwość życia w jawnych związkach małżeńskich. Ten problem nie jest nowy zaznaczał się bardzo przy wyborze papieża w 1703 roku.

 • cudaktusk

  Oceniono 2 razy 0

  Mam nadzieję, że kandydaturę Anki od Palikóta wezmą pod uwagę.

 • patriotaa

  Oceniono 2 razy 0

  nowym papieżem zostanie ponownie polak

 • apartament_puchatek

  Oceniono 2 razy -2

  Te Wasze komentarze są żałosne - prymityw...

 • hare-hare

  0

  tfu,na wymioty mi sie zbiera jak słysze o tych "wydarzeniach"

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  Dlaczego u was, polaków, najwiekszą popularnością cieszą sie komentarze oceniające z robotniczo-chlopskiej okrągłostołowej perspektywy?

 • kharper

  Oceniono 4 razy 4

  ciekawe czy nowy papierz wycofa vatykansklie inwestycje w firmach zbrojeniowych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje