Księża z Watykanu przed konklawe: Pierwsze typy rzadko się sprawdzają. Ale jest szansa na papieża spoza Europy

17.02.2013 08:03
Benedykt XVI

Benedykt XVI (Fot. POOL Reuters)

- Spekulacje medialne w sprawie nowego papieża są przedwczesne. Historia pokazuje, że nieoficjalnie typowani często nie byli wybierani - podkreślają polscy księża z Watykanu. Duchowni przyznają jednak, że jest wiele przesłanek, które każą zakładać, że kandydat spoza Europy po raz pierwszy ma duże szanse na objęcie przewodnictwa w Kościele katolickim.
Watykańscy duchowni zwracali uwagę, że choć kardynałowie elektorzy zastanawiają się obecnie nad potencjalnymi kandydatami na papieża - po abdykacji Benedykta XVI - to dopiero na konklawe zostanie dokonana ostateczna analiza sytuacji w świecie i Kościele. Na jej podstawie będą typowani i zgłaszani purpuraci, którzy - po ewentualnym wyborze - mogą podjąć wyzwania stojące przed Stolicą Apostolską.

O. Fokciński uważa, że są pewne przesłanki wskazujące na to, iż papieżem pierwszy raz może zostać purpurat spoza Europy. - Kardynałowie będą się zastanawiali, czy to już czas na taką zmianę - powiedział. Ocenił, że wybór wymienianego przez media argentyńskiego kard. Leonarda Sandriego byłby rozwiązaniem pośrednim, gdyż jest on z pochodzenia Włochem.

Odnosząc się do innego kardynała wymienianego w spekulacjach, Angelego Scoli z Włoch, o. Fokciński podkreślił, że "doświadczenia z poprzednich konklawe pokazują, iż przeważnie ci, którzy byli typowani, nie zostawali papieżami".

"O personaliach mowa będzie dopiero na końcu"

Także dyrektor programowy Radia Watykańskiego jezuita o. Andrzej Koprowski uważa, że jest szansa na wybór papieża spoza Europy. Zaznacza jednak, że zależy to od "przebiegu refleksji kardynałów podczas konklawe nad problemami świata".

- Konklawe rozpocznie się modlitwą, ale potem w kolejnych fazach kardynałowie, którzy są reprezentantami wszystkich kontynentów i przywożą uzupełniające się doświadczenie swoich społeczeństw, będą się zastanawiali nad problemami współczesnego świata i tymi, które są wewnątrz Kościoła. W następnym etapie będą mówili o podejściu Kościoła do tych wyzwań oraz o tym, jaką osobowość powinien mieć nowy papież, żeby im sprostać. Na końcu będzie mowa o sprawach personalnych - powiedział o. Koprowski.

"Następca Benedykta XVI powinien być młodszy"

Dyrektor Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego jezuita o. Leszek Gęsiak podkreślił, że skoro kardynałowie pochodzą z różnych części świata, to mają także różne wizje tego, kim powinien być nowy papież i z dorobku jakich kultur powinien szczególnie czerpać inspiracje.

- Benedykt XVI mówił, że jego siły są niewystarczające do dalszego wypełniania posługi. I rzeczywiście, papież powinien mieć ogromnie dużo siły, bo wyzwań w Kościele jest wiele. Podkreślił, że odchodzi z powodu podeszłego wieku. Na pewno będzie to jakąś wskazówką dla grona kardynałów elektorów podczas konklawe. Można interpretować to w ten sposób, że jego następca powinien być młodszy. Trudno jednak powiedzieć, czy dzisiaj potrzebujemy młodego papieża. Nie sądzę, żeby było to najistotniejsze - ocenił o. Gęsiak.

"Papież to nie osoba, która ucieka przed problemami"

Pytany o to, jaki wpływ na decyzję Benedykta XVI miał wyciek dokumentów z Kurii Rzymskiej, tzw. Vatileaks, o. Gęsiak powiedział, że nie przywiązuje wagi do tych doniesień. - Ojciec Święty poinformował, że rozważał w sumieniu swoją decyzję i doszedł do wniosku, że jego siły nie są już wystarczające do pełnienia posługi papieża. Benedykt XVI nie jest człowiekiem, który pod wpływem jakichkolwiek wydarzeń zewnętrznych podjąłby taką decyzję. To nie jest człowiek, który w ten sposób chciałby uciec od ludzi i problemów - zaznaczył.

Z kolei o. Fokciński ocenił, że wyciek dokumentów z Kurii Rzymskiej był dla Benedykta XVI jedną z najtrudniejszych spraw w ostatnim okresie. - A więc w jakimś sensie mogło to utwierdzić papieża w jego decyzji. Nie sądzę jednak, że była to podstawowa przyczyna, która zaważyła o abdykacji. Widać było, że Ojciec Święty tracił siły, i to było powodem jego decyzji - mówił.

Zobacz także
Komentarze (76)
Księża z Watykanu przed konklawe: Pierwsze typy rzadko się sprawdzają. Ale jest szansa na papieża spoza Europy
Zaloguj się
 • papaleone

  Oceniono 123 razy 89

  Oby był czarny!.
  Chcę widzieć jak tatuś Rydzyk całuje go w łapsko.
  A mohery i PiS-meny modlą się do czekolady.

 • chi_neng1

  Oceniono 73 razy 55

  Tam dopiero musza sie rozgrywac "krwawe" walki o wladze...

  A wszystko na zewnatrz pod pozorem milosci do Boga ...

  A wszystko z jednym jedynym celem: zamulenia mozgow wierzacym owieczkom.

  Niezbadane sa tejemnice Watykanu ....ale moze do czasu, bowiem przecieki zaczynaja pojawiac sie jako coraz wieksze plamy...

 • karnisz1

  Oceniono 61 razy 41

  To znów mamy cyrk z czarnobiałym dymkiem. I rozumiem że teraz można brać już rozwód kościelny? Skoro papież sie znudził i... zrezygnował

 • c.t.k

  Oceniono 57 razy 37

  Szkoda,że B16-przed swoją abdykacją- nie rozwiązał tej drańskiej,mafijnej i złodziejskiej instytucji.

 • chi_neng1

  Oceniono 41 razy 31

  Tak wlasciwie to po co ten caly Watykan i to cale towarzystwo tam zyjece po krolewsku, za nasze peiniadze, istnieja ?

  Co oni robia dobrego faktycznie dla ludzi, za wyjatkiem gloszenia wiary, modlenia sie i prania mozgow zwyklym smiertelnikom?

  Czy ktos wie jakie maja zaslugi, za wyjatkiem odprawiania nabozenstw, zbierania pieniedzy i innych bogactw materialnych?

 • spam_box

  Oceniono 34 razy 22

  powinni wybrać jakiegoś dziadka, który szybko kipnie - znów się owce zjadą do strzyżenia, bo zarabiać na turystach trzeba a watykan ma problemosy finansowe. No i powinni lobbować za legalizacją pedofilii - co to za przyjemność posuwać ministranta, jak jest to niezbyt legalne...

 • chango

  Oceniono 35 razy 21

  Dajcie tam kolejnego 80 latka..
  Koniecznie musi mieć Marksa w małym palcu tak żeby czuł się pewnie wsród .. O JAKŻE ŚWIATŁYCH!! ..przywódców..

  Trzeba konserwować świat, którego już nie ma tak żeby tragifarsa była jeszcze większa..
  Więcej zimnowojennych dziadków!!

 • vomitorium1

  Oceniono 23 razy 13

  negatyw
  (bongo I)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje