Myśliwce USA przechwyciły rosyjskie bombowce koło wyspy Guam

16.02.2013 19:54
Bombowiec Tu-95 po przechwyceniu przez F-14A Tomcat i F-15 Eagle

Bombowiec Tu-95 po przechwyceniu przez F-14A Tomcat i F-15 Eagle (Fot. Wikipedia)

Amerykańskie myśliwce F-15 przechwyciły 12 lutego (w dniu, kiedy Barack Obama wygłaszał orędzie o stanie państwa) dwa rosyjskie bombowce Tu-95 zbliżające się do wyspy Guam na Pacyfiku - poinformowała dziś rzeczniczka sił powietrznych USA kpt. Kim Bender.
Po przechwyceniu oba Tu-95 odleciały na północ - dodała kpt. Bender, ale odmówiła podania szczegółów, powołując się na względy bezpieczeństwa.

Rosyjskie maszyny, mogące przenosić broń nuklearną, okrążały wprawdzie Guam, ale pozostawały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - informuje telewizja NBC na swej stronie internetowej. Dodaje, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela sił USA, że obie strony "zachowały się profesjonalnie" i nie doszło do żadnego incydentu.

Bombowce śledzono od startu

Według NBC amerykańskie radary dalekiego zasięgu i satelity śledziły rosyjskie maszyny od chwili, gdy wystartowały one z północno-wschodniej Rosji i rozpoczęły długi lot na południe, wymagający "wielokrotnego tankowania".

Także Japonia poderwała swe myśliwce, gdy rosyjskie bombowce przelatywały w pobliżu jej terytorium, pozostając jednak w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - dodaje NBC.

Według przedstawicieli sił USA misja ćwiczebna rosyjskich samolotów w pobliżu Guamu była czymś "bardzo niezwykłym, ale nie bezprecedensowym". "To nie było prowokacyjne, ale z całą pewnością zwróciło naszą uwagę" - cytuje NBC jednego z amerykańskich wojskowych i zwraca uwagę, że na Guamie stacjonują amerykańskie bombowce B-52, również mogące przenosić broń nuklearną.

Zobacz także
Komentarze (189)
Myśliwce USA przechwyciły rosyjskie bombowce koło wyspy Guam
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 967 razy 885

  Takie incydenty zdarzają się. Ostatnimi czasy nieco rzadziej, ale nadal mają miejsce. Rosjanie nie naruszyli przestrzeni powietrznej USA. To nie było przechwycenie, a raczej eskortowanie. Rosjanie sprawdzali czy ich stare rzęchy dolecą na Guam. Amerykanie pokazywali, że kontrolują sytuację (bo cały przelot był śledzony).
  Wszyscy są zadowoleni: rzęchy doleciały, Amerykanie zareagowali. Rosja nadal myśli, że jest mocarstwem, Amerykanie nadal myślą, że są jedynym rozgrywającym.
  A niektórzy komentujący myślą, że myślą.
  I git.

 • docsnugg

  Oceniono 159 razy 95

  Typowy dyplomatyczny bełkot:

  1. Amerykańskie mysliwce przechwyciły, ale rosyjskie bombowce pozostawaly w przestrzeni międzynarodowej :)

  2. Po przechwyceniu TU-95 odleciały na północ :)

  3. I tu perełka: "To nie było prowokacyjne, ale z całą pewnością zwróciło naszą uwagę" - cytuje NBC jednego z amerykańskich wojskowych i zwraca uwagę, że na Guamie stacjonują amerykańskie bombowce B-52, również mogące przenosić broń nuklearną.

  Nie znam się i nie wiem czemu ma to służyć, ale Rosja na nowo chyba coraz bardziej wczuwa się w rolę "mocarstwa"

 • tenare

  Oceniono 94 razy 62

  Myśliwce USA przechwyciły rosyjskie bombowce, ale bombowce i tak leciały dalej jak gdyby nigdy nic.
  Aż sobie odleciały na północ.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 108 razy 62

  "Po przechwyceniu oba Tu-95 odleciały na północ - dodała kpt. Bender, ale odmówiła podania szczegółów, powołując się na względy bezpieczeństwa" - to może wróciły tam skąd wystartowały? Do bazy w północno-wschodniej Rosji?

  Albo kapitan Bender to idiotka, albo pismak z gazeciny. Opcja 3: oboje.

 • cezar85

  Oceniono 87 razy 59

  "Po przechwyceniu oba Tu-95 odleciały na północ...." - to nie przechwycenie, to psocenie

 • iremus

  Oceniono 95 razy 55

  .....Rosyjskie maszyny, mogące przenosić broń nuklearną, okrążały wprawdzie Guam, ale pozostawały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - informuje telewizja NBC na swej stronie internetowej.....
  Sensacja po ch.ju aż się płakać chce z kretyna który to napisał !!!

 • condor82

  Oceniono 72 razy 46

  Teraz broń nuklearną może mieć na pokładzie nawet rolniczy "Dromader" więc sam przelot takich samolotów to raczej polityczne harcowanie.

  Groźniejsze byłoby rozrzucenie karmy dla ptaków z dodanym laxigenem podczas przemówienia na powietrzu w Waszyngtonie.

 • farmer_mendoza

  Oceniono 55 razy 39

  "Według NBC amerykańskie radary dalekiego zasięgu i satelity śledziły rosyjskie maszyny od chwili, gdy wystartowały"

  Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia, czy Amerykanie rejestrują wszystkie loty szefów państw oraz szefów sił zbrojnych NATO - szczególnie nad Rosją - jest naiwny. Oczywiście że śledzą i mają dokładne nagrania satelitarne każdego takiego lotu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje