Terror Laszkar-e-Dżangwi w Pakistanie. 60 ofiar zamachu

16.02.2013 16:30
Pakistańskie siły specjalne w mieście Kweta

Pakistańskie siły specjalne w mieście Kweta (Fot. NASEER AHMED REUTERS)

Do 60 osób wzrosła liczba ofiar zamachu bombowego w mieście Kweta na południowym zachodzie Pakistanu. Ok. 200 osób zostało rannych. Do eksplozji doszło w części miasta zamieszkanej przez mniejszość szyicką. To kolejny zamach w tym mieście w ostatnich dniach.
Pakistańska policja mówi o eskalacji ataków dokonywanych przez sunnickich ekstremistów. Zastępca szefa policji w Kwecie Wazir Khan Nasir nazwał dzisiejszy zamach kontynuacją terroryzmu wymierzonego przeciwko szyitom.

Agencja Reuters odnotowuje, że w ubiegłym roku w zamachach zginęło w Pakistanie ponad 400 szyitów, a sprawców z reguły nie udaje się zatrzymać.

Laszkar-e-Dżangwi chce wprowadzenia w Pakistanie sunnickiej teokracji

10 stycznia w trzech zamachach bombowych w Kwecie zginęło ponad 90 ludzi. Do odpowiedzialności za jeden z zamachów w zamieszkanej w większości przez szyickich Hazarów dzielnicy przyznała się sunnicka organizacja Laszkar-e-Dżangwi.

Szyiccy przywódcy zaapelowali, by kontrolę nad Kwetą przejęło wojsko, które miałoby ich chronić.

Według agencji Reuters zakazana Laszkar-e-Dżangwi chce wprowadzenia w Pakistanie sunnickiej teokracji i dąży do tego przez podsycanie konfliktu sunnicko-szyickiego. Dokonuje zamachów bombowych podczas uroczystości religijnych i strzela do cywilów. Jej przywódca Malik Ishaq w zeszłym roku wyszedł z więzienia, gdzie spędził 14 lat za terroryzm.

Zobacz także
Komentarze (23)
Terror Laszkar-e-Dżangwi w Pakistanie. 60 ofiar zamachu
Zaloguj się
 • ddo1

  Oceniono 50 razy 38

  W islamie nie może brakować niewiernych jak wymordują przedstawicieli innych religii biorą się za innych muzułmanów dżihad ciągły tak długo jak przeklęty koran istnieje a ludzie wierzą że morderca i pedofil mahomet jest święty tak długo nie będzie na świecie pokoju

 • yankes1968

  Oceniono 18 razy 12

  Nezara Charifa- imam z sunnickiego meczetu w Warszawie, odpowiada na pytania szwedzkiego dziennikarza -Niklasa Lindströma :

  - Co Pan sądzi o fundamentalistycznych sektach islamskich, takich jak salafici czy wahhabici?
  - Fundamentaliści islamscy są wspaniali. Ani dom, ani religia nie są wystarczająco silne bez solidnych fundamentów. Wszyscy muzułmanie są fundamentalistami.

  - Czy chciałby Pan wprowadzenia prawa szariatu w Polsce?
  - Ależ oczywiście! Szariat jest taki sam dla wszystkich i dlatego jest lepszy niż polskie i europejskie prawo.

 • rud_aa

  Oceniono 8 razy 8

  Konflikt między n a szyiami to nie jest jakaś nowość, jak tylko nastąpił rozłam obie grupy były antagonistycznie nastawione (z naciskiem na wiekszą niechęć ze strony sunnitów, którzy od zawsze uważają szyitów za heretyków). My tutaj widzimy wszystko rpzez pryzmat walk z talibami w tamtych rejonach jednak konflikty są bardziej złożone. W większości to problem szyicko-sunnicki. Iran ma wreszcie słowo w Iraku, bo tam rząd zdominowany przez szyitów, co nie odpowiada sunnickiej Arabii. Bahrajn rządzony przez sunnitów i uciskający wiekszość szyicką (podli heretycy heh). Syria będąca poletkie dla proxy war pomiędzy AS a Iranem... poczekajmy jeszcze az w Libanie pierdutnie wszystko. A Afganistan? tam doopiero będzie ciekawie po opuszczeniu wojsk, zarówno Iran jak i AS ostrzą pazurki aby zostać głownym i najważniejszym "przyjacielem".
  Zresztą Afganistan jest zamieszkany także przez Hazarów, którzy sa szyitami- nie dojść że od talibów po d.. dostają, to jak AS zaciesni więzy... nie zmieni sie nic w ich życiu. W Jemenie AS naciska na zajdytów, którzy jako odłam szyitów są bardziej pro Iran....
  Słowem tam NIGDY nie będzie potecjanlego spokoju, szyici nie pozwolą się zdominowac i podobnie z sunnitami. Najlepiej po prostu zostawic ich samym sobie, niech się pozbijają, wtedy nie bedą winić zachodu a Allaha. Chociaz wszystko jest wola Allaha... nawet to że pada deszcz...:)
  Tak więc news o zamachu - żadna nowość, może dziennikarze poszerzą swoje marne horyzonty i zapoznają się z życiem mniejszości szyickiej w AS.

 • kartofiellach

  Oceniono 8 razy 6

  Czy zauważacie korelację, że przez zorganizowaną religię jest tak wiele problemów? Szczególnie kłopotliwe są absolutystycznereligie monoteistyczne.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy 4

  Trzeba się zastanowić nad ostatecznym rozwiązaniem kwestii wahabickiej...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 1 raz 1

  To duży zamach, jak ci ludzie co je organizują dojdą do władzy zamachy ustaną...

 • starawarka62

  0

  Jacy brytyjczycy? takich wysylac spowrotem skad przyjechali

 • pregierz

  Oceniono 1 raz -1

  zieeeeewwwwww..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje