Złe warunki pracy w Amazon. Neonaziści nękają i zastraszają pracowników sezonowych

16.02.2013 14:55
Narodowcy na festiwalu w Viereck pod Pasewalkiem, 11.08.2012 r.

Narodowcy na festiwalu w Viereck pod Pasewalkiem, 11.08.2012 r. (Fot. Thomas Peter/Reuters)

Największy na świecie koncern handlu internetowego Amazon do ochrony swoich centrów logistycznych w Niemczech zatrudnia neonazistów, którzy zastraszają pracowników sezonowych z Polski, Węgier, Rumunii, Hiszpanii. O szykanowaniu pracowników opowiada m.in. reportaż wyemitowany w niemieckiej telewizji ARD pt. "Ausgeliefert!" (tytuł o podwójnym znaczeniu: "wyekspediowany" albo "zdany na łaskę").
O złych warunkach pracy w centrach logistycznych Amazon w Niemczech media donosiły już kilkakrotnie. Sprawą zainteresowały się też związki zawodowe.

Ewidentni neonaziści

W ubiegłą środę telewizja ARD wyemitowała w wieczornym programie reportaż "Ausgeliefert!", pokazujący m.in., jak pracownicy firmy ochroniarskiej zastraszają i szykanują pracowników sezonowych Amazon, z reguły obcokrajowców, i ekipę filmową realizującą reportaż.

Ubranie ochroniarzy wskazuje na to, że pochodzą oni z kręgów skrajnej prawicy. Odpowiedzialni są za pilnowanie terenu, gdzie w domkach letniskowych zakwaterowani są sezonowi pracownicy. Mają prawo wejścia w każdej chwili do pomieszczeń mieszkalnych, rewizji dobytku ludzi, sieją wśród obcokrajowców strach.

Kiedy ekipa filmowa robiła zdjęcia ubrań ochroniarzy, została przez nich siłą wyrzucona poza teren. Skąd taka ostra reakcja? Ochroniarze mieli na sobie bluzy z kapturami marki Thor Steinar. Ubrania te są znakiem rozpoznawczym neonazistowskich kręgów. Noszenie ubrań tej firmy i jej emblematów jest zakazane np. w Bundestagu i na wielu stadionach Bundesligi. Amazon już w 2009 r. wycofał ubrania tej firmy ze swojego asortymentu. Dziennikarze ARD starali się dowiedzieć czegoś więcej o firmie ochroniarskiej: doszukali się jej licznych powiązań z kręgami neonazistów.

Film pokazuje nie tylko warunki mieszkalne pracowników sezonowych, lecz także krytycznie przygląda się warunkom zatrudnienia. Związek zawodowy handlu i usług ver.di już od dawna zarzuca Amazon, że zbyt mało płaci pracownikom i zastrasza ich przez ciągły nadzór i reglamentację. Amazon obiecał zweryfikować te zarzuty.

Niskie płace

Amerykański koncern zatrudnia w Niemczech 7700 etatowych pracowników w centrach logistycznych w Graben koło Augsburga, Bad Hersfeld, Lipsku, Rheinbergu, Werne, Pforzheimie i Koblencji. "W okresie przedświątecznym okresowo zatrudniamy dodatkowych ludzi" - wyjaśnia pisemnie Amazon na zapytanie agencji DPA.

W okresach największego spiętrzenia zamówień koncern pracuje z firmami pracy czasowej. W pierwszym roku pracownicy otrzymują stawkę godzinową brutto w wysokości 9,30 euro, później stawka ta wzrasta do ponad 10 euro.

Heiner Reimann, obserwujący z ramienia związku zawodowego ver.di warunki pracy w Amazon, potwierdza, że koncern w okresie przedświątecznym ściąga wielu pracowników sezonowych z zagranicy, ponieważ w otoczeniu centrów logistycznych już rozniosła się fama o złych warunkach pracy i ludzie nie chcą tam pracować. Obcokrajowcy zakwaterowani są w opustoszałych poza sezonem osiedlach domków letniskowych należących do ośrodków rekreacji. Częstokroć w małym domku mieszka nawet 6 osób. Te właśnie kwatery pilnowane są przez firmy ochroniarskie.

Po tym, jak w reportażu powiedziano, że ochroniarze przeszukują osobiste rzeczy pracowników sezonowych, Amazon w pisemnym wyjaśnieniu zapewniał, że "pomimo iż firmy ochroniarskie nie pracują na bezpośrednie zlecenie koncernu, Amazon będzie starał się wyjaśnić postawione w filmie zarzuty w odniesieniu do pracowników ochrony i podejmie właściwe kroki. Nie tolerujemy jakiejkolwiek dyskryminacji czy zastraszania ludzi" - zapewniono.

Jest źle, ma być lepiej

Amazon zaznaczył także, że "regularnie kontroluje firmy usługowe odpowiedzialne za zakwaterowanie pracowników sezonowych". Jak podkreśla Heiner Reimann ze związku ver.di, warunki pracy w Amazon są bezustannym problemem w porównaniu z innymi firmami branży. - Także w innych firmach wysyłkowych są problemy, ale nie takich rozmiarów jak w Amazon - powiedział, zaznaczając, że Amazon reaguje jednak na skargi i usuwa mankamenty.

Także heska Agencja Pracy (państwowy pośredniak) jest zaniepokojona warunkami zatrudnienia pracowników sezonowych w Amazon. Szef dyrekcji regionalnej na Hesję Frank Martin domagał się w piątek (15.02) od Amazon złożenia jak najszybszych wyjaśnień co do "tak mało transparentnych warunków". - Przedstawione w dokumentacji filmowej warunki życia i pracy hiszpańskich pracowników sezonowych głęboko godzą w reputację Niemiec - powiedział Frank Martin.

Nie wszędzie są rady pracownicze

Tymczasem w centrum logistycznym w Graben koło Augsburga 2500 pracowników po raz pierwszy udało się wybrać radę pracowniczą. - Był na to najwyższy czas i jest to wielki krok do poprawy warunków pracy w Amazon - powiedział tamtejszy związkowiec Thomas Guerlebeck. Pomimo że pracownicy mogli obawiać się nacisków ze strony przełożonych, w głosowaniu wzięło udział 60 proc. załogi. Tak wysoką frekwencję związek ver.di przypisuje m.in. relacjom w mediach o złych warunkach pracy w koncernie.

Do tej pory rady pracownicze w niemieckich filiach Amazon działają tylko w Bad Hersfeld, Lipsku i Graben. W przygotowaniu są wybory w Rheinbergu. Inne centra logistyczne rad nie mają. W Niemczech rady pracownicze mogą być tworzone w firmach, jeżeli ich personel liczy co najmniej pięciu etatowych pracowników.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (164)
Zaloguj się
 • merkury-3

  0

  tak dzialaja amerykanskie koncerny na swiecie .to jest niewolnictwo oparte na tzw amerykanskiej demokracji oczywiscie wszystko jest zgodnie z prawem nikt nic nie zarzuci bo to usa dyktuje prawa

 • merkury-3

  0

  tak dzialaja amerykanskie koncerny na swiecie .to jest niewolnictwo oparte na tzw amerykanskiej demokracji oczywiscie wszystko jest zgodnie z prawem nikt nic nie zarzuci bo to usa dyktuje prawa

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 3 razy 3

  Znowu ten nazizm i skrajna prawica ???

  Litości, o poprawniacypolityczni !!!! ;-)

 • 88michal88

  0

  Proszę autora artykułu o kontakt. Bo naprawdę dużo błędów w tym co napisał. Mogę wszystko opisać jak tam się dzieje i jakie są stawki, jak dokładnie traktują ludzi. Wróciłem parę dni temu z pracy w amazonie, odczułem wszystko na sobie...

 • 88michal88

  Oceniono 4 razy 4

  Najgorzej i tak być pod agencją pracy trenwalder, którą to amazon zatrudnił do rekrutacji pracowników, źle także traktują pracowników przedstawiciele firmy koko, odpowiedzialnej za dojazdy i zakwaterowanie pracowników. Sam osobiście odczułem to na własnej skórze, pracowałem z Bad Hersfeld. Mówili nam, że będziemy pracować do końca marca, jednakże tydzień temu wieczorem w sobotę zjawili się przedstawiciele trenkwaldera i koko i poinformowali 20 osób, że są zwolnione, dali kilka godzin za spakowanie i nie interesowało ich jak dojedziemy do Polski. Kilku osobom dali godzinę w niedziele na spakowanie się i załatwienie sobie transportu do domu. Mi zabronili rozmawiać z managerem hotelu, w którym mieszkałem, nie wiem jakim prawem. W sobotę przedstawiciel trenkwaldera powiedział że możemy zostać do poniedziałku, jednakże w niedziele przyjechała kobieta z koko i kazała opuścić pokoje, rozmawiałem z nią i pytałem dlaczego jedna osoba mówi inaczej a druga inaczej. Mówiła że nie mamy o czym rozmawiać i nie interesuje ją to czy będę miał gdzie przenocować czy nie. Prosiłem dalej o odpowiedź dlaczego gościu z trenkwaldera dał możliwość zostania do poniedziałku a ona przyjeżdża i mówi że nie ma takiej możliwości, zaczeła krzyczeć na mnie i kazała ochronie mnie wyprowadzić siłą z hotelu, który przecież nie jest jej. Powiedziałem ochroniarzom że naruszyli moją godność osobistą to się śmiali z tego. Dopóki nie wyjechaliśmy z hotelu pilnowali nas ochroniarze, bardzo im było wtedy wesoło i śmiali się podczas gdy my byliśmy w dołku i w kiepskim położeniu. Żałuje że nie nagrałem tego wszystkiego, powysyłałbym w odpowiednie miejsca to nagranie. Widocznie niektórzy uważają że wojna dalej jest i można tak traktować ludzi jak zwierzęta przeznaczone na ubój. Nigdy więcej amazonu, trenkwaldera, koko, nikomu nie polecam tych firm. trzymajcie się od nich z daleka. A stawka jaką mieliśmy przez agencję to niższa niż w artykule, bo 8.19 euro na godzinę brutto.

 • annik

  Oceniono 5 razy 3

  Faszyści nigdy nie stracili władzy w Niemczech. Po wojnie władze niemieckie ochraniały ewidentnych zbrodniarzy hitlerowskich. Kurt Lischka kat Paryża spokojnie mieszkał i pracował w nowych Niemczech . Władze niemieckie nie chciały też pomóc w schwytaniu jednego z największych nazistowskich zbrodniarzy słynnego doktora Mengele. Rodzina tego zwyrodnialca, latami oficjalnie korespondowała z nim, a władze niemieckie odmawiały pomocy w ustaleniu aktualnego adresu Mengele. Zresztą rodzina doktora potwora do tej pory prowadzi swoją firmę pod nazwiskiem Mengele.

  Informacje o takich umoczonych w nazizm firmach trzeba nagłaśniać. Prawda jest jednak taka, że większość z wielkich niemieckich firm zbudowała swoja potęgę na nazistowskiej polityce wyzysku. Poniżej tylko niektóre przykłady.

  Siemens (opracował projekty krematoriów w obozie Auschwitz-Birkenau oraz zamontował w nich urządzenia gazowe,; zatrudniał pracowników przymusowych i więźniów obozów koncentracyjnych),

  BMW (bawarskie zakłady zatrudniały także m.in. więźniów z obozów koncentracyjnych oraz pracowników przymusowych),

  Boss (Firma Hugo Boss była producentem mundurów dla SS, SA, Wehrmachtu i Hitlerjugend. Sam Hugo Boss był aktywnym członkiem partii nazistowskiej)

  IBM ( Maszyny sortujące zainstalowane były we wszystkich obozach koncentracyjnych; umożliwiały kontrolę transportów kolejowych i ogólnie ułatwiały prowadzenie operacji odszukania, przemieszczenia i wymordowania milionów ludzi w całej okupowanej Europie.),

  Bayer ( w Auschwitz testowano lekarstwa i preparaty na zlecenie IG Farbenindustrie (m. in. Bayer))

  Niemcy nie robią filmów o wspieraniu przez powyższych Hitlera i zbrodni niemieckich. Niemieckie filmy o II wojnie to historia S. Scholl i historia kobiet z Rosenstraße.
  A nam bez końca nakazuje się przeprosiny, za nowy jałtański porządek i związane z nim wysiedlania.
  Mamy ponad 6339 drzewek w Yad Vashem, ale te historie nikogo nie interesują. O Irenie Sendlerowej świat dowiedział się dzięki kilku nastolatkom z amerykańskiej prowincji. Za to mamy film o niegramotnych chłopach z Jedwabnego.

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 4 razy 4

  Marco Wäspe ist szefem firmy thor steinar. Marco Waespe uwaza Polakow za brudasow. Tak sie wypowiadal.

  Siedziba firmy jest Mittenwalde. Miasto w ktorym rzadza nazisci.

  Wszyscy co popieraja, kupuja artykuly tej firmy, moga rownie dobrze napluc na grob swoich przodkow, ktorzy cierpieli lub w bestialski sposob gineli z rak dziadkow tych ludzi i ich ideologii.

 • mineteman

  Oceniono 2 razy 0

  Smieszne, ze w wersji anglo i niemiecko jezycznej, na stronie Deutsche Welle, ani slowem nie wspomniano o neonazistach.

 • badziewiak66

  Oceniono 7 razy -1

  Aamazon to firma znanego libertarianina Jeffreya Prestona Jorgensena ( Jeff Bezos ) . Libertarianizm to skrajna postać liberalizmu , według której prostytucja, narkotyki oraz hazard winny podlegać prawu rynku tak jak sprzedaż czekoladek , czy chleba. Libertarianie w zasadzie negują istnienie państwa i uważają że wszelkie jego funkcje powinny przejąc podmioty prywatne ( korporacje ). Amazon to okręt flagowy globalizacji. Jorgensen uważa , że trzeba zniszczyć państwo , jego struktury. Pozbawić narody ich historii , dziedzictwa , wspólnoty dziejowych interesów, języka i terytorium. Według libertarian konieczne jest także zdławienie Kościoła Katolickiego , gdyż w przeciwieństwie do Judaizmu , czy religii protestanckich brak jest związków pomiędzy zderegulowanym rynkiem a Kościołem. Filozofia libertarian w istocie służy pomnażaniu przez nich dóbr majątkowych , a celem jest władza nad światem. Jorgensen uważa , że Polakom trzeba odebrać władzę i przenieść ją w ręce jego i pozostałych libertarian , którzy będą pilnować ogólnoświatowego wolnego rynku. To punkt wyjścia do zrozumienia tego artykułu. To także wyjaśnia dlaczego Amazon do tej pory nie wszedł do Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje