Komorowski do Litwinów: Idziemy w tym samym kierunku. A Grybauskaite ani słowa o gościu

16.02.2013 14:12
Realizujemy dzisiaj odrębne narodowe cele, idziemy jednak równolegle w tym samym kierunku - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w Wilnie uczestniczy w obchodach Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego. Tymczasem jego litewska odpowiedniczka Dalia Grybauskaite w swojej przemowie nawet nie wspomniała o swoim gościu znad Wisły.
Jak ocenił prezydent Komorowski, który przebywa na jednodniowej wizycie w Wilnie, ważne jest to, że od kilku lat Polacy i Litwini podkreślają "szacunek dla niepodległego bytu państwowego sąsiada", m.in. poprzez obecność prezydentów na uroczystościach przypominających odzyskanie niepodległości w 1918 r.

"Warto zrozumieć procesy odzyskania wolności"

- Dzisiaj, gdy realizujemy odrębne narodowe cele, kierujemy się własnymi narodowymi interesami i potrzebami, idziemy równolegle w tym samym kierunku, jesteśmy razem w ramach świata demokratycznego, razem w NATO i razem w Unii Europejskiej - podkreślił Komorowski podczas ceremonii podniesienia narodowych flag Republiki Litewskiej, Republiki Estońskiej i Republiki Łotewskiej.

Jak przekonywał, warto zrozumieć i szanować procesy, które miały miejsce "od czasów, gdy powstańcy w Polsce śpiewali 'Obok Orła znak Pogoni, poszli nasi w bój bez broni'". - Warto zrozumieć i szanować proces odrodzenia narodowego Litwinów i walkę litewską i polską o realizację marzeń o własnym państwie. Te dwa odrębne byty państwowe stanęły bowiem przed tymi samymi zagrożeniami i musieliśmy raz jeszcze Polska w 1989, a Litwa w 1991 r. odbudowywać naszą niepodległość - mówił Bronisław Komorowski.

Polska "liczy na poprawę" swoich relacji z Litwą

Polski prezydent przyjechał do Wilna na zaproszenie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite. Weźmie udział w uroczystościach 95. rocznicy Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego. W piątkowym wywiadzie dla Programu I Polskiego Radia Komorowski ocenił, że obecnie - po wyborach parlamentarnych na Litwie - jest dobry moment na zdecydowaną poprawę relacji polsko-litewskich.

- Jesteśmy po wyborach na Litwie, w których polska mniejszość narodowa zdobyła liczącą się część mandatów i uczestniczy w koalicji (rządowej), co wszystko razem stwarza zupełnie nową sytuację - mówił prezydent.

Grybauskaite: Nie pozwólmy, by decydował za nas ktoś obcy

Podczas głównych uroczystości prezydent Dalia Grybauskaite w żaden sposób nie odniosła się jednak do udziału w nich Bronisława Komorowskiego. Apelowała za to o jedność narodu, zaznaczając, że Litwa "jest krajem o wrodzonym pragnieniu wolności".

- Bądźmy skupieni wokół tego, co jest najważniejsze, i nie pozwólmy, by decydował za nas ktoś obcy. Nie wymieniajmy wolności na krótkotrwałe korzyści ani w czasie wyborów, ani w staraniach o niepodległość energetyczną, ani też budując stosunki międzynarodowe - powiedziała prezydent.

Zobacz także
Komentarze (257)
Zaloguj się
 • stan-1

  Oceniono 1 raz 1

  Iwan, chodź tu niech cię kopnę.
  Zaprosiła by ubliżyć i pokazać przed narodem jak nas "ceni"..

 • romek4805

  0

  NIC DODAĆ NIC UJĄĆ

 • adolf.kaczynski

  0

  "Litwo ....... moja ty jesteś jak ...........
  ile cię trzeba .........
  ten tylko się dowie, kto cię .........."

  czekam na pomysły

 • pro-contra

  Oceniono 2 razy 2

  Kuźwa, jeszcze 30 lat temu taki afront wobec głowy Państwa Polskiego W ŻADNYM KRAJU NA ŚWIECIE byłby nie do pomyślenia.
  A tu śmieszna Litwa, nieomal punkcik na mapie, tak buńczucznie sobie poczyna.
  Aleśmy doczekali "państwa", aż łzy same cisną się do oczu, a ręka odruchowo szuka na podorędziu kałacha.

 • pro-contra

  Oceniono 3 razy -3

  Po co Bul-Komoruski tam pojechał? Nie ma za grosz szacunku dla swojego Państwa.
  Bo kiedy prezio Kaczyński zorganizował Wielką Galę z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, żaden z tych potomków hitlerowskich folksdojczów i kolaborantów nie był łaskaw uprzedzić o swojej nieobecności.
  Ministrowi spraw zagranicznych należy się ochrzan, bo mógł wysłać tam jakiegoś niższego rangą urzędnika korpusu dyplomatycznego i obyłoby się bez obciachu.

 • sossos333

  0

  Niestety Liwini i Ukraińcy dobrze pamiętają okres polonizacji gdy byli pod zaborem Polski. Jako okupanci
  byliśmy bardzo brutalni, dlatego nie dziwmy się że teraz tak nas traktują

 • arab-z-bajki

  Oceniono 1 raz 1

  Typowy nacjonalistyczny bełkot Pani Prezydent Dalii Grybauskaite, zachowuje się jak ratlerek, który szkody zrobić nie może, ale może głośno poszczekać.
  Ale nasz Bronek jak widać wykazał się przynajmniej dobrą wolą w przeciwieństwie do pozbawionej ogłady dyplomatycznej prezydent Litwy

 • gti35

  Oceniono 2 razy 2

  A co nas w ogóle obcodzi ten zakompleksiony narodek i jego chamska prezydent?

 • 3.praktyk

  Oceniono 1 raz 1

  Mickiewicz w grobie się przewraca......ona chyba nawet nie wie, że Jagiellonowie to dynastia litewska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje