NASA: Meteor nad Czelabińskiem jak kilkadziesiąt bomb atomowych

16.02.2013 12:52
Spadający meteor nad Uralem. Dziś nad ranem 1,5 tys. km na wschód od Moskwy spadł deszcz meteorów. Wiele osób jest poszkodowanych

Spadający meteor nad Uralem. Dziś nad ranem 1,5 tys. km na wschód od Moskwy spadł deszcz meteorów. Wiele osób jest poszkodowanych (Fot. AP)

Według wstępnych obliczeń NASA meteor, który eksplodował w okolicach Czelabińska w Rosji, miał 17 metrów średnicy, a jego eksplozja miała siłę 500 kiloton.
Informacje z ogólnoświatowej sieci obserwacyjnej pozwoliły naukowcom na wstępne oszacowania rozmiaru obiektu, który wszedł w ziemską atmosferę i wybuchł nad Czelabińskiem w Rosji . Zebrane dane pochodzą od stacji infradźwiękowych rozmieszczonych nawet w odległości 6500 kilometrów od Czelabińska. Stacje wykrywające infradźwięki normalnie służą do monitorowania ewentualnych tajnych prób broni nuklearnej.

Kilkadziesiąt razy mocniejsze niż bomba zrzucona na Hiroszimę

Rozmiary szacowane są na 17 metrów, a masa na 7000 do 10 000 ton. Energia uwolniona w trakcie eksplozji mogła osiągnąć równowartość 500 kiloton. Dla porównania bomba atomowa Little Boy zrzucona na Hiroszimę wybuchła z siłą ok. 15 kiloton. Całe wydarzenie od momentu wejścia w atmosferę do wybuchu trwało 32,5 sekundy. Obliczeń dokonał Peter Brown z kanadyjskiego University of Western Ontario.

1142 osoby zostały ranne

Fala uderzeniowa od wybuchu spowodowała zniszczenia w wielu budynkach, głównie w postaci stłuczonych szyb, ale także np. zawalił się dach jednej z fabryk. 1142 osoby zostały ranne (większość odłamkami szkła). Fragmenty meteorytu spadły w obwodach czelabińskim, swierdłowskim, tiumeńskim, kurgańskim i orenburskim, a także w Baszkirii i północnym Kazachstanie.

Według NASA meteor, który o 9.21 czasu lokalnego (4.21 czasu polskiego) eksplodował nad Czelabińskiem, nie był związany z planetoidą 2012 DA14, która o 20.25 polskiego czasu minęła Ziemię w odległości około 27 tysięcy km.Zobacz także
Komentarze (96)
Zaloguj się
 • sochocinki

  0

  <<Energia uwolniona w trakcie eksplozji mogła osiągnąć równowartość 500 kiloton. Dla porównania bomba atomowa Little Boy zrzucona na Hiroszimę wybuchła z siłą ok. 15 kiloton.>>
  Widziałem zdjęcia z Hiroszimy tam to dopiero zniszczenia i 70 tys. zabitych, a bomba była JEDNA.

 • xxy_yzz

  0

  Jak długo zach. słońce (na fotce) ma być meteorem - za durniów nas ciągle macie?
  Cóż to NASA zrobiło dobrego nam na ziemi ? Powstrzymajcie rozpylanie na ziemię aluminium i baru 20 ton z latających samolotów.Szkodzi wam wasze wymyślone CO2 i wymyśl. wzrost temperatury globu ?

 • magine22

  0

  Zawsze broniłam komorników jak media robiły nagonkę, że komornik przejął rasowego Yorka za 1500zł i że to takie nieludzkie itp. (wychodziłam z założenia że dłużnik powinien oszczędzać a nie bulić 200zł miesięcznie na utrzymanie zbytecznego luksusu jakim jest rasowy piesek) ale tu ewidentnie komornik przegiął- rozumiem pomyłki każdy może zrobić głupotę -zdarza się nawet perfekcjonistom-ale powinien przeprosić tą panią za pomyłkę oddać kasę i następny raz uważniej sprawdzać dane-wtedy sama bym go broniła-ale po jego zachowaniu widać że to burak!!!

 • fakitol

  Oceniono 1 raz 1

  Meteor jak pierdnięcie, nie pierdyknięcie.

  Taka mała różnica

 • baby1

  Oceniono 2 razy -2

  Eh to jakieś bajki. Wybuch bomby atomowej w Hiroszimie zniszczył doszczętnie miasto i zabił kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Tu nawet nie wiadomo czy ktoś zginął.

 • say69mat

  0

  gazeta.pl:
  Według wstępnych obliczeń NASA meteor, który eksplodował w okolicach Czelabińska w Rosji, miał 17 metrów średnicy, a jego eksplozja miała siłę 500 kiloton.

  say69mat:
  No to jak ... Moi Drodzy, ta katastrofa Sodomy jest w końcu możliwa??? Czy też jest to, jak sugerują niektóre wypowiedzi ... 'bełkot'???

 • jiddu

  Oceniono 11 razy 11

  Proponuję jeszcze bardziej efektowny tytuł: wyzwolił energię kilkudziesięciu bilionów kapiszonów!

 • say69mat

  0

  gazeta.pl:
  NASA: Meteor nad Czelabińskiem jak kilkadziesiąt bomb atomowych

  say69mat:
  Czyżbyśmy ... KOGOŚ ... wkurzyli??? Zdolni jesteśmy, aż strach się ... bać!!! Przecież to czysta broń masowej zagłady, nie zostawia nuklearnego 'śmiecia' po eksplozji.

 • plumgazeta

  0

  Wybuchło kilkadziesiąt bomb atomowych, ale dla bywalców tego forum to rzecz powszednia.
  To zdarza sie co tydzień i wiadomości nie są potrzebne.
  Kto wie o trajektorii tego bolidu ? (planetoidy 17m, w odróznieniu od 50m)
  Czy to było 290stopni?.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje