ABW: "Potentaci" stalowi wyłudzali miliony i prali brudne pieniądze. Zatrzymani

16.02.2013 09:10
Siedziba ABW w Warszawie

Siedziba ABW w Warszawie (Fot. Jacek Łagowski / Agencja Gazeta)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejnych pięć osób podejrzanych w sprawie wyłudzeń podatku VAT przy obrocie stalą w ramach UE. Mężczyźni mieli też wyprać blisko 70 mln zł. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.
Jak poinformował rzecznik Agencji ppłk Maciej Karczyński, Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przedstawiła zatrzymanym przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury ABW zarzuty, m.in.: poświadczenia nieprawdy w dokumentach, wyłudzeń podatku VAT, prania brudnych pieniędzy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd Rejonowy w Gliwicach aresztował dwóch podejrzanych. Wobec trzech pozostałych podejrzanych sąd zastosował poręczenia majątkowe.

Wyprali blisko 70 mln zł, wyłudzili 6 mln zł

Według ABW podejrzani to właściciele firm zajmujących się handlem wyrobami hutniczymi oraz firm transportowych, których siedziby znajdowały się w woj. śląskim. W przestępczy proceder zaangażowane były również, kontrolowane przez obywateli polskich, podmioty działające na Słowacji i Węgrzech. Szacunkowa wartość wypranych przez nich pieniędzy wynosi blisko 70 mln zł, a wyłudzonego w trzy miesiące podatku - ponad 6 mln zł.

Podejrzani brali udział w łańcuszku firm z wykorzystaniem tzw. słupów, zajmujących się fikcyjnym obrotem stalą, w tym blachą oraz prętami żebrowanymi. Wystawiano faktury VAT potwierdzające fikcyjne transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi. Dokumenty te służyły do obniżenia podatku VAT, który w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej ma stawkę zerową. Tymczasem towar nie opuszczał granic Polski i był wprowadzany do obrotu przez firmy tzw. słupy, pełniące funkcje znikających podatników, które nie odprowadzały należnego podatku VAT.

"Sprawa ma charakter rozwojowy"

Dotychczas w całej sprawie przedstawiono zarzuty ponad 30 osobom, a wyłudzony przez nich podatek VAT opiewa na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Szacunkowa wartość wypranych pieniędzy wynosi blisko ćwierć miliarda złotych.

Sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy - podkreślił Karczyński.

Zobacz także
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • moja_sprawa3

  0

  Co się stało, że ABW zajęła się grubszymi rybami.

 • firefoxos

  0

  Afera powyżej miliona, więc mają zapewnioną bezkarność... i udział w przetargach rządowych w ciągu najbliższej dekady. Ba, GW po ich śmierci opisze ich jako "drugą falę rekinów biznesu"...

 • ubranynaczarno

  0

  więcej fotoradarów!!!!!!!!!!!!!!

 • kibic_rudego

  0

  chłopaki nie byli z PO albo PiS
  wiec ABW udupiła konkurencje geniuszy III RP

 • poljack

  0

  Może przyszedł czas na ekstremalne wyroki jak w średniowieczu gdy ktoś ukradł był piętnowany potem obcinano delikwentowi uszy by mógł nadal pracować a gdy to nie pomogło wtedy obcinano dłoń a potem drugą .

 • ja_mowie_to_co_mysle

  Oceniono 2 razy 2

  "Mężczyźni mieli też wyprać blisko 70 mln zł. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia. " - W naszym kraju jak się rąbie miliony to do kryminału się nie trafia, starczy kasy na dobrego papugę i na resztę życia.

 • canabissativa

  0

  i CO ZA POL ROKU NA WOLNOSCI?

 • plpolak

  Oceniono 3 razy 1

  POlska Tuska.

 • westlondon

  Oceniono 3 razy 3

  E tam... Kolejna deta afera. Zatrzymani z hukiem, wypuszczeni po cichu, po osmiu latach okaze sie, ze zadnego przestepstwa nie bylo, bo wszystko zgodnie z przepisami. No a pozniej odszkodowania dla nieslusznie oskarzanych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje