Anonimowi dawcy spermy mogą zostać zmuszeni do płacenia alimentów

16.02.2013 07:28
Wprowadzenie plemnika do komórki jajowej podczas zabiegu in vitro

Wprowadzenie plemnika do komórki jajowej podczas zabiegu in vitro (Fot. Grzegorz Dabrowski/Agencja Gazeta)

- Jeśli nie zmienimy Kodeksu rodzinnego, drastycznie spadnie liczba dawców nasienia - twierdzi "Rzeczpospolita". Może się bowiem okazać, że w przyszłości mężczyzna, który oddał spermę, zostanie zmuszony do... płacenia alimentów swojemu biologicznemu dziecku.
Gazeta pisze, że nic nie stoi na przeszkodzie, by w Polsce zapadł wyrok taki jak w Niemczech, gdzie zdecydowano, że dziecko poczęte dzięki bankowi spermy ma prawo się dowiedzieć, kto jest jego biologicznym ojcem. Decyzję o tym, że 21-letnia Sarah P. może poznać nazwisko ojca wydał niedawno sąd w Hamm. - Czuję się, jakbym nie była kompletna. Wyobrażam sobie, że gdy dotrę do ojca, będzie to jak znalezienie mojej drugiej połowy - mówiła 21-letnia Sarah P.

O tym, że mężczyzna, którego uważała dotąd za ojca, nim nie jest, dowiedziała się cztery lata temu. Rok później zażądała od kliniki leczenia niepłodności w Essen danych biologicznego ojca. Ale jej odmówiono. Szef kliniki obiecywał bowiem dawcom pełną anonimowość.

Precedensowy wyrok może wstrząsnąć zapłodnieniami in vitro.

"Niezbędna jest nowa regulacja"

Ujawnienie takiej informacji, zwłaszcza w Polsce, gdzie nie ma w tym względzie regulacji (ustawy in vitro), może uruchomić postępowania o ustalenie ojcostwa, połączone z żądaniem alimentów na rzecz dziecka, ostrzega gazeta.

- Prawo do poznania swoich rodziców uważam za najzupełniej oczywiste - mówi "Rz" Witold Kabański, adwokat.

- Gdybym ja była sędzią, to nie przyznałabym alimentów. Nie możemy jednak wykluczyć, że takie roszczenia się pojawią i że sądy nie będą się do nich przychylać. Nie ma praktyki w tym zakresie, ale nie możemy niczego wykluczyć - mówiła TOK FM prawnik zajmująca się wieloma polskimi sprawami w Strasburgu Monika Gąsiorowska.

Rozmówcy gazety twierdzą, że niezbędna jest nowa regulacja w Kodeksie rodzinnym.

Zobacz także
Komentarze (60)
Anonimowi dawcy spermy mogą zostać zmuszeni do płacenia alimentów
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 121 razy 101

  A kiedy krwiodawca zostanie uznany za krewnego i ten, który dostał od niego krew będzie partycypował w spadku lub spłacał jego długi?

 • stary.gniewny

  Oceniono 86 razy 72

  Onaniści będą płacić alimenty. To wielki sukces ruchu feministycznego.

 • sisi2gogo

  Oceniono 59 razy 37

  Rzeczywiście dziewczyna jest niekompletna, najwyraźniej nie ma mózgu.

 • winnie11

  Oceniono 39 razy 27

  Totalna glupota

 • rojberek

  Oceniono 24 razy 16

  Wydaje mi się, że jeśli taki "ojciec" zostałby zmuszony do płacenia alimentów, mógłby spokojnie sądzić się z państwem o płacenie ich za niego, ponieważ jego placówka (publiczna) naruszyła umowę dawcy spermy, w której była GWARANTOWANA anonimowość.

 • a-siek

  Oceniono 37 razy 15

  Socjalizm to system, w którym rozwiązuje się problemy nieistniejące w normalnym świecie.

 • grundol1

  Oceniono 37 razy 9

  Sorry, ja chciałbym wiedzieć kto jest moim ojcem, nawet jak mamuśka wymyśliła sobie, że wychowa mnie sama albo z inna mamuśką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje