"Tusk morduje w białych rękawiczkach". Rządowe "zderzaki" do wymiany. Budzanowski, może Nowak

15.02.2013 17:39
Jarosław Gowin i Donald Tusk podczas posiedzenia rządu

Jarosław Gowin i Donald Tusk podczas posiedzenia rządu (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier wymienia "zderzaki". Który z ministrów trafi na czarną listę? Opozycja typuje: Budzanowski - "szkodnik", Gowin - może spać spokojnie. Bo Tusk "morduje w białych rękawiczkach". I chce mieć swoich w ABW - tam może trafić Cichocki.
Pełna zgoda - politycy opozycji jednogłośnie przyznają, że Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości, który "popsuł" głosowanie o związkach partnerskich - najprawdopodobniej w rządzie zostanie. Na razie. Powód? Ma za sobą zbyt wiele sejmowych szabli. Czy raczej - potencjalnie ma. Tusk jednak nie zapomni. - Przy debacie o związkach partnerskich wykazał się grubą nielojalnością. To był policzek dla Tuska - mówi TOK FM Łukasz Gibała z Ruchu Palikota. Pytany, czy premier zemści się dymisją, przyznaje, że kiedyś na pewno. Na razie rozlewu krwi jednak - zdaniem Gibały - nie będzie. - W przeciwieństwie do Kaczyńskiego, który jest "mordercą szekspirowskim" i jest dużo krwi, Tusk jest "mordercą w białych rękawiczkach" - mówi Gibała. To jego zdaniem przyczyna, dla której Gowin może spać spokojnie: "Tusk jest mściwy, ale stara się, by nie pozostały ślady".

Efektów pracy brak - Kidawa krytycznie o Gowinie

Posłowie PO, co oczywiste, nie mogą sobie pozwolić na typowanie ministrów do wymiany. Mogą jedynie - i to robią - dawać do zrozumienia, kogo by chętnie w rządzie wymienili. Małgorzata Kidawa-Błońska, pytana przez TOK FM o losy ministra Gowina, początkowo nie chce spekulować, mówiąc, że PO musi grać w jednej drużynie. Potem jednak stwierdza wprost: "Z ministrem Gowinem nie zgadzam się w większości spraw. Prawie we wszystkich. Jest tam (w min. sprawiedliwości - red.) po to, by reformować ustrój sądów. Na razie jeszcze nie ma efektów tej pracy" - mówi Kidawa, od razu jednak zaznacza, że nie chce krytykować Gowina, bo mają zbyt rozbieżne zdania w większości spraw.

Archeolog - szkodnik. Budzanowski na cenzurowanym

Jest największym szkodnikiem tym rządzie - Tadeusz Iwiński z SLD najchętniej pozbyłby się ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Argumenty? Niedouczony, niekompetentny. - Archeolog śródziemnomorski, jak ja mówię - egiptolog, a ma za pomocnika wuefistę i innych ludzi niedouczonych - mówi polityk SLD.

Zdaniem Iwińskiego Budzanowski powinien wylecieć nie tylko za sprawę LOT-u, ale głównie za fatalną, zdaniem Iwińskiego, prywatyzację zakładów odzieżowych Warmia SA (spółka została sprzedana osobie prywatnej za niespełna 7 mln zł - red).

Iwiński argumentuje także, że Budzanowski byłby "bezpieczny" do usunięcia, bo nie ma żadnego zaplecza partyjnego, które mogłoby niechętnie zareagować na jego dymisję. Ten sam argument - ale "przeciw" dymisji - podaje Łukasz Gibała z Ruchu Palikota. Jego zdaniem Budzanowski jest lojalny i zostanie w rządzie, bo nie stanowi zagrożenia.

Faworyt "palikotowców"? Ten od fotoradarów. I oczywiście - Gowin

- Można wymieniać i wymieniać - mówi poseł Ruchu Palikota Artur Dębski pytany o kandydatów do dymisji. Potem precyzuje. - Z moich ulubieńców to ten od fotoradarów jest, minister transportu Sławomir Nowak. Robi, co może. On się podobno bardzo szybko uczy, ale od nauki to jest szkoła - podsumowuje Dębski. O Jarosławie Gowinie mówi, nie kryjąc ironii, "mój ulubieniec".

O możliwej dymisji Nowaka wspomina także Marek Sawicki z PSL. Jego zdaniem po zakończonych pomyślnie unijnych negocjacjach budżetowych,premier może chcieć oczyścić niektóre obszary. Wśród nich także transport czy skarb państwa.

Całe auto na złom - PiS nie zamierza rozmieniać się na drobne

- Tusk jest po czołowym zderzeniu z rzeczywistością - mówi Adam Hofman z PiS. Jak zaznacza - od tej karuzeli stanowisk może się zakręcić w głowie, ale nie przybędzie od tego żadne miejsce pracy ani nie zmniejszy się kolejka do lekarza. Dopytywany o konkretne "typy" do dymisji, Hofman przypomina określenie premiera z początku kadencji - ministrowie jako "zderzaki" - i twórczo je rozwija. Jego zdaniem "po zderzeniu czołowym z rzeczywistością jest Donald Tusk. To nie jest auto z zepsutym zderzakiem - tu i chłodnica, i silnik jest do wymiany. Najlepiej to auto oddać na złom i wybrać nowe".

Do zmian zapowiedzianych przez premiera - czyli minirekonstrukcji rządu - ma dojść w najbliższą środę.

Kto pierwszy do wymiany? Politolog wylicza: Krystyna Szumilas, Jarosław Gowin...

Zobacz także
Komentarze (108)
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Premier nie bząknął
  Jeszcze ani słowa,
  A już jest jakaś:
  Niby - mowa.

 • 2kbb

  0

  Tusk wykolei Polskę na wiele lat. Będzie brnął w ślepą ulicę do końca. Kraj który mógł odgrywać znaczącą rolę w demokracjach dawnego bloku wschodniego i zintegrować takie kraje jak Białoruś , Ukraina, Mołdawia, ...itd jak te jeszcze były w rękach demokratów. Dzisiaj Polska sama stacza się do roli demokratycznego i wolnorynkowego KARŁA.
  Społeczeństwo Polskie przerasta odpowiedzialność za własne państwo i sprawowanie przez siebie władzy którą rzekomo otrzymali od 89 roku.

 • misiupisiu2

  Oceniono 3 razy 1

  Jedyny ratunek dla Polski i Polaków, to nie dotykać ruskichcw...i, nie prowadzić z nimi żadnych rozmów, nie wygłaszać żadnych apeli. Co więcej Polska i Polacy w ogóle powinny wyjść z tej bandyckiej subkultury, bo sposobem na ruskichcw...i nie są git-ludzie, których sobie wyznaczymy i oddelegujemy do bandyckiej hierarchii. Sposobem na ruskichcw...i i powstanie z kolan Polski, jest wyjście z ruskich łagrów i niemieckich stalagów, wyjście z więzienia, budowanie kraju wolnych ludzi. Wolny człowiek nie daje dupy wachmanowi, ani sołdatowi, za michę zupy z brukwi i komiśniak krojony po europejsku. Jeśli nie zrezygnujemy z delegowaniacw...i na najwyższe polskie urzędy, jeśli nie wyjdziemy z łagrów i stalagów, będziemy skazani na dawanie dupy, wszyscy zostaniemy przecweleni. Zatem bardzo proszę mi nie zawracać głowy pierdołami w stylu „alternatywa”, wszystko i każdy jest alternatywą dlacw...a. Nie wiem jak pozostali, ale ja żadnej estetyki, żadnego świętego spokoju i mniejszego zła wcw...ach nie widzę i nie zamierzamcw...i dotykać, tylko traktować jakcw...i, ponieważ cenię sobie własną wolność i status człowieka.

 • misiupisiu2

  Oceniono 3 razy 1

  Tusk jak i Komorowski zostali przecweleni w warunkach stricte kryminalnych. Ich nie przecwelono symbolicznie, metaforycznie, czy tam w przenośni, oni zostali przecweleni klasycznie, przez git-ludzi z KGB, czyli po prostu bandytów. Zaznaczę w tym miejscu, że przecwelenie wcale nie musi się odbyć w warunkach gwałtu seksualnego. Wystarczycw...a potratować szczotką WC, szmatą do podłogi, wsadzić mu głowę do kibla i spuścić wodę. Tuska i Komorowskiego, bandyta Putin wielokrotnie przyczesał szczotką WC, zanurzył w kiblu i spuścił wodę, na końcu oddał szeregowym sołdatom. Cwel nie ma zupełnie nic do powiedzenia, jest od dawania dupy na każdy kaprys. Zcw...em można zrobić wszystko, wyładować napięcie seksualne i emocjonalne. Cwela żaden człowiek nie dotknie, nie będzie z nim jadł przy jednym stole, nie będzie z nim rozmawiał, za to będzie poniewierał na dowolne sposoby. Putin, który przecwelił Tuska i Komorowskiego, pokazuje czym jestcw... i robi to bez najmniejszych oporów, ponieważ tak się zcw...ami postępuje, tak i tylko tak. Jeślicw... o coś prosi, to nie ma żadnego argumentu, bocw...owi zwyczajnie można wszytko odebrać i niczego nie dać. Jedyną formą ofiarowaniacw...owi czegokolwiek, jest upokorzeniecw...a, rzucenie kości jak kundlowi, którą wcześniej zlewa się moczem albo wyciąga z kibla. Takie są twarde realia w relacjach z bandytami, a bandytami z KGB szczególni

 • 44092203459epm

  Oceniono 2 razy 0

  PO to nie z mojej bajki firma. Tak firma. Zarządzają bez konsultacji . Maja takie rozeznanie jak Gomułka przed zmianą.To kiedyś się skończy szkoda mi moich dzieci i wnuków.

 • folwark_polski

  Oceniono 4 razy 0

  przecież to Tusk i Rostowski podejmuja decyzję reszta tylko wykonuje, wymiana Nowaków itd itp nic nie pomoże, ryba psuje się od głowy Tusk

 • waldi1953

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Hofman zgoda że to nie jest najlepsze auto, ale Wy jesteście co najwyżej drezyną.

 • papaleone

  Oceniono 6 razy 0

  Tam są wszyscy do wymiany.

 • 12celina

  Oceniono 4 razy 0

  Jeżeli ministrem skarbu jest historyk, a pomaga mu pan od wuefu to co oni mogą wiedzieć o gospodarowaniu mieniem skarbu państwa. Ręce opadają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje