Kaczyński: Trzeba sprawić, by posiadanie dzieci było modne

15.02.2013 12:48
Jarosław Kaczyński podczas debaty

Jarosław Kaczyński podczas debaty "Teraz Rodzina" (Fot. PiS / Facebook)

- Trzeba dążyć do tego, by posiadanie dzieci stało się pożądane i modne - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas debaty "Teraz Rodzina", organizowanej w cyklu "Alternatywa". Podkreślał, że należy przeciwdziałać negatywnym tendencjom demograficznym w Polsce.
- Problem ogromnego braku dzieci jest dla przyszłości Polski najważniejszy. Różna może być jakość społeczeństwa, (...) jego pozycja wśród innych narodów, ale przede wszystkim to społeczeństwo musi być, musi istnieć, a żeby istniało to muszą być dzieci. Musi następować następstwo pokoleń - powiedział Kaczyński. Dodał, że w Polsce rocznie powinno przychodzić na świat ok. 600 tys. dzieci, a rodzi się ok. 400 tys.

"Pożądane i modne"

Jak zauważył, wiele państw europejskich ma prognozy zwiększania się liczby ludności w ciągu następnych dziesięcioleci, a Polska "ma prognozę odwrotną". - Trzeba na to jakoś reagować. Nie można powiedzieć, że tak jest i nic na to poradzić nie można - mówił prezes PiS.

W jego ocenie, trzeba dążyć do tego, by posiadanie dzieci stało się "akceptowalne społecznie, pożądane i modne", a "dzieci powinny być wpisane w dobry model życia, który jest akceptowany przez znaczącą część społeczeństwa". Jak dodał, to że Polacy nie decydują się na dzieci lub mają tylko jedno dziecko, wynika nie tylko z przyczyn materialnych, ale także kulturowych.

Wśród przyczyn materialnych Kaczyński wymienił m.in. brak pracy dla młodego i średniego pokolenia, brak mieszkania i brak pomocy ze strony rodziny, "tak, by posiadanie dzieci nie oznaczało rujnowania rodzin". Jak dodał, w Polsce brakuje paru milionów mieszkań, a Polska ma jeden z najniższych w Europie wskaźników liczby mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców.

"Skrajnie trudna sytuacja"

- Jeśli spojrzymy na statystyki dotyczące osób żyjących poniżej minimum egzystencji, udział rodzin wielodzietnych w tej grupie jest nieporównanie większy niż udział tych rodzin w społeczeństwie w ogóle - zauważył Kaczyński. Wielodzietność - dodał - jest poważną przyczyną, która może prowadzić "do znalezienia się w sytuacji trudnej, a nawet skrajnie trudnej".

- Jeśli mówimy o polskiej polityce prorodzinnej w najszerszym wydaniu, trzeba pamiętać, że przeciwstawia się jej nie tylko pewien typ kultury, który jest teraz intensywnie promowany, ale także bardzo konkretne interesy - uważa Kaczyński.

Kandydat PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński odniósł się z kolei do propozycji jednego ze swoich ekspertów ekonomicznych prof. Krzysztofa Rybińskiego wprowadzenia stypendium demograficznego w wysokości 1 tys. złotych na każde dziecko. - To propozycja ciekawa, ale dość radykalna w założeniach - ocenił. Według Glińskiego "to nie jest program dla rządu technicznego".

Gliński uważa, że jej wprowadzenie nie stanowiłoby zagrożenia dla finansów Polski, ale wymagałoby istotnych przesunięć budżetowych. Wśród nich wymienił konieczność ograniczenia górnego pułapu emerytur. Mówił też o konieczności wsparcia rodzin, m.in. zasiłkami oraz o ulgach dla firm, które zdecydują się na zatrudnienie kobiet po urlopie wychowawczym.

Zobacz także
Komentarze (814)
Zaloguj się
 • edza4

  0

  Jak dać przykład gdy tam hula wiatr.Aż tyle od niego nie żądajcie,bo jego interes znajduje się w gębie.

 • totapis500

  Oceniono 2 razy 2

  Niech przestanie ten psychopata bredzić,całe swoje zafajdane życie plemnikami zanieczyszczał prześcieradło,a teraz na starość marzą mu się dzieci,dziadygę obciążyć BYKOWYM.

 • grzechotnik59

  Oceniono 1 raz 1

  Można by wprowadzić jak w Argentynie, że każda kobieta która urodzi 7 dzieci dożywotnie pobiera pęsję . Znam kobiety, które w wieku 21 -22 lat zaczynają pobierać pęsję. Sąsiedzi po wprowadzeniu tej ustawy z 5szt podciągneli do 7 szt

 • misiupisiu2

  Oceniono 1 raz 1

  Niech sie lepiej ten Zyd nie rozmnaża ,bo tego juz nie zniesiemy.

 • shootthemall

  Oceniono 3 razy 3

  trzeba przyznać, że kaczyński w swoim debilizmie jest konsekwentny

 • senior2244

  Oceniono 4 razy 4

  Najlepiej żeby popracował nad tym z Pawłowicz, może by się udało mieć jakiegoś wypierdka.Oboje bezużyteczni dla społeczeństwa i kraju mają szansę coś w życiu zrobić pożytecznego.

 • m.malone

  Oceniono 2 razy 2

  Żeby mieć dzieci, najpierw trzeba je zrobić. Może pokażesz nam, szaraczkom, JAK to się robi:)

  Co to za c h.. takie hasło wymyślił? MODNE, hłehłehłe

 • amorozo.beaty

  Oceniono 2 razy 2

  O czym ten człowiek mówi! Moda na dzieci!? Ha,HA!

 • doktor104

  Oceniono 2 razy 2

  Jarek znowu wszystkich zadziwił, okazał się KREATOREM MOD.
  Wygląda na to, że mamy polskiego Leonarda da Vinci, chociaż czy aby Leonardo był tak wszechstronny...?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje