Asteroida 2012 DA 14 przeleciała dziś rekordowo blisko Ziemi

15.02.2013 11:54
Zdjęcie asteroidy zrobione na siedem godzin przed zbliżeniem do Ziemi

Zdjęcie asteroidy zrobione na siedem godzin przed zbliżeniem do Ziemi (Fot. ESA)

Asteroida oznaczona symbolem 2012 DA 14 o średnicy ok. 45 m i masie 135 tys. ton o godz. 20.25 czasu polskiego przeleciała w odległości zaledwie 27.600 km od Ziemi, a więc bliżej niż wynoszą orbity niektórych satelitów.
Czas przebywania 2012 DA14 w układzie Ziemia-Księżyc wynosi łącznie ok. 33 godzin; planetoida okrąża Ziemię od bieguna północnego do południowego, więc teoretycznie można obserwować ją jeszcze od ok. godz. 21 z Europy, w tym z Polski, o ile zachmurzenie na to pozwoli.

Asteroida, która została wykryta w lutym ub.r., w przypadku zderzenia z Ziemią na obszarze zamieszkałym, mogłaby całkowicie zniszczyć obszar równy aglomeracji nowojorskiej.

Jak podkreśla agencja NASA, stale śledząca lot asteroidy, jest to największy obiekt kiedykolwiek wykryty przez naukowców, który przeleciał tak blisko naszej planety.To się zdarza co 40 lat

Z dokonanych obliczeń wynika, że 2012 DA 14 najbardziej zbliżyła się do Ziemi nad wschodnim rejonem Oceanu Indyjskiego, w pobliżu wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sumatra, poruszając się z prędkością ok. 7,8 km na sekundę.

- Statystycznie asteroida tej wielkości zbliża się tak blisko Ziemi co ok. 40 lat, a ryzyko kolizji z naszą planetą występuje co ok. 1200 lat - powiedział Donald Yeomans, dyrektor działu Obiektów blisko Ziemi (Near Earth Objects - NEO) Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL), należącego do agencji NASA.

Obiekt był widoczny po zapadnięciu zmroku, za pośrednictwem teleskopów amatorskich, a nawet silnych lornetek, w Europie Wschodniej, w Australii i części Azji jako jasny punkt przemieszczający się na nieboskłonie.Zdjęcie wykonane na siedem godzin przed momentem, gdy asteroida będzie najbliżej Ziemi. Fot. ESA

Agencja NASA podkreśliła, że dla naukowców będzie to unikalna okazja zbadania obiektu przelatującego tak blisko Ziemi - jego budowy, składu chemicznego i innych właściwości. NASA poinformowała też, że zamierza nadać "najwyższy priorytet" badaniom orbit asteroidów, które potencjalnie mogą zagrozić zderzeniem z Ziemią.

Asteroidę można było śledzić w internecie

NASA transmitowała w czasie realnym przelot asteroidy na swojej stronie internetowej. Transmisja była uzupełniona komentarzem i animacją.

Jak ocenia Tim Spahr z uniwersytetu Harvarda, w przypadku zderzenia z Ziemią 2012 DA 14 mogłaby wyrządzić zniszczenia porównywalne ze słynnym meteorytem tunguskim, który eksplodował nad Syberią w 1908 r. Jego zdaniem wybuch 2012 DA 14 miałby siłę ok. 2,4 megaton i byłby zdolny zniszczyć duży obszar, ale nie wywołałby katastrofy na skalę światową.

Naukowcy szacują, że meteoryt tunguski eksplodował z siłą kilkuset bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę. Wybuch zniszczył wówczas las w promieniu ok. 20 km. Dla porównania meteoryt, który 66 mln lat temu spowodował zagładę dinozaurów, miał średnicę ok. 10 km.

Astronomowie wykryli i skatalogowali już ok. 9500 obiektów różnej średnicy krążących w sąsiedztwie Ziemi. Oceniają jednak, że jest to prawdopodobnie zaledwie 10 proc. ich rzeczywistej liczby.

Zobacz także
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • dragon52

  0

  SP powinno złożyć projekt ustawy o nieprzelatywaniu asteroid w pobliżu Ziemi niech se latają dalej!!!

 • plumgazeta

  0

  Dlaczego nie było transmisji?
  Czy było za dużo wody na boisku.
  Bo na nim ją pokazywali.

 • apple100

  Oceniono 3 razy -3

  Ludzie wyjeżdżajcie do Kanady tam jest mnóstwo pracy dla Polaków zapraszam na forum emiracjadokanady.ca

 • money.eu

  0

  poruszając się z prędkością ok. 7,8 km na sekundę.
  ----------------raczej nie z taka,bo gdyby leciala tak wolno,to weszlaby na orbite wokol Ziemi.To prawie dokaldnie pierwsza predkosc ucieczki,szybkosc do wyniesienia satelity na orbite

 • pierredoute

  Oceniono 1 raz 1

  Czyżby NASA miała poważne braki kadrowe, a może i w sprzęcie komputerowym? Bo jak się przyjrzeć tej "animacji"...

 • abw12300

  0

  Według mnie to USA Ją postraszyli "dronem" i dlatego zwiała.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 4 razy 2

  Nasz wikary mówi, że to wszystko nieprawda, bo ziemia jest płaska :)

 • zbir-rogaty

  Oceniono 2 razy 0

  wedlug maciora i jego klanu z kaczy-kwaczym , scietych zostalo 6 brzoz we mgle z helu !!!
  teraz chce dochodzen pouczonych z usa by udowodnic ze to byl zamach na niego samego przez
  tusko rusko prusko zmowe !!!

 • legrange

  Oceniono 2 razy 0

  JP2 zostanie świętym i Polskę ochroni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje