"Cała się trzęsę", "Obudził mnie wiatr i łomot" [RELACJE ŚWIADKÓW]

15.02.2013 09:38
Spadający meteor

Spadający meteor (Fot. STRINGER REUTERS)

W Rosji nad Uralem spadł deszcz meteorów. Wiele osób zostało rannych. W trzech największych miastach regionu wybuchła panika. Z relacji świadków wyłania się obraz paniki, ogłuszonych hukiem ludzi i potłuczonych szyb w oknach. "Cała moja rodzina w przerażeniu biegała po domu" - opisuje na Twitterze Nastia Grabluk.
Drżące w posadach domy, okna zmiecione falą uderzeniową, awaria sieci komórkowej. I panika po tym, jak ludzie na Uralu zobaczyli na pogodnym niebie smugi dymu i oślepiające białe światło płonących na niskim pułapie atmosfery meteorów. Ponad 250 osób potrzebowało pomocy medycznej - wielu raniły odłamki szkła z wybitych falą uderzeniową szyb. Według niepotwierdzonych informacji kilka meteorytów uderzyło w Ziemię."Ten wybuch...moje uszy...szyby wyleciały z okien... telefon nie działa" - napisała na Twitterze Jewgienia Gabun. Inne komentarze internautów utrzymane były w podobnym tonie. "Moje okno jest rozbite, cała się trzęsę!" - napisała Katja Greczannikowa. "Moje okna przetrwały, ale w pierwszej chwili myślałem, że rozbierają mój dom, a potem - że to UFO albo trzęsienie ziemi" - to z kolei wrażenia Olgi Bukrejewej.

"To był najdziwniejszy poranek w życiu"

Według najnowszych danych ponad 400 osób zostało rannych - głównie w wyniku zniszczeń po fali uderzeniowej. Trwa ewakuacja ludzi z uszkodzonych budynków. Zaraz po wybuchu, gdy przestały działać telefony, setki przerażonych ludzi usiłowały dowiedzieć się o stan zdrowia swoich bliskich na Twitterze."To był najdziwniejszy poranek w życiu: zostałam obudzona przez wiatr i łomot, potem histerycznie krzyczałam, gdy cała rodzina przerażona biegała w szoku po domu" - napisała zaledwie kilka minut po incydencie Nastia Grabluk. "Jestem młoda, nie chcę umierać!" - panikowała na Twitterze Elena Zimnukowa. "To koszmar. Co chwila się trzęsę" - dodała potem.

Rosjanie kwestionują wersję o deszczu meteorów

Potężny huk, jakby pochodzący od wybuchu, sprawił, że Rosjanie natychmiast zaczęli też snuć domysły, czy to, co spadło nad Uralem, rzeczywiście było deszczem meteorów lub jednym dużym meteorem. - Na początku na niebie pojawiła się jasna smuga, a po dziesięciu sekundach usłyszałem wybuch. Pojawił się ślad, jak za samolotem, tylko szerszy. Aż osmaliło mi brwi - powiedział korespondentowi agencji prasowej geolog Władimir Wołkow.

"Meteoryt? Ach tak, i musiał spaść dokładnie na Czelabińsk" - napisała mieszkanka tego miasta Arina Pażowa. "To albo samolot albo meteoryt" - napisał Bogdan Sewastianow. Ludzie piszą też o "swądzie prochu strzelniczego w powietrzu".

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • zenblue1

  0

  A mnie obudził budzik,byłem w szoku,4 50 !

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz -1

  Te kur..wy, za pieniądze podatnika gapią się w niebo i nie ostrzegli przed 2-3 metrowym kamieniem.
  Jeszcze obecnie bezczelnie mówia, że nic nie grozi.
  Nie ostrzegli. I nie ostrzegaja , a widza.
  I kłamią bezustannie o deszczu.
  A spadł i 5 razy rozerwał się jeden.
  Największy atak od 1908, a oni bagatela.

 • tygrysiewicz

  Oceniono 3 razy 1

  tylko świsty, kule i klamoty - niektórzy to mają Pana Boga za prymitywa.
  W każdym takim wandalizmie widzą rękę Opatrzności.
  Co to Pan Bóg jakiś dresiarz jest?
  Nie ma innych - inteligentniejszych metod wpływania na owieczki?
  :-))))))))

 • interfere

  Oceniono 2 razy -2

  No to chłopcy od monitorowania przestrzeni kosmicznej dostana teraz duuużo kasy na badania

 • hare-hare

  Oceniono 7 razy 1

  niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze tej ziemi,katole na kolana,uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 • ooooo_ooooo

  Oceniono 11 razy -1

  Co to było naprawdę dowiedzą się za 30 lat, tak jak w przypadku starszego brata Czarnobyla - pobliskich zakładów atomowych Mayak i katastrofy kysztymskiej ;)

 • leszekzgd

  Oceniono 8 razy 2

  Powołać komisję z Antkiem i Fotygą. Dołączyłbym jeszcze Gowina i Goodsona.

 • onlymielec

  Oceniono 4 razy -4

  ostal jeszcze jeden odlamek skaly spadnie na jedna elektrownie atomowa ....hehe ide kupic konserwy , szykuje sie ewakuacja calej rosjii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje