Tusk: PiS razem z Cameronem "ciąłby budżet do samej kości". Mielibyśmy mniej pieniędzy

14.02.2013 13:17
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński/AG)

- Gdyby PiS rządził i prowadził negocjacje w sprawie unijnego budżetu, to ręka w rękę z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem ciąłby budżet do samej kości - powiedział Donald Tusk. Premier zaznaczył, że "cała wielka robota Brytyjczyków doprowadziła do tego, że my mamy mniej, niż mogliśmy mieć".
- Jeśli pytać o różnice, w jaki sposób wyglądałyby negocjacje, gdyby rządził PiS, to - jak rozumiem - PiS "ręka w rękę" z premierem Cameronem ciąłby budżet do samej kości - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Jego zdaniem politycy PiS usiłowali samym sobie oraz Polakom "bezskutecznie, bo sami w to nie wierzyli" wmówić, że nie ma nic lepszego niż współpraca z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem na rzecz oszczędności budżetowych. Jednak - podkreślił szef rządu - "im mniejszy budżet, tym mniej pieniędzy dla takich państw jak Polska".

Tusk: Tabele pokazują, gdzie znalazły się państwa popierające Brytyjczyków

- Przypominam, że w tej pierwotnej propozycji, nad którą pracował polski komisarz [ds. budżetu Janusz Lewandowski - red.], wszyscy mieli więcej i Polska miała więcej. Cała wielka robota Brytyjczyków doprowadziła do tego, że my mamy mniej, niż mogliśmy mieć, ale na szczęście punkt startu był na tyle dobry, że Polska wyszła cało z tej operacji - powiedział Tusk.

- Nie chcę być okrutny dla niektórych premierów, ale tabele pokazują, gdzie znalazły się te państwa, które uznały za stosowne wesprzeć Brytyjczyków w redukcji budżetu - dodał.

Nowy wieloletni budżet UE na lata 2014-2020 przewiduje wydatki na poziomie 960 mld euro w zobowiązaniach oraz 908,4 mld euro w płatnościach. Pod naciskiem płatników netto, z Wielką Brytanią na czele, na nową siedmiolatkę jest mniej o blisko 40 mld euro, czyli ok. 3 proc.

Ocalone przed cięciami zostały polityka spójności i wspólna polityka rolna - obie nawet zyskały w ostatniej wersji projektu budżetu.

Zobacz także
Komentarze (111)
Tusk: PiS razem z Cameronem "ciąłby budżet do samej kości". Mielibyśmy mniej pieniędzy
Zaloguj się
 • cornelius-ltd

  Oceniono 182 razy 96

  Najgorsze u kaczora jest to,ze on uwaza,iz im gorzej w Polsce,tym lepiej dla PiSiorow.Bo wyborcy przerzuca wtedy swoje glosy na Mniej Niz Zera...
  Takiego wala,panie kaczor...

 • jamcijest44

  Oceniono 154 razy 92

  Tusk: "PiS razem z Cameronem "ciąłby budżet do samej kości". Mielibyśmy mniej pieniędzy"

  To jest nieprawdziwa nieprawda i obrzydliwe obrzydlistwo! Jego Wysokość Pan Prezes, Najlepszy Premier Tysiąclecia wspomagany Hardcore Negotiator Panią Anną Fotygą wywalczyłby dla nas 100% budżetu UE, a jakby dobrze poszło, to i 110%, bo przy swoich talentach negocjacyjnych zapewne namówiłby kilka państw spoza UE, żeby zrzuciły się na Polskę, której się przecież należy i to i jeszcze dużo więcej. A gdyby któryś z mniej światłych przywódców nie chciałby się zgodzić na tę jakże sprawiedliwą i jedynie godną propozycję, Pan Prezes wyciągnąłby pistolecik, a w ostateczności zagroził, że tupnie nogą i dopiero wtedy wszystkim pójdzie w pięty. Tak by właśnie było i już, więc te śmieszne 440 mld przywiezione przez Tuska to po prostu zdrada narodowa, zresztą kolejna!

 • rafall09

  Oceniono 109 razy 61

  Prawda jest taka że pisowi nigdy nie zależało na interesie narodowym a jedynie na zemście i nienawiści do przeciwników politycznych

 • incipit

  Oceniono 79 razy 39

  I dla Pissu i dla Cammerona każde podłożenie nogi UE jest zgodne z ich pragnieniami.
  Tylko winni wywiesić prawdziwe tabliczki - "jestem wewnętrznym wrogiem".
  I tylko tak ich bez emocji trzeba traktować.

 • monika.libra36

  Oceniono 38 razy 30

  Gdyby wszyscy politycy mówili jedynie o sprawach, na których się znają, byłoby o wiele ciszej na świecie:)

 • zaklinaczpsow

  Oceniono 52 razy 26

  PIS strzela sobie w prawa stope i przez zacisniete zeby z duma oswiadcza ze zostaly mu jeszcze 2 palce! Ciekawe czy panu Kaczynskiemu byloby tak samo po drodze w sprawie malzenstw homoseksualnych (nie zwz partnerskich) i adopcji dzieci wprowadzanych obecnie w UK przez pana Camerona? W koncu naleza do tej samej panaeuropejskiej partii ...

 • tp70

  Oceniono 26 razy 6

  Brawo Tusk, Serafin i Bieńkowska!!!!
  Są pieniądze to i będą inwestycje i w ślad za tym miejsca pracy i w ogole rozwój Polski.
  PIS te wyrzutki spłodzone przez PGRowskiego chłopa są nieważni!! Ważni są jedynie dla Rydzyka przy zbiórkach pieniędzy z rent i emerytur.

 • alkana11

  Oceniono 7 razy 5

  Anglik ciąłby klerowi, i dawał na potrzeby ludu!
  PiSowiec ciąłby narodowi i dawał klerowi i Ojcu Rydzykowi !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje