Tusk: PiS razem z Cameronem "ciąłby budżet do samej kości". Mielibyśmy mniej pieniędzy

14.02.2013 13:17
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński/AG)

- Gdyby PiS rządził i prowadził negocjacje w sprawie unijnego budżetu, to ręka w rękę z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem ciąłby budżet do samej kości - powiedział Donald Tusk. Premier zaznaczył, że "cała wielka robota Brytyjczyków doprowadziła do tego, że my mamy mniej, niż mogliśmy mieć".
- Jeśli pytać o różnice, w jaki sposób wyglądałyby negocjacje, gdyby rządził PiS, to - jak rozumiem - PiS "ręka w rękę" z premierem Cameronem ciąłby budżet do samej kości - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Jego zdaniem politycy PiS usiłowali samym sobie oraz Polakom "bezskutecznie, bo sami w to nie wierzyli" wmówić, że nie ma nic lepszego niż współpraca z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem na rzecz oszczędności budżetowych. Jednak - podkreślił szef rządu - "im mniejszy budżet, tym mniej pieniędzy dla takich państw jak Polska".

Tusk: Tabele pokazują, gdzie znalazły się państwa popierające Brytyjczyków

- Przypominam, że w tej pierwotnej propozycji, nad którą pracował polski komisarz [ds. budżetu Janusz Lewandowski - red.], wszyscy mieli więcej i Polska miała więcej. Cała wielka robota Brytyjczyków doprowadziła do tego, że my mamy mniej, niż mogliśmy mieć, ale na szczęście punkt startu był na tyle dobry, że Polska wyszła cało z tej operacji - powiedział Tusk.

- Nie chcę być okrutny dla niektórych premierów, ale tabele pokazują, gdzie znalazły się te państwa, które uznały za stosowne wesprzeć Brytyjczyków w redukcji budżetu - dodał.

Nowy wieloletni budżet UE na lata 2014-2020 przewiduje wydatki na poziomie 960 mld euro w zobowiązaniach oraz 908,4 mld euro w płatnościach. Pod naciskiem płatników netto, z Wielką Brytanią na czele, na nową siedmiolatkę jest mniej o blisko 40 mld euro, czyli ok. 3 proc.

Ocalone przed cięciami zostały polityka spójności i wspólna polityka rolna - obie nawet zyskały w ostatniej wersji projektu budżetu.

Zobacz także
Komentarze (111)
Zaloguj się
 • slade1972

  Oceniono 1 raz 1

  Łapeluje do Dunalda Tózka!
  Nieh w sejmie postawi woto nieófności wobec Kaczyniskiego rzundu, nieudolnych mohierrów, faszizdów, antypedałów, antyleszbijek!

 • slade1972

  Oceniono 1 raz 1

  Kochani rodacy!
  Odwołajmy rzund Kaczyniskiego, ktury żądzi nieudolnie! Łon cały czas cuś mósi spartolić!
  Teraz łon nom kasiore unino spartolił!

 • pesymista2

  Oceniono 2 razy 2

  Tusk to kretyn.

 • leon.bzykacz

  Oceniono 1 raz 1

  Te pieniądze i tak zostaną rozkradzione,więc niema się co nakręcać.

 • folwark_polski

  Oceniono 1 raz 1

  na razie nic nie mamy a nawet jak dostaniecie to Polacy nic z tego nie będą mieli Tusk

 • drozd215

  Oceniono 5 razy 1

  Tuskowi chyba nerwy puszczają, najpierw dowiedzieliśmy się że taktyką negocjacji było żeby nie negocjować i jak o nas zapomną to może zapomną też zabrać.
  "PiS razem z Cameronem "ciąłby budżet do samej kości". - to jak żywcem wyjęte z czasów PZPR.
  Wymyślić problem którego nie ma i wtedy zdecydowanie skrytykować.

 • totapis500

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Tusk szczęściem jest że Cameron listu od Jarusia nie przeczytał bo nie rozumie języka migowego poligloty Jarusia

 • zenblue1

  Oceniono 11 razy -3

  Donald już przestał się chwalić że dostał dużo bo zauważył że wszyscy się śmieją z tego argumentu więc zmienił pijar i teraz tłumaczy się że tak mało uzyskał bo Kaczyński z Cameronem chcieli dać mniej
  Ale burak !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje