Przed konklawe jest wyraźny faworyt. Media: To kardynał Angelo Scola

14.02.2013 06:26
Kardynał Angelo Scola

Kardynał Angelo Scola (Fot. PAOLO BONA REUTERS)

Przed konklawe, które po abdykacji Benedykta XVI rozpocznie się najwcześniej 15 marca, panują głębokie podziały wśród kardynałów elektorów. Jednocześnie, jak się zauważa, coraz wyraźniejszym faworytem wydaje się arcybiskup Mediolanu kardynał Angelo Scola.
O 71-letnim metropolicie mediolańskim, który był wcześniej patriarchą Wenecji, jako o niemal pewnym następcy obecnego papieża włoskie media piszą od roku. Dokładnie 14 lutego zeszłego roku, gdy wybuchł skandal Vatileaks i prasa ujawniła istnienie sporów i konfliktów za Spiżową Bramą, gazety podały, że coraz bardziej osamotniony i zasmucony papież chciałby, aby jego następcą został kardynał Scola.

Faworyt Benedykta XVI?

Arcybiskup Mediolanu jest intelektualnie szczególnie bliski Benedyktowi XVI. Wykładał na kilku uczelniach, był rektorem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego i kierował działającym tam Instytutem Badań nad Małżeństwem i Rodziną imienia Jana Pawła II.

Choć, jak wydaje się na miesiąc przed konklawe, do Kaplicy Sykstyńskiej kardynał Angelo Scola wejdzie jako mocny faworyt, zagadką pozostaje, czy zdoła zjednać sobie zwolenników wobec licznych podziałów, przede wszystkim kontynentalnych i narodowych, wśród 117 elektorów z 50 państw świata. Ale wyraźnie zarysowują się też inne podziały - na kardynałów z tradycyjnych od wieków krajów katolickich i tzw. nowych wybijających się stron świata, uważanych za siłę napędową światowego katolicyzmu.

Na razie do równowagi i zgody droga daleka - twierdzi agencja Ansa, analizując "rozkład sił". Kardynałów z Europy będzie 61, wśród nich 28 Włochów. Na drugim miejscu w klasyfikacji według kontynentów jest Ameryka Południowa (19 purpuratów). Amerykę Północną reprezentować będzie 14 elektorów, a po 11 Afrykę i Azję. Tylko jeden jest z Oceanii.

"Gwiazda kardynała Scoli błyszczy coraz jaśniej"

Wśród watykanistów zdaje się dominować przekonanie, że po skandalu Vatileaks i ujawnieniu intryg i sporów wśród włoskiej hierarchii, szans na wybór nie ma żaden jej przedstawiciel. Powoli jednak umacnia się też i odwrotna hipoteza, że po dwóch cudzoziemcach nadeszła kolej na Włocha. I zgodnie z tą tezą wydaje się, że - jak pisze Ansa - "gwiazda kardynała Scoli błyszczy coraz jaśniej".

W sobotę Benedykt XVI spotka się w Watykanie z kardynałem Scolą, który przybędzie z wizytą "ad Limina" na czele biskupów z Lombardii.

Wśród innych "papabili" wymienia się też włoskiego kardynała Gianfranco Ravasiego, Argentyńczyka Leonardo Sandriego i jego rodaka Jorge Mario Bergoglio, Brazylijczyka Odilo Pedro Scherera i charyzmatycznego Oscara Rodrigueza Maradiagę z Hondurasu.

Zobacz także
Komentarze (217)
Przed konklawe jest wyraźny faworyt. Media: To kardynał Angelo Scola
Zaloguj się
 • kmicic-1-1

  Oceniono 228 razy 152

  A może O. Tadzia sprytny biznesmen ma szerokie beret poparcie no i odwierty by wreszcie ruszyły pełną parą.

 • c.t.k

  Oceniono 164 razy 116

  To także faworyt biskupa Pieronka,który powiedział,że Scola będzie dobrym papieżem dla Polski.Zapomniał dodać:ze wszystkimi tego faktu tragicznymi-dla niej-skutkami.

 • 20portal

  Oceniono 156 razy 110

  Wybierając tego gościa (ma 71 lat i od paru lat powinien być już na emeryturze) kościół weźmie na przeczekanie, ale już naprawdę nie ma co czekać. Albo dostosuje się do nowych czasów, albo będzie się rozkładał jak stare truchło. Benedykt wiedział co robi, ustępując. Ale nie przewidział, że otaczający go kolesie, żądni władzy, znów będą chcieli iść do tyłu...

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 101 razy 81

  a co na temat tego kandydata mówi terlicki ,terlikowski czy jakoś tak ????

  jego opinia jest bardzo ważna!!!

 • single_malt

  Oceniono 72 razy 54

  to jest stara wloska korporacja finansowa i paket kontrolny maja w niej zawsze Wlosi , niezaleznie od tego kto jest prezesem.
  Prezes ma tam funkcje co najwyzej twarzy medialenej.

 • marberlin

  Oceniono 94 razy 42

  Do czasu nowego wyboru to kardynal albo arcybiskup a po wyborze uzyska pseudonim artystyczny Ojciec Swiety i biznes dalej bedzie sie krecil.

 • malutkipistolecik

  Oceniono 98 razy 38

  Zbyt młodego nie wezmą. 27 lat Dżona Pi Tu to był zbyt długi pontyfikat. Zwłaszcza przy jego ciężkim charakterze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje