Przed konklawe jest wyraźny faworyt. Media: To kardynał Angelo Scola

14.02.2013 06:26
Kardynał Angelo Scola

Kardynał Angelo Scola (Fot. PAOLO BONA REUTERS)

Przed konklawe, które po abdykacji Benedykta XVI rozpocznie się najwcześniej 15 marca, panują głębokie podziały wśród kardynałów elektorów. Jednocześnie, jak się zauważa, coraz wyraźniejszym faworytem wydaje się arcybiskup Mediolanu kardynał Angelo Scola.
O 71-letnim metropolicie mediolańskim, który był wcześniej patriarchą Wenecji, jako o niemal pewnym następcy obecnego papieża włoskie media piszą od roku. Dokładnie 14 lutego zeszłego roku, gdy wybuchł skandal Vatileaks i prasa ujawniła istnienie sporów i konfliktów za Spiżową Bramą, gazety podały, że coraz bardziej osamotniony i zasmucony papież chciałby, aby jego następcą został kardynał Scola.

Faworyt Benedykta XVI?

Arcybiskup Mediolanu jest intelektualnie szczególnie bliski Benedyktowi XVI. Wykładał na kilku uczelniach, był rektorem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego i kierował działającym tam Instytutem Badań nad Małżeństwem i Rodziną imienia Jana Pawła II.

Choć, jak wydaje się na miesiąc przed konklawe, do Kaplicy Sykstyńskiej kardynał Angelo Scola wejdzie jako mocny faworyt, zagadką pozostaje, czy zdoła zjednać sobie zwolenników wobec licznych podziałów, przede wszystkim kontynentalnych i narodowych, wśród 117 elektorów z 50 państw świata. Ale wyraźnie zarysowują się też inne podziały - na kardynałów z tradycyjnych od wieków krajów katolickich i tzw. nowych wybijających się stron świata, uważanych za siłę napędową światowego katolicyzmu.

Na razie do równowagi i zgody droga daleka - twierdzi agencja Ansa, analizując "rozkład sił". Kardynałów z Europy będzie 61, wśród nich 28 Włochów. Na drugim miejscu w klasyfikacji według kontynentów jest Ameryka Południowa (19 purpuratów). Amerykę Północną reprezentować będzie 14 elektorów, a po 11 Afrykę i Azję. Tylko jeden jest z Oceanii.

"Gwiazda kardynała Scoli błyszczy coraz jaśniej"

Wśród watykanistów zdaje się dominować przekonanie, że po skandalu Vatileaks i ujawnieniu intryg i sporów wśród włoskiej hierarchii, szans na wybór nie ma żaden jej przedstawiciel. Powoli jednak umacnia się też i odwrotna hipoteza, że po dwóch cudzoziemcach nadeszła kolej na Włocha. I zgodnie z tą tezą wydaje się, że - jak pisze Ansa - "gwiazda kardynała Scoli błyszczy coraz jaśniej".

W sobotę Benedykt XVI spotka się w Watykanie z kardynałem Scolą, który przybędzie z wizytą "ad Limina" na czele biskupów z Lombardii.

Wśród innych "papabili" wymienia się też włoskiego kardynała Gianfranco Ravasiego, Argentyńczyka Leonardo Sandriego i jego rodaka Jorge Mario Bergoglio, Brazylijczyka Odilo Pedro Scherera i charyzmatycznego Oscara Rodrigueza Maradiagę z Hondurasu.

Zobacz także
Komentarze (217)
Zaloguj się
 • fakitol

  Oceniono 1 raz 1

  Niech żyje papież Klemens XV !

 • ukrai-niec

  Oceniono 2 razy -2

  Niezależnie od tego, kto będzie papieżem, Kośćiół w świetle jupiterów długo nie pożyje. Dzięki Bogu!!!

 • m.arco

  0

  Osobiście marzyłby mi się Hiszpan ponieważ Hiszpania bardzo potrzebuje odnowienia duchowego a papież z Hiszpanii mógłby to zapewnić i opanować chwilowy kryzys wiary w bardzo ważnej dla kościoła Hiszpanii. Na dodatek Hiszpan używa języka większości krajów z Ameryki Łacińskiej, mentalnie będąc bliskim człowiekiem tamtej społeczności. To byłoby piękny wybór ale na pewno uraduję się na każdy werdykt kolegium kardynalskiego. Alleluja i do przodu!
  A może Polak? Pomarzyć można.

 • heederman

  Oceniono 1 raz -1

  wielka szkoda ze to nie T. R...k . świetny kombinator w moment by postawił Watykan na nogi.

 • amron53

  Oceniono 3 razy 1

  dla Włochów ważne jest, by ojczulkiem mafii vatykańskiej był swojak, który będzie gwarantował sprawną pracę vatykańskiej pralni pieniędzy....zainteresowanych z pewnością jest szereg firm, jak i mafie, szczególnie te rodzime...

 • red.kris

  Oceniono 4 razy 2

  on jest siny , ten men, od gorzały ;), poza tym B XVI wyrzekł się świata doczesnego, jak czytam, nie będzie żarł, pił, srał w kibel, zatem pewnie pod siebie, jakaś masakra ten jego koniec, podobnie jak i wygląd zewn

 • kadykianus

  Oceniono 4 razy 2

  W konklawe weźmie udział 118 chłopców i tyle samo kardynałów.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 5 razy -5

  Istnieje taki typ charakteru dziś nazywany lewicowym działaczem a kiedyś nazywany działaczem NSDAP, szmalcownikiem lub zwykłą św*nią, który za kilka ojro/złoty/rubli opluje wszystko, żydów, katolików, cyklistów... łącznie ze swoją matką.

 • kain_brat_abla

  0

  "Kardynałów z...' - A ilu żydów jest kardynałami ? To poważne niedopatrzenie jeśli żaden rodak Jezusa Chytrusa nie jest kardynałem.

  Jezus, syn Maryi z Betlejem, był człowiekiem niezwykle inteligentnym. Zdawał sobie sprawę że po jego śmierci nastąpi wiele wojen, klęsk żywiołowych, systemów politycznych, propagandy, religii, itd., które najprawdopodobniej zniekształcą lub zniszczą to co chciał przekazać przyszłym pokoleniom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje