Ostatnia msza Benedykta XVI. Owacja na stojąco i płacz

13.02.2013 18:52
Uroczystości Środy Popielcowej zostały przeniesione do Watykanu z Awentynu

Uroczystości Środy Popielcowej zostały przeniesione do Watykanu z Awentynu (Fot. ALESSANDRO BIANCHI Reuters)

Benedykt XVI odprawił w Środę Popielcową ostatnią publiczną mszę w swym pontyfikacie, przed abdykacją 28 lutego. W homilii papież dziękował wiernym i poprosił o pamięć w modlitwie. Za posługę podziękował mu też watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone. Pełne wzruszenia słowa przyjęto w bazylice św. Piotra owacją i płaczem.
Po liturgii w Środę Popielcową, na 15 dni przed ustąpieniem Benedykta XVI kardynał Bertone powiedział, zwracając się do niego: - Z uczuciem wielkiego wzruszenia i głębokiego szacunku nie tylko Kościół, ale cały świat przyjęły wiadomość o decyzji Jego Świątobliwości, by zrezygnować z posługi Biskupa Rzymu i następcy Apostoła Piotra. Nie bylibyśmy szczerzy, Wasza Świątobliwość, gdybyśmy nie powiedzieli, że tego wieczoru nuta smutku ogarnia nasze serca - mówił

sekretarz stanu, który jako Kamerling Kościoła Katolickiego będzie zajmował się bieżącymi sprawami w okresie wakatu po ustąpieniu papieża.

Papież nie krył wzruszenia

- Wszyscy zrozumieliśmy, że to właśnie głęboka miłość, jaką Wasza Świątobliwość żywi do Boga i do Kościoła, skłoniła go do tego aktu, ukazując tę czystość duszy, tę solidną i wymagającą wiarę, tę moc pokory i skromności połączonej z wielką odwagą, które wyróżniały każdy krok życia i posługi Jego Świątobliwości - mówił przez łzy kardynał Bertone. Dodał, że nauczanie Benedykta XVI było "oknem otwartym na Kościół i na świat, przez które przechodziły promienie prawdy i miłości Boga".

- Promienie te - podkreślił - Rzucały światło i ciepło na naszą drogę, zwłaszcza w momentach, gdy chmury gromadziły się na niebie".

Dziękując za przewodnictwo papieża, kardynał Bertone zakończył, zwracając się do Benedykta XVI: "Chcemy powiedzieć z głębi serca: z wielką miłością, wzruszeniem i podziwem dziękujemy za to, że dałeś nam świetlany przykład prostego i pokornego pracownika winnicy Pańskiej, który umiał jednak w każdej chwili realizować to, co najważniejsze - nieść Boga ludziom i ludzi Bogu". Przemówienie najbliższego współpracownika papieża przyjęto owacją na stojąco. Wiele osób płakało. Papież nie krył wzruszenia.

Uroczystości Środy Popielcowej zostały przeniesione do Watykanu z Awentynu, gdzie dotychczas odbywały się w dwóch bazylikach. Do zmiany tej Benedykt XVI nawiązał w swej homilii.

"Wstawiennictwo w tym szczególnym momencie"

- Zgodnie z tradycją pierwsza stacja powinna mieć miejsce w bazylice świętej Sabiny na wzgórzu Awentyńskim. Okoliczności podpowiedziały jednak, by zebrać się w bazylice watykańskiej - powiedział papież po procesji w jej przedsionku. - Licznie zebraliśmy się dziś wokół grobu apostoła Piotra, również po to, aby prosić o jego wstawiennictwo na rzecz drogi Kościoła w tym szczególnym momencie - mówił Benedykt XVI.

Następnie podkreślił: "Dla mnie jest to sposobna okazja, by podziękować wszystkim, a szczególnie wiernym diecezji Rzymu, w chwili, gdy przygotowuję się do zakończenia posługi Piotrowej, i aby prosić o szczególną pamięć w modlitwie".

"Grzechy przeciwko jedności Kościoła"

Papież zachęcił do refleksji nad znaczeniem świadectwa wiary i życia chrześcijańskiego oraz nad tym, jak "czasem oszpecane bywa oblicze Kościoła". - Mam w szczególności na myśli grzechy przeciwko jedności Kościoła, podziału w ciele Kościoła - wyjaśnił.

Benedykt XVI dodał, że przeżywanie Wielkiego Postu w większej kościelnej jedności, przy przezwyciężeniu "indywidualizmu i rywalizacji", jest "pokornym i cennym znakiem dla tych, którzy są dalecy od wiary bądź obojętni". - Z ufnością i radością rozpoczynamy czas Wielkiego Postu - mówił Benedykt XVI. - Niechaj zabrzmi w nas głośno wezwanie do nawrócenia, do powrotu do Boga z całego serca - apelował.

- Niech nikt z nas nie będzie głuchy na to wezwanie, które skierowane zostało do nas poprzez ten prastary, tak prosty i zarazem tak sugestywny obrzęd posypania głów popiołem".

Zobacz także
Komentarze (145)
Zaloguj się
 • louisciffer

  Oceniono 1 raz 1

  Wiwat, wiwat, niech żyje, niech żyje papier(z) toaletowy.

 • stanluk

  0

  Owacja, ze odchodzi to rozumiem, ale płacz????? O co lub za czym wy głupi ludzie płaczecie!!!!!

 • iglxxx

  Oceniono 1 raz 1

  bede troche niemily ale musze zadac to pytanie
  drodzy redaktorzy czy bedziecie laskawi zamiescic w gazecie artykul wraz z fotografiami o ostatniej papieskiej kupie w watykanie?

  wystarczylby jeden artykul o tym ze abdykowal a nie tysiace nic nie wartych linijek

 • adolf.kaczynski

  Oceniono 1 raz 1

  Najbardziej płakali molestowani ministranci

 • shinshimoyet

  Oceniono 1 raz 1

  A może teraz murzyna wybiorą i się wypełnia "proroctwa" Nostradamusa i Sybilli o końcu świata:D

 • jedyny_leon

  Oceniono 1 raz 1

  ...za Stalinem tez płakali z żalu i radości ale on kuźwa umarł.

 • m.arco

  Oceniono 2 razy 0

  Żal mi tej decyzji bo świat w najgorszym okresie swoich dziejów, nieludzkich ideologii trafiał na wybitnych papieży poczynając od Leona XIII,który wprowadził kościół w XX wiek. Ale ogłoszenie decyzji o rezygnacji w dniu chorych wskazuje jasno na przyczynę rezygnacji.
  We współczesnym świecie ujawniły się różne ruchy atakujące posoborowy kościół. Ci ludzie swoją głupotę mają za oręż. Świat to co dzieje się dzisiaj już przeżywał. Była eugenika, były aborcje, był szeroko lansowany homoseksualizm i eutanazja zawsze przedstawiana jako przykład nowoczesnego myślenia (patrz: bolszewizm, faszyzm czy starożytny Rzym). Tam były tylko niektóre elementy, tutaj próbują nam wcisnąć wszystko naraz. Efekt jest zawsze ten sam cofnięcie się z tej drogi, refleksja nad ludzką głupotą i wzrost wiary w Boga czyli powrót do nowoczesnego myślenia. Tak,próbują nas zapędzić w prymitywne czasy sprzed ponad 2000 lat kołtuństwa i bałwaństwa ale to już było...

 • red.kris

  Oceniono 1 raz 1

  "zostań z nami, zostań z nami " :)

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz -1

  Będzie powozić z tylnej kanapy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje