Tusk o sprawie ACTA: Byliśmy więźniami stereotypów

13.02.2013 12:39
Tusk o sprawie ACTA: Byliśmy więźniami stereotypów

Tusk o sprawie ACTA: Byliśmy więźniami stereotypów

- W przypadku ACTA często padaliśmy ofiarami archaicznego pojmowania kwestii praw autorskich - powiedział Donald Tusk podczas Kongresu Wolności w Internecie. - Musimy zmienić punkt widzenia - dodał premier.
- Miesiące, które minęły od sprawy ACTA, były czasem edukacji. Każdej władzy taka edukacja się przyda. To była i edukacja polityczna, i dotycząca precyzyjnych zagadnień - powiedział Donald Tusk. - Okazało się, że część z nas, i ja mogłem się do tej grupy zaliczyć, było po trochu więźniami stereotypów - stwierdził.

Premier przyznał, że sposób, w jaki rząd postrzega kwestie praw autorskich, jest przestarzały. - Rzeczywistość nas wyprzedzała, bo internet spowodował, że wszystko uległo zmianie. Musimy więc zmienić punkt widzenia, żeby umieć zbudować nowocześniejsze, elastyczniejsze, żywsze systemy, które będą umiały odpowiedzieć na rożne, czasami sprzeczne żądania ws. praw autorskich - powiedział premier.

Tusk: Inni byli przygotowani lepiej od nas

- Niektórym z nas, szczególnie z mojej generacji, wydaje się, że nadganiamy tempo, że jesteśmy nowocześni, że wiemy, o co chodzi - stwierdził Tusk. - A później okazuje się, że to tempo jest o wiele szybsze - dodał, przyznając, że rząd nie był zbyt dobrze przygotowany do debaty o ACTA. - Okazało się, jak często bywa, że były osoby lepiej od nas przygotowane do tej debaty - zaznaczył.

- Nauczyłem się wrażliwości wobec głosów, które może nie zawsze delikatne i czułe, ale dotykały sedna w inny sposób niż nasz punkt widzenia - dodał Donald Tusk.

Zobacz także
Komentarze (105)
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 1 raz 1

  Brałem czynny udział w akcji przeciwko układowi ACTA. Na czym ten udział polegał można zobaczyć na youtube. Gdańska kuria biskupia opublikowała tam nieocenzurowaną relację ze spotkania z Ministrem Bonim w słynnej historycznej sali BHP. Myślę, że upoważnia mnie to do wyjaśnienia: Co, moim zdaniem, stało się w sprawie ACTA?

  O co chodzi tej młodzieży, której pozornie nic nie łączy i która nie wyartykułowała żadnego programu politycznego?

  Wiecej: www.eioba.pl/a/3vkn/o-prawo-veta-co-sie-stalo-w-sprawie-acta#ixzz2Kq45LE8T

 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  ACTA to było dziecko Tuska i Boniego bronili go zarzarcie,chcieli wprowadzić w Polsce ale że był za duży szum to szybciutko zrezygnowali

 • strefas

  Oceniono 2 razy 2

  "Byliśmy więźniami stereotypów"- A teraz jesteście więźniami partactwa !!

 • jacek.3

  Oceniono 3 razy 3

  Tusk jest mistrzem kiwania.

  Byle trwać. Jak mu powiedzą, że kalkuluje się pokajać, to się pokaja. Jak z badań wyniknie, że trzeba twardo, to powie, że polski ambasador podpisze ACTA, bo nie pozwolimy się szantażować internetowemu motłochowi (słowa były inne, ale sens dokładnie taki).

  Owszem, umie gadać jak zwykły człowiek i przez jakiś czas dałem się nabierać. Ale pogadałem z jego ludźmi (znajomi ze starych czasów) i się przestraszyłem. Jego ludzie opowiadają o nim rzeczy straszne. Czasami nawet nie rozumiejąc, że są straszne. Tyranizuje PO, gotów utopić każdego, kto mu się sprzeciwia, żadnych emocji tylko sprawa władzy. Z jednej strony swój chłop na ekranie TV, z drugiej - zimny gość gotowy znienacka zrobić kumplowi najgorsze draństwo, jeśli uzna, że mu się kalkuluje

 • a-z2005

  Oceniono 3 razy 3

  Administrator usunął mój wpis, który nie łamał regulaminu. Oczywiście nie pozostawił po tym śladu, bo musiałby powołać się na regulamin.
  Niestety to nie pierwsza taka sytuacja.
  W związku z powyższym przestaje odwiedzać Gazetę, likwiduje konto mailowe i oczywiście nie będę pisać komentarzy. Jesteście na prostej drodze do stania się 100% gadzinówką, na łamach której znajduje się miejsce tylko dla propagandy.
  Życzę sukcesów na tej ścieżce - zapewne doprowadzi was do Pulitzera dla Żakowskiego za dwumetrowy przyrost brzozy ze złamanym wierzchołkiem, he, he....

 • alkana11

  0

  Premioerze odkręć pan to coś zepsuł,a ciężarem tgo zepsucia są przedstawiciele handlowi działający na własny rachunek współpracując ze zleceniodawcą/ Tytuł XXIII "UMOWA AGENCYJNA" KC. jest zaprzeczeniem
  Dyrektywy 86/653/EWG z dnia 18 grudnia 1986 r. w sprawie koordynacji ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do przedstawicieli handlowych działających na własny rachunek (Dz. Urz. WE L 382 z 31.12.1986 r., s. 17-21; Dz. Urz. UE polskie wydanie specjalne z 2004 r., rozdz. 6, t. 1, s. 177-181).
  To wymaga niezwłocznej naprawy. Do dzieła Premierze ponieważ na tym "przekręcie" bogatsi sa jeszcze bardziej bogaci a polscy przedsiębiorcy dopowadzani są do bankructwa. Do dzieła

 • ulanzalasem

  Oceniono 5 razy 5

  ACTA to początek, mamy SOPA, CISPA, CETA, Clean HADOPI, Clean IT, ITR...
  Wydawcy chcą 1% z ceny aparatów cyfrowych di.com.pl/news/32888,0,akt_Wydawcy_chca_1_z_ceny_aparatow_cyfrowych.html
  di.com.pl/news/47268,0,Rok_2012_Od_ACTA_do_ITR_czyli_jak_politycy_atakowali_internet_i_bronili_go-Marcin_Maj.html
  Tutaj nie chodzi o prawa artystów, tutaj chodzi o prawa koncernów, prezesów, dyrektorów, zarządu, udziałowców, prawników, którzy to poprzez lobby to "legalne" jak i zwykłe łapówki, korzyści jak posady etc. chcą osiągać zysk jak długo się da, ile się da, z czego tylko się da. Ale to nie dotyczy często ich działalności, jak spojrzeć, jak ocenić <prawo> jeśli w UE wydłużono ochronę z 50 do 70 lat (to 40% !) ...w imię czego ? Artystów ? Chyba tego 1% jak np. Madonna, Lady Gada. Tutaj nie chodzi o ocenę artystyczną, ale to że wytwórnia "załatwia" sobie okładki, recenzje, czas w radiu (piosenka dnia, tygodnia, 10-20 emisji dziennie), telewizji.Chroni się gigantów rynku, największe gwiazdy, oczywiście nie chodzi o to, że ich można "okradać", ale co z pozostałymi 95-99% ?! Praktycznie wszystkie organizacje chroniące różne grupy (artystów, biznesu, producentów np. elektroniki) działają wbrew wolnemu rynkowi, wbrew konkurencji, wbrew konsumentom - to coś jak mafia, kartele, to pewnego rodzaju wypaczenie, ale jak "mały Kowalski" może sam walczyć, kiedy znajdzie czas (po 8-12 godzinach pracy), czy posiada na tyle dużą wiedzę, jest w stanie śledzić wszystkie wnioski, zmiany, stać na go zastępy prawników ? To jest nieustanna walka o każdy skrawek pola i niestety ( co dla myślących jest oczywiste) politycy są tutaj po stronie ...tych, którzy płacą ;)

 • kat-kk

  Oceniono 2 razy 2

  Pan Kaczyński,wziął skrzypce do reki i stwierdził,że nie umie grać.Schował do futerału.Pan panie premierze ,otworzył futerał i pięć lat gra Polakom "Schody do nieba" wszyscy widza ,że pan grać nie umie, ale pan postanowił rzępolić ,mimo,że nie ten instrument,nie te umiejętności i zero pojęcia o muzyce,na dodatek piosenka zgrana.Wszyscy klakierzy w sejmie, są wsłuchani z podziwem w tą muzykę.Na zewnątrz sejmu nawet jako grajka, na pogrzeb nikt by pana nie wynajął.

 • raddon

  Oceniono 3 razy 3

  pomyliły się panu pojęcia,panie premierze bo ,,Byliśmy więźniami stereotypów'' to nie znaczy ,,byliśmy niekompetentni i nieprzygotowani'' .A to raczej ta 2 wersja jest bliżej prawdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje