Kadencyjność papiestwa? Obirek: Bardzo bym sobie tego życzył

13.02.2013 11:08
Zdaniem antropologa kultury prof. Stanisława Obirka papież powinien być wybierany na osiem lat. - To będzie kadencyjność, która stanie się czymś normalnym - powiedział na antenie Radia RMF FM. W jego ocenie abdykacja Benedykta XVI może być pierwszym krokiem w tym kierunku.
- Zawsze pierwszy krok jest najtrudniejszy, a następne będą już czymś normalnym - powiedział Stanisław Obirek na antenie "Kontrwywiadu". Profesor przekonuje, że kolejni papieże nie powinni być wybierani dożywotnio. W jego ocenie kadencyjność w papiestwie byłaby czymś zupełnie naturalnym.

Antropolog twierdzi, że kadencja papieża powinna trwać osiem lat. Właśnie tyle czasu trwa pontyfikat Benedykta XVI. - Myślę, że np. u benedyktynów kiedyś było nie do pomyślenia, żeby opat zrezygnował, a w tej chwili w Tyńcu jest kilku opatów emerytów i Tyniec świetnie prosperuje, jak nigdy w swojej historii. Być może tak będzie z katolicyzmem - powiedział.

Kościół musi zrezygnować z europocentryzmu

Stanisław Obirek odniósł się także do kwestii spekulacji na temat tego, kto może zostać następnym papieżem. - To jest giełda, ja mam swoich faworytów, najchętniej spoza Europy - stwierdził. - Myślę, że jeśli Kościół, katolicyzm chce dostosować się do tego, co się dzieje globalnie w świecie, to musi zrezygnować z europocentryzmu - dodał.

Profesor przypomniał, że w Watykanie dochodziło już do przekraczania podobnych granic. - Takim szokiem w 1978 roku było przekroczenie żelaznej kurtyny. Karol Wojtyła był kimś zupełnie nieznanym i zupełnie dobrze się wpisał w katolicyzm. Dlaczego nie kandydat spoza Europy?

Czy jednak istnieje realna szansa na to, że konklawe wybierze papieża spoza Europy? - Najlepiej by było, jakby konserwatyści zaczęli między sobą wojować, wtedy się pojawi ktoś z zewnątrz - prognozuje prof. Obirek.

Zobacz także
Komentarze (259)
Zaloguj się
 • xsawer

  0

  Najlepszym kandydatem jest papież z Torunia. Może podreperuje finanse Watykanu.

 • patriotaa

  Oceniono 1 raz 1

  Ha ha ha panie Obirek to juz chyba szykujecie Tuska na papieża? A może Putina?????????????

 • trajkotek

  Oceniono 1 raz 1

  panie Obirku, co kogo obchodzi pana pogląd na organizację instytucji, z ktorą pan zerwal ... "bardzo bym sobie życzyl" - więcej dystansu do wlasnej powagi panu życzę!
  ... chyba nie planuje pan powrotu - chociaz, kto wie?
  Pozdrowienia dla kobiety, ktora byla silniejsza niz łaska boża ...

 • ulairi27

  Oceniono 1 raz 1

  Złodziej cudzych żon (w tym wypadku żony izraelskiego dyplomaty) mógłby sobie darować wypowiedzi o moralności i Kościele.

 • pataszonski

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Obirek, zrób Pan coś dla siebie i ludzi, sam Pan się zgłoś do tych purpuratów, że Pan chcesz na papieża kandydować. GW zrobi Panu kampanię, że hej! Hasło mogę podrzucić "Ad majorem Obirek gloriam!"

 • maxymus1

  Oceniono 1 raz 1

  Posłuchaj Pan Panie Obirek, na sajm przud, załatw Pan kadencyjność, bonzów Solidarnościowych w Polsce, OK? To łatwjej pujdzie, czy raczej nie? Bo w Szczecinie mamy takiego Mieczysława Jurka, a jak on kocha roboli, a teraz \Rolników, aja jaj? Korzenie zapuścił, dłużej jest jak Jan Paweł II, w pierścień niedługo trzea będzie cmokać jego Solidarnoscęcję

 • m.arco

  Oceniono 1 raz 1

  Świat w najgorszym okresie swoich dziejów, nieludzkich ideologii trafiał na wybitnych papieży poczynając od Leona XIII,który wprowadził kościół w XX wiek. Ale ogłoszenie decyzji o rezygnacji w dniu chorych wskazuje jasno na przyczynę rezygnacji.
  We współczesnym świecie ujawniły się różne ruchy atakujące posoborowy kościół. Ci ludzie swoją głupotę mają za oręż, przykładem takiej głupoty jest pan Obirek. Świat to co dzieje się dzisiaj już przeżywał. Była eugenika, były aborcje, był szeroko lansowany homoseksualizm i eutanazja zawsze przedstawiana jako przykład nowoczesnego myślenia (patrz: bolszewizm, faszyzm czy starożytny Rzym). Tam były tylko niektóre elementy, tutaj próbują nam wcisnąć wszystko naraz. Efekt jest zawsze ten sam cofnięcie się z tej drogi, refleksja nad ludzką głupotą i wzrost wiary w Boga czyli powrót do nowoczesnego myślenia. Tak,próbują nas zapędzić w prymitywne czasy sprzed ponad 2000 lat kołtuństwa ciemnoty i bałwaństwa ale to już było...

 • cudaktusk

  Oceniono 3 razy 3

  Nasza rodzima Anka świetnie się nadaje na to stanowisko, Musi się tylko poczuć mężczyzną. Ale to dla niej/niego pryszcz.

 • fleshless

  Oceniono 5 razy 3

  precz, Szatanie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje