Kadencyjność papiestwa? Obirek: Bardzo bym sobie tego życzył

Prof. Stanisław Obirek, antropolog kultury

Prof. Stanisław Obirek, antropolog kultury (Fot. Wojciech Olkuśnik / AG)

Zdaniem antropologa kultury prof. Stanisława Obirka papież powinien być wybierany na osiem lat. - To będzie kadencyjność, która stanie się czymś normalnym - powiedział na antenie Radia RMF FM. W jego ocenie abdykacja Benedykta XVI może być pierwszym krokiem w tym kierunku.
- Zawsze pierwszy krok jest najtrudniejszy, a następne będą już czymś normalnym - powiedział Stanisław Obirek na antenie "Kontrwywiadu". Profesor przekonuje, że kolejni papieże nie powinni być wybierani dożywotnio. W jego ocenie kadencyjność w papiestwie byłaby czymś zupełnie naturalnym.

Antropolog twierdzi, że kadencja papieża powinna trwać osiem lat. Właśnie tyle czasu trwa pontyfikat Benedykta XVI. - Myślę, że np. u benedyktynów kiedyś było nie do pomyślenia, żeby opat zrezygnował, a w tej chwili w Tyńcu jest kilku opatów emerytów i Tyniec świetnie prosperuje, jak nigdy w swojej historii. Być może tak będzie z katolicyzmem - powiedział.

Kościół musi zrezygnować z europocentryzmu

Stanisław Obirek odniósł się także do kwestii spekulacji na temat tego, kto może zostać następnym papieżem. - To jest giełda, ja mam swoich faworytów, najchętniej spoza Europy - stwierdził. - Myślę, że jeśli Kościół, katolicyzm chce dostosować się do tego, co się dzieje globalnie w świecie, to musi zrezygnować z europocentryzmu - dodał.

Profesor przypomniał, że w Watykanie dochodziło już do przekraczania podobnych granic. - Takim szokiem w 1978 roku było przekroczenie żelaznej kurtyny. Karol Wojtyła był kimś zupełnie nieznanym i zupełnie dobrze się wpisał w katolicyzm. Dlaczego nie kandydat spoza Europy?

Czy jednak istnieje realna szansa na to, że konklawe wybierze papieża spoza Europy? - Najlepiej by było, jakby konserwatyści zaczęli między sobą wojować, wtedy się pojawi ktoś z zewnątrz - prognozuje prof. Obirek.

Komentarze (259)
Kadencyjność papiestwa? Obirek: Bardzo bym sobie tego życzył
Zaloguj się
 • makrelas

  Oceniono 312 razy 208

  Profesura powinna podlegać odnawianiu co 2 lata,

  inaczej osoba staje się PENSJAnariuszem uczelni.

 • tuskista1

  Oceniono 163 razy 85

  moim zdaniem

  profesorowie co 6 lat powinni zdawać maturę...

  skoro są profesorami, to zdanie matury powinno być dla nich PIKUŚ !

 • patx

  Oceniono 296 razy 82

  Jakiś profesorek dywaguje, a nawet "życzy sobie", w jaki sposób ma być wybierana głowa instytucji liczącej blisko 2000 lat ... LoL

 • dziadekjam

  Oceniono 94 razy 64

  "Kadencyjność papiestwa? Obirek: Bardzo bym sobie tego życzył"
  ==================================================
  No i koniecznie WYBORY POWSZECHNE...skoro ma być demokratycznie.

 • dziadekjam

  Oceniono 112 razy 58

  A co z PAPIESKĄ NIEOMYLNOŚCIĄ? Też kadencyjna? Przecież nie może być DWÓCH NIEOMYLNYCH JEDNOCZEŚNIE, bo się pozabijają :-(

 • vomitorium1

  Oceniono 72 razy 46

  nie głupie
  (może lepiej
  powinno być
  3 papieży
  pracujących
  na 3 zmiany)

 • 99makabra1977

  Oceniono 58 razy 28

  Papież, kardynaowie, biskupi jako ludzie mający wpływ na społeczeństa oraz premierzy, prezydenci i inni przywódcy narodów (z wyjątkiem rodzin królewskich o znaczeniu tytularnym) powinni iść na obowiązkowe emerytury w wieku 67 lat - dla dobra ludzkości, ONZ ma temat do przemyślenia.

 • mark6

  Oceniono 121 razy 27

  Panie Obirek! Pan nadzwyczajniej nic nie kuma o co chodzi w tym całym "chrześcijaństwie".
  Cała ta hucpa z Papieżem bierze się z tego, że Papież jako "namiestnik Boga " na ziemi nie ma prawa reagować jak normalny człowiek.
  Jeżeli to robi to najwyrazniej Bóg nie jest jego kumplem a co gorsze być może Boga w ogóle nie ma?
  Kolega Boga nie może podlegać kadencyjności. W przeciwnym wypadku Pan Bóg miałby zbyt wielu
  bezpośrednich" przyjaciół" na ziemi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje