Benedykt XVI entuzjastycznie powitany na audiencji generalnej. "Módlcie się za przyszłego papieża"

13.02.2013 10:56
- Dziękuję za miłość i modlitwę i proszę o jeszcze więcej wstawiennictwa i wsparcia - powiedział Benedykt XVI, który w Środę Popielcową pokazał się po raz pierwszy publicznie od poniedziałkowej zapowiedzi swej abdykacji 28 lutego. Papież został entuzjastycznie powitany przez wiernych przybyłych na przedostatnią audiencję generalną w jego pontyfikacie.
Benedykt XVI rozpoczął środową audiencję generalną, kierując do wiernych słowa, w których przypomniał o swej poniedziałkowej decyzji o abdykacji z powodu braku sił fizycznych. Wzruszony podziękował wszystkim za miłość i modlitwę. Wierni odpowiedzieli owacjami. Papież podkreślił, że ustępuje "dla dobra Kościoła". - Doszedłem do wniosku, że nie jestem już w stanie dokonywać posługi z tą siłą, której ona wymaga. - powiedział.

Reagując na gromkie oklaski papież powiedział: - Dziękuję za waszą sympatię. Dziękuję wszystkim za miłość i modlitwę, z jakimi mi towarzyszyliście - dodał. Podkreślił, że w tych niełatwych dla niego dniach czuł siłę modlitwy.

"Kościołowi nie zabraknie przewodnika"

- Módlcie się dalej za mnie, za Kościół i za przyszłego papieża - poprosił Benedykt XVI. - Jestem pewien, że Kościołowi nigdy nie zabraknie przewodnika - dodał papież.Benedykt XVI entuzjastycznie powitany na audiencji generalnej Fot. Stefano Rellandini/Reuters

Wcześniej kilka tysięcy osób zebranych w watykańskiej Auli Pawła VI na rozpoczętej przed południem audiencji bardzo długą owacją i okrzykami zareagowało na wejście papieża. Zatroskany Benedykt XVI ze skromnym uśmiechem przyjął wielki entuzjazm wiernych.

Abdykacja papieża

Benedykt XVI zapowiedział, że 28 lutego zakończy pontyfikat. W kwietniu papież skończy 86 lat. Papież w wygłoszonym po łacinie przemówieniu poinformował o swoim ustąpieniu: "W pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża".Benedykt XVI zapowiedział, że 28 lutego zakończy pontyfikat Fot. Stefano Rellandini/Reuters

To pierwsza taka sytuacja od ponad 700 lat. Ostatnim papieżem, który abdykował z własnej woli był Celestyn V. Zasiadał na Tronie Piotrowym w 1294 roku. Natomiast w 1415 r. po decyzji Soboru w Konstancji abdykował papież Grzegorz XII. Uczynił tak w obliczu rozłamu w Kościele, gdy jednocześnie 3 osoby uważały się za głowę Kościoła katolickiego.

"Nawróćcie się"

W katechezie poświęconej Wielkiemu Postowi papież powiedział, że każdy chrześcijanin powinien pokonać pokusę, by podporządkować Boga sobie i swoim interesom, "umieszczenia Go w kącie" i nawrócić się na właściwy porządek priorytetów, dając pierwsze miejsce Bogu. Benedykt XVI przypomniał zachętę, jaką niesie Wielki Post: "Nawróćcie się".

- Oznacza ona pójście za Jezusem w taki sposób, aby Jego Ewangelia była konkretnym przewodnikiem życiowym. Oznacza zgodę, aby Bóg nas nawrócił, zaniechanie myślenia, że to my jesteśmy wyłącznymi budowniczymi naszego życia - dodał.

Zobacz także
Komentarze (95)
Benedykt XVI entuzjastycznie powitany na audiencji generalnej. "Módlcie się za przyszłego papieża"
Zaloguj się
 • omniasol

  Oceniono 106 razy 70

  Dla samej przyjemnosci usluszenia jak Rydzyk mowi, ze papiez jakis nieumyty dzisiaj- bede sie bardzo goraco modlil zeby papiezem zostal jakis murzyn :-)

 • tygrysiewicz

  Oceniono 42 razy 18

  Każą się cieszyć, jak ich wybierają.
  Każą się cieszyć, kiedy rezygnują.
  I w ogóle, każą się cieszyć....
  Ze wszystkiego, co ich dotyczy.
  :-)

 • 36krzysiek

  Oceniono 46 razy 18

  na bajkach, fikcji i strachu przed śmiercią zbudować taką potęgę, no, no, no! Szacun! Nagroda Nobla w dziedzinie marketingu

 • mineyko

  Oceniono 25 razy 13

  Ustępuję dla dobra Kościoła!
  Wasz Rydzyk

 • frodzionek1

  Oceniono 6 razy 6

  Przynajmniej nie jest tak przyspawany do stołka, jak pan Wojtyła, który zafundował telewidzom spektakl umierania.

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 40 razy 6

  Ciekawe, że najbardziej zainteresowani sprawą są ateiści i przeciwnicy KK. A głównym specjalistą obwołano byłego zakonnika, zachowującego się jak np lekarz który zamiast leczyć, amputuje a potem uznaje się za wybitnego znawcę tematu...

 • jerzysm42

  Oceniono 7 razy 5

  Prawdę mówiąc nie interesują mnie te zmiany na stołkach w Watykanie. Papieże przychodzą i odchodzą, a mafia watykańska jak handlowała wiara w boga, tak będzie handlować nadal.
  Niemniej jednak obejrzę odejście Benedykta, bo może to być niezłe widowisko, tak jak to opisał w swoim wierszu Andrzej Waligórski.

  "ODEJŚCIE DREPTAKA
  Grają trąby i werble warczą,
  Idzie Dreptak na rentę starczą,
  Idzie Dreptak z bladym obliczem,
  Tylko oczy mu płoną jak znicze."
  ......
  Już nie musi podpisywać listy,
  Już się robi niebieski, przejrzysty,
  Już się robi lekki jak dmuchawiec,
  Już jak anioł jest i jak latawiec,

  Już wybywa, odpływa do góry
  Między chmury, lazury i chóry,
  Już nie Dreptak, lecz meteor, kometa...
  Coś gdzieś pękło.
  I zwolnił się etat.

 • pitu.kitu

  Oceniono 12 razy 4

  Benegdykcie, zegnamy Cie ciule

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje