Benedykt XVI entuzjastycznie powitany na audiencji generalnej. "Módlcie się za przyszłego papieża"

13.02.2013 10:56
- Dziękuję za miłość i modlitwę i proszę o jeszcze więcej wstawiennictwa i wsparcia - powiedział Benedykt XVI, który w Środę Popielcową pokazał się po raz pierwszy publicznie od poniedziałkowej zapowiedzi swej abdykacji 28 lutego. Papież został entuzjastycznie powitany przez wiernych przybyłych na przedostatnią audiencję generalną w jego pontyfikacie.
Benedykt XVI rozpoczął środową audiencję generalną, kierując do wiernych słowa, w których przypomniał o swej poniedziałkowej decyzji o abdykacji z powodu braku sił fizycznych. Wzruszony podziękował wszystkim za miłość i modlitwę. Wierni odpowiedzieli owacjami. Papież podkreślił, że ustępuje "dla dobra Kościoła". - Doszedłem do wniosku, że nie jestem już w stanie dokonywać posługi z tą siłą, której ona wymaga. - powiedział.

Reagując na gromkie oklaski papież powiedział: - Dziękuję za waszą sympatię. Dziękuję wszystkim za miłość i modlitwę, z jakimi mi towarzyszyliście - dodał. Podkreślił, że w tych niełatwych dla niego dniach czuł siłę modlitwy.

"Kościołowi nie zabraknie przewodnika"

- Módlcie się dalej za mnie, za Kościół i za przyszłego papieża - poprosił Benedykt XVI. - Jestem pewien, że Kościołowi nigdy nie zabraknie przewodnika - dodał papież.Benedykt XVI entuzjastycznie powitany na audiencji generalnej Fot. Stefano Rellandini/Reuters

Wcześniej kilka tysięcy osób zebranych w watykańskiej Auli Pawła VI na rozpoczętej przed południem audiencji bardzo długą owacją i okrzykami zareagowało na wejście papieża. Zatroskany Benedykt XVI ze skromnym uśmiechem przyjął wielki entuzjazm wiernych.

Abdykacja papieża

Benedykt XVI zapowiedział, że 28 lutego zakończy pontyfikat. W kwietniu papież skończy 86 lat. Papież w wygłoszonym po łacinie przemówieniu poinformował o swoim ustąpieniu: "W pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża".Benedykt XVI zapowiedział, że 28 lutego zakończy pontyfikat Fot. Stefano Rellandini/Reuters

To pierwsza taka sytuacja od ponad 700 lat. Ostatnim papieżem, który abdykował z własnej woli był Celestyn V. Zasiadał na Tronie Piotrowym w 1294 roku. Natomiast w 1415 r. po decyzji Soboru w Konstancji abdykował papież Grzegorz XII. Uczynił tak w obliczu rozłamu w Kościele, gdy jednocześnie 3 osoby uważały się za głowę Kościoła katolickiego.

"Nawróćcie się"

W katechezie poświęconej Wielkiemu Postowi papież powiedział, że każdy chrześcijanin powinien pokonać pokusę, by podporządkować Boga sobie i swoim interesom, "umieszczenia Go w kącie" i nawrócić się na właściwy porządek priorytetów, dając pierwsze miejsce Bogu. Benedykt XVI przypomniał zachętę, jaką niesie Wielki Post: "Nawróćcie się".

- Oznacza ona pójście za Jezusem w taki sposób, aby Jego Ewangelia była konkretnym przewodnikiem życiowym. Oznacza zgodę, aby Bóg nas nawrócił, zaniechanie myślenia, że to my jesteśmy wyłącznymi budowniczymi naszego życia - dodał.

Zobacz także
Komentarze (95)
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  0

  Osobiście nigdy nie zgodzę się z tą abdykacją. Gdy się jest Namiestnikiem Chrystusa, z Krzyża Chrystusowego się nie schodzi! Dlaczego? Dlatego że Namiestnik Chrystusowy jest do końca życia związany miłością większą niż inny człowiek z Chrystusowym sercem. Piotr nie na darmo powiedział, "Panie, wiesz, że Cie kocham", po trzykroć! Ta abdykacja jest oznaką, że coś się popsuło lub pękło w sercu Benedykta XVI! Jeszcze raz powtarzam, co powiedziałem poprzednio. Radzę Papieżowi, by odżałował i odwrócił ta decyzję! Bóg jest Siłą, Sercem i Życiem Chrystusowego Namiestnika, a to wystarcza do śmierci!

 • kararaka

  Oceniono 1 raz 1

  Padały imperia najzacieklejszych wrogow chrześcijaństwa Nerona, Robezpiera, Hitlrea, Stalina i wielu im podonbych niegodziwców a chrześcijaństwo wciąż trwa aż do końca czasów i bramy piekielne go nie przemogą.

 • bonifacyp

  Oceniono 1 raz -1

  Palikot cofnal poparcie.

 • tepicpo

  Oceniono 5 razy -3

  Pięknie :-) To wielki człowiek. Wielka szkoda, że rezygnuje. KK istniej ponad 2000 lat i będzie istniał nadal wbrew lewicowym bękartom... możecie ze złości zagryzać palce albo zajrzeć pod spódnicę pewnej kandydatce... ale byście byli zdziwieni xd

 • papaleone

  Oceniono 2 razy 2

  Ojcze nasz, który jesteś w niebie.
  Zabierz ich wszystkich do siebie.
  Amen.

 • hare-hare

  Oceniono 4 razy 2

  Benek,masz jeszcze 2 tygodnie aby rozpiżyć to siedlisko zakłamania,fałszu,przestępczosci,obłudy,przemocy itd liczę na Ciebie.

  Pozdrawiam.

 • costa3500

  Oceniono 4 razy 2

  To apel do moherów,a nie ludzi.

 • cxcezar

  Oceniono 4 razy 2

  Ciemne owieczki cieszą się ale nie wiedzą że po złym panie ,jeszcze gorszy nastanie !

 • jerzysm42

  Oceniono 7 razy 5

  Prawdę mówiąc nie interesują mnie te zmiany na stołkach w Watykanie. Papieże przychodzą i odchodzą, a mafia watykańska jak handlowała wiara w boga, tak będzie handlować nadal.
  Niemniej jednak obejrzę odejście Benedykta, bo może to być niezłe widowisko, tak jak to opisał w swoim wierszu Andrzej Waligórski.

  "ODEJŚCIE DREPTAKA
  Grają trąby i werble warczą,
  Idzie Dreptak na rentę starczą,
  Idzie Dreptak z bladym obliczem,
  Tylko oczy mu płoną jak znicze."
  ......
  Już nie musi podpisywać listy,
  Już się robi niebieski, przejrzysty,
  Już się robi lekki jak dmuchawiec,
  Już jak anioł jest i jak latawiec,

  Już wybywa, odpływa do góry
  Między chmury, lazury i chóry,
  Już nie Dreptak, lecz meteor, kometa...
  Coś gdzieś pękło.
  I zwolnił się etat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje