Niesłyszący oskarżają WORD-y: Na egzaminach nie ma tłumacza języka migowego

13.02.2013 07:38
WORD w Łodzi

WORD w Łodzi (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Osoby niesłyszące skarżą się, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego (WORD) nie chcą zapewnić tłumaczy języka migowego podczas egzaminów na prawo jazdy. Ale WORD-y nie mają takiego obowiązku - donosi ?Dziennik Gazeta Prawna?.
Nie dotyczy ich bowiem ustawa o języku migowym, która nakłada na urzędy obowiązek zapewnienia i opłacenia tłumacza. Osoba niesłysząca musi jedynie zgłosić zamiar wizyty w urzędzie co najmniej trzy dni wcześniej.

Sprawozdawca ustawy poseł PO Marek Plura przyznaje, że nie przypomina sobie, by w trakcie prac nad regulacją ktokolwiek zwrócił uwagę na problem zapewnienia tłumaczy przez WORD-y.

- Dostęp do bezpłatnego tłumacza w trakcie egzaminu na prawo jazdy powinien być jednym z najpilniejszych uzupełnień ustawy - podkreśla Plura.

Póki co osoby niesłyszące na egzaminy przyprowadzają ze sobą tłumaczy, za których usługi płacą z własnej kieszeni, co jest dla nich znaczącym wydatkiem - podkreśla DGP.

W Polsce jest 695 tys. osób z wadami słuchu.

Zobacz także
Komentarze (48)
Niesłyszący oskarżają WORD-y: Na egzaminach nie ma tłumacza języka migowego
Zaloguj się
 • mefisto1606xl

  Oceniono 74 razy 58

  Czytając te - PIĘĆ komentarzy Zaniemówiłem z wrażenia !!!!!! .
  Skąd w Polakach tyle jadu i wylewającej się żółci do osób
  trochę dotkniętych przez los ????? ..
  Brawo katolicy tak trzymać !!!!!! ...
  aMEN .

 • monika_29

  Oceniono 43 razy 29

  Poniższe wypowiedzi świadczą tylko o dyskryminacji i zrozumienia dla innych ludzi :( Wszystkim tym mądralą życzę więcej pokory i tolerancji. Oby sami kiedyś nie mieli takich problemów.

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 19 razy 13

  Drodzy , jadem zionący w stronę osób z wadami słuchu i niesłyszących, ilu z Was nie słyszało sygnałów np.jadącej karetki , bo mieliście muzyczkę na full aż drżały szyby?!?

 • majek-1348

  Oceniono 12 razy 4

  13.02.2013
  W Polsce jest podobnież 695 tys. osób z wadami słuchu, a ilu jest bez nóg, ilu jest inaczej niesprawnych fizycznie, ale Oni potrzebują dotrzeć do sklepu po artykuły pierwszej potrzeby by żyć, Oni nie należą do szaleńców grasujących po drogach szybkiego ruchu i samoistnie nasuwa się pytanie, kto dał szaleńcom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na drogach prawo by tych nieszczęśników eliminować z ruchu drogowego, kto dał szaleńcom wszelakim odbierać prawo do życia skazując Ich na śmierć głodową . majek

 • lukki69

  Oceniono 6 razy 2

  wogóle trzeba zaznaczyc ze połowa tych całkiem sprawnych fizycznie kierowców jest zbyt mało sprawna psychicznie by bezstresowo i bezpiecznie prowadzic pojazd samochodowy....najwiecej nas ginie na drogach!!! i trzeba cos z tym zrobic.. ale to na pewno nie wina niesłyszących..uwazam tylko ze powinna byc ostra selekcja na prawko zeby te wszystkie tumany zdajce kilka razy odpadały...

 • dwapsyikot

  Oceniono 3 razy 1

  Osoby niesłyszące od zawsze miały możliwość posiadania praqa jazdy,a jeśli ktoś ma wątpliwości to miech spojrzy w statystyki.s w samochodzie słyszą to samo co kierowca,który ma włączone radio ma przykład.

 • lukask73

  0

  Na wszelki wypadek WORD powinien mieć w gotowości pluton kierowców zapasowych, przecież wiadomo, że większość egzaminowanych nie potrafi samodzielnie prowadzić samochodu.

 • lethal_devotion

  0

  Dziwi mnie poziom dyskusji na forum.
  Nikt przecież nie nawołuje do prześladowania osób niesłyszących.
  W czasach szarżującej polityki równouprawnienia i wyrównywania szans każdy może (i powinien móc) wykonywać każdy zawód lub czynność.
  Ale ta polityka ma poważne wady (zupełnie nie związane z dyskryminacją!); trudno sobie wyobrazić aby osoba niewidoma została chirurgiem lub pilotem samolotu, a osoba pozbawiona kończyn operatorem koparki lub drwalem.

 • buczek7

  Oceniono 6 razy 0

  Co za absurd... nadaje sie na 'Walcz z absurdami na drogach!' na facebooku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje