Śnieg sparaliżował Europę Wschodnią. Setki TIR-ów zablokowały autostrady

12.02.2013 21:46
TIR-y

TIR-y (Fot. SRDJAN ZIVULOVIC REUTERS)

Europa Środkowa walczy ze śniegiem. W południowej Słowacji i w zachodnich Węgrzech w ciągu ostatniej doby spadło go od 20 do 30 centymetrów. Setki ciężarówek blokują węgierskie i austriackie autostrady, oczekując na wjazd do Słowenii i Włoch. Trudna sytuacja panuje przede wszystkim na Węgrzech, Słowacji i w Austrii.
Samochody stoją w wielokilometrowych korkach na autostradzie D-1 przed Bratysławą. Drogowcy mówią o komunikacyjnym chaosie. Jeden pas ruchu blokują tam ciężarówki zdążające na Węgry, do Włoch i Słowenii, zatrzymane przez policję ze względu na trudne warunki pogodowe w tych trzech krajach. Dla wielu TIR-ów zabrakło miejsc na parkingach.

W wyżej położonych dzielnicach Bratysławy nie kursują trolejbusy i większość autobusów. Burmistrz miasta zaapelował do kierowców, aby wyjeżdżali na miasto tylko w razie absolutnej konieczności.

Korki na przejściach granicznych Czech, Słowacji i Węgier

Trudna sytuacja utrzymuje się w ponadstukilometrowym pasie granicznym między Słowacją a Węgrami. Przejścia graniczne zostały zamknięte dla ciężarówek, które zmierzały z Czech i Słowacji na południe Europy. Na parkingach brakuje już miejsc, więc ciężarówki jadące z Czech przez Słowację na Węgry blokują jeden pas ruchu. Kolejka TIR-ów czekających na odprawę w Rajce na granicy słowacko-węgierskiej sięga 20 kilometrów.

Podobna sytuacja panuje na węgierskich przejściach drogowych ze Słowenią. Ponieważ parkingi są przepełnione, TIR-y stoją na pasach awaryjnych autostrad M-7 i M-70, utrudniając odśnieżanie.

Śnieg sypie również w Czechach. Trudna sytuacja panuje na połączeniach tranzytowych z Polską, Niemcami i Austrią. Zamknięto czesko-polskie przejście graniczne w Harrachovie. Wiele ciężarówek nie radzi sobie ze stromymi podjazdami w Karkonoszach.

Pół metra śniegu w Austrii. 500 ciężarówek zablokowanych na parkingach

W austriackiej Karyntii spadło pół metra śniegu. Z powodu zderzenia kilku pojazdów zamknięta została autostrada A-2 prowadząca do Włoch. Wyznaczono objazdy. Ponad 500 ciężarówek zostało zablokowanych na parkingach w przygranicznej miejscowości Arnoldstein w Karyntii ze względu na fatalną pogodę we Włoszech. Pracownicy Czerwonego Krzyża dostarczyli kierowcom posiłki i gorące napoje. Na Węgrzech, Słowacji i w Austrii opóźnione są pociągi międzynarodowe i krajowe. Synoptycy przewidują, że śnieg będzie padał nieprzerwanie aż do czwartkowego przedpołudnia.

Zobacz także
 • Będzie padał śnieg Zima wróciła. Mróz i śnieg w całej Polsce
 • ''Zamiast siedzieć w domu czas wyjść i zobaczyć jak atakuje zima'' - zachęca Anna Pawlikowska, która przysłała nam zimowe zdjęcia Wrocławia Zima we Wrocławiu. Zobacz klimatyczne zdjęcia czytelniczki
Komentarze (28)
Śnieg sparaliżował Europę Wschodnią. Setki TIR-ów zablokowały autostrady
Zaloguj się
 • stefan99999

  Oceniono 43 razy 43

  "Kolejka TIR-ów czekających na odprawę w Rajce na granicy słowacko-węgierskiej sięga 20 kilometrów."

  Na jaką "odprawę" ma granicy? Czy ktoś może mi wyjaśnić?

 • bartoszcze

  Oceniono 95 razy 37

  I znów kompromitacja ryżego i jego państwa... zaraz, to nie u nas? To się po prostu zdarza?

 • ryzydonek

  Oceniono 35 razy 23

  Przypominam redaktorze, że jesteśmy w UE. Tiry na granicach wewnętrznych UE nie czekają na żadne odprawy. Więc na co one tam czekają?

 • kamyk39

  Oceniono 15 razy 15

  Europę Wschodnią - tak glosi tytul,
  w tekscie nazywa sie juz srodkowa.

 • tylkoturbobenzyna

  Oceniono 19 razy 15

  Dobrze, że u nas mamy mało autostrad bo też byłby problem z tirami ...

 • sanczez_klatkowski

  Oceniono 14 razy 12

  jak w warszawie spadło 5 cm sniegu to dopiero była katastrofa ... KATASTROFA

 • cracken001

  Oceniono 7 razy 1

  NO I CO POLACZKOWIE????? A tak drwiliscie z USA,gdzie tylko w nocy z piatku na sobote spadlo PONAD pol metra sniegu,a tu i owdzie prawie METR!! JAK teraz wygladacie??? Z TA roznica,iz wschodnie stany NIE zostaly sparalizowane!!! Gubernator stanu Connecticut wydal zakaz poruszania sie WSZELKICH pojazdow,poza plugami,oraz pojazdami Emergency-a i to TYLKO do godz.16 w sobote,pod kara kilkutysiecznej grzywny,albo roku wiezienia,wlasnie w celu NIEutrudniania pracy sluzbom miejskim i stanowym.I w sobote po poludniu drogi byly juz jako-tako przejezdne,a dzis sa CZYSTE.Zyczylbym wam TAKIEJ organizacji i samodyscypliny,jaka maja ci pogardzani przez was Jankesi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje