Śnieg sparaliżował Europę Wschodnią. Setki TIR-ów zablokowały autostrady

12.02.2013 21:46
TIR-y

TIR-y (Fot. SRDJAN ZIVULOVIC REUTERS)

Europa Środkowa walczy ze śniegiem. W południowej Słowacji i w zachodnich Węgrzech w ciągu ostatniej doby spadło go od 20 do 30 centymetrów. Setki ciężarówek blokują węgierskie i austriackie autostrady, oczekując na wjazd do Słowenii i Włoch. Trudna sytuacja panuje przede wszystkim na Węgrzech, Słowacji i w Austrii.
Samochody stoją w wielokilometrowych korkach na autostradzie D-1 przed Bratysławą. Drogowcy mówią o komunikacyjnym chaosie. Jeden pas ruchu blokują tam ciężarówki zdążające na Węgry, do Włoch i Słowenii, zatrzymane przez policję ze względu na trudne warunki pogodowe w tych trzech krajach. Dla wielu TIR-ów zabrakło miejsc na parkingach.

W wyżej położonych dzielnicach Bratysławy nie kursują trolejbusy i większość autobusów. Burmistrz miasta zaapelował do kierowców, aby wyjeżdżali na miasto tylko w razie absolutnej konieczności.

Korki na przejściach granicznych Czech, Słowacji i Węgier

Trudna sytuacja utrzymuje się w ponadstukilometrowym pasie granicznym między Słowacją a Węgrami. Przejścia graniczne zostały zamknięte dla ciężarówek, które zmierzały z Czech i Słowacji na południe Europy. Na parkingach brakuje już miejsc, więc ciężarówki jadące z Czech przez Słowację na Węgry blokują jeden pas ruchu. Kolejka TIR-ów czekających na odprawę w Rajce na granicy słowacko-węgierskiej sięga 20 kilometrów.

Podobna sytuacja panuje na węgierskich przejściach drogowych ze Słowenią. Ponieważ parkingi są przepełnione, TIR-y stoją na pasach awaryjnych autostrad M-7 i M-70, utrudniając odśnieżanie.

Śnieg sypie również w Czechach. Trudna sytuacja panuje na połączeniach tranzytowych z Polską, Niemcami i Austrią. Zamknięto czesko-polskie przejście graniczne w Harrachovie. Wiele ciężarówek nie radzi sobie ze stromymi podjazdami w Karkonoszach.

Pół metra śniegu w Austrii. 500 ciężarówek zablokowanych na parkingach

W austriackiej Karyntii spadło pół metra śniegu. Z powodu zderzenia kilku pojazdów zamknięta została autostrada A-2 prowadząca do Włoch. Wyznaczono objazdy. Ponad 500 ciężarówek zostało zablokowanych na parkingach w przygranicznej miejscowości Arnoldstein w Karyntii ze względu na fatalną pogodę we Włoszech. Pracownicy Czerwonego Krzyża dostarczyli kierowcom posiłki i gorące napoje. Na Węgrzech, Słowacji i w Austrii opóźnione są pociągi międzynarodowe i krajowe. Synoptycy przewidują, że śnieg będzie padał nieprzerwanie aż do czwartkowego przedpołudnia.

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • topiramax

  0

  Nie możliwe! Śnieg? W zimie?

 • melog65

  0

  I gdzie tu Europa Wschodnia ?

 • czemrok

  0

  Dlaczego Caritas nie pomaga.

 • sselrats

  Oceniono 8 razy 0

  Dziwne ale na zdjeciach nie widac ani jednego TIR-a.

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  0

  .
  Ten ''Pan kierowca '' na fotce powyzej igra ze smiercia.
  Nie wolno pracowac z niezabezpieczona kabina w powietrzu !
  Stopien 1 - wychylona do polowy i zabezpieczona fabryczna ! podporka.
  Stopien 2 - wychylona na max - przekroczony punkt ciezkosci .
  .
  Nie czesto ale chyba tak raz na 1000 kabina wali sie na leb pacjenta. Jest wtedy krotszy o glowe.
  .
  .

 • cracken001

  Oceniono 7 razy 1

  NO I CO POLACZKOWIE????? A tak drwiliscie z USA,gdzie tylko w nocy z piatku na sobote spadlo PONAD pol metra sniegu,a tu i owdzie prawie METR!! JAK teraz wygladacie??? Z TA roznica,iz wschodnie stany NIE zostaly sparalizowane!!! Gubernator stanu Connecticut wydal zakaz poruszania sie WSZELKICH pojazdow,poza plugami,oraz pojazdami Emergency-a i to TYLKO do godz.16 w sobote,pod kara kilkutysiecznej grzywny,albo roku wiezienia,wlasnie w celu NIEutrudniania pracy sluzbom miejskim i stanowym.I w sobote po poludniu drogi byly juz jako-tako przejezdne,a dzis sa CZYSTE.Zyczylbym wam TAKIEJ organizacji i samodyscypliny,jaka maja ci pogardzani przez was Jankesi

 • kamyk39

  Oceniono 15 razy 15

  Europę Wschodnią - tak glosi tytul,
  w tekscie nazywa sie juz srodkowa.

 • sanczez_klatkowski

  Oceniono 14 razy 12

  jak w warszawie spadło 5 cm sniegu to dopiero była katastrofa ... KATASTROFA

 • tylkoturbobenzyna

  Oceniono 19 razy 15

  Dobrze, że u nas mamy mało autostrad bo też byłby problem z tirami ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje