ABW zbada sprawę koniny w wołowinie. A Unia zastanowi się, co zrobić dalej

12.02.2013 18:02
Burger

Burger (fot. wikimedia commons)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajęła się sprawą rzekomego fałszowania przez polskie firmy wołowiny wysyłanej do Irlandii. Jak dotąd, kontrole prowadzone przez Główny Inspektorat Weterynaryjny nie wykazały żadnych nieprawidłowości w tych firmach - podaje RMF FM.
Agenci - jak ustalił reporter RMF FM - mają m.in. przeanalizować materiały z kontroli weterynaryjnych. ABW ma też sprawdzić, czy gdzieś za granicą nie doszło na przykład do zmowy handlujących mięsem.

- Mają przecież kontakty ze swoimi odpowiednikami w Europie - mówił radiostacji zastępca głównego lekarza weterynarii Jarosław Naze. Według niego do przestępstwa raczej nie doszło w Polsce - wołowina fałszowana była za granicą.

Jutro nadzwyczajne spotkanie ministrów UE

W związku z międzynarodowym skandalem wokół wprowadzenia do obrotu koniny jako mięsa wołowego irlandzka prezydencja zwołała na jutro nadzwyczajne nieformalne spotkanie unijnych ministrów rolnictwa. Wraz z KE mają się oni zastanawiać nad szerszą reakcją Unii w tej sprawie.

Jak poinformowała prezydencja na stroni internetowej, w spotkaniu poza ministrami weźmie udział unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borg. Podczas posiedzenia mają zostać omówione konieczne kroki w celu "kompleksowego rozwiązania problemu" sprzedaży koniny jako mięsa wołowego. Sprawa będzie też poruszana na najbliższej radzie ds. rolnictwa, która odbędzie 25 lutego.

Producenci wycofują swoje produkty z "wołowiną"

Oszustwo z wprowadzaniem do obrotu hamburgerów zawierających koninę zostało wykryte w Irlandii; później okazało się, że skandal dotyczy też innych gotowej żywności w innych krajach m.in. Francji i Wielkiej Brytanii. Sprawa wywołała oburzenie zwłaszcza na Wyspach, gdzie zasadniczo nie jada się koniny. Polska była wskazywana jako kraj pochodzenia mięsa końskiego, jednak według naszej Inspekcji Weterynaryjnej polskie ubojnie dostarczyły wyłącznie wołowinę.

W efekcie skandalu brytyjska filia szwedzkiego producenta mrożonek Findus zaczęła wycofywać swe etykietowane jako wołowe produkty w ubiegłym tygodniu, kierując się zaleceniem otrzymanym od francuskiego dostawcy, firmy Comigel.

Rumunia: U nas do żadnego oszustwa nie doszło

Wstępne francuskie śledztwo ujawniło, że konina trafiła ostatecznie do zaopatrywanej przez francuską firmę fabryki w Luksemburgu i że zadziałali tu również pośrednicy: holenderski i cypryjski, natomiast samo mięso pochodziło z rzeźni w Rumunii. Rządy Francji i Wielkiej Brytanii zapowiedziały ukaranie osób winnych wprowadzenia do obrotu pochodzącej z Rumunii koniny jako mięsa wołowego.

Premier Rumunii Victor Ponta zapewnił w poniedziałek, że w jego kraju nie doszło do żadnego oszustwa polegającego na sprzedawaniu mięsa końskiego jako wołowiny. Francuska federacja handlu detalicznego FCD podała w niedzielę, że sześć sieci supermarketów - Auchan, Casino, Carrefour, Cora, Monoprix i Picard - wycofuje kilka produktów firm Findus i Comigel, obawiając się, że zaopatrzono je w mylące etykiety.

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • red.kris

  0

  konina to smaczne i dietetyczne mięso, siano, trawka zielona, nie polecam pożeraczom świń, bowiem one żrą wszystko ;)

 • paperson

  0

  Wół walił konia? A to świnia! Bydle bezwstydne!

 • hkarper

  0

  i konina jest czescia wewnetrznego bezpieczenstwa kraju????????????/

 • otworz_umysl

  Oceniono 1 raz 1

  To jest efekt braku nadzoru, niskich kar za fałszowanie składu i nie ujawnianie firm oszustów. Osobiście coraz mniej kupuje żywności wyprodukowanej w kraju. Nawet wódka jest lepsza na rynki zagraniczne. Nasza kiełbasa Zwyczajna za komuny była lepsza od dzisiejszych najdroższych, a obecna Jałowcowa nawet w 1% nie przypomina tamtej za Gierka.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Kon Grodzkiej?

 • kropidlo5

  0

  Poki co nic nie jest rozstrzygniete i nie ma winnego, ale dlaczego Rzad III RP milczal gdy dobre imie Polski bylo szargane w ostatnich tygodniach? To, ze Polska zostala wybrana na kozla ofiarnego to sam w sobie efekt anty-polskich fobii, ale takie zwalanie winy to pogarsza.
  Dlaczego wladze Rumunii potrafily blyskawicznie, ostro i stanowczo zareagowac na insynuacje Francuzow i bronic reputacji kraju, a po stronie Polskiej nikt nic nie powiedzial, nie zareagowal? Gdzie jest Premier? gdzie Prezydent? gdzie MSZ? Gdzie PSL? Gdzie ministerstwo rolnictwa? Wszyscy milcza.
  Irlandczycy robia z Polski kozla ofiarnego, niszcza reputacje i narazaja na miliardowe straty a Tusk cieszy sie, bo dostal dotacje z Unii.

  Zenada, zamiast zarabiac pieniadze i tym sie szczycic, wola szczycic sie ze wyzebrali.

 • josif47

  Oceniono 1 raz 1

  Nikt nie winny a konina jest. Cud ?...

 • rpq

  Oceniono 1 raz 1

  Ministrow sie wezwie, pare firm sie oskarzy, przeczolga sie pare plotek, a ci pociagajacy za sznurki swiatowego przemyslu zywnosciowego dalej beda popijali od rana szampana w swoich willach i na jachtach. Np firma produkujaca konskie lasanie powstala w Szwecji, przejela ja firma szwajcarska Nestle i przeniosla siedzibe do GB. Nastepnie, kupil ja fundusz hedgingowy wraz z grupa bankow inwestycyjnych, ktore do zarzadzania swoja wlasnoscia zatrudnily jeszcze jeden fundusz. Postanowili, ze produkowac beda swoj towar we Francji, kupujac mieso z przetworni w Irlandii, ktora to przetwornia w surowe mieso zaopatrywala sie w Rumunii. Proste, co nie? Zycze UE powodzenia w sciganiu odpowiedzialnych.

 • leon.bzykacz

  Oceniono 1 raz 1

  Swojaków będą badać?
  Już ja to widzę,he he

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje