ABW zbada sprawę koniny w wołowinie. A Unia zastanowi się, co zrobić dalej

12.02.2013 18:02
Burger

Burger (fot. wikimedia commons)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajęła się sprawą rzekomego fałszowania przez polskie firmy wołowiny wysyłanej do Irlandii. Jak dotąd, kontrole prowadzone przez Główny Inspektorat Weterynaryjny nie wykazały żadnych nieprawidłowości w tych firmach - podaje RMF FM.
Agenci - jak ustalił reporter RMF FM - mają m.in. przeanalizować materiały z kontroli weterynaryjnych. ABW ma też sprawdzić, czy gdzieś za granicą nie doszło na przykład do zmowy handlujących mięsem.

- Mają przecież kontakty ze swoimi odpowiednikami w Europie - mówił radiostacji zastępca głównego lekarza weterynarii Jarosław Naze. Według niego do przestępstwa raczej nie doszło w Polsce - wołowina fałszowana była za granicą.

Jutro nadzwyczajne spotkanie ministrów UE

W związku z międzynarodowym skandalem wokół wprowadzenia do obrotu koniny jako mięsa wołowego irlandzka prezydencja zwołała na jutro nadzwyczajne nieformalne spotkanie unijnych ministrów rolnictwa. Wraz z KE mają się oni zastanawiać nad szerszą reakcją Unii w tej sprawie.

Jak poinformowała prezydencja na stroni internetowej, w spotkaniu poza ministrami weźmie udział unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borg. Podczas posiedzenia mają zostać omówione konieczne kroki w celu "kompleksowego rozwiązania problemu" sprzedaży koniny jako mięsa wołowego. Sprawa będzie też poruszana na najbliższej radzie ds. rolnictwa, która odbędzie 25 lutego.

Producenci wycofują swoje produkty z "wołowiną"

Oszustwo z wprowadzaniem do obrotu hamburgerów zawierających koninę zostało wykryte w Irlandii; później okazało się, że skandal dotyczy też innych gotowej żywności w innych krajach m.in. Francji i Wielkiej Brytanii. Sprawa wywołała oburzenie zwłaszcza na Wyspach, gdzie zasadniczo nie jada się koniny. Polska była wskazywana jako kraj pochodzenia mięsa końskiego, jednak według naszej Inspekcji Weterynaryjnej polskie ubojnie dostarczyły wyłącznie wołowinę.

W efekcie skandalu brytyjska filia szwedzkiego producenta mrożonek Findus zaczęła wycofywać swe etykietowane jako wołowe produkty w ubiegłym tygodniu, kierując się zaleceniem otrzymanym od francuskiego dostawcy, firmy Comigel.

Rumunia: U nas do żadnego oszustwa nie doszło

Wstępne francuskie śledztwo ujawniło, że konina trafiła ostatecznie do zaopatrywanej przez francuską firmę fabryki w Luksemburgu i że zadziałali tu również pośrednicy: holenderski i cypryjski, natomiast samo mięso pochodziło z rzeźni w Rumunii. Rządy Francji i Wielkiej Brytanii zapowiedziały ukaranie osób winnych wprowadzenia do obrotu pochodzącej z Rumunii koniny jako mięsa wołowego.

Premier Rumunii Victor Ponta zapewnił w poniedziałek, że w jego kraju nie doszło do żadnego oszustwa polegającego na sprzedawaniu mięsa końskiego jako wołowiny. Francuska federacja handlu detalicznego FCD podała w niedzielę, że sześć sieci supermarketów - Auchan, Casino, Carrefour, Cora, Monoprix i Picard - wycofuje kilka produktów firm Findus i Comigel, obawiając się, że zaopatrzono je w mylące etykiety.

Zobacz także
Komentarze (44)
ABW zbada sprawę koniny w wołowinie. A Unia zastanowi się, co zrobić dalej
Zaloguj się
 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 41 razy 33

  niesmiało zapytam : jak daleko posunięte jest śledztwo w sprawach :
  -soli drogowej w żywności ???
  -suszu "jajecznego" bez jajek za to z sallmonellą ??
  -25 letniego mięsa w puszkach z demobilu armii szwedzkiej ???
  etc....

 • olias

  Oceniono 35 razy 25

  mam nadzieję że polski minister rolnictwa ma jaja i pie...ie tam teczką o stół. niech głośno i wyraźnie huknie by wszyscy raczyli odp...lić się od Polski i polskiego mięsa.

  a jeśli to jakiś polski cwaniaczek ... to niech piątek blisko, po co my mamy te służby specjalne?

 • dziadekjam

  Oceniono 23 razy 21

  Skoro ślimak, to "ryba lądowa", to i koń może być wołem, tudzież odwrotnie.

 • staalkeer

  Oceniono 21 razy 19

  Zwykłą nagonka na polskie firmy aby wygryźć je z tamtego rynku. Trzeba być ślepym aby tego nie widzieć. Nawet w Iranie o tym piszą. Poczytajcie komentarze.
  www.presstv.ir/detail/2013/01/27/285903/ireland-poland-source-of-horsemeat/
  I to nie pierwsze takie akcje
  forsal.pl/artykuly/672857,dunczycy_nie_chca_polskiej_zywnosci_w_swoich_sklepach.html
  Taka to jest własnie wspólna unia i wspólny rynek

 • iremus

  Oceniono 20 razy 16

  Lepiej żeby ABW nie badala wolowiny bo może być wieksza afera niż ta z agentem Tomkiem. Od badania są lekarze i weterynarze.

 • dd1987

  Oceniono 19 razy 13

  Koniny nie chcą jeść ale kurczaki na sterydach juz tak. Co za zidiociałe europejskie społeczenstwo. Nie ma ratunku dla Europy, takie zidiocenie panuje.

 • zozo00

  Oceniono 13 razy 11

  dobrze ze nie kocina z alika albo pali kota

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 10 razy 10

  ABW niech lepiej sprawdzi co się stało z 20 000 koni porzuconych przez swoich Irlandzkich właścicieli 2 lata temu , na moje oko to te konie są właśnie w tym mięsie , szczególnie jak brytyjska prasa pisała, że ubojnie były w stanie obsłużyć tylko 4000 koni rocznie , to co stało się z 12 000 irlandzkich koni ???

  Niech ABW zapyta swoich brytyjskich kolegów o powyższe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje