Francuski parlament: "Tak" dla małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez gejów

Manifestacja poparcia dla legalizacji małżeństw homoseksualnych, Paryż, 16.12.2012 r.

Manifestacja poparcia dla legalizacji małżeństw homoseksualnych, Paryż, 16.12.2012 r. (Fot. Remy de la Mauviniere AP)

Niższa izba francuskiego parlamentu poparła ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne i adopcję dzieci przez gejów i lesbijki. Minister sprawiedliwości Christiane Taubira odtrąbiła zwycięstwo, ale nowe prawo ma we Francji wielu przeciwników, głównie w kręgach konserwatywnych i katolickich oraz wśród diaspory muzułmańskiej.
Ustawa, znana we Francji pod określeniem "małżeństwo dla wszystkich", przeszła we francuskim Zgromadzeniu Narodowym stosunkiem głosów 329 do 229. Jeżeli 2 kwietnia przegłosuje ją również Senat (a ma na to wszelkie szanse, popierający ją socjaliści prezydenta Francois'a Hollande'a mają tam większość), Francja dołączy do grupy 11 krajów (w tym m.in.: Belgii, Portugalii, Holandii, Hiszpanii), w których małżeństwa osób tej samej płci są legalne.

Małżeństwa gejów podzieliły Francuzów

Legalizacja małżeństw homoseksualnych i zezwolenie na adopcję dzieci przez homoseksualistów będzie najważniejszą reforma społeczną we Francji od zakazania kary śmierci w 1981 r. I choć w tym kraju od kilku lat związki partnerskie są dozwolone i wykorzystywane chętnie także przez pary heteroseksualne, to kwestia małżeństw gejów i lesbijek, a zwłaszcza adopcji przez nich dzieci, podzieliła społeczeństwo niemal na pół - bardziej niż jakakolwiek dotychczasowa inicjatywa rządu Hollande'a.

Według sondażu pracowni CSA z 13 stycznia propozycję rządzących socjalistów poparło 51 proc. badanych, a 43 proc. było przeciw.

Socjaliści wygrali "bitwę"

- Stoczyliśmy wielką, szlachetną bitwę - mówiła przed głosowaniem główna promotorka inicjatywy socjalistów, minister sprawiedliwości Francji Christiane Taubira. Po głosowaniu nie mogła ukryć uśmiechu radości.

Dwie trzecie Francuzów określa się jako rzymscy katolicy, jednak uczestnictwo we mszy spadło od lat 70. We Francji mieszka też 5 mln muzułmanów i pół miliona Żydów. Sprawa małżeństw homoseksualnych sprowokowała nietypowy sojusz - na ulice w masowych protestach przeciwko ich legalizacji ramię w ramię wyszli katoliccy konserwatyści i francuscy muzułmanie.

Komentarze (324)
Francuski parlament: "Tak" dla małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez gejów
Zaloguj się
 • ulves

  Oceniono 154 razy 64

  A kogo obchodzi zdanie diaspory muzułmańskiej? Do siebie swoje prawa ustanawiać.

 • robrobak2

  Oceniono 214 razy 50

  i brawo. co kogo obchodzi co ktos robi w lozku. czlowiek sie liczy a nie seksualnosc.

 • mentatd_at_gmail

  Oceniono 185 razy 45

  Francja ma najwyższą dzietność w Europie, upada więc argument że "obrona" tradycyjnego małżeństwa spowoduje zwiększenie dzietności w Polsce

 • wj_2000

  Oceniono 174 razy 34

  Trza już myśleć nad nowym Elementarzem.
  To Ala. A to Tato Ali. A to też Tato Ali. Ala nie ma Mamy. Ala to lubi.

 • boobooo

  Oceniono 65 razy 25

  Nie rozumiecie forumowicze. Wciaz preferencje adopcyjne maja miec pary hetero. Czyli homoseksualisci beda mogli adoptowac dzieci ktorych nikt nie chce aldo wlasne. To ostatnie w przypadku gdy rodzicem jest jedno z partnerow. Dla mnie to jest to jak najbardziej OK - te dzieciaki beda mialy lepiej.
  A cale to forum pokazuje jaka mamy otwartosc na inne religie, kultury czy zachowania.

 • wlodzimierz.ilicz

  Oceniono 106 razy 24

  -Panie Prezydencie RP!
  Przybył z wizytą oficjalną pan Prezydent Republiki Francuskiej, wraz z małżonkiem...
  -O K(rwa)!

 • szats69

  Oceniono 42 razy 20

  "nowe prawo ma we Francji wielu przeciwników, głównie w kręgach konserwatywnych i katolickich oraz wśród diaspory muzułmańskiej. "
  -----------------------
  Przecież nie ma przymusu zawierania małżenstw homo, więc o co im chodzi? niech żyją po swojemu. Zawsze mnie denerwuje próba narzucania swojego światopoglądu wszystkim przez konserwatystów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje