Francuski parlament: "Tak" dla małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez gejów

12.02.2013 17:24
Manifestacja poparcia dla legalizacji małżeństw homoseksualnych, Paryż, 16.12.2012 r.

Manifestacja poparcia dla legalizacji małżeństw homoseksualnych, Paryż, 16.12.2012 r. (Fot. Remy de la Mauviniere AP)

Niższa izba francuskiego parlamentu poparła ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne i adopcję dzieci przez gejów i lesbijki. Minister sprawiedliwości Christiane Taubira odtrąbiła zwycięstwo, ale nowe prawo ma we Francji wielu przeciwników, głównie w kręgach konserwatywnych i katolickich oraz wśród diaspory muzułmańskiej.
Ustawa, znana we Francji pod określeniem "małżeństwo dla wszystkich", przeszła we francuskim Zgromadzeniu Narodowym stosunkiem głosów 329 do 229. Jeżeli 2 kwietnia przegłosuje ją również Senat (a ma na to wszelkie szanse, popierający ją socjaliści prezydenta Francois'a Hollande'a mają tam większość), Francja dołączy do grupy 11 krajów (w tym m.in.: Belgii, Portugalii, Holandii, Hiszpanii), w których małżeństwa osób tej samej płci są legalne.

Małżeństwa gejów podzieliły Francuzów

Legalizacja małżeństw homoseksualnych i zezwolenie na adopcję dzieci przez homoseksualistów będzie najważniejszą reforma społeczną we Francji od zakazania kary śmierci w 1981 r. I choć w tym kraju od kilku lat związki partnerskie są dozwolone i wykorzystywane chętnie także przez pary heteroseksualne, to kwestia małżeństw gejów i lesbijek, a zwłaszcza adopcji przez nich dzieci, podzieliła społeczeństwo niemal na pół - bardziej niż jakakolwiek dotychczasowa inicjatywa rządu Hollande'a.

Według sondażu pracowni CSA z 13 stycznia propozycję rządzących socjalistów poparło 51 proc. badanych, a 43 proc. było przeciw.

Socjaliści wygrali "bitwę"

- Stoczyliśmy wielką, szlachetną bitwę - mówiła przed głosowaniem główna promotorka inicjatywy socjalistów, minister sprawiedliwości Francji Christiane Taubira. Po głosowaniu nie mogła ukryć uśmiechu radości.

Dwie trzecie Francuzów określa się jako rzymscy katolicy, jednak uczestnictwo we mszy spadło od lat 70. We Francji mieszka też 5 mln muzułmanów i pół miliona Żydów. Sprawa małżeństw homoseksualnych sprowokowała nietypowy sojusz - na ulice w masowych protestach przeciwko ich legalizacji ramię w ramię wyszli katoliccy konserwatyści i francuscy muzułmanie.

Zobacz także
Komentarze (324)
Zaloguj się
 • lokifromasgard

  0

  Powiem wam jedno, cokolwiek by nie mówiono w mediach, jedno tylko jest pewne, że Donek tłoczy do europarlamnetu znane nazwiska z show biznesu. Zero konkretnej treści tylko tandeta z pierwszych stron gazet. Skumajcie jakich posłów promuje pis wybierzpis.org.pl Przynajmniej oni stawiają na fachowców.

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz -1

  Biedne dzieci poddane lewacko-"postępowemu" eksperymentowi :(

 • red.kris

  0

  zatem odśpiewajmy Marsyliankę, w ten czas, gdy Polacy tylko popiół na smętne łby sypią, w monogamii starają się żyć, a cała reszta kultury jest obca i Znikąd

 • cuckowski

  Oceniono 4 razy -2

  Serdeczne wyrazy wspolczucia! Francja wiele razy przodowala w takim 'postepie' i 'osiagnieciach'. Rewolucja francuska, ktora doprowadzila do smierci miliony osob, jest tam uroczyscie celebrowana. Prosimy nie probowac eksportu takich idei, bo to sie zle skonczy.

 • bart8777

  Oceniono 6 razy -4

  No i sami widzicie, szanowni homole, że nie można iść z Wami na żadne ustępstwa. Normalnie człowiek nie miałby nic przeciwko związkom, równym podatkom, dziedziczeniu itd., ale jak sobie pomyśli, że nie spoczniecie, póki nie uzyskacie prawa do adopcji dzieci, to jasne się staje że nie można iść na żaden kompromis.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 6 razy -4

  Niedługo cała Francja będzie islamska a wtedy pederaści pójdą pierwsi pod nóż

 • laksmana

  Oceniono 8 razy 4

  Ot katolicka logika - skoro my czegoś nie lubimy, to zabrońmy tego wszystkim.

 • baby1

  Oceniono 1 raz 1

  Argument, że wysoka dzietność we Francji, to zasługa jedynie emigrantów nie ma nic współnego z rzeczywistością. To wynik polityki socjalnej z której korzystają zarówno rodowici Francuzi jak i emigranci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje