ONZ potępia i "podejmie odpowiednie kroki" wobec Korei Północnej

12.02.2013 17:11
Korea Północna przeprowadziła próbę nuklearną. Wywołała trzęsienie ziemi

Korea Północna przeprowadziła próbę nuklearną. Wywołała trzęsienie ziemi (Fot. AP)

Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowanie potępiła we wtorek Koreę Północną za przeprowadzenie trzeciej już próby nuklearnej i zapowiedziała podjęcie działań w związku z "poważnym naruszeniem" przez władze w Pjongjangu rezolucji Rady. USA zamierza zaostrzyć sankcje wobec Korei Pn.
W oświadczeniu dla prasy, przyjętym przez wszystkich 15 członków RB ONZ na zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu, podkreślono, że północnokoreańska próba nuklearna stanowi "wyraźne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".

Wskazano, że w przyjętej przez Radę jednomyślnie w zeszłym miesiącu rezolucji zaostrzającej sankcje wobec Korei Północnej za wystrzelenie rakiety, która wyniosła na orbitę okołoziemską północnokoreańskiego satelitę, zapowiedziano podjęcie "znaczących działań" w razie kolejnej próby nuklearnej.

"Niezwłocznie przystąpimy do opracowania stosownych środków"

"Zgodnie z tym zobowiązaniem członkowie Rady Bezpieczeństwa niezwłocznie przystąpią do opracowywania stosownych środków" - głosi oświadczenie. Ambasador USA przy ONZ Susan Rice podkreśliła, że Waszyngton i jego sojusznicy zamierzają zaostrzyć sankcje nałożone na Phenian za próby nuklearne z 2006 i 2009 roku.

Próba jądrowa Korei Północnej

Korea Północna potwierdziła we wtorek, że pomyślnie przeprowadziła podziemną próbę jądrową z wykorzystaniem zminiaturyzowanego ładunku nuklearnego o sile eksplozji większej niż ostatnia taka próba w 2009 roku. Po grudniowej próbie rakiety dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską północnokoreańskiego satelitę, Rada Bezpieczeństwa ONZ rozszerzyła sankcje wobec Pjongjangu.

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej podkreśliło w oficjalnym komunikacie, że ostatnia próba jądrowa była aktem samoobrony w odpowiedzi na "wrogość" USA. Resort zapowiedział, że Pjongjang może w przyszłości przeprowadzić kolejne próby, jeśli ta wroga polityka będzie kontynuowana.

- Ta próba nuklearna była jedynie pierwszą reakcją przeprowadzoną z maksymalną ostrożnością. Jeśli jednak Stany Zjednoczone będą dalej zachowywały się wrogo i komplikowały sytuację, będziemy zmuszeni do podjęcia kolejnych, mocniejszych kroków - głosi komunikat przekazany przez oficjalną północnokoreańską agencję KCNA.

Wtorkowa próba jądrowa Pjongjangu spotkała się z powszechnym potępieniem, m.in. ze strony UE, ONZ, Japonii, Korei Południowej, Rosji, a także USA.Zobacz także
Komentarze (65)
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  Tak nie wygląda kraj, gdzie ludzie jedzą trawę ! Propaganda zachodu to zwykłe kłamstwo. Zobacz zdjęcia z Korei Płn.: trueinform.ru/modules.php?name=News&file=article&sid=11848

 • noken

  Oceniono 1 raz -1

  wow, zwiekszajcie sankcje, niech ci, ktorzy teraz jedza tynk ze scian, zaczna jesc piach a Kim ze swoja swita beda pic szampana i smiac sie swiatu w twarz. jestescie zalosni ONZ, co mnie obchodzi ze opni przeprowadzaja probe nuklearna, wazne jest to, ze lamane sa tam prawa czlowieka, ze ludzie zdychaja w obozach koncentracyjnych jak w trzeciej rzeszy. co ma z tym wspolnego lamanie jakis tam regul? zabawne jest to, ze watpie aby ci ludzie chcieli byc wyzwoleni, wlaczeni do wspolnoty ONZ itd... rezim im szkodzi, ale zachod i mocarstwa szkodza im tym bardziej.

 • cube3006

  Oceniono 3 razy 1

  "Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowanie potępiła (...) .i zapowiedziała podjęcie działań (...). USA zamierza zaostrzyć sankcje wobec Korei Pn."

  Do ONZ i hameryki: waszego anemicznego szczekania nikt sie nie leka ...

 • lukki69

  Oceniono 2 razy 2

  wszelkie sankcje godzą tylko w te jarzyny zwane obywatelami korei pln.....wzelkie działania z zewnątrz zależa tu tylko od koniunktury politycznej......doskonały przykład ze człowiek jest mniej wazny...nawet w ilosci 20000000 ubezwłasnowolnionych i głodnych......duzo wiecej niz w tunezji....

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 1 raz 1

  ONZ im może zrobić tyle co w sprawie Syrii. Palcem pogrozić.

 • panspawacz2

  Oceniono 4 razy 4

  Tak. Mogą im DOKŁADNIE nagwizdać. Sankcje nie uderzą w rząd północnokoreański,a w zwykłych mieszkańców tego kraju.

 • pablo63

  Oceniono 5 razy 1

  sport.dziennik.pl/tenis/artykuly/419150,izraelczycy-zaatakowali-siostry-radwanskie-krzyczac-katolickie-suki.html

 • lordvvvader

  Oceniono 4 razy -2

  Mozecie im ogolnie mowiac nagwizdać
  Bo tyle moga te judeorady wszystkie
  Ciesze sie ze jest na swiecie niezalezny kraj co nie rzadza nim marionetki

 • aurel12

  Oceniono 17 razy 1

  inwazja nie będzie potrzebna.....
  wystarczy że amerykanie wyślą parędziesiąt Herkulesów i C17 z paczkami z jedzeniem a Koreańczycy sami wezmą sprawy w swoje ręce i całkiem słusznie powywieszają te czerwone komunistyczne świnie na pozostałych jeszcze drzewach...
  a ten kanarek który płakał po śmierci szanownego starego Kima wraz z dzieciołem będzie nap.ierdalał pieśni ku chwale Korei..ale tej południowej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje