ONZ potępia i "podejmie odpowiednie kroki" wobec Korei Północnej

12.02.2013 17:11
Korea Północna przeprowadziła próbę nuklearną. Wywołała trzęsienie ziemi

Korea Północna przeprowadziła próbę nuklearną. Wywołała trzęsienie ziemi (Fot. AP)

Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowanie potępiła we wtorek Koreę Północną za przeprowadzenie trzeciej już próby nuklearnej i zapowiedziała podjęcie działań w związku z "poważnym naruszeniem" przez władze w Pjongjangu rezolucji Rady. USA zamierza zaostrzyć sankcje wobec Korei Pn.
W oświadczeniu dla prasy, przyjętym przez wszystkich 15 członków RB ONZ na zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu, podkreślono, że północnokoreańska próba nuklearna stanowi "wyraźne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".

Wskazano, że w przyjętej przez Radę jednomyślnie w zeszłym miesiącu rezolucji zaostrzającej sankcje wobec Korei Północnej za wystrzelenie rakiety, która wyniosła na orbitę okołoziemską północnokoreańskiego satelitę, zapowiedziano podjęcie "znaczących działań" w razie kolejnej próby nuklearnej.

"Niezwłocznie przystąpimy do opracowania stosownych środków"

"Zgodnie z tym zobowiązaniem członkowie Rady Bezpieczeństwa niezwłocznie przystąpią do opracowywania stosownych środków" - głosi oświadczenie. Ambasador USA przy ONZ Susan Rice podkreśliła, że Waszyngton i jego sojusznicy zamierzają zaostrzyć sankcje nałożone na Phenian za próby nuklearne z 2006 i 2009 roku.

Próba jądrowa Korei Północnej

Korea Północna potwierdziła we wtorek, że pomyślnie przeprowadziła podziemną próbę jądrową z wykorzystaniem zminiaturyzowanego ładunku nuklearnego o sile eksplozji większej niż ostatnia taka próba w 2009 roku. Po grudniowej próbie rakiety dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską północnokoreańskiego satelitę, Rada Bezpieczeństwa ONZ rozszerzyła sankcje wobec Pjongjangu.

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej podkreśliło w oficjalnym komunikacie, że ostatnia próba jądrowa była aktem samoobrony w odpowiedzi na "wrogość" USA. Resort zapowiedział, że Pjongjang może w przyszłości przeprowadzić kolejne próby, jeśli ta wroga polityka będzie kontynuowana.

- Ta próba nuklearna była jedynie pierwszą reakcją przeprowadzoną z maksymalną ostrożnością. Jeśli jednak Stany Zjednoczone będą dalej zachowywały się wrogo i komplikowały sytuację, będziemy zmuszeni do podjęcia kolejnych, mocniejszych kroków - głosi komunikat przekazany przez oficjalną północnokoreańską agencję KCNA.

Wtorkowa próba jądrowa Pjongjangu spotkała się z powszechnym potępieniem, m.in. ze strony UE, ONZ, Japonii, Korei Południowej, Rosji, a także USA.Zobacz także
Komentarze (65)
ONZ potępia i "podejmie odpowiednie kroki" wobec Korei Północnej
Zaloguj się
 • heniek300

  Oceniono 86 razy 72

  A oto kolejne represje przewidywane przez ONZ:
  -bardzo stanowcze potępienie
  -totalnie stanowcze potępienie
  -kategorycznie stanowcze potępienie
  -ekstremalnie stanowcze potępienie

  Jeśli będzie trzeba Rada Bezpieczeństwa ONZ,powoła do życia Międzynarodową Specgrupę Lingwistów ds Tworzenia Gradacji Potępień.
  Drżyj Kimie!

 • syngefco

  Oceniono 36 razy 28

  "Wtorkowa próba jądrowa Pjongjangu spotkała się z powszechnym potępieniem, m.in. ze strony UE, ONZ, Japonii, Korei Południowej, Rosji, a także USA. "

  ... strach się bać ;)

 • szats69

  Oceniono 27 razy 23

  Te sankcje to najwyżej uderzą w zwykłych Koreanczyków...

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 21 razy 17

  No i co im z tych sankcji? I tak Kimy będą ostatnie na liście śmierci głodowej.

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 33 razy 11

  Korea i Kim mają mocno wyje.bane na pohukiwania Usraela i ONZ.

 • tsunami1

  Oceniono 17 razy 9

  80 lat temu też podobne działania stosowano wobec hitlera. Efekt poznaliśmy 10 lat później. Oczywiście niczego to onz nie nauczyło i dalej sobie grozi paluszkiem, czekają aż korea pogrozi im grzybkiem

 • iremus

  Oceniono 38 razy 8

  Czegoś tutaj nie rozumiem. Amerykanie eksperymentowali z bronią atomową? Setki razy, nawet jej używali w praktyce. Rosjanie eksperymentowali z bronią atomową? Setki razy. Francuzi eksperymentowali z bronią atomową? Wielokrotnie. Chińczycy eksperymentowali z bronią atomową? Tak. Skąd więc takie zajadłe reakcje, gdy jakieś inne państwo chce poeksperymentować? Czy państwa które eksperymentowały z bronią atomową są gwarantem pokoju? Nie, one są gwarantem kolejnych wojen o ropę, o gaz, o strefy wpływu, o terroryzm.

 • volongoto41

  Oceniono 22 razy 6

  Gdyby nasze "Słońce Peru" zapowiedziało złożenie wizyty w Korei, to wtedy pewnie Kim by się wystraszył...

 • panspawacz2

  Oceniono 4 razy 4

  Tak. Mogą im DOKŁADNIE nagwizdać. Sankcje nie uderzą w rząd północnokoreański,a w zwykłych mieszkańców tego kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje