Kazali sikhowi zdjąć turban. Sąd: Straż Graniczna naruszyła wolność religijną, ale miała takie prawo

12.02.2013 16:47
Shaminder Puri

Shaminder Puri (Fot. Adam Burakowski)

Straż Graniczna nie musi przepraszać sikha, któremu nakazano na lotnisku zdjąć turban do kontroli - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Według sądu naruszono godność i wolność religijną mężczyzny, ale SG miała do tego prawo w ramach kontroli.
Zobacz także
Komentarze (179)
Kazali sikhowi zdjąć turban. Sąd: Straż Graniczna naruszyła wolność religijną, ale miała takie prawo
Zaloguj się
 • boobooo

  Oceniono 331 razy 311

  A mnie kazali zdjac buty, co obraza moja godnosc i wolnosc do noszenia brudnych skarpetek!. A tak serio, to nic nie mam do religii, czy tradycji, ale niestety kontrola przy wejsciu do samolotow jest dla dobra wszystkich pasazerow. W Detroit kolesiowi majtek nie sprawdzili, a tam bombe upchnal.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 268 razy 250

  Gdyby sad oglosil inaczej to bylaby jawna kpina. Turbany, paciorki, figurki i krzyzyki nie stawiaja nikogo ponad prawem.

 • peem

  Oceniono 242 razy 230

  Wybaczcie wszyscy wyznawcy wszystkich religii, ale wasze wyjaśnienia są pokrętne!
  Każda kontrola osobista jest kontrolą całościową i poza kontrolą ciała obejmuje te elementy odzieży, które przeszukiwany ma na sobie. Uznawanie turbana za atrybut religijny jest absurdem, gdy dotyczy to działań świeckich, a to takich należy zaliczyć kontrolę bezpieczeństwa. Płynie z tego morał, że przenoszenie religii do obszaru publicznego jest działaniem skrajnie nierozsądnym i zawsze prowadzi do konfliktów. Osobą religijną należy być w sercu i w obrębie świątyni swego kultu, gdziekolwiek indziej musi pozostawać się obywatelem.

 • xdt

  Oceniono 132 razy 100

  Akurat sikhowie raczej zapędów terrorystycznych nie mają, ale skoro nie potrafił utrzymać nerwów na wodzy cóż. Swoją droga meczą już te religie mieszające się z realnym światem. Założę kościół gdzie zamiast turbanu należy nosić buty i co wtedy powie unia?

 • sw.stefan

  Oceniono 99 razy 65

  se wymyślił,turban jak majtki (bielizna) czy jak krzyżyk czy inne ustrojstwo (symbol religijny)

 • kingaps

  Oceniono 71 razy 41

  Znowu mec. Tomczak, znany adwokat od przegrywania głośnych spraw.
  A wystarczyło wziąć mec. Giertycha i wygrana byłaby już w pierwszej instancji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje