71 osób straciło stopnie dyplomatyczne. "Za brak drugiego języka. Mieli na naukę 3 lata"

Radosław Sikorski na Twitterze

Radosław Sikorski na Twitterze (Fot. za sikorskiradek / Twitter)

Dziękuję tygodnikowi "Przegląd" za troskę o znajomość języków w MSZ. 71 osób właśnie straciło stopnie dyplomatyczne za brak drugiego języka - oświadczył wczoraj na Twitterze Radosław Sikorski. Jak wyjaśniło nam MSZ, urzędnicy mieli 3 lata na uzupełnienie swoich kwalifikacji. 71 osobom to się nie udało i teraz ministerstwo wyciągnęło wobec nich konsekwencje.
Według ustawy o służbie zagranicznej z 21 lipca 2001 r. stopień dyplomatyczny można nadać członkowi służby zagranicznej, który posiada tytuł magistra lub równorzędny oraz zna co najmniej dwa języki obce. W poniedziałek Radosław Sikorski na Twitterze oświadczył, że 71 osób straciło swoje stopnie właśnie dlatego, że nie znają dwóch języków obcych.

Jak tłumaczy nam Ministerstwo Spraw Zagranicznych, osoby te otrzymały stopień dyplomatyczny warunkowo i miały 3 lata na uzupełnienie swoich kompetencji.

"Stopień nadany tylko na czas określony"

"Zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Komitecie do Spraw Europejskich (Dz. U. nr 161, poz. 1277) pracownicy byłego UKIE niezatrudnieni w komórkach organizacyjnych zapewniających obsługę zadań ministra (...) oraz członkowie służby zagranicznej (pracownicy MSZ) nieposiadający stopnia dyplomatycznego, mogli złożyć wnioski o nadanie stopni dyplomatycznych, jeśli spełniali warunki określone w tym przepisie" - pisze MSZ w przesłanym Gazeta.pl komunikacie.

Jak dodaje resort, dyrektor generalny służby zagranicznej nadawał jednak takie stopnie tylko na czas określony - jeżeli "pracownicy potwierdzili w ciągu 3 lat znajomość drugiego języka obcego oraz ukończyli szkolenia określone przez pracodawcę, nadany im w tym trybie stopień uważa się za nadany na czas nieokreślony".

Ci pracownicy z kolei, którzy "nie potwierdzili w tym okresie znajomości drugiego języka obcego lub nie ukończyli szkoleń określonych przez pracodawcę, utracili stopień dyplomatyczny. Jest to 71 osób" - zakomunikował nam resort.

Zobacz także
 • Michel Piccoli i Jerzy Stuhr Jerzy Stuhr o abdykacji Benedykta XVI: No bez przerwy dostaję SMS-y, żeśmy proroczy film zrobili
 • Pierwszy w Polsce ornat smoleński "Przyznam szczerze, zaniemówiłem". Ornat smoleński wkurzył senatora PO
 • "Nietakt". Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego komentuje wpis Sikorskiego
Komentarze (247)
71 osób straciło stopnie dyplomatyczne. "Za brak drugiego języka. Mieli na naukę 3 lata"
Zaloguj się
 • farmer_mendoza

  Oceniono 282 razy 210

  Bardzo dobrze, to samo zrobić z kasjerkami biletowymi na dworcach, w Pradze jakoś wszystkie mówią po angielsku.

 • avatar70

  Oceniono 197 razy 159

  to mi sie podoba ..na plus ..
  chociaz PO jeszcze duzo brakuje abym znowu na nich glosowal...

 • zbytulek

  Oceniono 156 razy 128

  Cieszmy sie wiec, ze nareszcie w placowkach dyplomatycznych "może " zaczną pracować ludzie odpowiednio do tego przygotowani. Właściwie to minister Sikorski powinien się cieszyć. Jak do tej pory są to ekipy pociotkow, sprzataczek tudziez ludzi podobnej maści dbających tylko by przetrwać od wyborów do wyborów.
  Z dyplomacja ci ludzie maja niewiele wspolnego a prace administracyjne i obsługa w tych placówkach jest pod zdechlym azorkiem. Opryskiwac, chamstwo i biurokracja to wizytówka naszych placówek dyplomatycznych.
  Czas na porządki w MSZ szkoda, ze tak późno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje