71 osób straciło stopnie dyplomatyczne. "Za brak drugiego języka. Mieli na naukę 3 lata"

12.02.2013 15:53
Radosław Sikorski na Twitterze

Radosław Sikorski na Twitterze (Fot. za sikorskiradek / Twitter)

Dziękuję tygodnikowi "Przegląd" za troskę o znajomość języków w MSZ. 71 osób właśnie straciło stopnie dyplomatyczne za brak drugiego języka - oświadczył wczoraj na Twitterze Radosław Sikorski. Jak wyjaśniło nam MSZ, urzędnicy mieli 3 lata na uzupełnienie swoich kwalifikacji. 71 osobom to się nie udało i teraz ministerstwo wyciągnęło wobec nich konsekwencje.
Według ustawy o służbie zagranicznej z 21 lipca 2001 r. stopień dyplomatyczny można nadać członkowi służby zagranicznej, który posiada tytuł magistra lub równorzędny oraz zna co najmniej dwa języki obce. W poniedziałek Radosław Sikorski na Twitterze oświadczył, że 71 osób straciło swoje stopnie właśnie dlatego, że nie znają dwóch języków obcych.

Jak tłumaczy nam Ministerstwo Spraw Zagranicznych, osoby te otrzymały stopień dyplomatyczny warunkowo i miały 3 lata na uzupełnienie swoich kompetencji.

"Stopień nadany tylko na czas określony"

"Zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Komitecie do Spraw Europejskich (Dz. U. nr 161, poz. 1277) pracownicy byłego UKIE niezatrudnieni w komórkach organizacyjnych zapewniających obsługę zadań ministra (...) oraz członkowie służby zagranicznej (pracownicy MSZ) nieposiadający stopnia dyplomatycznego, mogli złożyć wnioski o nadanie stopni dyplomatycznych, jeśli spełniali warunki określone w tym przepisie" - pisze MSZ w przesłanym Gazeta.pl komunikacie.

Jak dodaje resort, dyrektor generalny służby zagranicznej nadawał jednak takie stopnie tylko na czas określony - jeżeli "pracownicy potwierdzili w ciągu 3 lat znajomość drugiego języka obcego oraz ukończyli szkolenia określone przez pracodawcę, nadany im w tym trybie stopień uważa się za nadany na czas nieokreślony".

Ci pracownicy z kolei, którzy "nie potwierdzili w tym okresie znajomości drugiego języka obcego lub nie ukończyli szkoleń określonych przez pracodawcę, utracili stopień dyplomatyczny. Jest to 71 osób" - zakomunikował nam resort.

Zobacz także
Komentarze (247)
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Dyplomaci trzy języki znają,
  Jak z tego wynika:
  Jeden w swojej własnej gębie
  I dwa w swych trzewikach.

 • mikimause1985

  0

  a co z Pracownikami Panie ministrze , którzy w czasie godzin pracy w MSZ korzystali i korzystają z portali randkowych : Bado" z komunikatorów gg i facebook załatwiając swoje prywatne sprawy , czy tacy pracownicy powinni być zatrudniani w MSZ ?? chyba nie , myślę że popiera Pan moje zdanie , szkoda pieniędzy na takich pracowników

 • mikimause1985

  0

  a co z tymi pracownikami Panie ministrze, którzy w czasie godzin pracy korzystają z portali randkowych " Bado" z gg oraz facebooka do prywatnych rozmów i korespondencji ma Pan zamiar dalej utrzymywać takie osoby kosztem podatników?

 • mrs.courvoisier

  0

  a Radek też ma ciężki akcent wynikający z posiadania dębowego ucha

 • rita57

  0

  Oj tam, oj tam! Co tam 71 dyplomatów? Za to przybył jeden bez żadnego języka, niejaki Arabski:)

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Słusznie. Dobra reakcja min. Sikorski.

 • bog43

  Oceniono 1 raz 1

  Każdy z " poszkodowanych " może złożyć zażalenie i zapewne takie zażalenie złoży jeśli umie . Czasy się zmieniają , piszę głównie do malkontentów . Minęły czasy gdzie wystarczyło mieć bystrą mamusię , która załatwiała rolę w filmie , pracę i w końcu doktorat . To , że były wymagane dwa języki ( oczywiście poza polskim i odesskim )a które doktorant pomylił z własnym do jedzenia i ględzenia , oczywiście mu nie przeszkadzało .

 • stachkaz47

  Oceniono 2 razy 2

  Im wyżej siedzą tym większe nieuki.
  Ale kasiore biorą jak elyta.
  DO ŁOPATY POCIOTKI nieudaczne.

 • ajjka0

  Oceniono 2 razy 2

  haha ciekawe kto znalazl sie w tej grupie osob? ...zakladajac ze wiekszosc elektoratu ma podwojne obywatelstwo obstawiam ze czystki zostaly przeprowadzone wsrod przeciwnikow :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje