Benedykt XVI niedawno przeszedł operację. Zabieg wykonano w tajemnicy

12.02.2013 15:27
Rzym. Turyści przechodzą obok zdjęcia Benedykta XVI

Rzym. Turyści przechodzą obok zdjęcia Benedykta XVI (Fot. TONY GENTILE REUTERS)

Niespełna trzy miesiące temu Benedykt XVI przeszedł zabieg kardiologiczny w szpitalu w Rzymie - ujawnił dziś włoski dziennik "Il Sole-24", podkreślając, że operacji dokonano w absolutnej tajemnicy.
Według tej gazety zabieg przeprowadzony w klinice Piusa XI w Wiecznym Mieście polegał na wymianie rozrusznika serca. Na czele ekipy lekarskiej stał kardiochirurg Luigi Chiariello z uniwersytetu Tor Vergata we włoskiej stolicy, zajmujący się papieżem od 10 lat.

Operacja przebiegła dobrze, papież normalnie odzyskał siły i nie opuścił żadnego tradycyjnego spotkania z wiernymi - zauważa dziennik.

Profesor Chiariello nie chciał potwierdzić tych doniesień, zachowując całkowitą rezerwę w tej sprawie - zastrzeżono w artykule.

Informacje dziennika potwierdził natomiast ksiądz Federico Lombardi. Rzecznik Watykanu wyjaśnił, że polegał on na wymianie baterii rozrusznika serca. - To nie był znaczący zabieg, ale zupełnie normalny i rutynowy - podkreślił. "Nie miał on wpływu na jego decyzję" o abdykacji - zapewnił. Ponadto dodał, że Benedykt XVI nie cierpi na "żadne konkretne choroby".

Nie ukaże się IV encyklika Benedykta XVI

Ksiądz Lombardi poinformował też, że nie ukaże się zapowiadana wcześniej czwarta encyklika Benedykta XVI, poświęcona wierze. Wyjaśnił też, że 28 lutego, czyli data abdykacji papieża, będzie po prostu "ostatnim dniem jego pracy".

- Do publikacji encykliki jeszcze w trakcie pontyfikatu nie dojdzie, ponieważ nie jest gotowa - podkreślił rzecznik. - Pozostanie ona oczekiwanym dokumentem, ale nie poznamy jej w taki sposób, w jaki oczekiwalibyśmy - oświadczył rzecznik. Wyraził opinię, że być może kiedyś tekst się ukaże w innej postaci.

Według zapowiedzi Watykanu z listopada zeszłego roku encyklika miała wpisywać się w obchody trwającego w Kościele Roku Wiary.

Ponadto ksiądz Lombardi potwierdził wszystkie wcześniej zapowiadane punkty w programie zajęć Benedykta XVI. Ostatnia audiencja generalna papieża odbędzie się w przeddzień jego ustąpienia - 27 lutego.

Zapewne, jak dodał, jej miejscem będzie plac Świętego Piotra z powodu spodziewanej obecności wielu wiernych.

Msza w Środę Popielcową, przeniesiona z Awentynu do bazyliki watykańskiej, będzie ostatnią wielką celebracją liturgiczną pod przewodnictwem papieża z udziałem kardynałów - mówił ks. Lombardi.

Pytany o to, dlaczego abdykacja papieża nastąpi 28 lutego o godzinie 20, duchowny odparł: - Ponieważ o tej porze kończy się jego normalny dzień aktywności.

Benedykt XVI zamieszka w klasztorze

Według informacji podanych przez księdza Federico Lombardiego Benedykt XVI po okresie pobytu w Castel Gandolfo, zaraz po ustąpieniu, powróci do Watykanu, by zamieszkać w klasztorze zajmowanym dotychczas przez siostry klauzurowe.

Ksiądz Lombardi wyraził przypuszczenie, że pierścień Benedykta XVI zostanie po jego abdykacji prawdopodobnie przełamany. Sytuacja jest jednak nadzwyczajna i dlatego eksperci zastanawiają się w tych godzinach nad tą sprawą - oświadczył.

- Lecz przedmioty ściśle związane z posługą Piotrową powinny zostać zlikwidowane - poinformował rzecznik Watykanu.Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • kato-rznik

  Oceniono 2 razy 2

  Zmiana płci?

 • elucidator

  Oceniono 10 razy 0

  Operacja? To modlitwy nie wystarczyly?

 • tadec

  Oceniono 5 razy -1

  Ukochani Bracia i Siostry! Namiestnikiem Pana na Ziemi jestem tylko do konca miesiaca br. (w okresie wypowiedzenia w godz. 8-16).Po tym terminie juz nim - z własnej woli - nie jestem,bo idę na emeryturę lub rentę - w zależnosci od decyzji odpowiedniej komisji. Wasz B-16.

 • dybko2

  Oceniono 2 razy 2

  No bo jak ? Następca Piotra zwykły śmiertelnik ,chory?To bóg nad nim nie czuwa ?A może ma tak dużo grzechów i jest karany?

 • abw12300

  Oceniono 1 raz -1

  Rzecznik Watykanu Federico Lombardi twierdzi że:Operacja przebiegła dobrze, papież normalnie odzyskał siły i poszedł potem haratać w gałę z naszym.

 • cillian1

  Oceniono 9 razy 3

  k..wa - niedługo napiszą że wstał z grobu, a odszedł - bo nie chciał zostać jezusem!

  Ale debili z katoli robią!

 • aforembs

  Oceniono 2 razy 0

  Nareszcie mamy go z głowy...

  Moze wypadałoby aby wreszcie Kościół Katolicki zastanowił się nad swoja przyszłością i dopuścił młodsze pokolenie do władzy??? W przeciwnym razie czeka go niechybna zagłada. Wszyscy hierarchowie zachowują się tak jakby żyli nie w XXI a w XIX wieku...
  Bez dostosowania się do współczesności, zniesienia Celibatu zakończenia walki z In Vitro pozostała cześć wiernych także odwróci się od kościoła...

  Wierzący ale nie praktykujący Katolik...

 • togo13

  Oceniono 9 razy 3

  Pius XII już mówił, człowiek nie jest panem swego ciała, ale po cichu sami sobie pozwalaja na tą ingerencję, a ty biedny prosty człowieku popełniasz grzech. To jest dopiero hipokryzja.

 • bioder65

  Oceniono 12 razy 2

  Mógł się pomodlić o wstawiennictwo JP2, a nie konowałów fatygować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje