Benedykt XVI niedawno przeszedł operację. Zabieg wykonano w tajemnicy

12.02.2013 15:27
Rzym. Turyści przechodzą obok zdjęcia Benedykta XVI

Rzym. Turyści przechodzą obok zdjęcia Benedykta XVI (Fot. TONY GENTILE REUTERS)

Niespełna trzy miesiące temu Benedykt XVI przeszedł zabieg kardiologiczny w szpitalu w Rzymie - ujawnił dziś włoski dziennik "Il Sole-24", podkreślając, że operacji dokonano w absolutnej tajemnicy.
Według tej gazety zabieg przeprowadzony w klinice Piusa XI w Wiecznym Mieście polegał na wymianie rozrusznika serca. Na czele ekipy lekarskiej stał kardiochirurg Luigi Chiariello z uniwersytetu Tor Vergata we włoskiej stolicy, zajmujący się papieżem od 10 lat.

Operacja przebiegła dobrze, papież normalnie odzyskał siły i nie opuścił żadnego tradycyjnego spotkania z wiernymi - zauważa dziennik.

Profesor Chiariello nie chciał potwierdzić tych doniesień, zachowując całkowitą rezerwę w tej sprawie - zastrzeżono w artykule.

Informacje dziennika potwierdził natomiast ksiądz Federico Lombardi. Rzecznik Watykanu wyjaśnił, że polegał on na wymianie baterii rozrusznika serca. - To nie był znaczący zabieg, ale zupełnie normalny i rutynowy - podkreślił. "Nie miał on wpływu na jego decyzję" o abdykacji - zapewnił. Ponadto dodał, że Benedykt XVI nie cierpi na "żadne konkretne choroby".

Nie ukaże się IV encyklika Benedykta XVI

Ksiądz Lombardi poinformował też, że nie ukaże się zapowiadana wcześniej czwarta encyklika Benedykta XVI, poświęcona wierze. Wyjaśnił też, że 28 lutego, czyli data abdykacji papieża, będzie po prostu "ostatnim dniem jego pracy".

- Do publikacji encykliki jeszcze w trakcie pontyfikatu nie dojdzie, ponieważ nie jest gotowa - podkreślił rzecznik. - Pozostanie ona oczekiwanym dokumentem, ale nie poznamy jej w taki sposób, w jaki oczekiwalibyśmy - oświadczył rzecznik. Wyraził opinię, że być może kiedyś tekst się ukaże w innej postaci.

Według zapowiedzi Watykanu z listopada zeszłego roku encyklika miała wpisywać się w obchody trwającego w Kościele Roku Wiary.

Ponadto ksiądz Lombardi potwierdził wszystkie wcześniej zapowiadane punkty w programie zajęć Benedykta XVI. Ostatnia audiencja generalna papieża odbędzie się w przeddzień jego ustąpienia - 27 lutego.

Zapewne, jak dodał, jej miejscem będzie plac Świętego Piotra z powodu spodziewanej obecności wielu wiernych.

Msza w Środę Popielcową, przeniesiona z Awentynu do bazyliki watykańskiej, będzie ostatnią wielką celebracją liturgiczną pod przewodnictwem papieża z udziałem kardynałów - mówił ks. Lombardi.

Pytany o to, dlaczego abdykacja papieża nastąpi 28 lutego o godzinie 20, duchowny odparł: - Ponieważ o tej porze kończy się jego normalny dzień aktywności.

Benedykt XVI zamieszka w klasztorze

Według informacji podanych przez księdza Federico Lombardiego Benedykt XVI po okresie pobytu w Castel Gandolfo, zaraz po ustąpieniu, powróci do Watykanu, by zamieszkać w klasztorze zajmowanym dotychczas przez siostry klauzurowe.

Ksiądz Lombardi wyraził przypuszczenie, że pierścień Benedykta XVI zostanie po jego abdykacji prawdopodobnie przełamany. Sytuacja jest jednak nadzwyczajna i dlatego eksperci zastanawiają się w tych godzinach nad tą sprawą - oświadczył.

- Lecz przedmioty ściśle związane z posługą Piotrową powinny zostać zlikwidowane - poinformował rzecznik Watykanu.Zobacz także
Komentarze (32)
Benedykt XVI niedawno przeszedł operację. Zabieg wykonano w tajemnicy
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 48 razy 30

  W żaden sposób nie mogę zrozumieć logiki kieckowych wg której pomoc w zajściu w ciąże przy wykorzystaniu osiągnięć medycyny jest GRZESZNĄ INGERENCJĄ W WOLĘ BOŻĄ, a przedłużanie życia przy pomocy rozrusznika serca "ojcu świętemu" ingerencją w tę "wolę" już nie jest...

 • conick_polny

  Oceniono 42 razy 26

  jeśli ktoś nie widzi, że kościół rządzi się tymi samymi prawami co polityka czy duze korporacje, to musi byc naprawde slepy.

 • chi_neng1

  Oceniono 41 razy 15

  Wiec byloby wskazane, by KK i caly swiat dal mu spokoj.

  Podjal sluszna decyzje i za to bedzie ceniony i pamietany.

  A teraz niech odpoczywa po swoich ciezkich i mozolnych wysilkach.

 • grymas50

  Oceniono 35 razy 7

  sądzilem, że ojciec, w sprawie swojego zdrowia, nie ma przed dziećmi tajemnic

 • cillian1

  Oceniono 9 razy 3

  k..wa - niedługo napiszą że wstał z grobu, a odszedł - bo nie chciał zostać jezusem!

  Ale debili z katoli robią!

 • togo13

  Oceniono 9 razy 3

  Pius XII już mówił, człowiek nie jest panem swego ciała, ale po cichu sami sobie pozwalaja na tą ingerencję, a ty biedny prosty człowieku popełniasz grzech. To jest dopiero hipokryzja.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 23 razy 3

  " klasztorze zajmowanym dotychczas przez siostry klauzurowe"...

  To znaczy ,ze siostry beda eksmitowane ?

  Zeby im tylko nie przyszlo do glowy podarowac tym siostrzyczka jakies posiadlosci w Polsce.

 • kato-rznik

  Oceniono 2 razy 2

  Zmiana płci?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje