Świat potępił próbę nuklearną Korei Północnej. Pjongjang: Nigdy się nie ugniemy

12.02.2013 12:32
Północnokoreańska telewizja informuje o próbie nuklearnej

Północnokoreańska telewizja informuje o próbie nuklearnej (Fot. AP)

Korea Północna potwierdziła, że przeprowadziła pomyślnie podziemną próbę nuklearną. Akt solidarnie potępiła społeczność międzynarodowa, która zapowiedziała m.in. zwiększenie sankcji dla Pjongjangu. W odpowiedzi koreański dyplomata oświadczył dziś na forum ONZ, że jego kraj "nigdy nie ugnie się przed żadnymi rezolucjami".
- Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mylą się sądząc, że KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) uszanuje całkowicie nierozsądne rezolucje w nią wymierzone. KRLD nigdy nie ustąpi przed sankcjami - podkreślił przewodniczący północnokoreańskiej misji dyplomatycznej w Genewie Dzon Jong Riong.

Jeśli Korei Południowej rzeczywiście zależy na pokoju i bezpieczeństwie na Półwyspie Koreańskim, to powinna najpierw zażądać od USA zakończenia ich wrogiej polityki wobec KRLD - dodał.

Konferencja Rozbrojeniowa to wielostronne forum negocjacji rozbrojeniowych działające w ramach ONZ.

Pierwsza próba po śmierci Kim Dzong Ila

Pjongjang poinformował, że przeprowadził próbę jądrową z wykorzystaniem zminiaturyzowanego ładunku nuklearnego o większej sile eksplozji w obiekcie położonym na północnym wschodzie kraju. Ma ona być odpowiedzią na "oburzającą" wrogość Stanów Zjednoczonych, które "agresywnie" podważają pokojowe i suwerenne prawa Pjongjangu do wystrzeliwania satelitów - podkreślono.

Amerykańskie służby geologiczne USGS oraz ośrodki sejsmiczne innych krajów, m.in. Korei Południowej, informowały o sztucznym trzęsieniu ziemi w Korei Płn. o sile 4,9 w skali Richtera, mogącym wskazywać, że kraj ten przeprowadził próbę nuklearną. To pierwsza próba od dojścia do władzy Kim Dzong Una w grudniu 2011 r., po śmierci jego ojca Kim Dzong Ila. Poprzednie próby atomowe miały miejsce w 2006 i 2009 r.

Chiny i USA ostrzegały wczoraj Pjongjang

Korea Południowa oszacowała siłę eksplozji na 6-7 kiloton trotylu (początkowo Seul mówił o ok. 10 kilotonach), a źródło w rosyjskim ministerstwie obrany oceniło, że przekroczyła ona 7 kiloton. Dla porównania bomba zrzucona nad Hiroszimą miała siłę ok. 20 kiloton.

Południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała, że w poniedziałek Korea Północna uprzedzała o swoich zamiarach Stany Zjednoczone i Chiny, które stanowczo ostrzegały, by tego nie czyniła.

"To poważne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa"

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton w komunikacie potępiła "kolejne rażące wyzwanie rzucone światowej polityce nieproliferacji oraz ewidentne naruszenie (przez Koreę Płn.) zobowiązań, by nie produkować i nie testować broni atomowej". Wezwała następnie Pjongjang do porzucenia programu nuklearnego.

W podobnym tonie wypowiedziało się NATO. W oświadczeniu napisano, że "ten nieodpowiedzialny akt, podobnie jak próba rakietowa z grudnia, stanowi poważne zagrożenie dla pokoju, bezpieczeństwa i międzynarodowej stabilności".

Wcześniej prezydent USA Barack Obama oświadczył, że próba jądrowa Korei Północnej jest "wysoce prowokacyjna" i podkreślił, że program nuklearny Pjongjangu stanowi zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, ich sojuszników i międzynarodowego bezpieczeństwa.Zobacz także
Komentarze (85)
Zaloguj się
 • zenzak49

  0

  W USA takie próby są bardzo często,i żadna gazeta nic nie pisze. USA ustala kto może mieć broń atomową. Sama użyła.

 • serpikomiko

  Oceniono 1 raz 1

  A kiedy sankcje wobec najbardziej agresywnego i bandyckiego państwa świata, czyli Stejtowietów ?
  Posiada broń atomową !
  A kiedy sankcje wobec posiadajacego broń atomową Izraela ?

 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  Jaki "świat" czy 'społeczność międzynarodowa" ? Kapeluszowi i ich wasale to jeszcze nie zały świat !

 • drizzt011

  Oceniono 3 razy 1

  Przez cały rok media trąbią o Iranie, który ma podobno wyprodukować bombę atomową, nakłada się na Iran embarga, rezolucje, grozi wojną i cały czas media robią na ten temat szopke itp. itd. Tymczasem Korea Północna - państwo wrogie prawie całemu światu i zdecydowanie bardziej walnięte od Persji ma już bombę atomową i jakoś nic z tym nie robią...

 • grawergift

  Oceniono 1 raz 1

  롱 북한에 살고

  tak być powinno -:)

 • grawergift

  Oceniono 1 raz -1

  죽은 북한하게하고

 • pepe310

  Oceniono 3 razy 3

  A dajcie spokój tym koreańcom. Niech sobie żyją w tym swoim grajdole. Są odgrodzeni od świata bo tak chcą.
  Póki co nikogo nie zaatakowali przez te kilkadziesiąt lat i dalej tak będzie.
  A to ciągłe wywieranie na nich presji budzi w nich odruch przeciwny- usztywniają się, stawają okoniem.
  więc niech żyją sobie sami tak jak chcą. co nam do tego....

 • wiejski.idiota2

  Oceniono 4 razy 4

  chciałbym w tym kraju mieszkać

 • pedersdorfer

  Oceniono 11 razy 3

  Wolni ludzie są z koreą przeciw Światowym zbrodniarzom,którzy celowo nakładaja embargo na żywnośc,handel .Bo korea nie chce iśc drogą wyznaczoną przez te pejsate pijawki.Bardzo słusznie ze Korea Północna idzie własną droga ,nie musi sie płaszczyc przed Globalistycznymi Bankierami ich koncernami,Globalizm i robienie biznesu chca prowadzić na całym śiwecie Żydowscy Bankstery ,którzy zarządzaja międzynarodowym funduszem walutowym,bankiem europejskim,chca okradac narody,okupują Państwa np;Libie wysłali do tłumnienia protestów wojska Włoskie ,francuskie,Angielska ,w mediach o tym cisza.celowo nakręcaja spirale strachu,izrael ma broń jądrowo nielegalnie i im wszystko wolno.Podaje link ;antyimperializm.wordpress.com/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje