Świat potępił próbę nuklearną Korei Północnej. Pjongjang: Nigdy się nie ugniemy

12.02.2013 12:32
Północnokoreańska telewizja informuje o próbie nuklearnej

Północnokoreańska telewizja informuje o próbie nuklearnej (Fot. AP)

Korea Północna potwierdziła, że przeprowadziła pomyślnie podziemną próbę nuklearną. Akt solidarnie potępiła społeczność międzynarodowa, która zapowiedziała m.in. zwiększenie sankcji dla Pjongjangu. W odpowiedzi koreański dyplomata oświadczył dziś na forum ONZ, że jego kraj "nigdy nie ugnie się przed żadnymi rezolucjami".
- Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mylą się sądząc, że KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) uszanuje całkowicie nierozsądne rezolucje w nią wymierzone. KRLD nigdy nie ustąpi przed sankcjami - podkreślił przewodniczący północnokoreańskiej misji dyplomatycznej w Genewie Dzon Jong Riong.

Jeśli Korei Południowej rzeczywiście zależy na pokoju i bezpieczeństwie na Półwyspie Koreańskim, to powinna najpierw zażądać od USA zakończenia ich wrogiej polityki wobec KRLD - dodał.

Konferencja Rozbrojeniowa to wielostronne forum negocjacji rozbrojeniowych działające w ramach ONZ.

Pierwsza próba po śmierci Kim Dzong Ila

Pjongjang poinformował, że przeprowadził próbę jądrową z wykorzystaniem zminiaturyzowanego ładunku nuklearnego o większej sile eksplozji w obiekcie położonym na północnym wschodzie kraju. Ma ona być odpowiedzią na "oburzającą" wrogość Stanów Zjednoczonych, które "agresywnie" podważają pokojowe i suwerenne prawa Pjongjangu do wystrzeliwania satelitów - podkreślono.

Amerykańskie służby geologiczne USGS oraz ośrodki sejsmiczne innych krajów, m.in. Korei Południowej, informowały o sztucznym trzęsieniu ziemi w Korei Płn. o sile 4,9 w skali Richtera, mogącym wskazywać, że kraj ten przeprowadził próbę nuklearną. To pierwsza próba od dojścia do władzy Kim Dzong Una w grudniu 2011 r., po śmierci jego ojca Kim Dzong Ila. Poprzednie próby atomowe miały miejsce w 2006 i 2009 r.

Chiny i USA ostrzegały wczoraj Pjongjang

Korea Południowa oszacowała siłę eksplozji na 6-7 kiloton trotylu (początkowo Seul mówił o ok. 10 kilotonach), a źródło w rosyjskim ministerstwie obrany oceniło, że przekroczyła ona 7 kiloton. Dla porównania bomba zrzucona nad Hiroszimą miała siłę ok. 20 kiloton.

Południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała, że w poniedziałek Korea Północna uprzedzała o swoich zamiarach Stany Zjednoczone i Chiny, które stanowczo ostrzegały, by tego nie czyniła.

"To poważne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa"

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton w komunikacie potępiła "kolejne rażące wyzwanie rzucone światowej polityce nieproliferacji oraz ewidentne naruszenie (przez Koreę Płn.) zobowiązań, by nie produkować i nie testować broni atomowej". Wezwała następnie Pjongjang do porzucenia programu nuklearnego.

W podobnym tonie wypowiedziało się NATO. W oświadczeniu napisano, że "ten nieodpowiedzialny akt, podobnie jak próba rakietowa z grudnia, stanowi poważne zagrożenie dla pokoju, bezpieczeństwa i międzynarodowej stabilności".

Wcześniej prezydent USA Barack Obama oświadczył, że próba jądrowa Korei Północnej jest "wysoce prowokacyjna" i podkreślił, że program nuklearny Pjongjangu stanowi zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, ich sojuszników i międzynarodowego bezpieczeństwa.



Zobacz także
Komentarze (85)
Świat potępił próbę nuklearną Korei Północnej. Pjongjang: Nigdy się nie ugniemy
Zaloguj się
 • spluwa-orginal

  Oceniono 112 razy 96

  Ja tez potepiam ta probe i w protescie przestane kupowac polnocno koreanskie produkty .
  A wlasciwie to co oni ,oprocz rakiet i bomb produkuja?

 • usz_misiatek

  Oceniono 33 razy 29

  "Pierwsza próba po śmierci Kim Dzong Una"

  To juz biedactwo wywinelo kopytka? A taki mlody, ksztalcony... ;-)

 • tygrysiewicz

  Oceniono 31 razy 17

  Północnokoreańska telewizja obwieszcza, a ten koleś na pierwszym planie walkmana słucha?
  Życie mu nie miłe?
  Rodziny nie kocha?
  :-)

 • supertlumacz

  Oceniono 24 razy 16

  Nie ma co żartować. Sprawa jest dużo poważniejsza niż się ksenofobicznym parafialnym ciemniakom rusofobom wydaje…Chiny i Rosja będą tak krytykować Phenian jak USA Izrael za budowę osiedli na terenach okupowanych. Czyli zadziwiająco nieskutecznie…

  W związku z odkryciem największych w świecie złóż deficytowego surowca strategicznego – METALE ZIEM RZADKICH – którego rola szybko rośnie kosztem m.in. paliw kopalnych przewiduję że stopa wzrostu gospodarczego Korei Północnej będzie wynosić około 10% rocznie przez najbliższe ćwierć wieku..

  Wcześniej byli rzeczywiście kontrolowani niemal wyłącznie przez Chiny, ale obecnie Chiny nie mogą na nich za bardzo naciskać, aby nie utracić kontroli nad tymi złożami na rzecz Federacji Rosyjskiej. Zabiegając o ich względy FR niedawno darowała im stary dług z okresu ZSRR, bagatela, $10 miliardów.
  Zaskakujący splot korzystnych uwarunkowań technologiczno-ekonomicznych:
  1. Bliskość potencjalnych rynków zbytu : Chiny, Rosja, Korea Południowa, Japonia, Tajwan
  2. Bliskość potencjalnych dostawców kosztownej technologii wydobycia, ekstrakcji, rafinacji
  3. Tania, zdyscyplinowania siła robocza dla tego pracochłonnego procesu.

  Przy okazji zwracam uwagę że Rosja już zabezpieczyła sobie dostawy jednego przyszłościowego surowca strategicznego na najbliższe ćwierćwiecze – URAN OD AUSTRALII. Wzbogacony australijski uran Rosja (Rosatom) odsprzedaje USA jako paliwo dla amerykańskich elektrowni atomowych.

 • 2zetor

  Oceniono 17 razy 15

  Tam niema ropy więc ograniczymy się tylko do krótkiego oświadczenia . Barack Obama

 • cd81

  Oceniono 13 razy 13

  "Pierwsza próba po śmierci Kim Dzong Una"

  Gazeta coś wie jako pierwsza?

 • supertlumacz

  Oceniono 60 razy 12

  Jaki Pjongjang? Ugruntowana nazwa w jężyku polskim to PHENIAN , wymowa fenian [feńjan] . Był nawet taki dziesięciotysięcznik w Polskiej Marynarce Handlowej, konkretnie w Polskich Liniach Oceanicznych, w czasach gdy Polska miala majątek narodowy...

  Związkowe chamy chcą wszystkich zrównać intelektualnie do swego poziomu. Nie będę przed śmiercią chodził do podstawówki…

 • ulebyk

  Oceniono 54 razy 10

  "Świat" powinien potępić w końcu bandycki nielegalny rezim izraelski ktory tez olewa rezolucje ONZ, morduej cywilów, więzi dzieci bez wyroków i jest jedynym prawdziwym zagrożeniem dla pokoju na świecie (ma niekontrolowany przez nikogo arsenał atomowy i długą tradycje mordowania swoich sąsiadów).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje