Kłótnia o Benedykta XVI. "Kult jednostki, jak za Stalina" vs. "Walczył z pedofilią"

12.02.2013 11:39
- Jestem zmęczony serią pochwał, peanów, wychwytywania zalet papieża - powiedział na antenie Radia ZET filozof Tadeusz Bartoś. - Do Polski nie dociera w ogóle krytyka Benedykta XVI. No kult jednostki jak za Stalina - stwierdził. - Ale proszę pana, nie kult jednostki. Trzeba oddać sprawiedliwość, jak ktoś dokonuje historycznego czynu - oponował Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI.
- Wielką zasługą Benedykta XVI jest zachowanie jedności Kościoła - stwierdził w programie Moniki Olejnik Marcin Przeciszewski. Szef Katolickiej Agencji Informacyjnej pozytywnie ocenił pontyfikat Benedykta XVI oraz jego działania przed wyborem na papieża. - Jedność polegała na tym, że wyeliminowano liberałów - odpowiadał mu Tadeusz Bartoś.

W ocenie Przeciszewskiego wielkim sukcesem Benedykta XVI jest walka z pedofilią w Kościele. - Hasło "zero tolerancji dla pedofilii" jest właśnie hasłem Benedykta XVI. Najpierw zderzenie z tym problemem w Stanach Zjednoczonych i bardzo szybko po dotarciu tej informacji do Watykanu wielka kampania walki - mówił dziennikarz. - No, to jest taka propaganda, co pan mówi, bo to ma się nijak do faktów - oburzał się Bartoś.

Bartoś: On to lekceważył

Zdaniem filozofa, Joseph Ratzinger zbyt późno zajął się tym problemem. - Te wszystkie przestępstwa zostały już popełnione. W 1999 r. biskup, duchowni próbują dotrzeć do kardynała Ratzingera. Docierają, mówią mu o przestępstwach w Stanach Zjednoczonych, on mówi, że teraz nie ma czasu, żeby tym się zająć - mówił oburzony Bartoś. - On po prostu wiedział i to lekceważył - przekonywał.

Tadeusz Bartoś stwierdził, że Benedykt XVI przeprosił za prawdziwe grzechy księży. - Benedykt XVI nigdy nie powiedział "przepraszam" za to, że on i jego poprzednik ukrywali, nie zrobili nic przeciwko systemowi ukrywania pedofilii - mówił.

- Muszę, w oparciu o fakty, stanowczo zaprotestować - odpowiadał Marcin Przeciszewski. - Owszem, bywały systemy ukrywania pedofilii, bo Kościół nie był na to przygotowany w kościołach lokalnych, w amerykańskim, w irlandzkim, niemieckim. Ale kiedy ta sprawa dotarła do Stolicy Apostolskiej, kiedy prefektem Kongregacji Nauki i Wiary, której ta sprawa została powierzona, był właśnie Joseph Ratzinger, to zaczyna się zupełnie nowy nurt, ostrej walki - przekonywał.

Zobacz także
Komentarze (145)
Zaloguj się
 • 44rodowicz

  0

  Wystarczy popatrzeć na reakcję biskupów w Polsce na wyczyny proboszczów i ich pomagierów w sukienkach.
  Wskazuje to na ogromną wrażliwość hierarchów kościoła.
  Standardowa reakcja, - nic nie było, nic się nie stało, po przyjeździe Polsatu lub TVN przenosimy zboczeńca lub złoczyńcę do innej parafii.
  A jak się nazywał ten pasterz od majteczek z napisem ROMA. Czy cierpi za swoje grzechy docześnie czy też czeka na sąd boży.
  FARYZEUSZE

 • szymek_50

  0

  Popieram wersję prof. Tadeusza Bartosia.

 • qast

  Oceniono 2 razy 2

  Pan z KAI jesto kolejną ilustracją hipokryzji jako podstawowej konstytucjonalnej cechy kościoła katolickiego
  (a jest ich o wiele więcej).
  Jeżeli Jezus kogoś naprawdę serdecznie nie znosił - to byli to Faryzeusze
  (za : litrahalf)

 • europa130

  Oceniono 2 razy 0

  panie filozofie Bartos...a na JP2 wolno bylo wyrazac krytyke (kult polaka)wiec nie pitol filozofku popie...k .Darmozjadzie

 • seiendes

  Oceniono 2 razy 2

  Szczerze się zastanawiam, jak rozumieć postawę JP2 i BXVI w sprawie pedofilii - całkowita bezradność, czy silne przekonanie, że "są większe rzeczy", jak ostatnie bezwstydnie rzucił Pieronek. Chyba to drugie jednak. KK to doskonałe środowisko dla takiego podejścia: hierarchiczna organizacja z poczuciem misji, którą rozgrzesza się koszty uboczne słabości jej pionków i figur.

 • szarak1111

  Oceniono 4 razy 2

  Benek pedofilów lekceważył, Wojtyła zaś ukrywał.

  Oto prawdziwy cud JP bis, że za jego kadencji o księżach o specyficznych upodobaniach było cicho.

 • pike_bishop

  Oceniono 2 razy 2

  nikt nie kłamie tak jak katol...

 • adjan463

  Oceniono 7 razy -5

  Zdanie p. Bartosia,wiarołomcy,krzywoprzysięzcy,byłego księdza,jest b. subiektywne i stronnicze.Jeszcze przed śmiercią będzie przepraszał P.Boga za swoje dokonania.

 • shinshimoyet

  Oceniono 2 razy 2

  "W ocenie Przeciszewskiego wielkim sukcesem Benedykta XVI jest walka z pedofilią w Kościele"
  Gdzieś czytałem o pewnym kardynale lub biskupie [w USA] który przypadkowo nosił to samo nazwisko co ex papież i po ujawnieniu jego działań [pedofil] został przeniesiony do Watykanu.:D
  Wiele lat temu w TVP wypowiadał się pewien znawca prawa kościelnego [Jezuita] i mówił, że wg ich prawa pedofile powinni być wydalani z szeregów kapłaństwa, ale jakoś nigdy nie odnotowano takiego przypadku-dodał.Bo zwykle się przenosi takich delikwentów na inne placówki.
  ******************************************************************************
  Jednak gdyby ci ludzie reprezentowali Boga [Stwórce] i Jego Prawo, to jest tam napisane w NT tak:
  "Usuńcie przewrotnego spośród was". 1Ko 5:13 BP

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje