Sikorski: Korea Płn. mogła wyrwać się spod kontroli Chin

12.02.2013 09:20
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Przeprowadzenie próby nuklearnej może świadczyć, że reżim północnokoreański wyrwał się spod kontroli swego protektora, czyli Chin - ocenił w radiowej "Jedynce" szef MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że posiadanie przez Koreę Płn. technologii nuklearnej i handlowanie nią jest niebezpieczne dla całego świata.
Korea Północna potwierdziła dziś, że pomyślnie przeprowadziła podziemną próbę nuklearną. - Tutaj najwięcej do powiedzenia mają właśnie Chiny, bo bez ich wsparcia, bez tej granicy otwartej na handel i na przepływ ludności, ten reżim by nie przetrwał dłużej niż kilka miesięcy - powiedział Sikorski.

"To niebezpieczne dla całego świata"

- Sprawa jest bardzo poważna - skomentował Radosław Sikorski w radiowej "Jedynce". Zaznaczył, że na Półwyspie Koreańskim nadal nie panuje pokój, a granica z Koreą Północną jest - jak mówił - na odległość strzału artyleryjskiego od Seulu - stolicy Korei Południowej.

- To, co jest naprawdę niebezpieczne dla całego świata, to to, że ten reżim, nie potrafiąc wyżywić własnej ludności, zdobywa tę technologię i nią handluje. Jeśli mamy do czynienia, tak jak się spekuluje, ze zminiaturyzowaniem głowicy, to niestety możemy domniemywać, że takie ładunki za jakiś czas pojawią się w innych krajach, które próbują zdobyć broń nuklearną" - powiedział Sikorski.

Obama: Wysoce prowokacyjny akt

W związku z próbą jądrową przeprowadzoną przez Koreę Północną we wtorek w trybie pilnym zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Rada ma ustalić, w jaki sposób odpowiedzieć na próbę Phenianu stanowiącą naruszenie rezolucji ONZ. Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że północnokoreańska próba nuklearna jest "wysoce prowokacyjnym aktem", który "podważa regionalną stabilność".

Na przeprowadzenie przez Phenian próby wskazywało wcześniej sztuczne trzęsienie ziemi stwierdzone przez służby geologiczne USA, a także Japonii, Chin i Korei Płd. Później przeprowadzenie próby nuklearnej potwierdziła informacja w północnokoreańskiej agencji KCNA. Phenian dodał, że próba została przeprowadzona w warunkach bezpiecznych i dobrze przygotowanych.

Korea Południowa oszacowała siłę eksplozji na 6-7 kiloton.Zobacz także
Komentarze (99)
Zaloguj się
 • paul.13

  Oceniono 1 raz -1

  To nie jest takie śmieszne. Jak zaczną sprzedawać te bomby, to w koncu ktos ich uzyje. Polaków tez nie wszyscy na swiecie kochają!!!

 • maksimum

  Oceniono 2 razy 2

  Sikorski sie wyrwal spod kontroli zony.

 • kamyk39

  Oceniono 1 raz 1

  RS: "mogla"
  1+1 moze byc 3, moze byc 2.

  "gdybanie" - fakt moze przewidziec jaks przyszlosc.
  Proponuje dla RS wstawac rano, przed wschodem i mowic (nawet na tiwterze):
  "niech wzejdzie slonce"
  dla rangi moze podobnie robic przed jego zachodem.

 • lodzermensch7

  Oceniono 6 razy 4

  Izraelscy kibice do sióstr Radwańskich: „Katolickie s...i”?

  I co na to Radek-Zdradek? Nic. Cisza. Nawet na Twitterze.

  niezalezna.pl/38352-izraelscy-kibice-do-siostr-radwanskich-katolickie-si

 • veglie

  Oceniono 7 razy 5

  Churchill z Bydgoszczy błysnął intelektem.

 • rtd5rtd

  Oceniono 3 razy 1

  A spod jakie kontroli Polska nie moze sie wyrwac?

 • sb_slav

  Oceniono 7 razy 5

  Żebyśmy my się tak wyrwali spod kontroli zachodu. Ale zdradek póki żyw nie pozwoli.

 • retro79

  Oceniono 8 razy 4

  sikorski uważaj, żeby zydki ze swoim nuklearnym arsenałem Ci się nie wymknęli. jaki ten świat z sikorkism na czele obłudny, idz lizac dupsko amerykanom prawicowy pachołku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje