"Totalne zaskoczenie". Polska prasa komentuje abdykację papieża

Benedykt XVI

Benedykt XVI (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

"Szokująca informacja, której nikt nie mógł się spodziewać" - tak "Dziennik Gazeta Prawna" komentuje abdykację Benedykta XVI. Podobnie reaguje "Rzeczpospolita", która pisze o "totalnym zaskoczeniu". "Benedykt przejdzie do historii jako wielki" - czytamy z kolei w "Gazecie Wyborczej".
Polska prasa jest zgodna: odejście papieża, bezprecedensowe we współczesnym Kościele, to zaskakująca wiadomość. Gazety podkreślają, że decyzja Benedykta XVI była szokująca i trudna do przewidzenia.

Dziennikarze oceniają pontyfikat Benedykta XVI. "Jego krótki pontyfikat był czasem postępującej sekularyzacji, relatywizmu i dalszego oczyszczania Kościoła z księży oskarżonych o molestowanie seksualne nieletnich" - pisze w specjalnym wydaniu "Rzeczpospolitej" Ewa Czaczkowska.

Dużą rolę Benedykta XVI w walce z pedofilią wśród księży podkreśla także "Gazeta Wyborcza". "To on zajął się jednym z najbardziej newralgicznych problemów Kościoła - walką z pedofilią" - czytamy w artykule Katarzyny Wiśniewskiej.

Media zwracają także uwagę na ostre, konserwatywne poglądy Josepha Ratzingera. Przypominają jego przydomek: "Pancerny kardynał". Komentatorzy oceniają go jednak podobnie. Jak napisał na łamach "GW" Jan Turnau: "Pancerny Joseph Ratzinger przejdzie do historii jako papież wielki".

Zobacz także
 • Kard Ratzinger i Jan Paweł II. Zdjęcie z września 2002 r. Prof. Bartoś w TOK FM: Decyzja Benedykta XVI uderza w myślenie magiczne o urzędzie papieskim
 • Michel Piccoli i Jerzy Stuhr Jerzy Stuhr o abdykacji Benedykta XVI: No bez przerwy dostaję SMS-y, żeśmy proroczy film zrobili
 • Benedykt XVI abdykuje Cały świat zaskoczony, a Benedykt XVI już dawno dawał znać, że chce odejść
Komentarze (27)
"Totalne zaskoczenie". Polska prasa komentuje abdykację papieża
Zaloguj się
 • jacek63

  Oceniono 27 razy 15

  kult pontyfikatu Benedykta XVI - takie właśnie mamy media - zadnemu dziennikarzowi nie przyszło do głowy zeby przygotować się do tematu - tylko jak stado baranów pieją z zachwytu. A o tajnym dekrecie wydanym w sprawie księży pedofilów - czemu zaden dziennikarz nie pisze ? Tylko niemieccy dziennikarze staneli na wysokości zadania i piszą że w najlepszym wypadku można nazwać ten pontyfikat TRAGICZNYM !!!!

 • chi_neng1

  Oceniono 9 razy 9

  Toz to zaczyna zakrawac na pogrzeb i na przedwczesna zalobe w skali swiatowej !

  Przeciez on jeszcze zyje ?!

 • almagus

  Oceniono 8 razy 8

  Teraz ZDRAJCY Ludwig Dorn, Zbigniew Ziobro, Jarosław Kaczyński powinni też odejść za budowanie imperium tego feudała kosztem "Ziem Odzyskanych" oraz ZDRAJCY radni i marszałkowie oraz prezydenci jak w Gdańsku!
  Platforma jak się nie oczyści ze ZDRAJCÓW to do wora i święconego jeziora.

  Dekretem złamali ustalenia Konferencji Poczdamskiej, na co E. Steinbach właściwie zareagowała, bo skoro oddają poniemieckim poniemieckie?
  m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,11226258,Powiat_klodzki_walczy_o_odszkodowanie_za_zamek_oddany.html
  - Furtkę komisji otworzył protokół ustaleń komisji wspólnej rządu i Konferencji Episkopatu z marca 2006 r. podpisany przez wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna oraz biskupa płockiego Stanisława Wielgusa, wsparty pismem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - podkreśla Baldy. Protokół uznał, że kościelne instytucje mogą się domagać sukcesji np. po niemieckich zgromadzeniach zakonnych.

 • drasyr

  Oceniono 19 razy 7

  Katomedia obecnie nie mają innego tematu jak tylko o abdykacji papieża. Uważam, to za przesadną ekscytację w tej tak normalnie wyważonej sytuacji kościoła. Człowiek stary i schorowany podjął jedynie słuszną decyzję i to jest jego wola, a nie jak to było z JPII, którego nie było stać na taki krok, ale to też wynikało z postawy jego dworu.

 • gryfb

  Oceniono 6 razy 6

  Po ośmiu latach się poddał.
  Nie da rady nauczyć się polskiego.

 • iremus

  Oceniono 7 razy 5

  Przepraszam, a czy ten B16 już nie żyje że przez 24 godziny na okrągło we wszystkich telewizorniach? No to trzeba opuścić flagi do połowy i rozpocząć proces wyświęcenia.

 • mark6

  Oceniono 23 razy 5

  Rzygać się chce oglądając to co wyczyniają polskie media z powodu odejścia Papieża.
  Porównywanie NA SIŁĘ decyzji dwóch ludzi, z których jeden wiedział kiedy odejść a drugi z siebie zrobił karykaturę człowieka. Wmawianie nam, że ŻAŁOSNY TEATR, który zafundował nam polski Papież było
  "czymś pięknym", "cudownym cierpieniem za grzechy ludzkie"/ prawie jak sam Jezus/ jest niczym innym jak
  bezwstydną propagandą świrowatych przedstawicieli polskiego Ciemnogrodu. Co lepsze, winą za postępowanie polskiego Papieża próbuje się obciążyć "Benia" po to on podobno namawiał "Jasia" aby stał do końca na watykańskich szańcach?
  Co to za Naród? Co to za ludzie? Śmieją się z Korei Północnej nie widząc jakimi sami są prymitywami.

 • wieguz

  Oceniono 6 razy 4

  "Szokująca informacja, której nikt nie mógł się spodziewać"
  ===============================================
  A prawda jest taka, że BXVI za dużo czytał:
  sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/526550_531354266899540_2051621379_n.jpg

 • sushi2010

  Oceniono 5 razy 3

  Ze szczerego serca mowie: wisi mi to!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje