"Totalne zaskoczenie". Polska prasa komentuje abdykację papieża

12.02.2013 09:13
Benedykt XVI

Benedykt XVI (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

"Szokująca informacja, której nikt nie mógł się spodziewać" - tak "Dziennik Gazeta Prawna" komentuje abdykację Benedykta XVI. Podobnie reaguje "Rzeczpospolita", która pisze o "totalnym zaskoczeniu". "Benedykt przejdzie do historii jako wielki" - czytamy z kolei w "Gazecie Wyborczej".
Polska prasa jest zgodna: odejście papieża, bezprecedensowe we współczesnym Kościele, to zaskakująca wiadomość. Gazety podkreślają, że decyzja Benedykta XVI była szokująca i trudna do przewidzenia.

Dziennikarze oceniają pontyfikat Benedykta XVI. "Jego krótki pontyfikat był czasem postępującej sekularyzacji, relatywizmu i dalszego oczyszczania Kościoła z księży oskarżonych o molestowanie seksualne nieletnich" - pisze w specjalnym wydaniu "Rzeczpospolitej" Ewa Czaczkowska.

Dużą rolę Benedykta XVI w walce z pedofilią wśród księży podkreśla także "Gazeta Wyborcza". "To on zajął się jednym z najbardziej newralgicznych problemów Kościoła - walką z pedofilią" - czytamy w artykule Katarzyny Wiśniewskiej.

Media zwracają także uwagę na ostre, konserwatywne poglądy Josepha Ratzingera. Przypominają jego przydomek: "Pancerny kardynał". Komentatorzy oceniają go jednak podobnie. Jak napisał na łamach "GW" Jan Turnau: "Pancerny Joseph Ratzinger przejdzie do historii jako papież wielki".

Zobacz także
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • rympalek11

  Oceniono 1 raz 1

  Nie jako wielki, tylko jako miękki. Skompromitował się zawierzając swojemu kamerdynerowi i drugi raz się skompromitował ulegając naciskom na jego uwolnienie. Chrystus wpadł w szał i powywracał stoły bankierom i przegnał przekupniów ze świątyni. Benedykt XVI powinien brać z Niego przykład. A nie myśleć tylko o popularności podobnych szmatławców jak GW.

 • husyta1

  Oceniono 2 razy 0

  Oj tak, BXVI walczył z pedofilią; w Watykanie nie starczyło dywanów, pod które chciał je zamieść;

  A w Polsce ofiary księżowskiej pedofilii nadal żyją w zastraszeniu, że gdyby ujawniły, że były molestowane przez ksieży, poepłniły grzech śmiertelny.

  Gdyby katolik ujawnił publicznie, że ksiądz molestował go seksualnie, podlegałby automatycznie ekskomunice; taki był sens dokumentu, który kneblował usta ofiarom molestowania przez księży, Crimen sollicitationis, z 16 marca 1962 roku wydanego przez Święte Oficjum (obecna Kongregacja Nauki Wiary), który ujednolicał procedury postępowania w przypadku kapłanów lub biskupów Kościoła katolickiego oskarżonych m.in. o wykorzystywanie sakramentu pokuty do składania propozycji seksualnych penitentom. [...]
  Manipulacja psychoreligijna – kneblowanie ust ofiarom molestowania przez księży
  husyta.wordpress.com/2011/12/23/kneblowanie-ust-ofiarom-molestowania-przez-ksiezy/

 • iremus

  Oceniono 7 razy 5

  Przepraszam, a czy ten B16 już nie żyje że przez 24 godziny na okrągło we wszystkich telewizorniach? No to trzeba opuścić flagi do połowy i rozpocząć proces wyświęcenia.

 • mohe221

  Oceniono 5 razy -3

  Komentatorzy chorzy na nienawiść do Kościoła do Boga - dominują. Ogarnia przerażenie o takim narodzie, w którym wychowano tylu "ludzi", których zżera NIENAWIŚĆ. Jak zatem można tutaj coś pożytecznego budować ? Kąsajcie się dalej, tylko baczcie abyście sami się nie zjedli. Bogu i Kościołowi to nie zaszkodzi, przeminie wasz czas i wy wylądujecie na śmietniku, a nikt was nie wspomni. Kościoła bramy piekielne nie zdobędą i pewno wam się to nie podoba, ale historia to udowodniła. A więc dalej wykrzykujcie swoją NIENAWIŚĆ!!!

 • pablobodek

  Oceniono 6 razy 2

  "Doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez dr Josepha Ratzingera, Papieża Kościoła Rzymsko-Katolickiego z powodu popełnienia zbrodni przeciw ludzkości, zgodnie z art.7 Statutu MTK"

  Rok 2011, Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.
  Skargę złożyły tysiące Amerykanów gwałconych przez funkcjonariuszy Krk.

 • almagus

  Oceniono 8 razy 8

  Teraz ZDRAJCY Ludwig Dorn, Zbigniew Ziobro, Jarosław Kaczyński powinni też odejść za budowanie imperium tego feudała kosztem "Ziem Odzyskanych" oraz ZDRAJCY radni i marszałkowie oraz prezydenci jak w Gdańsku!
  Platforma jak się nie oczyści ze ZDRAJCÓW to do wora i święconego jeziora.

  Dekretem złamali ustalenia Konferencji Poczdamskiej, na co E. Steinbach właściwie zareagowała, bo skoro oddają poniemieckim poniemieckie?
  m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,11226258,Powiat_klodzki_walczy_o_odszkodowanie_za_zamek_oddany.html
  - Furtkę komisji otworzył protokół ustaleń komisji wspólnej rządu i Konferencji Episkopatu z marca 2006 r. podpisany przez wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna oraz biskupa płockiego Stanisława Wielgusa, wsparty pismem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - podkreśla Baldy. Protokół uznał, że kościelne instytucje mogą się domagać sukcesji np. po niemieckich zgromadzeniach zakonnych.

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 8 razy -6

  ciekawe, że najbardziej zainteresowane są ( i chyba przerażone) antykatolickie media...

 • gryfb

  Oceniono 6 razy 6

  Po ośmiu latach się poddał.
  Nie da rady nauczyć się polskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje