To ona pierwsza poinformowała o abdykacji papieża. "Trochę przysypialiśmy, a nagle..."

12.02.2013 08:43
- Byłam poruszona, nie wiedzieliśmy, jak tę wiadomość przekazać - opowiada w TVN24 Giovanna Chirri, watykańska dziennikarka, która jako pierwsza poinformowała o abdykacji Benedykta XVI. Bała się, że jej nie uwierzą.
Giovanna Chirri to redaktorka agencji prasowej ANSA, która specjalizuje się w zagadnieniach związanych z Watykanem. Wczoraj była na konsystorzu, na którym Benedykt XVI ogłosił abdykację. - Jak zwykle byłam w pracy. Konsystorz mało kogo interesuje, trochę przysypialiśmy. Nagle zobaczyliśmy papieża. Choć papież mówił po łacinie, od razu zrozumiałam, że to jest dymisja - relacjonowała w TVN24 wczorajszy dzień.

"Chciało mi się płakać"

Giovanna Chirri przyznaje, że zastanawiała się, jak przekazać tę wiadomość. Obawiała się, że jej nie uwierzą. Na szczęście w agencji ANSA była koleżanka, która ma do niej zaufanie i zrozumiała, że dostarczone przez nią informacje są wiarygodne. To właśnie na nich opierały się światowe media krótko po zaskakującym przemówieniu Benedykta XVI.

- Byłam poruszona, ale zrozumiałam, że jest w tym ludzka sprawa. Chciało mi się płakać, bo po ludzku współczuję papieżowi. Ale moja praca nie polega na wzruszaniu się - opisywała swoje emocje tuż po papieskiej abdykacji Giovanna Chirri.

Nie ma w tym ukrytego tła

Giovanna Chirri jest przekonana, że za decyzją o abdykacji nie stoją żadne inne powody niż te, o jakich mówił Benedykt XVI. - Kto uważnie wysłucha tego, co papież mówił, uzna, że możemy temu w pełni zaufać. Ma 86 lat, zadanie jest bardzo ciężkie - powiedziała dziennikarka. - Zrozumiał, że sił jest za mało. Jest przekonany, że to najlepsze dla Kościoła rozwiązanie - skomentowała papieską decyzję. Giovanna Chirri stwierdziła też, że papież nie zostawia Kościoła w głębokim kryzysie. - Oczywiście, jest sprawa pedofilów, lefebrystów, skandalu watykańskiego, ale papież nie ucieka przed niebezpieczeństwem - podsumowała.

Chirri nie chciała natomiast wskazać możliwego następcy Benedykta XVI. - Przypuszczam, że nowym papieżem nie będzie Włoch. Ratzinger, mianując nowych kardynałów, wskazał na Stany Zjednoczone, jest też podkreślenie znaczenia i Azji, i Afryki. Może to będzie Azjata, ale nie wiem, kogo wybiorą kardynałowie - stwierdziła.

Zobacz także
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • roger45

  0

  Sztuczny News z fabryki newsow

 • husyta1

  Oceniono 1 raz 1

  A czy informowała o tym, jak w Meksyku oddają cześć woskowej kukle JP2?
  Chyba nie, o tym mieli odwagę zrobic film tylko Niemcy.
  husyta.wordpress.com/2011/12/28/w-meksyku-oddaja-czesc-woskowej-kukle-i-krwi-jp2/

 • antekguma1

  0

  Już niedługo będziecie mieli nową jednochę do robienia kultu. Trochę ciołki cierpliwości. Nie spuszczajcie i nieorgazmujcie się tak z tego powodu.

 • myszykiszek

  Oceniono 1 raz 1

  Bohaterka i męczennica... brava!

 • kloceklego

  Oceniono 7 razy 5

  "To ona pierwsza poinformowała o abdykacji papieża." - to mam nadzieję, że wystąpi w najbliższej edycji tańca z gwiazdami

 • sirseb

  Oceniono 2 razy 2

  Giovanna Chirri: Konsystorz mało kogo interesuje, trochę przysypialiśmy.
  ---
  :D

 • kazmierz111

  Oceniono 5 razy 1

  chociaż od kaczego smrodu mamy spokój

 • antykkk

  Oceniono 8 razy 4

  Z psów mój pierwszy usłyszał tę wiadomość i zrobił kupę. Z kotem jeszcze nie gadałem
  Ciekawe czy już wszystkie telewizornie zainstalowały się w Watykanie aby nam przekazywać na bieżąco i na żywo że nic się nowego nie wydarzyło.
  Głupawka w rozkwicie

 • grymas50

  Oceniono 6 razy 6

  "Jak zwykle byłam w pracy. Konsystorz mało kogo interesuje, trochę przysypialiśmy. Nagle zobaczyliśmy papieża. " Normalka. Jak to w Sejmie, póki na mownicę nie wejdzie Pawłowicz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje