"Dzięki za 16 lat, a teraz p... się". Komandos, który zabił ben Ladena, pozostawiony sam sobie

Pakistan. Dom w Abbottabadzie, gdzie zginął Osama ben Laden

Pakistan. Dom w Abbottabadzie, gdzie zginął Osama ben Laden (Fot. Anjum Naveed AP)

Duży szum w mediach wywołały relacje byłego komandosa Navy Seals, który brał udział w obławie na Osamę ben Ladena. "Strzelec", jak przedstawia się dla zachowania anonimowości, twierdzi, że to on zabił Osamę. Jak mówi, teraz jest pozbawiony opieki zdrowotnej, wsparcia finansowego i ochrony. "Dzięki za 16 lat. A teraz p... się" - podsumowuje w cytowanym przez "Guardiana" wywiadzie sposób, w jaki ponoć potraktowała go amerykańska armia.
"Strzelec" był członkiem oddziału Navy Seals, który brał udział w akcji w Pakistanie. Najprawdopodobniej jest ostatnią osobą, która widziała Osamę ben Ladena żywego. Twierdzi, że to on zabił najbardziej poszukiwanego terrorystę świata, trzykrotnie strzelając mu w głowę. Teraz w mediach skarży się, że amerykańska armia pozostawiła go samego sobie. W cytowanym przez "Guardiana" wywiadzie mówi, że po akcji w Abbottabad czuł się wypalony i zdecydował się odejść na emeryturę trzy lata przed ukończeniem dwudziestoletniej służby. Dlatego nie przysługuje mu właściwie nic.

Lepiej zginąć, niż przeżyć

"Strzelec" twierdzi, że jego rodzina byłaby w znacznie lepszej sytuacji, gdyby zginął w Pakistanie. - Byliby pod opieką. Wiedziałbym, że dzieci mają opłaconą naukę w college'u - powiedział. Tymczasem jako żołnierz, który wcześniej odszedł ze służby, został pozbawiony państwowego ubezpieczenia zdrowotnego. Za leczenie wszystkich dolegliwości, które są efektem kilkunastu lat służby i ciężkich treningów, musi teraz płacić z własnej kieszeni.

Były komandos zarzucił też amerykańskiej armii, że nie gwarantuje bezpieczeństwa jemu i jego rodzinie. Liczył na wzmocnienie ochrony domu. - Mogli zainstalować jakieś wzmocnione drzwi, czujniki czy coś. Ale nie zrobili absolutnie nic - podsumowuje.

Komandos jak członek mafii

"Strzelec" skarży się też na trudności z przystosowaniem się do cywilnego życia. Jego zdaniem armia powinna zaproponować mu wsparcie w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Tymczasem jedyne, co mu zaproponowano, to - jak twierdzi - udział w programie ochrony świadków, jaki stosuje się wobec członków mafii, którzy decydują się na współpracę z policją. Zaoferowano mu nową tożsamość - miał zostać kierowcą ciężarówki rozwożącej piwo w Milwaukee.

Zach Iscol, były kapitan marynarki wojennej, który prowadzi program wsparcia dla weteranów przechodzących do cywila, twierdzi, że "Strzelec" nie powinien jednak mieć większych kłopotów ze znalezieniem pracy. - Jako operator Navy Seals posiada wiele poszukiwanych na rynku pracy umiejętności, ma też zdolności przywódcze. Wiele firm na pewno chętnie z nich skorzysta - stwierdził Iscol.

Zobacz także
Komentarze (114)
"Dzięki za 16 lat, a teraz p... się". Komandos, który zabił ben Ladena, pozostawiony sam sobie
Zaloguj się
 • maszar

  Oceniono 294 razy 274

  biedni ci Amerykanie - w Polsce juz po 15 latach służby nabyłby praw emerytalnych...

 • plorg

  Oceniono 115 razy 75

  "...jest ostatnią osobą, która widziała Osamę ben Ladena żywego"

  Niewątpliwie musiał widzieć też Elvisa.

 • poljack

  Oceniono 126 razy 60

  Taki twardziel a płacze jak dziecko.

 • scibor3

  Oceniono 67 razy 59

  "Mogli zainstalować jakieś wzmocnione drzwi, czujniki czy coś. Ale nie zrobili absolutnie nic - podsumowuje."

  Do czego mają zamontować te wzmocnione drzwi? Przecież ściany z dykty ich nie utrzymają.

 • way270

  Oceniono 65 razy 25

  bzdurny artykul..... kazdemu wojskowemu w USA przysluguje rzadowa opieka ( VA care ) z drugiej strony ci ludzie nie zrywaja sluzby w trakcie kontraktu, takze tutaj tez nie wierze w ten artykul

 • mrsnogood

  Oceniono 15 razy 13

  Witamy w prawdziwym świecie, tutaj się człowieka mieli, wyciska go jak cytrynę i wyrzuca na śmietnik. Wszyscy tam trafiamy, urzędniczki z poczty, sprzedawcy, rolnicy, nauczyciele i Navy Seals. Pracownicy instytucji państwowych i korpo (jeśli w ogóle jeszcze jest między tymi dwoma obszarami jakaś granica). Czego on się spodziewa(ł)?

 • jedyny_leon

  Oceniono 41 razy 13

  Bzdury!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje