Kolejny atak zimy w Europie. Na Słowacji śnieg sypie już dobę, na Węgrzech czerwony alert pogodowy

12.02.2013 07:10
Kolejny atak zimy w Europie

Kolejny atak zimy w Europie (Fot. Niko Price AP)

Śnieżyce zablokowały drogi między Słowacją a Węgrami. Zamiecie i zawieje śnieżne utrudniają także jazdę w Austrii i w Czechach. W północnych rejonach Węgier obowiązuje najwyższy alarm śniegowy. W Austrii utknęło 500 ciężarówek.
W zachodniej, środkowej i południowej Słowacji śnieg pada nieprzerwanie od 24 godzin. Wieje porywisty wiatr przekraczający 100 km na godzinę. Nieprzejezdna jest większość dróg w województwach bratysławskim, trenczyńskim i żylińskim.

Trudna sytuacja utrzymuje się zwłaszcza w południowej Słowacji. Śnieżyca zablokowała centrum Bratysławy. Przerwane są połączenia drogowe z północnymi Węgrami. Ze względu na nieprzejezdną autostradę między Bratysławą a Budapesztem zamknięto dla TIR-ów słowacko-węgierskie przejście graniczne w Rajce. Samochody ciężarowe jadące z Czech przez Słowację na Węgry kierowane są na parkingi przed Bratysławą przy autostradach D-1 i D-2.

Utknęło 500 ciężarówek

Podobna sytuacja panuje na węgierskich przejściach drogowych ze Słowenią. Węgierskie sztaby kryzysowe w północnych rejonach kraju zaapelowały do kierowców, aby nie wyjeżdżali na drogi nocą. Obowiązuje najwyższy, czerwony alert pogodowy.

Śnieg zasypuje również Czechy. - Spodziewamy się 30 centymetrów świeżego śniegu. Sytuacja nie będzie tak katastrofalna jak podczas niedawnej burzy śnieżnej w Stanach Zjednoczonych, ale zamiecie skomplikują z pewnością sytuację w całym kraju - ostrzegł Petr Dvorzak z Czeskiego Urzędu Hydrometeorologii.

Zawieje śnieżne utrudniają jazdę w Austrii. Zablokowana jest autostrada brennerska (A-13) i przejście graniczne z Włochami na autostradzie A-2, prowadzącej z Wiednia do Villach. Ponad 500 ciężarówek utknęło na parkingach w przygranicznej miejscowości Arnoldstein w Karyntii ze względu na fatalną pogodę we Włoszech.

Na Węgrzech, Słowacji i w Austrii opóźnione są pociągi międzynarodowe i krajowe. Wiele gospodarstw nie ma prądu. Zdaniem synoptyków sytuacja będzie się jeszcze pogarszać. Śnieg ma sypać aż do czwartku.

Zobacz także
Komentarze (10)
Kolejny atak zimy w Europie. Na Słowacji śnieg sypie już dobę, na Węgrzech czerwony alert pogodowy
Zaloguj się
 • przechrztaimason

  Oceniono 22 razy 14

  Zima w lutym? Niemozliwe!

 • hobbot

  Oceniono 14 razy 10

  a kiedy miała zaatakować w lipcu ?

 • drasyr

  Oceniono 9 razy 5

  Takie są prawa zimy. Żadnego zdziwienia, z tego typu sytuacjami trzeba się liczyć.

 • pregierz

  Oceniono 3 razy 3

  Walnijcie to na głownej na czarwono bo tylko o dymisji i wiecej zdjęc !

 • topiramax

  Oceniono 2 razy 2

  Oto Boska odpowiedź na decyzję Papieża.

 • student854

  Oceniono 1 raz 1

  Zwyczajnie nie są przygotowani ;) Za rok może im pójdzie lepiej, o ile zima znowu zawita ;-D

  <a href="http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,13387083,Fatalne_wyniki_TP_SA__Kurs_akcji_runal_o_30_proc_.html?t=1360666098286&v=1&pId=20989362&send-a=1#opinion20989362>projekt strony internetowej cennik</a>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje