Policja szuka funkcjonariuszy. Rekordowa rekrutacja

12.02.2013 06:30
Policja

Policja (fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

W tym roku Komenda Główna Policji planuje przyjąć do służby rekordową liczbę 5560 osób. Jednak w wielu komendach jedynie zapełnią one lukę po tych, którzy zwolnili się w ubiegłym roku - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Funkcjonariuszy odeszło w ubiegłym roku rekordowo dużo, bo aż 6305. W tym roku liczba etatów w policji została ustalona na 102 tys., a zatrudnionych jest 97 tys. Wakatów jest więc blisko 5 tys.

Zdaniem Komendy Głównej Policji, biorąc pod uwagę, że policja jest największą formacją mundurową w Polsce, 5 proc. wakatów jest zjawiskiem normalnym. Natomiast liczba chętnych do pracy jest imponująca. Na jedno miejsce jest kilkunastu, a w niektórych jednostkach kilkudziesięciu kandydatów. Jednak przygotowanie do służby zakwalifikowanych kandydatów trwa trzy lata.

Od połowy 2005 r. do dnia dzisiejszego do służby w policji zarejestrowanych zostało ponad 300 tys. kandydatów.

Komentarze (86)
Policja szuka funkcjonariuszy. Rekordowa rekrutacja
Zaloguj się
 • 123szklarnia

  Oceniono 117 razy 101

  W roku 1939 było 35 tys policjantów.Komenda główna policji liczyła 50 etatów.Obecnie KGP liczy ponad 5tysięcy zatrudnionych.Dwa lata wcześniej, w 1938 było 33tys policjantów.Obecnie policja to 102 tys etatów i mnóstwo służb, które dublują pracę policji.Te służby to następne kilkadziesiąt tys etatów.Mamy też setki tysięcy ludzi pracujących jako ochrona.Jeszcze bardziej daje do myślenia liczba urzędników, która jest kilkunastokrotnie większa jak w IIRP.Problemem się staje skąd wziąć rolników,robotników i rzemieślników, którzy utrzymają te bizantyjskie struktury.Propaganda mówi, że brakuje dzieci,a tak naprawdę brakuje miejsc pracy.Po co coraz więcej dzieci, jak nie ma pracy dla tych, które są teraz?Jak długo wytrzyma taka struktura państwowa i podatnicy?

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 77 razy 53

  Skoro po 15 latach emeryturka nic dziwnego że co chwila potrzebują tysięcy nowych których wpierw trzeba 3 lata szkolić, potem pare lat popracują i emeryturka. Jak w tym kraju ma być normalnie i bogato?

 • zagonczyk_jaremy

  Oceniono 41 razy 25

  Zabawne - wojska mniej niż policji .....
  Zabawne?
  Tragiczne!

  Nabór i brak selekcji.....
  Bizancjum.
  Policjant bez pracy, to będzie dopiero mafia.....

 • odkurzacz-1

  Oceniono 41 razy 23

  Tylu głupków to już dawno nie było,żeby za friko się narażać przed zbliżającymi się strajkami i to za bandę ryżego.

 • zapom

  Oceniono 30 razy 20

  PROBLEMEM NIE SĄ CI MŁODZI LUDZIE, KTÓRZY PRZYSZLI DO PRACY JUŻ NA NOWYCH ZASADACH.

  PROBLEMEM SĄ TE SK...SYNY NA WCZEŚNIEJSZYCH EMERYTURACH, KTÓRZY TERAZ ZABIERAJĄ LUDZIOM PRACĘ !

  MÓJ OJCIEC ZOSTAŁ ZWOLNIONY BO NA JEGO MIEJSCE PRZYSZEDŁ 40-LETNI EMERYT, ZA KTÓREGO NIE TRZEBA PŁACIĆ ZUSU !

  BOJKOTUJCIE BIZNESY PRZEDWCZESNYCH EMERYTÓW, FIRMY W KTÓRYCH SĄ ZATRUDNIENI. JAK MAJĄ EMERYTURY TO NIECH SIEDZĄ NA DZIAŁKACH !

 • zalobanarodowa

  Oceniono 27 razy 11

  I za chwileczkę zleci się stado burakofrustratów żądnych władzy.

 • lg64

  Oceniono 13 razy 9

  Od zawsze jest 5% wakatów. Kasę policja dostaje na 100% wakatów, co z kasą za 5%????????????

 • tbbt

  Oceniono 18 razy 8

  5% w skali ogólnej to faktycznie norma, ale są jednostki, gdzie liczba wakatów jest bliska 30%,a to jest już wielki problem. Jak się oszczędza na bezpieczeństwie, to niestety takie są tego skutki. Cóż z tego, że jest kilkunastu chętnych na jedno miejsce, skoro na poszczególne województwa przyznawana jest znikoma liczba miejsc, a na wiadomość, czy ktoś został przyjęty, czy nie, trzeba czekać ponad rok. Jak nie zostałeś przyjęty cała zabawa zaczyna się od nowa (trzeba ponownie przejść całą procedurę i wszystkie egzaminy). Poza tym ostatni zaciąg tak przedłużano, żeby kandydatów przyjąć po 1 stycznia, czyli na nowych zasadach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje