Benedykt XVI abdykuje. Niemiecka prasa: Tylko dzięki dymisji przejdzie do historii

11.02.2013 23:24
Papież Benedykt XVI abdykuje 28 lutego

Papież Benedykt XVI abdykuje 28 lutego (Fot. OSSERVATORE ROMANO Reuters)

Niemiecka prasa pisze z uznaniem o decyzji papieża Benedykta XVI, który postanowił do końca lutego zrezygnować z urzędu, ocenia jednak bardzo krytycznie jego pontyfikat, pisząc zwłaszcza o jego niechęci do reformowania Kościoła. "Tylko dzięki dymisji przejdzie do historii" - stwierdza "Der Spiegel".
"Na końcu (papież) pokazał swoją wielkość" - pisze w wydaniu internetowym tygodnik "Der Spiegel". "Nie chciał tego urzędu, a pomimo to dostał go: Joseph Ratzinger został papieżem wbrew swej woli, podporządkował się decyzji konklawe" - czytamy w materiale.

Oceniając działalność papieża, "Der Spiegel" stwierdza: "Benedykt XVI irytował protestantów, rozzłościł muzułmanów i nie troszczył się o nowoczesność. Tylko dzięki dymisji przejdzie do historii".

Zdaniem komentatora dobiegł końca pontyfikat, który według Benedykta XVI "nigdy nie powinien był się rozpocząć". Jak twierdzi niemiecki tygodnik, Joseph Ratzinger chciał odejść na emeryturę na krótko przed swoimi 75. urodzinami w 2002 roku. "Karol Wojtyła odmówił" - czytamy w "Spieglu". Gdy trzy lata później Ratzingera wybrano na papieża, rozpoczął się pontyfikat, który "w najlepszym razie można nazwać tragicznym dla samego papieża i dla Kościoła" - ocenia gazeta.

"Wzmocnił więzy tradycji"

"Sueddeutsche Zeitung" uważa, że w ostatniej decyzji papieża przeplatają się "wielkość i dramat". "Dymisja jest jego jedyną decyzją zrywającą łańcuchy tradycji; we wszystkich pozostałych przypadkach nie tylko nie naruszył tych więzów, lecz wręcz przeciwnie - wzmocnił je" - pisze komentator "SZ", dodając, że tylko ten jeden raz Benedykt XVI wyrósł ponad swoje tradycyjne rozumienie Kościoła.

Komentator przypomina zdanie "Ecclesia semper reformanda" (Kościół zawsze potrzebuje reform) przypisywane św. Augustynowi i Marcinowi Lutrowi. "Jeżeli istotą Kościoła jest stała odnowa, to widać, że już dawno temu zapomniał on o tym. Rzadko kiedy Kościół potrzebował reform tak bardzo, jak przy końcu pontyfikatu Benedykta XVI" - konkluduje komentator "SZ".

Pozostawia Kościół "do głębi zdezorientowany i osłabiony"

Zdaniem "Frankfurter Rundschau" papież pozostawia Kościół "do głębi zdezorientowany i osłabiony", słusznie oskarżany o to, że w sprawach moralności seksualnej i liberalizacji społeczeństwa nie posunął się ani o milimetr. Charakterystyczne jest to, że papież, zamiast zająć się tymi problemami, kładł nacisk na "rechrystianizację" krajów Zachodu. Benedykt XVI nie czuł zupełnie problemów ludzi w tych krajach, gdzie Kościół jest jeszcze silny i przemawia do młodych ludzi - ocenia gazeta.

Według "Berliner Zeitung" najwyższy czas, by zwierzchnikiem katolików został ktoś spoza Europy, ktoś, kto reprezentuje miliony katolików w tzw. Trzecim Świecie. "W tym sensie dymisja Benedykta jest szansą" - uważa komentator. Na odnowę Kościoła nie ma jednak jego zdaniem żadnych szans. Gazeta ocenia, że Benedykt XVI zatroszczył się o to swoją polityką personalną - kolegium kardynalskie jest "bardzo konserwatywne, europejskie i włoskie". "To także jest jego testament" - pisze "Berliner Zeitung".Zobacz także
Komentarze (99)
Benedykt XVI abdykuje. Niemiecka prasa: Tylko dzięki dymisji przejdzie do historii
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 178 razy 108

  Benedykt XVI w niedawno wydanej książce "Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo" stwierdził, że obecność zwierząt przy żłobie w Betlejem to łgarstwo. Teraz doszedł do podobnego wniosku w sprawie całej reszty.

 • peatero

  Oceniono 109 razy 101

  Nie wiem skąd przekonanie, że papież Afrykanin czy Latynos będzie bardziej postępowy i otwarty.
  To jakaś dobroduszna projekcja wyobrażeń. A potem będzie ogromne zadziwienie, jak z posłem Godsonem:
  "Patrzcie! czarny a konserwa!" :)

 • jerzysm42

  Oceniono 148 razy 88

  @janusz20011
  "Odejdzie jeden aktor , przyjdzie drugi , a teatr jak trwał - tak będzie trwał . I tyle !"

  Jeśli nie zmienią repertuaru i obsady widownia może być pusta.

 • artaxerxes

  Oceniono 108 razy 60

  Swietne podsumowanie pontyfikatu. Czysta prawda. Niemieckie media maja realne podejscie do rzeczywistosci w odroznieniu od polskiego episkopatu i kleru. Niestety, kupa zrobiona przez B16 zostaje...

 • 2560a

  Oceniono 112 razy 48

  kto nastepny? ojciec, dyrektor, doktor z Torunia?!!!
  wszak nie ma przepisow kto moze byc wybrancem . a bywali bardzo rozni!
  nie komuna, nie konsumpcyjny tryb zycia, nie nowe gadzety, nie zanieczyszczenie srodowiska ALE RDZA OD WEWNATRZ ZNISZCZY KOSCIOL.

 • 24u

  Oceniono 100 razy 40

  B16 niczego nie zrobil aby zblizyc Kosciol do wspolczesnych realiow.

 • vomitorium1

  Oceniono 42 razy 36

  o bosze
  jak oni mówią
  o swoim rodaku
  (może mu jeszcze
  pomnika
  nie postawią (?))

 • pensylwania2

  Oceniono 55 razy 29

  Mam ogromny szacunek do tego Człowieka. Odchodzi z honorem, nie wystawia na widok publiczny swoich starczych ułomności w imię jakichś wyimaginowanych idei. Serce mi się krajało patrząc jak Jan Paweł II męczył się w swoich ostatnich dniach posługi. W spokoju odejdzie nie musząc patrzeć przy okazji na hipokryzję kościoła, który daleko odbiega od tego, czego pragnął Jezus

 • dio62

  Oceniono 23 razy 13

  jest świetny kandydat reprezentujący miliony katolików z Trzeciego Świata, pochodzący spoza Europy, dr Tadeusz Rydzyk, Polska, Zachodnia Azja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje