Benedykt XVI abdykuje. Niemiecka prasa: Tylko dzięki dymisji przejdzie do historii

11.02.2013 23:24
Papież Benedykt XVI abdykuje 28 lutego

Papież Benedykt XVI abdykuje 28 lutego (Fot. OSSERVATORE ROMANO Reuters)

Niemiecka prasa pisze z uznaniem o decyzji papieża Benedykta XVI, który postanowił do końca lutego zrezygnować z urzędu, ocenia jednak bardzo krytycznie jego pontyfikat, pisząc zwłaszcza o jego niechęci do reformowania Kościoła. "Tylko dzięki dymisji przejdzie do historii" - stwierdza "Der Spiegel".
"Na końcu (papież) pokazał swoją wielkość" - pisze w wydaniu internetowym tygodnik "Der Spiegel". "Nie chciał tego urzędu, a pomimo to dostał go: Joseph Ratzinger został papieżem wbrew swej woli, podporządkował się decyzji konklawe" - czytamy w materiale.

Oceniając działalność papieża, "Der Spiegel" stwierdza: "Benedykt XVI irytował protestantów, rozzłościł muzułmanów i nie troszczył się o nowoczesność. Tylko dzięki dymisji przejdzie do historii".

Zdaniem komentatora dobiegł końca pontyfikat, który według Benedykta XVI "nigdy nie powinien był się rozpocząć". Jak twierdzi niemiecki tygodnik, Joseph Ratzinger chciał odejść na emeryturę na krótko przed swoimi 75. urodzinami w 2002 roku. "Karol Wojtyła odmówił" - czytamy w "Spieglu". Gdy trzy lata później Ratzingera wybrano na papieża, rozpoczął się pontyfikat, który "w najlepszym razie można nazwać tragicznym dla samego papieża i dla Kościoła" - ocenia gazeta.

"Wzmocnił więzy tradycji"

"Sueddeutsche Zeitung" uważa, że w ostatniej decyzji papieża przeplatają się "wielkość i dramat". "Dymisja jest jego jedyną decyzją zrywającą łańcuchy tradycji; we wszystkich pozostałych przypadkach nie tylko nie naruszył tych więzów, lecz wręcz przeciwnie - wzmocnił je" - pisze komentator "SZ", dodając, że tylko ten jeden raz Benedykt XVI wyrósł ponad swoje tradycyjne rozumienie Kościoła.

Komentator przypomina zdanie "Ecclesia semper reformanda" (Kościół zawsze potrzebuje reform) przypisywane św. Augustynowi i Marcinowi Lutrowi. "Jeżeli istotą Kościoła jest stała odnowa, to widać, że już dawno temu zapomniał on o tym. Rzadko kiedy Kościół potrzebował reform tak bardzo, jak przy końcu pontyfikatu Benedykta XVI" - konkluduje komentator "SZ".

Pozostawia Kościół "do głębi zdezorientowany i osłabiony"

Zdaniem "Frankfurter Rundschau" papież pozostawia Kościół "do głębi zdezorientowany i osłabiony", słusznie oskarżany o to, że w sprawach moralności seksualnej i liberalizacji społeczeństwa nie posunął się ani o milimetr. Charakterystyczne jest to, że papież, zamiast zająć się tymi problemami, kładł nacisk na "rechrystianizację" krajów Zachodu. Benedykt XVI nie czuł zupełnie problemów ludzi w tych krajach, gdzie Kościół jest jeszcze silny i przemawia do młodych ludzi - ocenia gazeta.

Według "Berliner Zeitung" najwyższy czas, by zwierzchnikiem katolików został ktoś spoza Europy, ktoś, kto reprezentuje miliony katolików w tzw. Trzecim Świecie. "W tym sensie dymisja Benedykta jest szansą" - uważa komentator. Na odnowę Kościoła nie ma jednak jego zdaniem żadnych szans. Gazeta ocenia, że Benedykt XVI zatroszczył się o to swoją polityką personalną - kolegium kardynalskie jest "bardzo konserwatywne, europejskie i włoskie". "To także jest jego testament" - pisze "Berliner Zeitung".Zobacz także
Komentarze (99)
Zaloguj się
 • vandalia

  0

  Istnienie Watykanu wraz z czynnikiem ludzkim jest dowodem na nieistnienie Boga.
  Nawet on by nie zdzierżył takiego czarnego pi-aru.

 • m.arco

  0

  Najtrudniej jak widać być prorokiem we własnym kraju. Z tym problemem borykał się już Jezus Chrystus. a papież Ratzinger jest wybitnym pontyfikiem.

 • topiramax

  Oceniono 1 raz 1

  Dajcie człowiekowi spokój...szanujcie jego decyzję tak jak sami chcielibyście aby wasze szanowano.

 • srool

  Oceniono 2 razy 0

  ....zmienia klub czy wyznanie ? .....i za ile będzie ten transfer .....

 • helen60

  0

  . Zachecam do poznaania Pana Boga i Jego woli w Pismie Swietym . W Liscie Sw. Pawla do Rzymian rozdz. 1; od 21 wers. (Biblia Tysiaclecia) ( 21) Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. 22 Podając się za mądrych stali się głupimi. 23 I zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów. 24 Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. 25 Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen. 26 Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. 27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. 28 A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi.
  29 7 Pełni są też wszelakiej nieprawości, przewrotności, chciwości, niegodziwości. Oddani zazdrości, zabójstwu, waśniom, podstępowi, złośliwości; 30 potwarcy, oszczercy, nienawidzący Boga, zuchwali, pyszni, chełpliwi, w tym, co złe - pomysłowi, rodzicom nieposłuszni, 31 bezrozumni, niestali, bez serca, bez litości. 32 Oni to, mimo że dobrze znają wyrok Boży, iż ci, którzy się takich czynów dopuszczają, winni są śmierci, nie tylko je popełniają, ale nadto chwalą tych, którzy to czynia."

 • red.kris

  Oceniono 3 razy -1

  "Tylko dzięki dymisji przejdzie do historii"

  i tyle na ten temat.

 • o_onufry

  Oceniono 3 razy -1

  Benek XVI od pewnego czasu cierpiał na głęboką depresję co było aż nadto widoczne na jego wyrazie twarzy. Zaczęło się od skandali pedofilskich i tu go jego świętobliwe sumienie gryzło z czasów kiedy był prefektem Kongregacji Doktryny Wiary za zamiatanie wespół z Wielkim Herosem, później kompromitacja wobec wykradzionych i ujawnionych przez osobistego kamerdynera tajnych dokumentów, następnie afery finansowe Banco Ambroziano, aż w końcu wtopa kiedy palnął, „że Boga nie ma….”. Uznał, że nie wytrzyma tej usakralnionej hipokryzji i zakłamania, po za tym już sam tracił zmysły. Zresztą, każdy by stracił gdyby był prezesem takiego eklezjalnego burdelu.

 • mistrzunio_swiata

  0

  Kto do wyboru nowego papieża będzie zarządzał polską prowincją? Gubernator Tusk? Tak samowolnie bez rozkazów z Watykanu to może być katastrofa.

 • clarus2

  Oceniono 2 razy 0

  Instytucja katolicka nie nadaje się do reformowania, ponieważ jest ona TOTALNYM wrogiem Pana Boga!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje