Józef Jędruch, szef Colloseum, był oszustem. Musi zwrócić 54 miliony złotych

Józef Jędruch skazany na sześć lat więzienia i 400 tys. zł grzywny. Musi też zwrócić 54 mln zł. Wyrok jest prawomocny. Ogłoszony wczoraj przez Sąd Apelacyjny w Katowicach wyrok to finał największej afery gospodarczej w historii Górnego Śląska - pisze w dzisiejszej ?Gazecie Wyborczej? Marcin Pietraszewski.
Według prokuratury Jędruch swoje imperium zbudował na drodze przestępstwa. Sąd potwierdził, że biznesmen razem z kilkoma osobami wyłudził 425 mln zł z Będzińskiego Zakładu Elektroenergetycznego (BZE, obecnie Enion) i Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) - część na podstawie sfałszowanych dokumentów. - Nie ma wątpliwości, że oskarżeni działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - stwierdził sędzia Wojciech Kopczyński.

Odpowiadający z wolnej stopy Jędruch nie wróci do więzienia, bo spędził cztery lata w areszcie i może się starać o przedterminowe zwolnienie. Wczorajszy wyrok jest dla niego korzystny, bo sąd pierwszej instancji skazał Jędrucha na osiem lat więzienia. Sąd apelacyjny złagodził kary prawie wszystkim z 11 oskarżonych w sprawie Colloseum lub umorzył zarzuty z powodu przedawnienia.

Jędruch karierę biznesową zaczynał w wieku 24 lat, tworząc KFI Colloseum. W 2001 r. plakaty z jego podobizną rozwieszono na tysiącach billboardów w całej Polsce. Już wtedy interesowały się nim CBŚ oraz służby specjalne. Był dwa razy zatrzymywany i za każdym razem wychodził na wolność. W końcu w 2002 r. wyjechał z kraju. Z ukrycia napisał list do Leszka Millera, ówczesnego premiera, w którym prosił o pomoc. Przypominał, że jego firma wspierała finansowo SLD. Ścigany przez CBŚ, ABW oraz Interpol został zatrzymany w Izraelu, gdzie starał się o obywatelstwo.

Cały artykuł przeczytasz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Komentarze (36)
Józef Jędruch, szef Colloseum, był oszustem. Musi zwrócić 54 miliony złotych
Zaloguj się
 • tenare

  Oceniono 102 razy 96

  "Sąd potwierdził, że biznesmen razem z kilkoma osobami wyłudził 425 mln zł z Będzińskiego Zakładu "
  " Musi też zwrócić 54 mln zł."

  425 mln przychodów minus 54 mln kosztów daje 371 mln czystego dochodu do podziału pomiędzy kilkoma osobami. Wyrok 6 lat, odsiedział 4 zbijając bąki, będzie przedterminowe zwolnienie za dobre sprawowanie...
  Opłacalna działalność.

 • nighthawk00

  Oceniono 73 razy 67

  ukradl 450 ma oddac 50.... w sumie oplacalo sie

 • siekier35

  Oceniono 66 razy 58

  dobry dil !!!
  dostał 6 lat....wyjdzie po 3....
  ciekawe jaka mu "dniówka" wyjdzie....
  przecież to jest zachęta do oszustwa!!!!

 • miastkowianin

  Oceniono 55 razy 51

  Nóż się w kieszeni otwiera. Jeszcze mu sąd przyzna odszkodowanie za brak tv hd w celi.

 • syngefco

  Oceniono 48 razy 42

  Mnie zastanawia, jakie sumienie mają Ci co podejmują decyzje o wysokości kar, sędziowie, ławnicy itp., śpicie spokojnie ? macie poczucie dobrze wypełnionego obowiązku wobec społeczeństwa i państwa ?

 • seamusfilipowicz

  Oceniono 36 razy 26

  f lat to za kradziez roweru mozna dostac. W USA na ktory to kraj tak lubia polacy pluc by dostal 60. No ale jaki kraj tacy poslowie to i takie prawo...

 • poljack

  Oceniono 25 razy 21

  Ukradł 425 milionów a ma oddać 54 miliony tylko komu przecież firma już nie istnieje .

 • avatar70

  Oceniono 7 razy 7

  ....Józef Jędruch skazany na sześć lat więzienia i 400 tys. zł grzywny. Musi też zwrócić 54 mln zł...
  Sąd potwierdził, że biznesmen razem z kilkoma osobami wyłudził 425 mln zł...
  Z ukrycia napisał list do Leszka Millera, ówczesnego premiera, w którym prosił o pomoc...

  I widac Leszek pomogl.. Ech..W naszym pieknym kraju nic tylko biznes robic .... Kolezka juz na wolnosci i zostalo mu ... niech policze .. 425 000 000 zarobil odjac 400 000 grzywny plus 54 000 000 do zwrotu to zostaje mu na reku .. 370 600 000 ..
  Chyba trzeba zaczac uswiadamiac mlodziez ze jednak uczciwa praca .... to nigdzie nie zajdziesz..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje