Józef Jędruch, szef Colloseum, był oszustem. Musi zwrócić 54 miliony złotych

12.02.2013 06:00
Proces ws. Colloseum

Proces ws. Colloseum (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

Józef Jędruch skazany na sześć lat więzienia i 400 tys. zł grzywny. Musi też zwrócić 54 mln zł. Wyrok jest prawomocny. Ogłoszony wczoraj przez Sąd Apelacyjny w Katowicach wyrok to finał największej afery gospodarczej w historii Górnego Śląska - pisze w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" Marcin Pietraszewski.
Według prokuratury Jędruch swoje imperium zbudował na drodze przestępstwa. Sąd potwierdził, że biznesmen razem z kilkoma osobami wyłudził 425 mln zł z Będzińskiego Zakładu Elektroenergetycznego (BZE, obecnie Enion) i Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) - część na podstawie sfałszowanych dokumentów. - Nie ma wątpliwości, że oskarżeni działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - stwierdził sędzia Wojciech Kopczyński.

Odpowiadający z wolnej stopy Jędruch nie wróci do więzienia, bo spędził cztery lata w areszcie i może się starać o przedterminowe zwolnienie. Wczorajszy wyrok jest dla niego korzystny, bo sąd pierwszej instancji skazał Jędrucha na osiem lat więzienia. Sąd apelacyjny złagodził kary prawie wszystkim z 11 oskarżonych w sprawie Colloseum lub umorzył zarzuty z powodu przedawnienia.

Jędruch karierę biznesową zaczynał w wieku 24 lat, tworząc KFI Colloseum. W 2001 r. plakaty z jego podobizną rozwieszono na tysiącach billboardów w całej Polsce. Już wtedy interesowały się nim CBŚ oraz służby specjalne. Był dwa razy zatrzymywany i za każdym razem wychodził na wolność. W końcu w 2002 r. wyjechał z kraju. Z ukrycia napisał list do Leszka Millera, ówczesnego premiera, w którym prosił o pomoc. Przypominał, że jego firma wspierała finansowo SLD. Ścigany przez CBŚ, ABW oraz Interpol został zatrzymany w Izraelu, gdzie starał się o obywatelstwo.

Cały artykuł przeczytasz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Komentarze (36)
Zaloguj się
 • stan-1

  Oceniono 1 raz 1

  "Sąd apelacyjny złagodził kary prawie wszystkim z 11 oskarżonych w sprawie Colloseum lub umorzył zarzuty z powodu przedawnienia."
  Za to, że się przedawniło to do pierdla powinien trafić wysoki sądek!!!

 • chrobotek46

  Oceniono 2 razy 2

  Nie ma to jak okradać kraj na duże miliony. W małe nie ma co się bawić - gra nie warta świeczki ! Okraść kraj na skromne co najmniej 500 mln zł - kara 3 latka , za dobre sprawowanie przedterminowe zwolnienie, nie mówiąc o tym, że ewentualnie , jak ma się dobre papugi, można ciągnąć sprawę do przedawnienia. Nawet jak papugi z tego wydoją 10 mln, posiedzi się 3 - lata, to pestka wobec posiadanego majątku. Wychodzi 163 mln za rok siedzenia.
  Mam 67 lat - proszę mi dać 150 mln za rok - jako prawy obywatel nie mający nigdy prawnych konfliktów, zgadzam się dobrowolnie za powyższą kwotę garować w celi. Mam - niedużą , ale jednak mam - szansę na przeżycie tego czasu ! Za to dzieci i żona mają zapewniony królewski byt !
  Proszę mnie aresztować ! Spiszemy umowę - i już.
  Jeszcze tylko nazwiska prokuratorów i sędziów tak spolegliwych - i git !!!!

 • rozkoszny_bobasek

  Oceniono 2 razy 2

  Spokoo, on tylko dokonuje repatriacji majątku pozostawionego przez "ofiary holokaustu" w Polsce.
  Czyli wszystko jest git, czyli kosher.

 • korcia2000

  Oceniono 4 razy 4

  Za jazdę na rowerze po spożyciu alkoholu (bez spowodowania wypadku) dostaje się 5 miesięcy bezwzględnego aresztu a za milionowe przestępstwo ułaskawienie. Gdzie my żyjemy?

 • stary.gniewny

  Oceniono 2 razy 2

  Jak dokładnie brzmi ta formuła?
  54 miliony w zawieszeniu na 3 złote?

 • stary.gniewny

  Oceniono 1 raz 1

  54 miliony?
  Da się, tylko sąd musi się zgodzić na przekazanie akt sprawy do punktu skupu.

 • gigigolo

  Oceniono 3 razy 3

  a ile dostanie sędzia. nie będę mógł spać myśląc o tych sprawiedliwych wyrokach i kryształowych sędziach. że też mnie przy tych przekrętach nie było! trzy lata za dobre sprawowanie i ponad 300 mln na koncie? extra deal!

 • refio

  Oceniono 6 razy 6

  Czyli w Polsce opłaca się kraść. Trzeba tylko kraść miliony.

 • kat-kk

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz czas zająć się Pierduchem z Torunia.Tam są dopiero wałki.Zakłady karne, nie nadążą z szyciem garniturów w paski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje