Bp Pieronek: Pedofilia była i będzie. Żadna siła nie powstrzyma od tego, do czego pchają namiętności

11.02.2013 22:11
Biskup Tadeusz Pieronek

Biskup Tadeusz Pieronek (Fot. Adam Golec / Agencja Gazeta)

- Benedykt XVI zmagał się z o wiele większymi tematami niż pedofilia - dbał o to, żeby ludzie żyli zgodnie z przykazaniami bożymi. Sprawa pedofilska była na świecie, jest i będzie. Żadna siła nie powstrzyma człowieka od tego, żeby korzystać z możliwości, jakie daje człowiekowi wolna wola i do czego go pchają namiętności - powiedział w "Kropce nad i" bp Tadeusz Pieronek. Hierarcha komentował decyzję papieża o rezygnacji.
Papież Benedykt XVI zapowiedział, że abdykuje. Swoją decyzję ogłosił na konsystorzu - zgromadzeniu kardynałów. Informacja ta zaskoczyła wszystkich, choć papież od trzech lat dawał wyraźne sygnały, że chce odejść ze względu na stan zdrowia.

Zaraz po ogłoszeniu decyzji pojawiły się spekulacje, czy nie przyczyniły się do niej pedofilskie skandale w Kościele. - Każdy papież był narażony na rozmaite skandale w Kościele. Kościół jest wspólnotą grzeszników. Opaczne rozumienie wolności nie jest jedynie wadą niektórych księży, ale jest wadą całego świata i wszystkich ludzi. Zjawisko pedofilii w Kościele jest marginesem - przekonywał w rozmowie z Moniką Olejnik bp Pieronek.

Kiedy dziennikarka stwierdziła, że pedofilia wśród duchownych nie jest zjawiskiem marginalnym, duchowny odparł: - Zwróćmy uwagę na coś innego: ileż ci chrześcijanie na świecie się rozwodzą, ileż dokonują gwałtów, zabójstw, różnego rodzaju przestępstw. Widzi się tylko to, co jest tą złą przypadłością u księży. Trzeba też widzieć belki we własnych oczach, zanim się dostrzeże te niewielkie elementy w skali światowej u tych, których chce się wystawić na pośmiewisko.

Bp Pieronek: Pedofilia była, jest i będzie

- Trzeba widzieć cierpienie dzieci, to jest najważniejsze. A nie cierpienie Kościoła z tego powodu, że się o tym [pedofilii - red.] mówi - zauważyła Olejnik. - Zawsze coś jest najważniejsze, zwłaszcza jeżeli ktoś ma jakiś plan i ten plan konsekwentnie realizuje. Dzieci... no weźmy dzieci. Cóż te dzieci mają za wspaniałe życie dzisiaj, w demokratycznym świecie, kiedy się je odsyła do poprawczaka, bo rodzice są biedni albo nieporadni. Trzeba tym rodzicom pomóc, a nie znęcać się nad dziećmi - odparł br Pieronek.

- Nie porównywałabym tego, księże biskupie, z pedofilią, bo to jest coś, co zostaje do końca życia - zauważyła Olejnik. - A takie sytuacje jak zabranie dziecka rodzicom i wysłanie ich do domu zastępczego, gdzie dwoje z tych dzieci ginie, to co - to nie jest skandal? - ciągnął duchowny.

- Benedykt XVI zmagał się [w trakcie swojego pontyfikatu - red.] z o wiele większymi tematami niż pedofilia - dbał o to, żeby ludzie żyli zgodnie z przykazaniami bożymi. To jest o wiele większe zadanie, niż ukrócenie sprawy pedofilskiej, która była na świecie, jest i będzie. Żadna siła nie powstrzyma człowieka od tego, żeby korzystać z pewnych możliwości, jakie daje człowiekowi wolna wola i do czego go pchają namiętności. Przepraszam bardzo, świata nie zmienimy - zaznaczył bp Pieronek.

Zobacz także
Komentarze (225)
Bp Pieronek: Pedofilia była i będzie. Żadna siła nie powstrzyma od tego, do czego pchają namiętności
Zaloguj się
 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 532 razy 508

  Kiedy wreszcie zrozumiecie, że nie chodzi o to że zjawisko pedofilii występuje w Kościele - wszędzie występuje. Chodzi o to co zrobiliście gdy się dowiedzieliście - nie zrobiliście nic, jako instytucja grzmiąca z wyżyn o moralności zamiataliście to pod dywan, za nic mieliście ofiary i zachowujecie się tak do dziś.

 • his_dudeness

  Oceniono 365 razy 345

  Namiętności ?
  Niezła retoryka, to może relacja na linii molestowane dziecko -pedofil to romans ?

 • babciamarianna

  Oceniono 330 razy 314

  .

  Pedofilia ---- namiętnością ???? ____ coś tu nie jest tak , jeżeli w ten sposób mówi przedstawiciel KK i jak można porównywać "namiętności" tych , którzy ślubowali czystość i powinni być wzorcem postępowania do nas, nędznych grzeszników.
  Czyli co ??..... celibat powinien być połączony z kastracją i sterylizacją aby "namiętności" nie wiodły na pokuszenie ... albo znieść celibat i niech księża pokażą swym postępowaniem jak można wychować dzieci, jak można kochać żonę.
  Chętnie będziemy podziwiać te prawdziwe namiętności , które nie są obce zarówno wam jak i nam .....

  .

  .

 • chi_neng1

  Oceniono 272 razy 260

  "Benedykt XVI zmagał się [w trakcie swojego pontyfikatu - red.] z o wiele większymi tematami niż pedofilia - dbał o to, żeby ludzie żyli zgodnie z przykazaniami bożymi. To jest o wiele większe zadanie, niż ukrócenie sprawy pedofilskiej, która była na świecie, jest i będzie."

  DBAL O TO ZEBY LUDZIE ZGODNIE ZYLI Z PRZYKAZANIAMI BOZYMI - ZA WYJATKIEM TYCH CO GLOSZA TE PRZYKAZANIA BOSKIE !

  I TO JEST O WIELE WIEKSZE NIZ UKROCENIE SPAWY PEDOFILSKIEJ !!!

  Bog zaplac za wyjawnie tej nagiej prawdy - i niech szlag trafi was wszystkich, be zwyjatku !

 • 47_procent_kretynow

  Oceniono 222 razy 214

  Mam rozumiec że pedofilia to "namiętność" (!???) przed która należy skapitulować bo i tak nie ma szans ? :-D Jeszcze tylko brakuje mi stwierdzenia że pedofile w przeciwieństwie do pedagogów naprawde kochają dzieci...

 • cfaniaczki_z_gw

  Oceniono 221 razy 199

  "Zwróćmy uwagę na coś innego: ileż ci chrześcijanie na świecie się rozwodzą, ileż dokonują gwałtów, zabójstw, różnego rodzaju przestępstw. Widzi się tylko to, co jest tą złą przypadłością u księży. Trzeba też widzieć belki we własnych oczach, zanim się dostrzeże te niewielkie elementy w skali światowej u tych, których chce się wystawić na pośmiewisko."

  .......

  " ileż ci chrześcijanie na świecie się rozwodzą(...)Trzeba też widzieć belki we własnych oczach (...)"

  Tak. Co z tego, że księża napastują nieletnich, skoro ludzie się ROZWODZĄ i nikt ich jakoś za to nie napiętnuje, więc skąd taka nagonka na księży?
  Normalnie nie mam słów.

 • 2romki

  Oceniono 180 razy 170

  Żadna siła nie powstrzyma księdza pedofila. Skoro tak, to trzeba zalegalizować.

 • paastafarai

  Oceniono 171 razy 169

  Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są one zdzierstwa i niepowściągliwości.
  Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta.
  Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa.
  Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości.
  Ew.Mateusza 23

  patricialow.com/wp-content/uploads/2012/03/DL-Thy-Kingdom-Come.jpg

 • way270

  Oceniono 168 razy 160

  zgadzam sie z Pieronkiem odnosnie dzieci, ktore sa w wiekoszosci niewinne..... idac za ta mysla, wlasnie co z tymi dziecmi ktore byly gwalcone i wykorzystywane przez przedstawicieli kosciola, ktorzy zawsze podkreslaja ze sa ponad ludzi i ktorym nalezy sie szacunek i powaga ????? jak takie dziecko ktore bylo zgwalcone przez osobe zaufania publicznego i duchowego teraz ma funkcjonowac biskupie ? nie zmieniajmy tematu..... dlaczego kosciol teraz walczy o kazda zlotowke aby tylko nie wyplacic im zadnych zadoscuczynien, a sam zabiera i kradnie na potege ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje