Bp Pieronek: Pedofilia była i będzie. Żadna siła nie powstrzyma od tego, do czego pchają namiętności

11.02.2013 22:11
- Benedykt XVI zmagał się z o wiele większymi tematami niż pedofilia - dbał o to, żeby ludzie żyli zgodnie z przykazaniami bożymi. Sprawa pedofilska była na świecie, jest i będzie. Żadna siła nie powstrzyma człowieka od tego, żeby korzystać z możliwości, jakie daje człowiekowi wolna wola i do czego go pchają namiętności - powiedział w "Kropce nad i" bp Tadeusz Pieronek. Hierarcha komentował decyzję papieża o rezygnacji.
Papież Benedykt XVI zapowiedział, że abdykuje. Swoją decyzję ogłosił na konsystorzu - zgromadzeniu kardynałów. Informacja ta zaskoczyła wszystkich, choć papież od trzech lat dawał wyraźne sygnały, że chce odejść ze względu na stan zdrowia.

Zaraz po ogłoszeniu decyzji pojawiły się spekulacje, czy nie przyczyniły się do niej pedofilskie skandale w Kościele. - Każdy papież był narażony na rozmaite skandale w Kościele. Kościół jest wspólnotą grzeszników. Opaczne rozumienie wolności nie jest jedynie wadą niektórych księży, ale jest wadą całego świata i wszystkich ludzi. Zjawisko pedofilii w Kościele jest marginesem - przekonywał w rozmowie z Moniką Olejnik bp Pieronek.

Kiedy dziennikarka stwierdziła, że pedofilia wśród duchownych nie jest zjawiskiem marginalnym, duchowny odparł: - Zwróćmy uwagę na coś innego: ileż ci chrześcijanie na świecie się rozwodzą, ileż dokonują gwałtów, zabójstw, różnego rodzaju przestępstw. Widzi się tylko to, co jest tą złą przypadłością u księży. Trzeba też widzieć belki we własnych oczach, zanim się dostrzeże te niewielkie elementy w skali światowej u tych, których chce się wystawić na pośmiewisko.

Bp Pieronek: Pedofilia była, jest i będzie

- Trzeba widzieć cierpienie dzieci, to jest najważniejsze. A nie cierpienie Kościoła z tego powodu, że się o tym [pedofilii - red.] mówi - zauważyła Olejnik. - Zawsze coś jest najważniejsze, zwłaszcza jeżeli ktoś ma jakiś plan i ten plan konsekwentnie realizuje. Dzieci... no weźmy dzieci. Cóż te dzieci mają za wspaniałe życie dzisiaj, w demokratycznym świecie, kiedy się je odsyła do poprawczaka, bo rodzice są biedni albo nieporadni. Trzeba tym rodzicom pomóc, a nie znęcać się nad dziećmi - odparł br Pieronek.

- Nie porównywałabym tego, księże biskupie, z pedofilią, bo to jest coś, co zostaje do końca życia - zauważyła Olejnik. - A takie sytuacje jak zabranie dziecka rodzicom i wysłanie ich do domu zastępczego, gdzie dwoje z tych dzieci ginie, to co - to nie jest skandal? - ciągnął duchowny.

- Benedykt XVI zmagał się [w trakcie swojego pontyfikatu - red.] z o wiele większymi tematami niż pedofilia - dbał o to, żeby ludzie żyli zgodnie z przykazaniami bożymi. To jest o wiele większe zadanie, niż ukrócenie sprawy pedofilskiej, która była na świecie, jest i będzie. Żadna siła nie powstrzyma człowieka od tego, żeby korzystać z pewnych możliwości, jakie daje człowiekowi wolna wola i do czego go pchają namiętności. Przepraszam bardzo, świata nie zmienimy - zaznaczył bp Pieronek.

Zobacz także
Komentarze (225)
Zaloguj się
 • babariba-babariba

  0

  ...ile dzieci biednego, nieporadnego Pierdzonka odesłano do poprawczaków???

 • lekkowiosenna

  Oceniono 2 razy 0

  " Benedykt miał ważniejsze sprawy - dbał o to , żeby ludzie żyli zgodnie z przykazaniami bożymi " -
  przecież pedofilia jest jednym z najgorszych grzechów , bo dokonywana na tych , którzy nie umieją się bronić ....nie ma większego łajdactwa !!!! ... a gdy popełniają go ludzie zaufania społecznego stanowi podwójną traumę....

 • lekkowiosenna

  0

  " Benedykt miał ważniejsze sprawy - dbał o to , żeby ludzie żyli zgodnie z przykazaniami bożymi " -
  a przecież pedofilia jest jednym z najgorszych grzechów , bo dokonywana na tych , którzy nie umieją się bronić ....nie ma większego łajdactwa !!!! ... dokonywanego przez ludzi zaufania społecznego stanowi podwójną traumę na całe życie ..

 • bodora73

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Pieronek, swiata nie zmienimy, ale zboczonych ksiezy pedofilow przetrzebimy. A papiez moze zajmowac sie wazniejszymi problemami, np. jak nadal oglupiac owieczki. Co za obludny czlowiek z Pana.

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  ?rchidiecezja Los ?ngel es ma zaplacic ofiarom pedofilstwa 660 000 000 $. Beda sprzedawac stare cmentarze.
  Setki tysiecy ofiar pedofilstwa ksiezy z Petzem na czele wystepujcie o odszkodowania!!!

 • rafaga-domski

  Oceniono 2 razy 2

  Brak słów, żeby wyrazić to, co się czuje, gdy polski biskup wypowiada takie słowa. A gdzie męczeństwo Chrystusa i Świętych, gdzie przesłanie Jana Pawła II? Widać wyraźnie że od śmierci papieża Polaka nasz Kościół Katolicki stacza się coraz bardziej w kierunku pozbawionej serca retoryki. Jak można jedno z najokropniejszych zboczeń porównywać do namiętności i usprawiedliwiać w ten sposób najgorsze seksualne perwersje i patologie? I jak można poddać się takiej myśli, że to coś nieuchronnego? Może to i drobny krok, ale z całą pewnością poczyniony w kierunku przepaści. Mam nadzieję, że również w polskim KK wreszcie pojawi się człowiek, który odważnie i bezwzględnie zacznie walczyć z tą i innymi patologiami w szeregach polskiego KK - inaczej zrobi to w końcu za nas sam diabeł. Chociaż może się mylę i już jest za późno?

 • jedyny_twardziel

  0

  Pedofilia była,
  Teraz jest i będzie;
  Więc tych z chorym mózgiem,
  Pełno wżdy jest wszędzie.

 • politol59

  Oceniono 3 razy 3

  To w takim razie należy zlikwidować przyczynę tego złego zjawiska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje