Papież podjął decyzję: 28 lutego abdykuje. Co powiedział kardynałom? [PRZEMÓWIENIE]

11.02.2013 12:43
Papież Benedykt XVI abdykuje

Papież Benedykt XVI abdykuje (fot. Reuters)

28 lutego Benedykt XVI abdykuje. Ogłosił to dziś w Sali Konsystorzy Pałacu Apostolskiego. Swoją decyzję motywuje wiekiem i brakiem sił, by sprostać kierowaniu Kościołem
Przemówienie papieża opublikowało na swojej stronie Radio Watykańskie .

"Najdrożsi Bracia,
zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła.

Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę.

Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi.

Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.

Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża.

Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu".Zobacz także
Komentarze (105)
Zaloguj się
 • helen60

  0

  Lepiej jest zaufac Panu Bogu , ktory stworzyl czlowieka niz ufac czlowiekowi, bo przeciez tutaj chodzi o zbawienie duszy ludzkiej, a nie adoracji czlowiekowi za koscielne (ludzkie) pieniadze. Apostol Pawel w Liscie do Tymoteusza r. 2;3-6 pisze "Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.
  Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie." Biblia Tysiaclecia

 • dudibudi

  Oceniono 1 raz -1

  Benio XVI, w końcu zawiódł............zawsze wiedziałem że on jest słaby.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 3 razy -3

  "Moje siły są już niewystarczające", powiedział Papież Benedykt XVI. Ale przecież to wiara daje siły, wiara, że Bóg wszystko może! Nie rozumiem! Siła Papieży pochodzi prosto z Serca Chrystusa!

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 5 razy -5

  Każdy Papież powinien pozostać na stanowisku do końca! Taka jest moja opinia jako teolog. Wiadomo, że z wiekiem człowiek słabnie. Ale Papież ma życie bardzo wygodne. Nie musi pracować ani słać sobie łózka. Jego decyzja abdykacji jest dla mnie niezrozumiała! Kto wie, pod czyim był wpływem i jakie leki zażywał. Papież powinien we wszystkim zaufać Duchowi Świętemu, który daje siłę ducha i ciała potrzebną do wykonania misji Namiestnika Chrystusa. Ta abdykacja jest potwornym ciosem dla Stolicy Papieskiej! Wielu katolików, ja włącznie, nigdy jej nie zrozumie. Papieżowi wolni wcześniej umierać ... ale nie wolno abdykować!

 • c.t.k

  Oceniono 4 razy -2

  .......WALCIE SIĘ!

 • plumgazeta

  Oceniono 4 razy -2

  No to mamy 2 tygodnii i trochę kampanii Wyborczej.
  Kogo chce lud?
  Ja obstawiam Żyda. Uzasadnienie-Najwięcej było Noblistów Żydów, najbogatsi to Żydzi.
  Redaktor Naczelny również tak o sobie mówi .

 • 111doradca

  Oceniono 5 razy -1

  Ten wielki i skromny człowiek , który po wyborze osiem lat temu powiedział , ze był "prostym robotnikiem w winnicy pańskiej" pokazał teraz moc charakteru by odejść z wysokiego tronu zanim osłabnie na tyle, że rzucą się na niego sępy żądne władzy i zaszczytów.

 • papaleone

  Oceniono 6 razy -2

  Czy ktoś wytłumaczył papci, że wotum nieufności Jarosława jego nie dotyczy??

 • papaleone

  Oceniono 7 razy 1

  Boi się zostać świętym męczennikiem.
  Woli mieć spokój po śmierci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje