Papież podjął decyzję: 28 lutego abdykuje. Co powiedział kardynałom? [PRZEMÓWIENIE]

Papież Benedykt XVI abdykuje

Papież Benedykt XVI abdykuje (fot. Reuters)

28 lutego Benedykt XVI abdykuje. Ogłosił to dziś w Sali Konsystorzy Pałacu Apostolskiego. Swoją decyzję motywuje wiekiem i brakiem sił, by sprostać kierowaniu Kościołem
Przemówienie papieża opublikowało na swojej stronie Radio Watykańskie .

"Najdrożsi Bracia,
zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła.

Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę.

Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi.

Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.

Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża.

Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu".Zobacz także
 • Benedykt XVI Papież Benedykt XVI abdykuje
Komentarze (105)
Papież podjął decyzję: 28 lutego abdykuje. Co powiedział kardynałom? [PRZEMÓWIENIE]
Zaloguj się
 • qwertura

  Oceniono 157 razy 139

  Mając 86 lat można być już zmęczonym i niewydolnym. Lepiej abdykować niż nie ogarniać. Zwłaszcza doradców, wśród których też są różne frakcje i podchody.

 • odowk

  Oceniono 103 razy 81

  Decyzja słuszna, po ludzku sądzę że 1) papież jak każdy człowiek ma prawo do odpoczynku na emeryturze i 2) nie jest dobre, jak rządzi człowiek zbyt sędziwy, który nie rozumie często realiów nowych czasów.

  Życzę zdrowia i miłych przechadzek po Ogrodach Watykańskich w towarzystwie sympatycznych dziennikarzy. I wybrania liberalnego, konkretnego następcy.

 • anbale

  Oceniono 41 razy 39

  Nie dziwię się, że 86-letni człowiek rezygnuje z posługi, sytuacja w KK robi się coraz trudniejsza i coraz bardziej skomplikowana, współczesny świat coraz mniej przejrzysty i zrozumiały nawet dla ludzi o wiele młodszych.
  Szanuję Go za tą decyzję. Lepiej się wycofać, niż usilnie udawać dla własnej próżności i zadowolenia otoczenia, że się wszystko ogarnia i pozostawiać problemy nierozwiązane.

 • representation1

  Oceniono 44 razy 34

  Dlaczego nie przepowiedział tego jasnowidz Jackowski?
  ----------------------------------------------------------------------------

 • al-bundy

  Oceniono 88 razy 20

  A więc Rydzykus Papam!

 • kilmore.fisz

  Oceniono 98 razy 10

  Eee tam pusta gadka, to wszystko po to, żeby przykryć newsa o wotum nieufności dla rządu Tuska, inaczej papież rządziłby Watykanem jeszcze długie lata. Kościół Łagiewnicki ma długie ręce...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje