Prokuratura: Marcin P. oszukał ludzi na ponad 660 mln zł

11.02.2013 12:04
Marcin P. posiedzi w areszcie do końca maja

Marcin P. posiedzi w areszcie do końca maja (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

W łódzkiej prokuraturze okręgowej przesłuchany został prezes Amber Gold Marcin P. podejrzany m.in. o oszustwo znacznej wartości i prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej. Według śledczych miał on oszukać ok. 10 tys. osób na ponad 660 mln zł.
Jak poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania, przesłuchanie podejrzanego było wcześniej zaplanowane ze względu na modyfikację dotychczasowych zarzutów dotyczących oszustwa.

Jak wyjaśnił, śledczy w oparciu o dotychczasowe ustalenia przyjęli, że Marcin P. w ramach działalności parabanku i stworzonej piramidy finansowej oszukał prawie 10 tys. osób w sumie na ponad 660 mln zł. Prokuratura nie wyklucza, że kwota ta może się jeszcze zmienić. Dotychczas zarzuty dotyczyły ok. 3 tys. osób na łączną sumę ponad 181 mln zł.

Kopania dodał, że zarzut oszustwa odnosi się do okresu od stycznia 2009 roku do sierpnia 2012 roku. Śledczy przyjęli, że Marcin P. uczynił z przestępstwa stałe źródło dochodów.

Poniedziałkowe przesłuchanie było trzecim, od kiedy śledztwo przejęła łódzka prokuratura. Marcin P. odmówił składania wyjaśnień i odniesienia się do zarzutów.

Dwa śledztwa ws. Amber Gold

Poprzednie przesłuchanie odbyło się na początku lutego. Trwało mniej więcej godzinę, wtedy Marcin P. również zapowiedział, że nie będzie składał wyjaśnień, ale będzie odpowiadał na pytania. Odpowiedział jednak tylko na jedno z nich. Prokuratura - zasłaniając się dobrem śledztwa - nie chciała ujawnić, czego dotyczyły pytania.

Prokuratura Okręgowa w Łodzi prowadzi dwa śledztwa związane z Amber Gold. Chodzi o główne śledztwo przeciwko prezesowi Amber Gold oraz postępowanie dotyczące Portu Lotniczego w Gdańsku i spółki OLT Express (Amber Gold była w niej głównym inwestorem). Śledczy badają m.in. sprawę źródeł finansowania spółek Amber Gold i przepływy finansowe związane z poszczególnymi transakcjami i inwestycjami.

W sierpniu ub. roku gdańska prokuratura przedstawiła prezesowi Amber Gold Marcinowi P. siedem zarzutów, m.in. prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej i oszustwa znacznej wartości; przyjęto, że działał on w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc ze swej działalności stałe źródło dochodu. Może mu grozić do 15 lat więzienia. Marcin P. ma przebywać w piotrkowskim areszcie co najmniej do 28 lutego (sąd apelacyjny nie uwzględnił jego zażalenia na przedłużenie aresztu).

Zarzuty dla żony

Osiem zarzutów usłyszała także jego żona - Katarzyna P. Jest ona podejrzana m.in. o naruszenia Ustawy o rachunkowości. Kobieta nie przyznała się do winy, grozi jej kara do trzech lat więzienia. Zastosowano wobec niej dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Śledztwo w sprawie Amber Gold jest przedłużone do 28 czerwca 2013 roku.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia ub. roku firma ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom swoich klientów.

Zobacz także
Komentarze (104)
Zaloguj się
 • benkmen

  0

  A to dopiero ciekawe: " sąd apelacyjny nie uwzględnił jego zażalenia na przedłużenie aresztu" - czyli główny podejrzany wnioskował o przedłużenie aresztu tymczasowego, a nieludzki sąd pokazał mu wała????

 • cezar85

  0

  cymbały poleciały na dziesięć procent zysku

  i właśnie tyle plichta powinien im oddać

 • compost

  0

  Nie chce mówić? Co nie mamy doświadczenia z tajnych więzień w Polsce?

 • bigark

  0

  I dlatego, prokuratura go wypuszczala kilka razy zeby mogl wyczyscic papiery.
  Nie zdazyl, wiec stara - wspolzbrodniarka - jest na wolnosci i czysci papiery dalej, zamienia konta na Kajmany i sie smieje z meskimi przyjaciolmi, bo stary dlugo sie nie pojawi, a kasa-nie do przepicia!

 • zenblue1

  Oceniono 4 razy 0

  Dlaczego na zdjęciu wyretuszowali Józefa Bąka ?

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 2 razy 0

  Czy to zwykły Kowalski zniósł karę przepadku mienia na korzyść skarbu państwa, czy cwaniacy przewidujący, że w latach przekształceń można się będzie obłowić?

 • tajnosa.gentos

  Oceniono 2 razy 0

  Tak samo orze za przyzwoleniem władz niemiecka fundacja werbująca do niemieckiego rejestru dawców szpiku,który nam pózniej odsprzedają za ogromną kasę.Jak się ktoś postawi to zastraszają pismami z kancelarii adwokackich,iście mafijne zagrywki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje