Od 2016 r. przedszkole dla każdego dziecka. Ale brakuje milionów

11.02.2013 07:36
Przedszkole

Przedszkole (Fot.Agnieszka Sadowska/AG)

W 2016 r. wszystkie dzieci mają mieć zagwarantowane tanie miejsce w przedszkolu - zapowiada rząd i obiecuje gminom dotacje. Ale część z nich policzyła już koszty i alarmuje: brakuje na to milionów! - donosi "Gazeta Wyborcza".
Już za trzy lata każde dziecko ma mieć zagwarantowane miejsce w przedszkolu. Związek Miast Polskich zbiera od gmin szacunkowe koszty realizacji ustawy przedszkolnej. Ponad 57 mln zł za przedszkolną rewolucję zapłaci Poznań, ok. 40 mln - Lublin.

Projekt ustawy zakłada, że przedszkola niepubliczne mogą dostawać od gmin tyle samo pieniędzy co samorządowe, ale pod warunkiem zrównania opłat.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej "

Zobacz także
Komentarze (13)
Od 2016 r. przedszkole dla każdego dziecka. Ale brakuje milionów
Zaloguj się
 • gadojan

  Oceniono 6 razy 6

  A w 2020 bedzie miejsce dla kazdego w Domach Sokojnej Starosci, a w 2021 kazdy bedzie mial prace, a w 2025 zarobimy tyle co w Niemczech np. itd itd, Polska bedzie oaza ludzi zyjacych godnie, o ile do tej pory wszyscy nie znajdziemy sie na bruku

 • ostatnisamuraj86

  Oceniono 5 razy 5

  wieczne gadanie o tym że brakuje pieniędzy ... czy tak trudno OPODATKOWAĆ KOŚCIOŁY (tam kasa przelewa się strumieniami) , czy tak trudno zalegalizować marihuanę (ROCZNIE TO KILKANAŚCIE MILIONÓW ZŁOTYCH DO SKARBU PAŃSTWA !!) bo i tak ci co palą będą palić. Czasami się zastanawiam czy takie rozwiązania nie przechodzą bo 1) Ktoś na tym nie zarobi 2) Państwo katolickie i mohery się wnerwiają że młodzież mogła by "latać" kiedy oni o lasce popitalają 3) Czy my jako Państwo nie potrafimy już SAMODZIELNIE zadecydować o własnej przyszłości ........

 • trum4n

  Oceniono 5 razy 5

  Dlatego właśnie trzeba dopłacać kościołowi do interesu przez 4 lata :]

 • 111doradca

  Oceniono 3 razy 3

  Kiedy chodziłem do szkoły i w roku 1960 było nas 52 uczniów w klasie to Gomułka akurat ogłosił akcję partyjną " Tysiąc szkół na Tysiąclecie". Tych "Tysiąclatek" zbudowano rzeczywiście dużo. Niestety w 1966r czyli w roku Tysiąclecia państwa polskiego zdałem maturę, wiec dobrodziejstwa uczenia się w szkole prawdziwej zbudowanej jak należy nie zaznałem. Na studiach w latach 1966-1970 wykłady odbywały sie w sali gimnastycznej. Siedziało sie na krzesłach i notowało w zeszytach trzymanych na kolanach. Nowe skrzydło Wydziału zbudowano za Gierka w latach 70-tych. Byłem już wtedy po studiach. Teraz jest piękny nowy budynek wzniesiony w latach 90-tych . Aula tak piękna i ergonomiczna, że chciałoby się posiedzieć w niej dłużej i postudiować. Państwo polskie ciągle się spóźnia. Politycy i urzędnicy i to bez względu na płeć nie są w stanie zrozumieć , ze skoro ustanowiono prawny obowiązek przedszkolny i szkolny to ile dzieci się urodzi tyle miejsc dla nich musi być za trzy lata w przedszkolach , za sześć lat w szkołach, a za 70lat w domach starców.
  To jest pogarda wobec własnego narodu. Dobrze ,ze chociaż Owsiak zauważył, że starych ludzi w Polsce miliony , a miejsc dla nich w szpitalach kilkaset.

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 3

  Od 2016 r. przedszkole dla każdego dziecka."
  ===================================
  Ale urodzonego przed 2010 rokiem?

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  Po co nam przedszkola? Grunt, że mamy stadiony (i długi) !

 • uzdek98

  Oceniono 1 raz 1

  ale jak to brakuje ... gdzie brakuje .... przeciez donald kasiore z unii zalatwil ... i teraz ryzo-busem beda go obwozic PO wsiach i rozdawac pinionzki narodowi ...

 • mawik_net

  Oceniono 1 raz 1

  Przydałyby się bardzo dla wiejskich dziciaków, bo babcie potrafią tu tylko pilnować żeby dzieci się nie pozabijały (nawet kolorów dzieciaka nie nauczą). Pytanie jeszcze jakie to będą przedszkola, bo jak obserwuję wyniki naszej wiejskiej "zerówki" (dzieci 5-6 lat) to ręce opadają .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje