Rząd chce zaostrzyć badania techniczne. Mają zniknąć stare auta

11.02.2013 06:17
Samochody zaparkowane wzdłuż ul. Parkowej

Samochody zaparkowane wzdłuż ul. Parkowej (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Radykalnie zaostrzone badania techniczne wyeliminują niesprawne pojazdy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". W Ministerstwie Transportu nad nowymi rozwiązaniami pracuje specjalna grupa robocza. Po zmianach po ulicach jeździło będzie mniej starych pojazdów, a policja łatwiej wyszuka auta bez ważnych badań.
Teoretycznie każde auto podlegające przeglądowi technicznemu powinno mieć sprawdzone m.in. hamulce, zawieszenie, układ kierowniczy, oświetlenie i opony. W praktyce jest inaczej. Większość badań technicznych to fikcja. W efekcie w Polsce tylko niecałe 2 proc. aut nie przechodzi badań technicznych, przy czym ich średni wiek to 15 lat - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Ministerstwo Transportu chce, by sytuacja w Polsce była bliższa tej, która obecnie panuje w Skandynawii. Tam badań nie przechodzi ok. 25-30 proc. samochodów. Na Łotwie nawet 50 proc. Sprawia to, że na ulice wyjeżdża tam zdecydowanie mniej starych aut. O tym, że badania pojazdów to fikcja, diagności mówią otwarcie. - Mamy dobrych fachowców i najlepszy sprzęt, ale system nie zachęca do uczciwości - przyznaje Leszek Turek, prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

To niejedyny projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Transportu. Politycy chcą, by policja sprawniej kontrolowała ważność badań technicznych samochodów. Jedną z nowości ma być wprowadzenie naklejek z informacją o ważności badań na szybę lub tablicę rejestracyjną. Dzięki nim policja od razu będzie w stanie ocenić, czy kierowcę należy zatrzymać i ukarać mandatem (który po wprowadzeniu zmian będzie wyższy niż dotychczas).

Zobacz także
Komentarze (425)
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 1 raz 1

  Auta muszą być nowe. Tak nowe jak zakupione F-16.

 • bodzko

  Oceniono 1 raz 1

  Wiadomość przerażająca i piorunująca. Powszechnie wiadomo, że na bezpieczeństwo ruchu, między innymi, ma wpływ sprawność techniczna pojazdów, a nie ich wiek! Jakoś nikt ze zwolenników zmiany przepisów nie pokusił się o przytoczenie danych statystycznych, jaki procent wypadków czy też kolizji był następstwem niesprawności pojazdu? Jeżeli chce się z ruchu wykluczyć stare samochody, to znaczy, że chce się ludzi zmusić do kupna nowych (też bym chciał prosto z salonu). Jest to woda na młyn dla producentów. Czyżby zadziałał jakiś lobbysta przemysłu motoryzacyjnego?

 • cracken001

  0

  Hmmm-rozporzadzenie jest uklonem w kierunku dealerow,tylko....wskutek tych zaostrzonych badanNOWYCH samochodow nie przybedzie,a ludziska zaczna kombinowac

 • zieire

  Oceniono 3 razy 3

  Proponuję zmianę w Ordynacji Wyborczej do Sejmu : kto z polityków przetrwał w sejmie 4 lata , zakaz udziału w wyborach publicznych prze zmin. 12 lat; kto piastował ministerialną tekę choćby 1 dzień , zakaz ponownego objęcia jakigokolwiek urzedu przez 8 lat; calkowity zakaz zatrudnienia do 3 pokolenia wszystkich członków rodziny jego i jej na posadach publicznych w czasie pelnienia mandatu lub funkcji i przez 8 kolejnych lat !
  ____________________________________________________________________________________
  Oni nam idioctwa wymyślają to czas zmienić "klase " polityczną i wprowadzić rygory aby srali w pory ze strachu przed narodem , raz na zawsze i rozliczać z efektów zadowolenia narodu !!!

 • lenio78

  Oceniono 3 razy 1

  Jestem za zaostrzeniem badań technicznych. Mam maluszka z 1995 roku, mimo jego wieku nie obawiam się zaostrzonych badań. Serwis robiony na czas, jak coś stuknie od razu do mechanika i naprawa. Stan jest idealny. Ale jeśli kupuje się auto powyżej swych możliwości, i nie stać na bieżące naprawy. To potem pretensje że rząd chce nas oskubać.

 • kierkaz

  Oceniono 2 razy 0

  Świetny pomysł dla przyspieszenia wyborów pod presją ulicy. Chyba dążą do konfrontacji ze społeczeństwem.
  Kiedy w Warszawie powstaną pasy ruchu dla dygnitarzy?

 • syrgyt

  Oceniono 2 razy 2

  wrocmy do zaborow przynajmniej obcokrajowiec nas bezposrednio w doope j......l a my moglismy sie bawic w patriotyzm i partyzantke a nie jak teraz tez nas ocokrajowiec j....e tyle ze przez wlasnorecznie wybrany rzad a kazdy rodzaj sprzeciwu jest traktowany jak zamach na wladze i obraza wladzy

 • 104i9

  Oceniono 3 razy 3

  Spaliny im przeszkadzają a GMO nie bo głosowali za ,to ciekawe ale dla ludzi myślących to jasne to chodzi o interesy korporacji a biedota niech zdycha tak że wiecie dla kogo służy ten rząd -dla korporacji !!!!!!!!!Niech ten rząd się w porę katapultuje bo Polacy go wysadzą,wstyd mi przyznać ale gŁosowałem za PO ale to dlatego że PIS też oszołomy zacofane ,wybrałem tych wydawało mi się myślących ale pomyliłem się jak prawie większość Polaków bo oni wszyscy są siebie warci,to są ludzie bez honoru,moralności ,za kasę dadzą się sprzedać..Nie oglądam korporacyjnej TV oglądam tylko telewizję niezależną..I też wam radzę bo karmią was stekami bzdur i mówią to co im kazano..A wy słuchacie i to gó... łykacie..

 • syrgyt

  Oceniono 2 razy 2

  nie juz wiem aby nie bylo pospolitego ruszenia ze rzad wymienia stare (6 miesieczne) limuzyny na nowe to wymyslili ten przepis teraz sejm go klepnie i nie bedzie trzeba sie tlumaczyc ach ten nasz Donald on to umie wszystko wymyslic Pnie Premierze a czy ten autobus ktorym sie Pan wybiera w Polske aby nowy a moze poprostu za duzy tlok na ulicy trzeba korki rozladowac no nie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje