Rząd chce zaostrzyć badania techniczne. Mają zniknąć stare auta

11.02.2013 06:17
Samochody zaparkowane wzdłuż ul. Parkowej

Samochody zaparkowane wzdłuż ul. Parkowej (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Radykalnie zaostrzone badania techniczne wyeliminują niesprawne pojazdy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". W Ministerstwie Transportu nad nowymi rozwiązaniami pracuje specjalna grupa robocza. Po zmianach po ulicach jeździło będzie mniej starych pojazdów, a policja łatwiej wyszuka auta bez ważnych badań.
Teoretycznie każde auto podlegające przeglądowi technicznemu powinno mieć sprawdzone m.in. hamulce, zawieszenie, układ kierowniczy, oświetlenie i opony. W praktyce jest inaczej. Większość badań technicznych to fikcja. W efekcie w Polsce tylko niecałe 2 proc. aut nie przechodzi badań technicznych, przy czym ich średni wiek to 15 lat - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Ministerstwo Transportu chce, by sytuacja w Polsce była bliższa tej, która obecnie panuje w Skandynawii. Tam badań nie przechodzi ok. 25-30 proc. samochodów. Na Łotwie nawet 50 proc. Sprawia to, że na ulice wyjeżdża tam zdecydowanie mniej starych aut. O tym, że badania pojazdów to fikcja, diagności mówią otwarcie. - Mamy dobrych fachowców i najlepszy sprzęt, ale system nie zachęca do uczciwości - przyznaje Leszek Turek, prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

To niejedyny projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Transportu. Politycy chcą, by policja sprawniej kontrolowała ważność badań technicznych samochodów. Jedną z nowości ma być wprowadzenie naklejek z informacją o ważności badań na szybę lub tablicę rejestracyjną. Dzięki nim policja od razu będzie w stanie ocenić, czy kierowcę należy zatrzymać i ukarać mandatem (który po wprowadzeniu zmian będzie wyższy niż dotychczas).

Zobacz także
Komentarze (425)
Rząd chce zaostrzyć badania techniczne. Mają zniknąć stare auta
Zaloguj się
 • swawolny_dyzio

  Oceniono 1337 razy 1171

  Ja bym wolał żebyśmy najpierw mieli pensje jak w Skandynawii a dopiero potem weźmiemy się za wymianę aut na nowe!

 • micro5

  Oceniono 577 razy 499

  Sprawny inaczej umysłowo kuzyn lub kolega partyjny siedzi na urzędzie i myśli co by tu jeszcze zrobić aby nic nie robić i zarobić?
  No to jeszcze obowiazkowe potwierdzenie małżeństwa co roku niech kosztuje tylko 10 złotych?
  No to potwierdzenie zamieszkania w danym lokalu niech kosztuje 5 złotych od każdego mieszkańca!
  No to jeszcze potwierdzenie że to są jego dzieci 5 złotych,
  Faktem jest że mądrych decyzji jest w tym rozdaniu jeszcze mniej niż było w ubiegłym a przykład że ktoś jak ma dwie lewe ręce i niemożność logicznego myślenia to zostaje na urzędzie , a szczególnie jeżeli nie posiada wykształcenia kierunkowego i praktyki

 • city-zen

  Oceniono 492 razy 404

  Nowe prawo zachęci producentów do produkowania "szybciej zużywających się części".

 • von_seydlitz

  Oceniono 376 razy 270

  Fotoradary, durne ograniczenia prędkości a teraz kolejny 'Pomysł"...
  warto tych gości wysłać na jakiś polityczny urlop.....

 • 24u

  Oceniono 262 razy 174

  Dlaczego na swiecie sprawdza sie jedynie emisje spalin z silnika?.
  Wazna jest rowniez kontrola opon rowerowych.

 • fajny_zajety

  Oceniono 137 razy 125

  Rząd powinien wprowadzić podatek od biedy. Kto mało zarabia ,a przez to mało konsumuje to powinien płacić wyższe podatki. Ludzie co chodza kilka lat w używanych ubraniach również powinni płacić wyższe podatki. Wszyscy co mają auto starsze niż 6 lat podwójne OC i AC.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje