Francja: DNA bliźniaków utrudnia śledztwo w sprawie napaści seksualnych

10.02.2013 21:57
Policja w Marsylii aresztowała 24-letnich braci bliźniaków w związku z napaściami seksualnymi na kobiety. Na pewno jeden z nich napadał, lecz nie wiadomo który. Standardowe testy DNA nie mogą tego dowieść, bardziej zaawansowane są bardzo drogie.
24-letni identyczni bracia, bezrobotni kierowcy, o imionach Elwin i Yohan, zostali zatrzymani w piątek na podstawie nagrania z kamery w autobusie - informuje BBC.

W Marsylii, na południu Francji, między wrześniem 2012 a styczniem bieżącego roku doszło do sześciu podobnych napaści na kobiety w wieku od 22 do 76 lat. Jedna z ofiar rozpoznała na nagraniu jednego z braci jako napastnika, nie mogła ich jednak rozróżnić, gdy pokazano ich jej po kolei.

Według BBC śledczy wciąż nie wiedzą, który z braci jest odpowiedzialny za napaści, a może być też tak, że obaj.

Ślady DNA przestępcy lub przestępców znaleziono na ciele ofiar, lecz i to nie pomogło, bo DNA bliźniąt jednojajowych są bardzo podobne. Dopiero bardziej wnikliwa analiza mogłaby ujawnić różnice, lecz koszt takiego badania to - jak powiedzieli policji eksperci - około 1 mln euro.

Komentarze (21)
Francja: DNA bliźniaków utrudnia śledztwo w sprawie napaści seksualnych
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 42 razy 20

  Zamiast jednemu 10 lat , każdemu po 5.

 • stary.gniewny

  Oceniono 29 razy 19

  Nauka radziecka z tego typu problemami rozprawiała się bez trudu już za czasów Stalina.

 • namen

  Oceniono 22 razy 16

  No to jest i problem. Cieszę się, bo "zawodowo" czekałem na taki kazus kilka lat już. Problem polega na tym (a czego nikt narazie nie powiedział) że badanie tzw. kodujących częsci DNA, które mogłyby wykazać różnice między bliźniakami jest nie tylko, jak wskazano, bardzo drogie, ale także średnio legalne. W zasadzie, to nielegalne wręcz :P

 • lanou

  Oceniono 19 razy 15

  Skoro za gwałt grozi 10 lat, a ich jest dwoch, to każdemu powinni dać po 20.
  Bo jeszcze im do głowy wpadnie premierem i prezydentem zostać!

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 12

  Z tymi bliźniakami to same kłopoty...
  Gość, któremu urodziły się bliźniaki zaprosił znajomego weterynarza, żeby mu się nimi pochwalić.
  Weterynarz ogląda jednego, ogląda drugiego. Jeszcze raz i jeszcze raz. Po dłuższym namyśle, wskazujące na jednego z nich, mówi
  - Radziłbym, do dalszej hodowli, zostawić tego....

 • minkat

  Oceniono 10 razy 8

  Mysle, ze w obliczu kosztow spolecznych dalszej dzialanosci tego psychola bedzie to dobrze zainwestowany milion. Alternatywnie mozna spodziewac sie samosadu na obu braciach, tak na wszelki wypadek.

 • turpin

  Oceniono 7 razy 7

  Przesekwencjonowanie całego genomu kosztuje obecnie poniżej 10 tys dolarów/ sztukę - genomy bliźniaków jednojajowych nieuchronnie różnią się przeciętnie w 300-400 miejscach polimorfizmu (SNP), ze względu na mutacje somatyczne nabyte na etapie wczesno-zarodkowym, wręcz przy pierwszym podziale komórkowym

  Zatem 'eksperci' nieco mogli przeszacować; zdarza się to zwłaszcza, gdy opłacani są ze środków publicznych i chyba zwłaszcza we Francji.

 • oldschool666

  Oceniono 11 razy 3

  Głębia zidiocenia niektórych ludzi piszących komentarze jest porażająco gargantuicznych rozmiarów.
  Otóż czytam w tekście że 1 jest winien, a część z was, która w skrócie nazwę debilami chciałaby albo kary dla obydwu (a więc dla niewinnego) albo w jakiś sposób zmusić ich do przyznania się do winy (szantażem? torturami?) .
  Rozwiązaniem mógłby być test na wykrywaczu kłamstw, a debilom życzę żeby was kiedyś skazali za czyn którego nie popełniliście.
  Inną sprawą jest ze owi bliźniacy mogli obaj popełniać zarzucane czyny .

 • klimatronic

  Oceniono 11 razy 3

  Bliźniacy jednojajowi jak nazwa wskazuje powstali z jednej komórki jajowej, którą jak wiemy zapłodnił jeden plemnik. Zarówno komórka jajowa jak i plemnik mają pojedyńczy zestaw genów 1n, organizm (powstały z ich połączenia) ma podwójny 2n. Co z tego wynika zestaw genów bliźniąt jednojajowych jest identyczny. @namen Kodujące części DNA są swoiste dla genomu nie dla organizmu !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje