Francja: DNA bliźniaków utrudnia śledztwo w sprawie napaści seksualnych

10.02.2013 21:57
Policja w Marsylii aresztowała 24-letnich braci bliźniaków w związku z napaściami seksualnymi na kobiety. Na pewno jeden z nich napadał, lecz nie wiadomo który. Standardowe testy DNA nie mogą tego dowieść, bardziej zaawansowane są bardzo drogie.
24-letni identyczni bracia, bezrobotni kierowcy, o imionach Elwin i Yohan, zostali zatrzymani w piątek na podstawie nagrania z kamery w autobusie - informuje BBC.

W Marsylii, na południu Francji, między wrześniem 2012 a styczniem bieżącego roku doszło do sześciu podobnych napaści na kobiety w wieku od 22 do 76 lat. Jedna z ofiar rozpoznała na nagraniu jednego z braci jako napastnika, nie mogła ich jednak rozróżnić, gdy pokazano ich jej po kolei.

Według BBC śledczy wciąż nie wiedzą, który z braci jest odpowiedzialny za napaści, a może być też tak, że obaj.

Ślady DNA przestępcy lub przestępców znaleziono na ciele ofiar, lecz i to nie pomogło, bo DNA bliźniąt jednojajowych są bardzo podobne. Dopiero bardziej wnikliwa analiza mogłaby ujawnić różnice, lecz koszt takiego badania to - jak powiedzieli policji eksperci - około 1 mln euro.

Komentarze (21)
Zaloguj się
 • kain_brat_abla

  Oceniono 2 razy 0

  W Polsce nie było z tym problemu; jeden miał żonę i córkę a drugi po akcji "Hiacynt" molestował tylko kota.

 • turpin

  Oceniono 7 razy 7

  Przesekwencjonowanie całego genomu kosztuje obecnie poniżej 10 tys dolarów/ sztukę - genomy bliźniaków jednojajowych nieuchronnie różnią się przeciętnie w 300-400 miejscach polimorfizmu (SNP), ze względu na mutacje somatyczne nabyte na etapie wczesno-zarodkowym, wręcz przy pierwszym podziale komórkowym

  Zatem 'eksperci' nieco mogli przeszacować; zdarza się to zwłaszcza, gdy opłacani są ze środków publicznych i chyba zwłaszcza we Francji.

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 12

  Z tymi bliźniakami to same kłopoty...
  Gość, któremu urodziły się bliźniaki zaprosił znajomego weterynarza, żeby mu się nimi pochwalić.
  Weterynarz ogląda jednego, ogląda drugiego. Jeszcze raz i jeszcze raz. Po dłuższym namyśle, wskazujące na jednego z nich, mówi
  - Radziłbym, do dalszej hodowli, zostawić tego....

 • lanou

  Oceniono 19 razy 15

  Skoro za gwałt grozi 10 lat, a ich jest dwoch, to każdemu powinni dać po 20.
  Bo jeszcze im do głowy wpadnie premierem i prezydentem zostać!

 • oldschool666

  Oceniono 11 razy 3

  Głębia zidiocenia niektórych ludzi piszących komentarze jest porażająco gargantuicznych rozmiarów.
  Otóż czytam w tekście że 1 jest winien, a część z was, która w skrócie nazwę debilami chciałaby albo kary dla obydwu (a więc dla niewinnego) albo w jakiś sposób zmusić ich do przyznania się do winy (szantażem? torturami?) .
  Rozwiązaniem mógłby być test na wykrywaczu kłamstw, a debilom życzę żeby was kiedyś skazali za czyn którego nie popełniliście.
  Inną sprawą jest ze owi bliźniacy mogli obaj popełniać zarzucane czyny .

 • minkat

  Oceniono 10 razy 8

  Mysle, ze w obliczu kosztow spolecznych dalszej dzialanosci tego psychola bedzie to dobrze zainwestowany milion. Alternatywnie mozna spodziewac sie samosadu na obu braciach, tak na wszelki wypadek.

 • klimatronic

  Oceniono 11 razy 3

  Bliźniacy jednojajowi jak nazwa wskazuje powstali z jednej komórki jajowej, którą jak wiemy zapłodnił jeden plemnik. Zarówno komórka jajowa jak i plemnik mają pojedyńczy zestaw genów 1n, organizm (powstały z ich połączenia) ma podwójny 2n. Co z tego wynika zestaw genów bliźniąt jednojajowych jest identyczny. @namen Kodujące części DNA są swoiste dla genomu nie dla organizmu !

 • tojestklamstwo

  Oceniono 4 razy 0

  Zagwarantować temu, który się przyzna o 10% krótszy wyrok od maksymalnie grożącego.

 • stary.gniewny

  Oceniono 29 razy 19

  Nauka radziecka z tego typu problemami rozprawiała się bez trudu już za czasów Stalina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje