Trzej koreańscy lekarze zabici maczetami w Nigerii

10.02.2013 11:59
Nigeryjczycy modlą się przy grobach ofiar ataków terrorystycznych

Nigeryjczycy modlą się przy grobach ofiar ataków terrorystycznych (Fot. AFOLABI SOTUNDE REUTERS)

- Trzej lekarze z Korei Północnej zostali zabici w mieście Potiskum w północnej części Nigerii - poinformowały oficjalne źródła. Dwa dni temu w mieście Kano zastrzelono dziewięć kobiet wydających szczepionki przeciwko polio.
Do ataku na lekarzy doszło w sobotę w domu, w którym mieszkali z rodzinami. Według policji zostali zabici maczetami, jednemu z nich odcięto głowę. Lekarze pracowali w miejscowym szpitalu.

Na razie nikt nie przyznał się do zabójstwa, lecz podejrzewani są o nie rebelianci z islamistycznego ugrupowania Boko Haram (w języku plemienia Hausa znaczy to: "Zachodnie wykształcenie to profanacja"), które chce utworzyć w Nigerii islamistyczne państwo z obowiązującym prawem szariatu. Oskarża się ich także o zabicie w piątek dziewięciu pracowników organizacji ochrony zdrowia.

W ramach swojej rebelii w ciągu ostatnich trzech lat w atakach w Nigerii ugrupowanie zabiło kilkaset osób. Niektóre źródła mówią o 3 tys. ofiar od 2009 roku. Celem ataków islamistów są m.in. służby bezpieczeństwa, a także kościoły; wśród ofiar Boko Haram jest jednak więcej muzułmanów niż chrześcijan.

Zamieszkana przez 160 mln ludzi Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki. Jest podzielona na muzułmańską północ i chrześcijańskie południe.

Nigeria jest też jednym z trzech państw na świecie - obok Pakistanu i Afganistanu - w których wciąż dochodzi do zachorowań na polio (chorobę Heinego-Medina). W 2006 roku na apel duchowych przywódców część ludności muzułmańskiej przestała przyjmować szczepionki z obawy, że doprowadzi to do sterylizacji ich dzieci.

Komentarze (34)
Zaloguj się
 • i9i

  Oceniono 6 razy 6

  Zachód to zło? Niech zdychają. Zaorać cała imperialistyczną infrastrukturę i niech się immamy rządzą, zero handlu, zero pomocy. Nie chcą to nie łaski nie robią.

 • sisi2gogo

  Oceniono 7 razy 3

  Islamski szlaban na szczepionki jest równie światły jak katolicki zakaz używania gumek. Zabójcza, tępa chołota.

 • mille666

  Oceniono 2 razy 2

  maczetnicy

 • cezar85

  Oceniono 3 razy -3

  zabici - za mało krwi

  maczetami - to jest nius

  bo weekend bez krwi to tylko sobota i niedziela

 • zagraniczny-online

  Oceniono 21 razy 19

  a kto inny jak nie islamisci ...
  greenpeace ? wegetarianie ?

 • wikariusz1944

  Oceniono 13 razy 5

  Poseł Godson zostawił swój kraj, w którym morduje się cudzoziemców ,a dziewczynki zostają obrzezane, na pastwę islamistów . Sam przyjechał do Polski znęcać się nad naszymi rodzimymi gejami.

 • nieszczepiony

  Oceniono 52 razy 30

  Wysłać tam ojca Rydzyka on założy radio ma.ryja i po swoiemu oświeci ten naród a my pozbędziemy się trutnia

 • radykot

  Oceniono 38 razy 32

  Może po "zneutralizowaniu" takiego terrorysty zgotować mu kąpiel we świńskiej krwi, marzenia o chmurce pełnej dziewic raczej zostałby przekreślone.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje