Trzej koreańscy lekarze zabici maczetami w Nigerii

10.02.2013 11:59
Nigeryjczycy modlą się przy grobach ofiar ataków terrorystycznych

Nigeryjczycy modlą się przy grobach ofiar ataków terrorystycznych (Fot. AFOLABI SOTUNDE REUTERS)

- Trzej lekarze z Korei Północnej zostali zabici w mieście Potiskum w północnej części Nigerii - poinformowały oficjalne źródła. Dwa dni temu w mieście Kano zastrzelono dziewięć kobiet wydających szczepionki przeciwko polio.
Do ataku na lekarzy doszło w sobotę w domu, w którym mieszkali z rodzinami. Według policji zostali zabici maczetami, jednemu z nich odcięto głowę. Lekarze pracowali w miejscowym szpitalu.

Na razie nikt nie przyznał się do zabójstwa, lecz podejrzewani są o nie rebelianci z islamistycznego ugrupowania Boko Haram (w języku plemienia Hausa znaczy to: "Zachodnie wykształcenie to profanacja"), które chce utworzyć w Nigerii islamistyczne państwo z obowiązującym prawem szariatu. Oskarża się ich także o zabicie w piątek dziewięciu pracowników organizacji ochrony zdrowia.

W ramach swojej rebelii w ciągu ostatnich trzech lat w atakach w Nigerii ugrupowanie zabiło kilkaset osób. Niektóre źródła mówią o 3 tys. ofiar od 2009 roku. Celem ataków islamistów są m.in. służby bezpieczeństwa, a także kościoły; wśród ofiar Boko Haram jest jednak więcej muzułmanów niż chrześcijan.

Zamieszkana przez 160 mln ludzi Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki. Jest podzielona na muzułmańską północ i chrześcijańskie południe.

Nigeria jest też jednym z trzech państw na świecie - obok Pakistanu i Afganistanu - w których wciąż dochodzi do zachorowań na polio (chorobę Heinego-Medina). W 2006 roku na apel duchowych przywódców część ludności muzułmańskiej przestała przyjmować szczepionki z obawy, że doprowadzi to do sterylizacji ich dzieci.

Komentarze (34)
Trzej koreańscy lekarze zabici maczetami w Nigerii
Zaloguj się
 • gandalph

  Oceniono 90 razy 86

  Może by tak cywilizowany świat wyciągnął z tego wnioski i zaczął po prostu bojkotować kraje, gdzie panoszą się fanatyczni islamiści? Totalna blokada! Niech się sami naparzają.

 • od-or

  Oceniono 74 razy 64

  byłem w Turcji i widziałem namiastke tego ,to jest autentycznie dzicz,pełna izolacja to się sami wytłuką.

 • rozterka47

  Oceniono 43 razy 41

  Zastanawiam się , czy pomoc takim społeczeństwom ma sens, czy nie ma. I czy warto dla nich ryzykowac zycie.
  Oczywiście ,że panstwa , ktore mają tam swój interes będą podejmowac takie czy inne działania ale moze lepiej by było żeby reszta się w to nie angażowąła i pilnowała swoich interesów, zanim sie okaże , że korzyści z zaangażowania w cudze interesy są tak naprawdę funta kłaków warte.

 • radykot

  Oceniono 38 razy 32

  Może po "zneutralizowaniu" takiego terrorysty zgotować mu kąpiel we świńskiej krwi, marzenia o chmurce pełnej dziewic raczej zostałby przekreślone.

 • nieszczepiony

  Oceniono 52 razy 30

  Wysłać tam ojca Rydzyka on założy radio ma.ryja i po swoiemu oświeci ten naród a my pozbędziemy się trutnia

 • zagraniczny-online

  Oceniono 21 razy 19

  a kto inny jak nie islamisci ...
  greenpeace ? wegetarianie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje