"Ruch Palikota jak samochód po zderzeniu z drzewem"

Janusz Palikot

Janusz Palikot (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

- Zamieszanie, jakie Palikot sam sobie zgotował, grając odwołaniem wicemarszałkini Wandy Nowickiej, jest zwieńczeniem jego politycznego amatorstwa - pisze Jarosław Makowski na stronie Instytutu Obywatelskiego. Zwraca też uwagę na konsekwencje tego "zamieszania" dla całej sceny politycznej. - Choć trudno w to uwierzyć, Polska to kraj bez lewicy - przekonuje Makowski.
"Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Janusz Palikot już przeszedł do historii" - tak kontrowersje wokół Ruchu Palikota komentuje Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego. Przekonuje, że polityczna zagrywka, jaką była próba odwołania wicemarszałkini Wandy Nowickiej, to już "zwieńczenie politycznego amatorstwa Palikota".

Polityka to nie wieczny happening

W tekście na stronie "Instytutu Obywatelskiego" Makowski analizuje , dlaczego partia, która odniosła sukces w ostatnich wyborach i weszła do parlamentu, powinna teraz liczyć się z porażką. - Palikot uwierzył, że politykę można robić tylko, gdy non stop przesiaduje się w studio telewizyjnym. I plecie, co ślina na język przyniesie. Że można robić poważną politykę, kiedy formację sprowadza się do partii jednej sprawy - walki z Kościołem. I gdy sposób uprawiania polityki sprowadza się tylko do happeningu - pisze szef IO.

Makowski zastanawia się też nad konsekwencjami kryzysu w Ruchu Palikota, nie tylko dla samej formacji, ale i dla całej sceny politycznej. "Polska, choć trudno w to uwierzyć, to kraj bez lewicy" - pisze Makowski. "Formacja Palikota zaczyna przypominać samochód po zderzeniu z drzewem", SLD najlepsze lata ma już za sobą, a Aleksander Kwaśniewski "chętnie robiłby za 'wisienkę na torcie', ale najpierw ktoś ten tort musiałby upiec" - wylicza szef IO. - Duża część wyborców liberalno-lewicowych nie ma dziś w zasadzie nikogo, kto mógłby w sposób wiarygodny reprezentować ich interesy - podsumowuje Makowski.

Zobacz także
 • "Powinien się zacząć ostracyzm", "To już szajba" - Twitter komentuje skandaliczne słowa Palikota
 • Wanda Nowicka, Janusz Palikot Skandaliczne słowa Palikota nt. Nowickiej. "Powinien udać się do lekarza jak najszybciej"
 • "Absurd i tandeta. Ruch Palikota ośmiesza siebie i problemy, którymi się zajmuje"
Komentarze (285)
"Ruch Palikota jak samochód po zderzeniu z drzewem"
Zaloguj się
 • czarnybialyszary

  Oceniono 326 razy 158

  czy wyborcy prawicowej PO mogą wyjaśnić dlaczego NASZE PODATKI, bez NASZEJ ZGODY trafiają na finansowanie lekcji religii w szkołach?!
  Rażą mnie niektóre wyczyny p. Janusza Palikota ale traktuje jego i jego ugrupowanie jako NADZIEJĘ na ZAPRZESTANIE FINANSOWANIA KOŚCIELNEJ INDOKTRYNACJI!

 • ugrydul

  Oceniono 280 razy 134

  Palikot to jeden z niewielu polityków wyznających jakiekolwiek zasady. Przypomnę, że po odejściu z klubu PO oddał mandat poselski. Znacie drugi taki przypadek? Bo ja nie. Oczywiście można powiedzieć, że ma kasę, więc mu mandat nie jest potrzebny. Zgoda ale dla polityka na rok przed wyborami, w których chce wystartować z własną, nową formacją możliwość bezpłatnej reklamy w mediach wynikająca z pracy w sejmie jest bezcenna. Pomimo tego Palikot zrezygnował. Teraz wyrzucił pazerną babę wyciągającą łapska po nagrody, podczas gdy dzieci w kraju głodują. I dlatego pozostali politycy chcą go zagryźć i stąd taka na niego nagonka.
  Głosowałem na Palikota i będę dalej głosował, bo to jedyny uczciwy polityk a mocne słownictwo, wibratory i happeningi to sprawa drugorzędna.

 • iremus

  Oceniono 250 razy 124

  GW + TVN24 znowu kreują rzeczywistość. W PRL-u nazywało się to wstrętną propagandą.

 • raskolnikov74

  Oceniono 111 razy 77

  Niejaki Makowski plecie bzdury. Cała Polska widziała, jak Palikot chciał wyrzucić z fotela chytrą babę i cały Sejm stanął za nią murem, by tylko nie było precedensu, że kogoś odwołano za pazerność i wzięcie kasy która się nie należała. I to nie Palikot przegrał, tylko reszta Sejmu. Ludzie nie są ślepi i "koalicji złodziei" nie zapomną.

 • wykiwany

  Oceniono 112 razy 68

  Niezrozumiałym jest dla mnie porównywanie tego zdarzenia do jakiejs katastrofy. W mopich oczach Palikot zyskał.
  Konsekwentnie odcina koryto. Nie idzie tylko o Nowicką, pokazuje jak przyspawały się pseudo elity do foteli sejmowych.
  Co do Nowickiej to klub MUSI ją wyrzucić, inaczej w oczach wyborców straci zaufanie.
  Sejm PO, PSL ma też wiele za uszami zachowując sie tak jak sie zachowali. Popierajac rozkradanie państwa w świetle jupiterów prawa
  Wicemarszałek jest reprezentantem klubu partyjnego i jest to funkcja wynikająca z wyboru klubu zrozumiałym dla mnie by było nie powołanie na stanowisko marszałka osoby która nie znajduje akceptacji u większości posłów, natomiast kompletnie niezrozumiałym jest sprzeciw w przypadku odwoływania z funkcji.
  Wyniknie z tego tytułu kolejny problem. Po usunięciu z klubu RP kogo będzie reprezentowała Wanda Nowicka? - Chyba tylko Wandę Nowicką walczącą o szerszy dostęp do koryta

 • zigzaur

  Oceniono 146 razy 66

  Polska może i jest krajem bez lewicy ale na pewno jest krajem bez prawicy.

  Na polskiej scenie politycznej jest partia, która doprowadziła do zderzenia dużego samolotu z drzewem.

 • od-or

  Oceniono 102 razy 56

  w każdej partii znajdzie się jakaś czarna owca a Nowicka walnęła sobie samobuja bo kto taką kombinatorke przyjmie do swojej partii.

 • rezun-one

  Oceniono 64 razy 50

  Nie ma co się podniecać, widzieliśmy większe kraksy.
  Pamiętamy wyczyny wodzów z koalicji PiS, Samoobrona, LPR.
  O ile to co stało się teraz nazywamy zderzeniem Ruchu Palikota z drzewem,
  To przypadek poprzedniej koalicji możemy śmiało nazwać zderzeniem samolotu z brzozą.
  Jeden wódz nie żyje, drugi odszedł z polityki a trzeci popiskuje niepewnie w kącie nad swoim powrotem do władzy. Zapomnieliście już jak Kaczyński wyrzucał swoich Marszałków?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje