"Ruch Palikota jak samochód po zderzeniu z drzewem"

10.02.2013 10:23
Janusz Palikot

Janusz Palikot (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

- Zamieszanie, jakie Palikot sam sobie zgotował, grając odwołaniem wicemarszałkini Wandy Nowickiej, jest zwieńczeniem jego politycznego amatorstwa - pisze Jarosław Makowski na stronie Instytutu Obywatelskiego. Zwraca też uwagę na konsekwencje tego "zamieszania" dla całej sceny politycznej. - Choć trudno w to uwierzyć, Polska to kraj bez lewicy - przekonuje Makowski.
"Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Janusz Palikot już przeszedł do historii" - tak kontrowersje wokół Ruchu Palikota komentuje Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego. Przekonuje, że polityczna zagrywka, jaką była próba odwołania wicemarszałkini Wandy Nowickiej, to już "zwieńczenie politycznego amatorstwa Palikota".

Polityka to nie wieczny happening

W tekście na stronie "Instytutu Obywatelskiego" Makowski analizuje , dlaczego partia, która odniosła sukces w ostatnich wyborach i weszła do parlamentu, powinna teraz liczyć się z porażką. - Palikot uwierzył, że politykę można robić tylko, gdy non stop przesiaduje się w studio telewizyjnym. I plecie, co ślina na język przyniesie. Że można robić poważną politykę, kiedy formację sprowadza się do partii jednej sprawy - walki z Kościołem. I gdy sposób uprawiania polityki sprowadza się tylko do happeningu - pisze szef IO.

Makowski zastanawia się też nad konsekwencjami kryzysu w Ruchu Palikota, nie tylko dla samej formacji, ale i dla całej sceny politycznej. "Polska, choć trudno w to uwierzyć, to kraj bez lewicy" - pisze Makowski. "Formacja Palikota zaczyna przypominać samochód po zderzeniu z drzewem", SLD najlepsze lata ma już za sobą, a Aleksander Kwaśniewski "chętnie robiłby za 'wisienkę na torcie', ale najpierw ktoś ten tort musiałby upiec" - wylicza szef IO. - Duża część wyborców liberalno-lewicowych nie ma dziś w zasadzie nikogo, kto mógłby w sposób wiarygodny reprezentować ich interesy - podsumowuje Makowski.

Zobacz także
Komentarze (285)
Zaloguj się
 • yarrrr

  Oceniono 1 raz 1

  Piękne jest to, że choć GW natrętnie próbuje zohydzić Palikota, kreować rzeczywistość, to jednak czytelnicy wiedzą swoje, co widać sortując komentarze od najpopularniejszych.
  Ja dziś zagłosowałbym na Palikota.

 • atlas41

  Oceniono 3 razy 1

  Ruch Palikota to w tej chwili jedyne ugrupowanie na polskiej scenie politycznej ktore daje jakies nadzieje na zmiany tak potrzebne w naszym kraju.
  Pozostale partie skompromitowaly sie i to wielokrotnie i nie potrzeba tu wymieniac gdzie i kiedy bo wszyscy to doskonale wiemy.
  Ostatnie wydarzenia to nie zadne osmieszanie sie Ruchu Palikota tylko konsekwentne dzialanie w celu oczyszczenia polskiej polityki i jest to zachowanie godne podziwu ktore popieram.
  Moze Wanda Nowicka nie zasluzyla na tak wielka kare ale kiedy juz decyzja zapadla prawie jednomyslnie to powinna sie tej decyzji absolutnie podporzakowac nawet sie z nia nie zgadzajac.
  Klamiac do ostatniej chwili ze zrezygnuje pozbawila sie niestety sama zaufania swoich kolegow i kolezanek i wyklucza to niestety jakakolwiek wspolprace miedzy nia a RP.To ze pani Sroda ktora bardzo szanuje i cenie doradzala pani Wandzie wlasnie takie rozwiazanie w imie jakiejs niezrozumialej w tym przypadku kobiecej solidarnosci bylo ogromnym bledem i bardziej zaszkodzi ruchowi kobiecemu niz pomoze ,wielka szkoda

 • marek_nazarowski

  0

  Sie wyklepie - będzie git :-)

 • masz01

  Oceniono 1 raz 1

  "... jak samochód po zderzeniu z drzewem."
  Ten na obrazku to pewnie kierowca? - wygląda jakby miał wstrząs (albo brak) mózgu...

 • junak1948

  Oceniono 1 raz -1

  Panie Januszu przypomnij Panu Tuskowi i jemu podobnym Pani Marszałkinii jak potraktował Panią Gilowską
  a tak pięknie mówiła do Tuska * BRACIE MÓJ* i co wtedy ich nie było . Tak trzymaj z draństwem trudno walczyć

 • unamatita

  Oceniono 5 razy -1

  "Ruch Palikota jak samochód po zderzeniu z drzewem" - mam nadzieję, że ubezpieczycie przeznaczy do kasacji!
  Na pohybel przygłupom!
  u.

 • kola

  Oceniono 4 razy 0

  Niech ktoś wytłumaczy tym przygłupom dziennikarskim bez szkoły, że cała sprawa tego 'gwałtu' wynikła z czwartkowej wypowiedzi Joanny Senyszyn zamieszczonej przez Fakt, że w Ruchu Palikota gwałci się Nowicką (tytuł nadany przez Fakt "Palikot gwałci Nowicką"), bo zwyczajnie ręce - i wszystko inne - opadają.

  Wypowiedź Palikota należy traktować jako ad vocem, matoły.

 • plorg

  0

  "Polska to kraj bez lewicy - przekonuje Makowski. "

  Dawno nie czytałem bardziej bałzeńskiej wypowiedzi.
  Wszystkie partie prześcigaja się w socjalistycznych obietnicach wyborczych, a ten błazen twierdzi, że nie ma lewicy. W Polsce jest wyłącznie lewizna.

 • andaraos

  Oceniono 4 razy 2

  Pamiętam informację o gwałconej kobiecie na jednym z komisariatów policji. Ale kto o tym dzisiaj pamięta? Bardzo niewielu.
  Natomiast doskonale został zapamiętany Janusz Palikot, a raczej rekwizyt (sztuczny penis), którego użył w proteście przeciwko funkcjonariuszom bezpośrednio i pośrednio zamieszanym w przestępstwo i próbujący zamieść ten skandal pod dywan.

  Niejaka Wanda Nowicka wespół w zespół ze złodziejami, malwersantami i pasożytami przywłaszczyła sobie parę tysiączków z publicznej kasy. A przecież przystąpiła do grupy ludzi chcących ukrócić podobne praktyki.
  Nie minęło wiele dni i co się dzieje?
  Ano powtórka z historii. Skoro wtedy się udało, to dlaczego nie miałoby się udać teraz?
  Tak więc znaczna część naszego społeczeństwa (z jednokomórkową zawartością łepetyn) zapamięta wyłącznie - dość łagodną w moim mniemaniu - wypowiedź J.Palikota o "marzeniach" Wandy Nowickiej.
  Dlaczego trwa obecna nagonka na Palikota?
  A co, mają opluwać Nowicką - czyt. niczym nie uzasadnione premie, jakie dotąd sobie przyznali, przyznają obecnie i zamierzają przyznać?

  Ludzie! Otrząśnijcie się i zacznijcie myśleć! Bo (wierzę w to) Janusz Palikot wystąpił w obronie kasy, która zamiast być spożytkowaną na cele społeczne, szerokim strumieniem trafia do kieszeni sejmowych sqrwysynów i ich pomagierów w administracji i w mediach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje