Śnieżyce w USA. Już 7 osób zginęło, 700 tys. domów bez prądu. "Nawet pługi grzęzną"

10.02.2013 07:32
Śnieg zupełnie przykrył auta w Windsor Locks

Śnieg zupełnie przykrył auta w Windsor Locks (Fot. Jessica Hill AP)

- Co najmniej siedmiu ludzi zginęło w następstwie śnieżyc, które w ostatnich dniach uderzyły w północno-wschodnie stany USA. Zima sparaliżowała transport i pozbawiła prądu 700 tysięcy gospodarstw. Problemy wystąpiły także w południowo-wschodnich regionach Kanady.
Według amerykańskich służb meteorologicznych burza śnieżna, która przeszła wzdłuż wybrzeża Atlantyku w USA nad stanami New Jersey, Nowy Jork, Connecticut, Massachusetts, Nowa Anglia, Rhode Island i Maine, a w Kanadzie nad Nowym Brunszwikiem, Nową Szkocją, Wyspą Księcia Edwarda i Nową Fundlandią, zostawiła od 55 cm do ponad metra śniegu. "Nawet pługi grzęzną" - powiedział telewizji WTNH burmistrz miasta Stratford w Connecticut - John Harkins.

Służby podają, że tylko w sobotę na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych odwołano 2200 lotów. Zamknięte pozostaje m.in. lotnisko w Bostonie. Koleje Amtrak wstrzymały kursy pociągów na północ od Nowego Jorku.

Władze podały, że śnieżyce przyczyniły się do śmierci siedmiu ludzi; część z nich zginęła w różnych wypadkach, a 11-letni chłopiec w Bostonie zadusił się spalinami w samochodzie, który przy włączonym silniku odśnieżał jego ojciec. Policja stanu Nowy Jork podała, że z zasp na Long Island wyciągnęła setki kierowców. Policjanci poruszali się m.in. na skuterach śnieżnych.

Już w piątek doszło do wyłączenia elektrowni atomowej Pilgrim w Plymouth. Mróz i śnieżyce dodatkowo pozrywały linie energetyczne, co doprowadziło do odcięcia prądu w blisko 700 tys. gospodarstw domowych.

W sobotę burza śnieżna przesunęła się na północ, do Kanady. Kanadyjska telewizja CBC podała, że z powodu śnieżycy doszło na wybrzeżu atlantyckim do co najmniej 200 wypadków drogowych, a w Nowym Brunszwiku, na Wyspie Księcia Edwarda i na Nowej Szkocji ogłoszono stan pogotowia. Co najmniej 5 tys. domów jest bez prądu, odwołano większość lotów z i do Halifaksu.

Zobacz także
Komentarze (57)
Śnieżyce w USA. Już 7 osób zginęło, 700 tys. domów bez prądu. "Nawet pługi grzęzną"
Zaloguj się
 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 63 razy 57

  Nie ma takiego stanu jak Nowa Anglia. Nowa Anglia to zbiorcze określenie tego właśnie północno-wschodniego skraju USA, gdzie najwcześniej zaczęli się osiedlać angielscy kolonizatorzy.

 • singollo

  Oceniono 53 razy 27

  Odnośnie tytułu: Powinno być "7 osób zginęło". Zabijanie implikuje celowe działanie.

 • ya-nek

  Oceniono 25 razy 23

  Śnieżyca szalała w nocy z piątku na sobotę. W sobotę świeciło piękne słonce, sąsiad przejechał po moim chodniku snowblowerem zanim ja zdążyłem uruchomić swój, drugi sąsiad który ma pickupa założył do niego plug i odśnieżył moj driveway. Zrozumiałem ze żyje w kraju gdzie mogę liczyć na bezinteresowna pomoc. Następnym razem będę się musiał pilnować i wstać przed sąsiadami, aby im się zrewanżować.

 • szymek_50

  Oceniono 25 razy 19

  Takiej ilości śniegu najstarsi Indianie nie pamiętają.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 17 razy 15

  Kto wyjeżdża pługiem na nieodśnieżoną drogę? Nic dziwnego, że grzęzną.

 • belle.du.jour

  Oceniono 11 razy 11

  Polecam zdjęcia z huffingtonpost .. mimo metra śniegu, humory dopisują..
  w Nowej Anglii opad większy śniegu mierzy się w stopach.. ten miał ok. 3 :) . Dzieciaki cieszą się bo mają snow day, wszyscy zgodnie odśnieżają, nikt się nie skarży na chwilowy brak prądu (normalka w zimie) a w CT na przykład do 4 po południu wczoraj był zakaz jazdy po drogach (by pozwolic pługom odsnieżyc). Zorganizowani są świetnie. Za dzień, góra dwa wszystko będzie przejezdne.
  www.huffingtonpost.com/2013/02/08/blizzard-nemo-photos-winter-storm-pictures_n_2641076.html

 • pro-contra

  Oceniono 12 razy 10

  Jak na taki obszar (znacznie powyżej połowy powierzchni Polski) i zaludnieniu ok.14.240.000 ludzi i tak w regionie Nowej Anglii wspaniale sobie radzą.
  Większość gospodarstw domowych wyposażona jest w generatory elektryczne, zapewniające niezbędne minimum prądu (np. do pieców grzewczych, kompów i środków łączności).

  Nie ma paniki, bo ludność była kilka dni wcześniej ostrzeżona, zwiększono dostawy żywności i paliwa.
  Ludzie są zdyscyplinowani i nikomu nie przychodzi do głowy naruszania regulacji władz i nikt nie szlaja się po ulicach, bo wszystkie biznesy i szkoły są zamknięte.

  W polskim grajdołku byłby to "koniec świata", a o odgarnięcie szufli śniegu na działkę sąsiada dochodziłoby do formalnych bójek.
  Tam jeden drugiemu pomaga z taką naturalnością, jak odpowiedź na dzień dobry.

 • pendrek_wyrzutek

  Oceniono 11 razy 7

  zewszad_i_znikad: "Nie ma takiego stanu jak Nowa Anglia. Nowa Anglia to zbiorcze określenie tego właśnie północno-wschodniego skraju USA, gdzie najwcześniej zaczęli się osiedlać angielscy kolonizatorzy. "

  Nie ma takiego stanu bo Nowa Anglia składa się z sześciu stanów - Massachusetts, Vermont, New Hampshire, Maine, Connecticut i Rhode Island. Jednak jest to rejon o odrębnej kulturze, mentalności i tradycjach. Zaś angielskie osadnictwo zaczęło się także dalej na południe na przykład w stanie Virginia.

 • villiers

  Oceniono 13 razy 5

  Zdjęcie 3. Dziewczynka buduje igloo.
  Gdyby się zakopała ,to mogła wrócić ścieżką fotografującego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje