Tarcza antyrakietowa może nie obronić USA przed Iranem. Tajny raport

09.02.2013 18:39
Pentagon

Pentagon (David B. Gleason, The Pentagon/wikimedia commons)

Tajne studia Pentagonu wyrażają wątpliwości, czy planowana dla Europy tarcza antyrakietowa będzie kiedykolwiek zdolna, tak jak pierwotnie zakładano, obronić terytorium USA przed irańskimi pociskami balistycznymi - poinformowała agencja AP. Powołała się przy tym na zaangażowanych w sprawę tarczy członków Kongresu USA. Według Associated Press przedstawiciele sił zbrojnych są jednak zdania, że problemy da się przezwyciężyć, i posuwają swe plany naprzód.
Wprowadzenie proponowanych przez wojsko zmian może być jednak trudne. Jedna z nich, której bliżej nie określono, została wykluczona jako nienadająca się do realizacji ze względów technicznych, natomiast przeniesienie na stacjonujące na Morzu Północnym okręty antyrakiet, które według wcześniejszych planów miały być umieszczone w Polsce i ewentualnie w Rumunii, może wywołać problemy natury dyplomatycznej.

Studia resortu obrony to najnowsze wskazanie na poważne problemy przedsięwzięcia krytykowanego w różnych aspektach. Republikanie twierdzą, że zabrano się za nie z zamiarem udobruchania Rosji, która odrzucała jego poprzedni wariant. Ale Rosja utrzymuje swą krytykę, nadal wskazując, że w rzeczywistości chodzi o zwalczanie jej rakiet. Ponadto szereg rządowych i naukowych raportów podaje w wątpliwość, czy system będzie w stanie działać tak, jak zaplanowano. Według agencji AP obecnie, gdy siły zbrojne USA stoją w obliczu gigantycznych cięć budżetowych, studia na temat tarczy mogą skłonić Kongres do ponownego rozważenia, czy warto wydawać miliardy dolarów na system, który nie daje gwarancji spełniania zakładanych celów.

Plan Obamy

Amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku, opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie.

Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie - około 2015 roku - USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Zobacz także
Komentarze (98)
Tarcza antyrakietowa może nie obronić USA przed Iranem. Tajny raport
Zaloguj się
 • elkoguto11

  Oceniono 103 razy 67

  Iran nie zaatakował żadnego kraju od dziesięcioleci. USA zaatakowało ich dziesiątki. I kogo tu się bać??

 • bonx70

  Oceniono 49 razy 35

  gdyby tak bylo to takie informacje na pewno by nie wyciekly . Ten News ma na celu jedno , przekonac jeszcze watpiacych sojusznikow do koniecznosci przeprowadzenia ataku . Wojna z Iranem coraz blizej

 • popierwsze

  Oceniono 34 razy 26

  Sprawa jasna - trzeba napaść na Iran !
  Polskie psiarczyki podeślą wojsko na "misję".

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 33 razy 25

  Jest ropa, jest impreza.

 • nie-tak

  Oceniono 24 razy 18

  Tarcza antyrakietowa może nie obronić USA przed Iranem. Tajny raport
  .........................
  Jak najbardziej, była i jest do wykorzystania naiwnej Polski do robienia zamętu miedzy Rosją a Polską. Upadające "mocarstwo" próbuje rożnych możliwych dróg by nie stracić jeszcze na wspomnieniu albo sojuszniku.
  Durnych, naiwnych wykorzystuje każdy w świecie. Ile kosztowała ta tarcza? Teraz narzekanie na zadłużenie Polski?

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 23 razy 15

  Mój boże, jakie to smutne - tarcza, która miała zneutralizować i uczynić bezużytecznym gigantyczny rosyjski arsenał nuklearny, tak naprawdę może nie być w stanie ochronić Imperium Dobra nawet przed kilkoma zapóźnionymi technologicznie rakietami irańskimi...

  Forumowi rusożercy - gdybyście byli ludźmi honoru - po takiej wiadomości powinniście popełnić zbiorowe seppuku, ale - wy ludźmi honoru przecież nie jesteście. I całe szczęście, bo bez waszych błazeńskich postów to forum byłoby co prawda zdecydowanie mądrzejsze i bardziej merytoryczne, ale zarazem o ileż mniej śmieszne...

 • katolik_polski1

  Oceniono 37 razy 13

  Iran nigdy nie grozil USA rakietami .
  Chce tylko wymazac Izrael z mapy .
  USA nie musza sie obawiac iranskich rakiet .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje