Tarcza antyrakietowa może nie obronić USA przed Iranem. Tajny raport

09.02.2013 18:39
Pentagon

Pentagon (David B. Gleason, The Pentagon/wikimedia commons)

Tajne studia Pentagonu wyrażają wątpliwości, czy planowana dla Europy tarcza antyrakietowa będzie kiedykolwiek zdolna, tak jak pierwotnie zakładano, obronić terytorium USA przed irańskimi pociskami balistycznymi - poinformowała agencja AP. Powołała się przy tym na zaangażowanych w sprawę tarczy członków Kongresu USA. Według Associated Press przedstawiciele sił zbrojnych są jednak zdania, że problemy da się przezwyciężyć, i posuwają swe plany naprzód.
Wprowadzenie proponowanych przez wojsko zmian może być jednak trudne. Jedna z nich, której bliżej nie określono, została wykluczona jako nienadająca się do realizacji ze względów technicznych, natomiast przeniesienie na stacjonujące na Morzu Północnym okręty antyrakiet, które według wcześniejszych planów miały być umieszczone w Polsce i ewentualnie w Rumunii, może wywołać problemy natury dyplomatycznej.

Studia resortu obrony to najnowsze wskazanie na poważne problemy przedsięwzięcia krytykowanego w różnych aspektach. Republikanie twierdzą, że zabrano się za nie z zamiarem udobruchania Rosji, która odrzucała jego poprzedni wariant. Ale Rosja utrzymuje swą krytykę, nadal wskazując, że w rzeczywistości chodzi o zwalczanie jej rakiet. Ponadto szereg rządowych i naukowych raportów podaje w wątpliwość, czy system będzie w stanie działać tak, jak zaplanowano. Według agencji AP obecnie, gdy siły zbrojne USA stoją w obliczu gigantycznych cięć budżetowych, studia na temat tarczy mogą skłonić Kongres do ponownego rozważenia, czy warto wydawać miliardy dolarów na system, który nie daje gwarancji spełniania zakładanych celów.

Plan Obamy

Amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku, opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie.

Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie - około 2015 roku - USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Zobacz także
Komentarze (98)
Zaloguj się
 • hams.ter

  0

  Polska nie musi sie niczego obawiac.Tuskotarcze po wstapieniu Polski do unii sa rozlokowane w calej europie.najwiecej w UK.

 • nie-tak

  Oceniono 2 razy 0

  Cytat:
  Auch der Standort Polen hätte nur dann Sinn, wenn dort Anti-Raketen-Raketen stationiert würden, die die iranischen Raketen in der Anfangsphase abfangen könnten. Solche Abfangraketen haben die USA nicht.
  Link do cytatu:
  de.rian.ru/politics/20130210/265496316.html..................
  Niech Polacy przetłumaczą sami sobie ten tekst z cytatu i zapytają się USA ile pieniędzy za nic wyłudzili z Polski skoro nie posiadają w swoim arsenale broni stosownych do tarczy rakiet by unieszkodliwić irańskie rakiety?

  Czyta się media z całego świata by coś konkretnego się dowiedzieć.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy 1

  Komunikat Obamy dla Izraela podczas nadchodzącej wiosennej wizyty:
  www.veteranstoday.com/2013/02/09/obama-to-israel-relations-with-iran-to-be-normalized/.
  Dlaczego "tarcza" USA w Polsce jest skierowana przeciw Rosji a nie jak się oficjalnie twierdzi przeciw Iranowi. Ciekawy komentarz forumowicza z Rumunii, który twierdzi, że elementy w tym kraju są pod prawie wyłączną jurysdykcją i kontrolą USA, Rumuni nie mają nic do gadania, np. kiedy i jak jej użyć:
  www.veteranstoday.com/2013/02/09/press-tv-gao-study-missile-defense-not-effective/

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 2

  Taka wrzutka w głównych mediach to b. dobry znak, że strategiczna zmiana układu sił na świecie idzie w dobrym kierunku.
  Obłąkańcy, którzy chcieli narzucić światu "Full Spectrum Dominance" mogą pójść się jebać.

 • poljack

  0

  Przecież Obama obiecał Putinowi na " tajnej" konferencji telewizyjnej że tarcza zostanie rozbrojona w drugiej kadencji prezydenckiej ,cały świat to słyszał !

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 3 razy 1

  Religijni islamiści terroryzują Rosję i zastraszają kogo się da. Iranu lepiej się wcześniej obawiać, niż po rakiet z głowicami chemicznymi i jądrowymi leczyc rany. O zagrożeniach trzeba myśleć przed atakami i uniemożliwiać je. Po atakach przyjdzie lizać rany. B.Klimkiewicz.

 • frambo

  0

  Powołać komisje z posłem Antonim na czele..... i po problemie. Poseł Antoni pomoże

 • blski

  Oceniono 3 razy 3

  Firmy produkujace zbrojenia jak tez wojskowi staraja sie przestraszyc spoleczenswo nadchodzacym najazdem, podbojem, zniewoleniem bo wtedy gotowi sa zafundowac im nowe zabawki. Jest to niebezpieczne z kilku wzgledow: gieneraly i firmy zbrojeniowe zdaja sobie sprawe, ze jak ktorys z politykow zauwazy, ze sa niepotrzebni to moze podburzyc placacych i forsa sie urwie, z drugiej strony sa tacy ktorzy chca uzyc wojakow w swoich interesach. Ostatnio jest to Izrael i ropa naftowa, byl czas gdy byly to firmy produkujace zywnosc United Fruit (Srodkowa Ameryka), miedz Phelps Dodge, Anaconda(Chile i WIetnam). Przestrzegal przeciwko temu Eisenhower (sam byl generalem). CIA jak tez wojsko USA wyolbrzymiali potege ZSRR straszac spoleczenstwo. ZImna Wojna sie skonczyla i nie tylko gieneraly zostaly bez roboty ale tez producenci ich zabawek. Zadziwiajace jest to, ze przecietny amerykanskiemu glupkowi (na ogol ma na nazwisko Joe Sixpack) nikt nie powiedzial, ze ZSRR nie istnieje i nadal jest gotow bronic sie przed najazdem niedobrych komuchow. Teraz do zagrozen dolaczyli Araby (wszyscy wiedza, ze najgorsi z Arabow to ci w Iranie) ktorzy jak tylko zrobia atomowke to natychmiast ja wysla z przesiadka w Polsce na Waszyngton.
  Dlatego tez my i USA musimy sie bronic.

 • alejajaniemaco

  0

  Tajny raport ! UWAGA - po przeczytaniu prosze nie peknac ze smiechu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje